Zm.: rozporządzenie w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 1999 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 20 września 1999 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 1999.

Na podstawie art. 31 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z 1996 r. Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 769 oraz z 1998 r. Nr 99, poz. 632 i Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 1999 (Dz. U. Nr 160, poz. 1075 i z 1999 r. Nr 25, poz. 219) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1:
a)
w ust. 1:
skreśla się pkt 87,
pkt 88 i 89 otrzymują brzmienie:

"88) S-01 - sprawozdanie przedszkola i oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej,

89) S-02 - sprawozdanie szkoły podstawowej i gimnazjum,"

skreśla się pkt 90 i 91,
pkt 101 otrzymuje brzmienie:

"101) S-13 - sprawozdanie domu dziecka, rodzinnego domu dziecka, pogotowia opiekuńczego, rodziny zastępczej oraz wioski dziecięcej,"

pkt 103 otrzymuje brzmienie:

"103) S-15 - sprawozdanie o nauczaniu języka ojczystego w przedszkolach i w szkołach dla dzieci i młodzieży mniejszości narodowych i etnicznych,"

b)
w ust. 2:
skreśla się pkt 13,
skreśla się pkt 19-23,
skreśla się pkt 33-36;
2)
w § 2 w ust. 2 pkt 7 otrzymuje brzmienie:

"7) G-10.4 - sprawozdanie o działalności przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłem i obrotem energią elektryczną,",

3)
w załączniku nr 1 do rozporządzenia:
a)
wzory formularzy sprawozdawczych o symbolach: S-01, S-02, S-05, S-06, S-07, S-08, S-09, S-10, S-12, S-13, S-14, S-15, S-16, S-17, S-18 otrzymują brzmienie określone w załącznikach nr 1-15 do niniejszego rozporządzenia,
b)
skreśla się wzory formularzy sprawozdawczych o symbolach: R-SGR, S-03, S-04;
4)
w załączniku nr 2 do rozporządzenia skreśla się wzory kwestionariuszy i ankiet statystycznych o symbolach: C-99, DS-46D, DS-46H, DS-46I, DS-46W, DS-46R, PL-99, PN-99, R-KR;
5)
w załączniku nr 3 do rozporządzenia wzory formularzy sprawozdawczych o symbolach: G-10.1, G-10.1(w), G-10.4, G-10.4 (PSE), EN-3 otrzymują brzmienie określone w załącznikach nr 16-20 do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

S - 01

Sprawozdanie przedszkola i oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej

według stanu w dniu 20.IX.199... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  2

S - 02

Sprawozdanie szkoły podstawowej i gimnazjum

grafika

Objaśnienia do S-02

1. Sprawozdanie należy sporządzić oddzielnie dla każdego typu szkoły (zgodnie z wykazem typów szkół): podstawowej, szkoły filialnej, szkoły artystycznej I stopnia (realizującej jednocześnie program szkoły podstawowej), szkoły podstawowej sportowej i szkoły przysposabiającej do pracy zawodowej i gimnazjum.

Szkoły podstawowe i gimnazjum dla dorosłych prowadzące nauczanie jednocześnie w formie stacjonarnej i zaocznej sporządzają dwa odrębne sprawozdania dla każdej z tych form.

Jeżeli szkoła dla dorosłych (podstawowe studium zawodowe) prowadzi filie, wówczas sporządza jedno sprawozdanie łącznie z filiami.

Szkoły specjalne i gimnazja specjalne w zakładzie opieki zdrowotnej i w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego (typ 123 i 163), filie szkoły podstawowej specjalnej i filie gimnazjum specjalnego w zakładzie opieki zdrowotnej i w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego (typ 126 i 167) nie wypełniają danych dotyczących uczniów przebywających na placówce (do trzech miesięcy) i wykazanych w szkole podstawowej macierzystej lub gimnazjum macierzystym.

2. Dział 1. Dane ogólne

Wiersze 01, 02 i 03 dotyczą nauczycieli realizujących obowiązujący program nauczania, tj. bez bibliotekarzy, wychowawców świetlic, prowadzących wyłącznie zajęcia pozalekcyjne, nauczycieli będących na urlopach macierzyńskich, wychowawczych, zdrowotnych (rehabilitacyjnych), bezpłatnych, nauczycieli przebywających na długotrwałych zwolnieniach lekarskich itp., łącznie z logopedami szkolnymi, psychologami uczącymi w szkole w pełnym wymiarze godzin (w innych przypadkach nie mogą być ujmowani), oraz z nauczycielami religii (katechetami świeckimi i księżmi bez względu na to, czy pobierają wynagrodzenie czy nie pobierają).

Nauczycieli korzystających ze zniżki godzin, pobierających pełne wynagrodzenie należy liczyć jako pełnozatrudnionych.

Nauczycieli pełnozatrudnionych w zespole szkół realizujących pensum zarówno w szkole podstawowej jak i gimnazjum należy zaliczyć do szkoły, gdzie realizują przeważającą liczbę godzin, natomiast nauczycieli realizujących pensum po równo należy przypisać umownie do szkoły podstawowej.

Nauczycieli niepełnozatrudnionych uczących jednocześnie w kilku szkołach umownie należy wykazać w wierszu 02, bez względu na to, która szkoła jest głównym miejscem zatrudnienia.

W wierszach 04, 05, 06, 07, 08 i 09 liczbę pomieszczeń należy wykazywać bez pomieszczeń przeznaczonych wyłącznie na zajęcia pozalekcyjne oraz pomieszczeń adaptowanych do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego (np. hole, większe izby szkolne). Każde pomieszczenie może być wykazane tylko raz, w przypadku wspólnego użytkowania pomieszczeń przez więcej niż jedną szkołę - dane dotyczące pomieszczeń wypełnia szkoła o przeważającej liczbie uczniów. W zakładzie opieki zdrowotnej, w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego i domu pomocy społecznej należy wykazać pomieszczenia wydzielone lub przeznaczone na zajęcia dydaktyczno- wychowawcze.

Wiersz 10 dotyczy środków finansowych zadeklarowanych przez rodziców na początku roku szkolnego 1998/99 (innych niż fundusze klasowe) i wpłaconych na potrzeby szkoły, będących podstawą do ulgi w podatku dochodowym niezależnie od tego, czy środki te były księgowane.

Wiersz 13 dotyczy uczniów prowadzonych z fragmentarycznymi deficytami i zaburzeniami w rozwoju i z niewielkimi odchyleniami od normy rozwoju intelektualnego oraz z trudnościami w nauce.

Uczniów korzystających z różnego rodzaju zajęć dydaktyczno-wyrównawczych należy wykazać tylko raz.

Wiersz 14 dotyczy uczniów prowadzonych, u których stwierdzono zaburzenia statyki ciała i obniżoną sprawność fizyczną. Uczniowie korzystający z różnych rodzajów gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej należy wykazać tylko raz.

3. Dział 3. Uczniowie i oddziały według klas

Szkