Tryb uzyskiwania tytułu specjalisty przez lekarza będącego żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, pełniącego służbę lub zatrudnionego w zakładzie opieki zdrowotnej tworzonym przez Ministra Obrony Narodowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 5 czerwca 2000 r.
w sprawie trybu uzyskiwania tytułu specjalisty przez lekarza będącego żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, pełniącego służbę lub zatrudnionego w zakładzie opieki zdrowotnej tworzonym przez Ministra Obrony Narodowej.

Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. z 1997 r. Nr 28, poz. 152 i Nr 88, poz. 554, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1115, z 1999 r. Nr 60, poz. 636 i Nr 64, poz. 729 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb uzyskiwania tytułu specjalisty przez lekarza lub lekarza stomatologa, będącego żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, pełniącego służbę w zakładzie opieki zdrowotnej utworzonym przez Ministra Obrony Narodowej oraz lekarza lub lekarza stomatologa, zatrudnionego w takim zakładzie, zwanego dalej "lekarzem".
§  2.
W odniesieniu do lekarza mają zastosowanie przepisy § 9 ust. 2 i 3, § 11 ust. 1-3, § 13, § 15-17, § 18 ust. 1, § 19-25, § 30 ust. 1 i 3 oraz § 31 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 25 marca 1999 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy stomatologów (Dz. U. Nr 31, poz. 302 i Nr 61, poz. 676 oraz z 2000 r. Nr 6, poz. 84), zwanego dalej "rozporządzeniem Ministra Zdrowia".
§  3.
1.
Lekarz może odbyć specjalizację lub staż kierunkowy w jednostce organizacyjnej służby zdrowia utworzonej przez Ministra Obrony Narodowej i wpisanej na listę, o której mowa w § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia - na podstawie informacji przedstawionych przez Szefa Zarządu Służby Zdrowia Generalnego Zarządu Logistyki Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zwanego dalej "Szefem Zarządu Służby Zdrowia".
2.
Lekarz, za zgodą Szefa Zarządu Służby Zdrowia, może odbyć specjalizację lub staż kierunkowy w innej jednostce organizacyjnej wpisanej na listę, o której mowa w ust. 1.
§  4.
1.
Lekarz może odbyć specjalizację:
1)
w ramach pełnienia służby na stanowisku służbowym w jednostce organizacyjnej, o której mowa w § 3 ust. 1, lub zatrudnienia na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nie określony z tą jednostką,
2)
na podstawie skierowania przez dowódcę jednostki wojskowej lub komendanta (kierownika) samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej utworzonego przez Ministra Obrony Narodowej, zwanego dalej "zakładem opieki zdrowotnej", do jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 3 ust. 1, w celu odbycia specjalizacji z jednoczesnym pozostawieniem na stanowisku służbowym lub na stanowisku pracy,
3)
w ramach przyznanego etatu rezydenckiego, zwanego dalej "rezydenturą",
4)
na podstawie umowy o szkolenie specjalizacyjne zawartej z jednostką organizacyjną, o której mowa w § 3.
2.
Tryb odbywania specjalizacji określony w ust. 1 pkt 3 dotyczy wyłącznie lekarza będącego żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, zwanego dalej "żołnierzem".
3.
Żołnierz może odbyć specjalizację w trybie określonym w:
1)
ust. 1 pkt 2 - jeżeli ma stosownie ustalony czas służby w macierzystej jednostce organizacyjnej, umożliwiający odbywanie specjalizacji, oraz przyznany urlop szkoleniowy, określony w odrębnych przepisach;
2)
ust. 1 pkt 3 - jeżeli został zwolniony z dotychczasowego stanowiska służbowego i wyznaczony na rezydenturę;
3)
ust. 1 pkt 4 - jeżeli został przeniesiony na czas trwania specjalizacji w stan nieczynny, po uznaniu, że nie sprzeciwiają się temu interesy służby.
4.
Lekarz będący pracownikiem może odbyć specjalizację w trybie określonym w:
1)
ust. 1 pkt 2 - jeżeli ma przyznany przez pracodawcę urlop szkoleniowy na zasadach określonych w odrębnych przepisach lub ma czas pracy ustalony w sposób umożliwiający odbywanie specjalizacji;
2)
ust. 1 pkt 4 - jeżeli na czas trwania specjalizacji otrzymał urlop bezpłatny w dotychczasowym miejscu pracy.
§  5.
1.
Okres, na jaki jest przyznana rezydentura, odpowiada okresowi trwania specjalizacji.
2.
Okres trwania specjalizacji, odbywanej na zasadach określonych w § 4 ust. 1 pkt 1, 2 i 4, nie może być przedłużony więcej niż o połowę.
§  6.
1.
Lekarz może rozpocząć specjalizację w wybranej specjalności, jeżeli posiada prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza stomatologa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i został zakwalifikowany do jej odbywania.
2.
W celu przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego lekarz składa wniosek o rozpoczęcie specjalizacji do Szefa Zarządu Służby Zdrowia w terminie do 15 maja lub 15 grudnia każdego roku.
3.
Żołnierz składa wniosek drogą służbową.
4.
Lekarz zatrudniony w jednostce wojskowej lub zakładzie opieki zdrowotnej składa wniosek do Szefa Zarządu Służby Zdrowia, po uzyskaniu zgody pracodawcy na odbywanie specjalizacji.
5.
We wniosku, o którym mowa w ust. 2, lekarz może zaproponować jednostkę organizacyjną służby zdrowia, która prowadziłaby jego specjalizację.
6.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 2, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne organizuje Szef Zarządu Służby Zdrowia dwa razy w roku, w terminach od 15 maja do 30 czerwca i od 15 grudnia do 31 stycznia.
2.
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza komisja powołana przez Szefa Zarządu Służby Zdrowia, w której skład wchodzą lekarze specjaliści we właściwej dziedzinie medycyny lub, w uzasadnionym przypadku, w dziedzinie pokrewnej, a w szczególności:
1)
przedstawiciele Szefa Zarządu Służby Zdrowia,
2)
konsultant w danej dziedzinie medycyny,
3)
przedstawiciel Wojskowej Izby Lekarskiej.
3.
Szef Zarządu Służby Zdrowia kieruje lekarza zakwalifikowanego do odbywania specjalizacji do jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 3, uwzględniając:
1)
w miarę możliwości propozycję wyrażoną przez lekarza we wniosku o rozpoczęcie specjalizacji,
2)
wyniki postępowania kwalifikacyjnego.
4.
Lekarzowi, o którym mowa w ust. 3, Szef Zarządu Służby Zdrowia wydaje kartę szkolenia specjalizacyjnego.
5.
Wzór karty szkolenia specjalizacyjnego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  8.
O rozpoczęciu przez lekarza specjalizacji Szef Zarządu Służby Zdrowia powiadamia Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, zwane dalej "Centrum", oraz Wojskową Izbę Lekarską lub okręgową izbę lekarską, której lekarz jest członkiem.
§  9.
1.
Lekarz przed przystąpieniem do egzaminu państwowego składa do Szefa Zarządu Służby Zdrowia następujące dokumenty:
1)
wniosek o przystąpienie do egzaminu państwowego,
2)
kartę szkolenia specjalizacyjnego,
3)
opinię zawodową wystawioną przez kierownika specjalizacji dotyczącą uzdolnień i predyspozycji zawodowych, umiejętności manualnych, stosunku do pacjentów i współpracowników, zdolności organizacyjnych i umiejętności pracy w zespole.
2.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, lekarz może złożyć do 31 lipca lub do 31 grudnia każdego roku.
3.
Szef Zarządu Służby Zdrowia po stwierdzeniu, że dokumenty, o których mowa w ust. 1, spełniają warunki formalne, przekazuje je do Centrum i zawiadamia o tym lekarza.
§  10.
1.
Rejestr lekarzy, którzy uzyskali tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny, prowadzi Centrum.
2.
Dokumentacja dotycząca szkolenia specjalistycznego lekarzy oraz egzaminu państwowego jest przechowywana przez Szefa Zarządu Służby Zdrowia.
§  11.
1.
Liczbę miejsc szkoleniowych dla lekarzy, którzy mogą corocznie otworzyć specjalizację w danej specjalności, ustala Minister Obrony Narodowej - na wniosek Szefa Zarządu Służby Zdrowia - po zasięgnięciu opinii Wojskowej Rady Lekarskiej, uwzględniając maksymalną liczbę miejsc szkoleniowych określoną na podstawie § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia.
2.
Minister Obrony Narodowej do dnia 15 grudnia każdego roku poprzedzającego rozpoczęcie specjalizacji przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zdrowia informację o liczbie miejsc szkoleniowych.
3.
Minister Obrony Narodowej corocznie ustala liczbę rezydentur oraz przydziela środki finansowe na specjalizacje, w ramach przyznanych rezydentur, do właściwych jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 3.
4.
Środki finansowe przydzielone na rezydentury powinny być wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem, a w przypadku niewykorzystania - niezwłocznie zwrócone Ministrowi Obrony Narodowej.
5.
Środki finansowe otrzymane przez jednostki organizacyjne służby zdrowia na rezydentury od ministra właściwego do spraw zdrowia, w przypadku ich niewykorzystania, podlegają zwrotowi.
§  12.
W uzasadnionym przypadku, na wniosek żołnierza posiadającego prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza stomatologa, Minister Obrony Narodowej może skierować go do odbycia specjalizacji w określonej dziedzinie medycyny w trybie rezydentury na zasadach określonych rozporządzeniem, powiadamiając o tym fakcie Wojskową Izbę Lekarską.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Wzór

WNIOSEK O ROZPOCZĘCIE SPECJALIZACJI

W DZIEDZINIE .....................

1. Stopień, imię i nazwisko ................................

2. Data i miejsce urodzenia ................................

3. Miejsce zamieszkania ....................................

4. Tytuł zawodowy ..........................................

5. Nazwa, data i nr dyplomu ................................

wystawionego przez ......................................

6. Członek okręgowej/wojskowej izby lekarskiej w ...........

nr rejestracyjny ........................................

7. Przydział służbowy (miejsce pracy) ......................

.........................................................

8. Dotychczasowy przebieg służby, pracy zawodowej ..........

.........................................................

.........................................................

9. Posiada specjalizacje (nazwa, stopień, data i nr dyplomu,

podmiot wydający)........................................

.........................................................

.........................................................

.........................................................

.........................................................

10. Posiadany stopień naukowy ..............................

tytuł pracy doktorskiej, habilitacyjnej ................

........................................................

........................................................

11. Przynależność do medycznych towarzystw naukowych (nazwa

towarzystwa naukowego) .................................

........................................................

........................................................

12. Propozycja jednostki organizacyjnej prowadzącej szkolenie

specjalizacyjne ........................................

........................................................

........................................................

13. Sposób odbywania specjalizacji*:

1) na podstawie skierowania, w celu odbycia specjalizacji,

do jednostki organizacyjnej wskazanej w § 3

rozporządzenia, w trakcie pełnienia służby w jednostce

macierzystej,

2) w ramach urlopu szkoleniowego udzielonego pracownikowi

lub zmiany czasu pracy przez pracodawcę na czas trwania

określonej specjalizacji,

3) w ramach pełnienia służby w samodzielnym publicznym

zakładzie opieki zdrowotnej tworzonym przez Ministra

Obrony Narodowej, prowadzącym specjalizację,

4) na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nie

określony z samodzielnym publicznym zakładem opieki

zdrowotnej tworzonym przez Ministra Obrony Narodowej,

prowadzącym specjalizację,

5) na podstawie umowy cywilnoprawnej o szkolenie

specjalizacyjne, zawartej z samodzielnym publicznym

zakładem opieki zdrowotnej tworzonym przez Ministra

Obrony Narodowej, prowadzącym specjalizację, lub inną

jednostką organizacyjną prowadzącą specjalizację,

6) w ramach szkoleniowego etatu rezydenckiego.

14. Liczba publikacji (wykaz publikacji w załączeniu) ......

........................................................

15. Dodatkowe informacje ...................................

........................................................

........................................................

........................................................

(data) (podpis i pieczątka wnioskującego)

16. Opinia przełożonego fachowego ..........................

........................................................

........................................................

........................................................

........................................................

17. Rekomendacja przełożonego służbowego ...................

........................................................

........................................................

........................................................

........................................................

18. Rekomendacja szefa służby zdrowia rodzaju sił zbrojnych

........................................................

........................................................

........................................................

........................................................

19. Zgoda Szefa Zarządu Służby Zdrowia.

* Właściwe podkreślić; w przypadku ubiegania się o formę

szkolenia określoną w pkt 13 w podpunktach 1-6, należy

załączyć zgodę przełożonego lub pracodawcy.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wzór

KARTA SZKOLENIA SPECJALIZACYJNEGO NR ....../......

Zarząd Służby Zdrowia

Generalnego Zarządu Logistyki

Sztabu Generalnego

Wojska Polskiego

W ZAKRESIE ....................

Dane osobowe

1. Stopień, imię, nazwisko, imię ojca .......................

..........................................................

2. Data i miejsce urodzenia .................................

3. Miejsce zamieszkania .....................................

tel. .....................................................

4. Przydział służbowy (miejsce pracy) .......................

..........................................................

5. Stopień naukowy ..........................................

6. Nazwa, data i nr dyplomu wydanego przez ..................

7. Data i numer prawa wykonywania zawodu lekarza/lekarza

stomatologa ..............................................

wydanego przez ...........................................

8. Posiadane specjalizacje (nazwa, stopień, nr rejestracyjny

dyplomu) .................................................

..........................................................

..........................................................

9. Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadziła komisja .......

..........................................................

w dniu ...................................................

10. Nazwa i adres jednostki organizacyjnej prowadzącej

specjalizację ...........................................

.........................................................

11. Okres szkolenia: od dnia ................................

do dnia ................................

.......... ..............................

(data) (podpis, pieczątka Szefa

Zarządu Służby Zdrowia)

12. Stopień, imię i nazwisko kierownika specjalizacji .......

.........................................................

specjalizacja, tytuł naukowy ............................

.........................................................

stanowisko ..............................................

13. Potwierdzenie rozpoczęcia specjalizacji z dniem .........

...................... ...............................

(podpis i pieczątka (podpis i pieczątka kierownika

kierownika specjalizacji) jednostki organizacyjnej

prowadzącej specjalizację)

14. Przedłużono okres trwania specjalizacji do dnia .........

przyczyna przedłużenia ..................................

.........................................................

decyzję podjął ..........................................

nr pisma, data ..........................................

...................... ..............................

(podpis i pieczątka (podpis i pieczątka kierownika

kierownika specjalizacji) jednostki organizacyjnej

prowadzącej specjalizację)

Realizacja programu specjalizacji

I rok szkolenia

1. Zaliczenie kursu wprowadzającego .........................

.......... ............

(data) (podpis)

2. Kursy szkoleniowe:

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

3. Staże kierunkowe:

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

4. Szkolenie i wykonywanie zabiegów i procedur medycznych na

podstawie załączonego szczegółowego wykazu zabiegów,

procedur medycznych i liczby zabiegów ....................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis, data)

5. Formy samokształcenia:

rodzaj ...................................................

..........................................................

W przypadku opracowania prac poglądowych, doniesień

lub publikacji w załączeniu tytuł pracy poglądowej,

doniesienia, publikacji i wydawnictwa.

..................

(podpis)

6. Dyżury:

rodzaj komórki organizacyjnej ............................

liczba dyżurów ...........................................

..................

(podpis, data)

7. Inne wymogi określone w programie specjalizacji:

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis)

II rok szkolenia

1. Kursy szkoleniowe:

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

2. Staże kierunkowe:

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

3. Szkolenie i wykonywanie zabiegów i procedur medycznych na

podstawie załączonego szczegółowego wykazu zabiegów,

procedur medycznych i liczby zabiegów ....................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis, data)

4. Formy samokształcenia:

rodzaj ...................................................

..........................................................

W przypadku opracowania prac poglądowych, doniesień

lub publikacji - w załączeniu tytuł pracy poglądowej,

doniesienia, publikacji i wydawnictwa.

..................

(podpis)

5. Dyżury:

rodzaj komórki organizacyjnej ............................

liczba dyżurów ...........................................

..................

(podpis, data)

6. Kolokwium cząstkowe z zakresu ............................

..........................................................

..........................................................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

7. Inne wymogi określone w programie specjalizacji:

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis)

III rok szkolenia

1. Kursy szkoleniowe:

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

2. Staże kierunkowe:

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

3. Szkolenie i wykonywanie zabiegów i procedur medycznych na

podstawie załączonego szczegółowego wykazu zabiegów,

procedur medycznych i liczby zabiegów ....................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis, data)

4. Formy samokształcenia:

rodzaj ...................................................

..........................................................

W przypadku opracowania prac poglądowych, doniesień

lub publikacji - w załączeniu tytuł pracy poglądowej,

doniesienia, publikacji i wydawnictwa.

..................

(podpis)

5. Dyżury:

rodzaj komórki organizacyjnej ............................

liczba dyżurów ...........................................

..................

(podpis, data)

6. Kolokwium cząstkowe z zakresu ............................

..........................................................

..........................................................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

7. Inne wymogi określone w programie specjalizacji:

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis)

IV rok szkolenia

1. Kursy szkoleniowe:

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

2. Staże kierunkowe:

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

3. Szkolenie i wykonywanie zabiegów i procedur medycznych na

podstawie załączonego szczegółowego wykazu zabiegów,

procedur medycznych i liczby zabiegów ....................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis, data)

4. Formy samokształcenia:

rodzaj ...................................................

..........................................................

W przypadku opracowania prac poglądowych, doniesień

lub publikacji - w załączeniu tytuł pracy poglądowej,

doniesienia, publikacji i wydawnictwa.

..................

(podpis)

5. Dyżury:

rodzaj komórki organizacyjnej ............................

liczba dyżurów ...........................................

..................

(podpis, data)

6. Kolokwium cząstkowe z zakresu ............................

..........................................................

..........................................................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

7. Inne wymogi określone w programie specjalizacji:

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis)

V rok szkolenia

1. Kursy szkoleniowe:

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

2. Staże kierunkowe:

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

3. Szkolenie i wykonywanie zabiegów i procedur medycznych na

podstawie załączonego szczegółowego wykazu zabiegów,

procedur medycznych i liczby zabiegów ....................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis, data)

4. Formy samokształcenia:

rodzaj ...................................................

..........................................................

W przypadku opracowania prac poglądowych, doniesień

lub publikacji - w załączeniu tytuł pracy poglądowej,

doniesienia, publikacji i wydawnictwa.

..................

(podpis)

5. Dyżury:

rodzaj komórki organizacyjnej ............................

liczba dyżurów ...........................................

..................

(podpis, data)

6. Kolokwium cząstkowe z zakresu ............................

..........................................................

..........................................................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

7. Inne wymogi określone w programie specjalizacji:

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis)

VI rok szkolenia

1. Kursy szkoleniowe:

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

2. Staże kierunkowe:

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

3. Szkolenie i wykonywanie zabiegów i procedur medycznych na

podstawie załączonego szczegółowego wykazu zabiegów,

procedur medycznych i liczby zabiegów ....................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis, data)

4. Formy samokształcenia:

rodzaj ...................................................

..........................................................

W przypadku opracowania prac poglądowych, doniesień

lub publikacji - w załączeniu tytuł pracy poglądowej,

doniesienia, publikacji i wydawnictwa.

..................

(podpis)

5. Dyżury:

rodzaj komórki organizacyjnej ............................

liczba dyżurów ...........................................

..................

(podpis, data)

6. Kolokwium cząstkowe z zakresu ............................

..........................................................

..........................................................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

7. Inne wymogi określone w programie specjalizacji:

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis)

Kolokwium z zakresu prawa medycznego* ....................

..................

(podpis)

Kolokwium z zakresu promocji zdrowia* ....................

..................

(podpis)

język obcy* ..............................................

..................

(podpis)

Uwagi ....................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis)

Zaliczenie szkolenia specjalizacyjnego przez kierownika

specjalizacji

Pan(i) ......................................................

odbył(a) zgodnie z programem oraz zaliczył(a) specjalizację w

zakresie ....................................................

.............................................................

........... .........................

(data) (podpis i pieczątka

kierownika specjalizacji)

Opinia zawodowa dotycząca uzdolnień i predyspozycji w załączeniu.

* Wypełnia się w ostatnim roku specjalizacji.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.51.611

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb uzyskiwania tytułu specjalisty przez lekarza będącego żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, pełniącego służbę lub zatrudnionego w zakładzie opieki zdrowotnej tworzonym przez Ministra Obrony Narodowej.
Data aktu: 05/06/2000
Data ogłoszenia: 28/06/2000
Data wejścia w życie: 13/07/2000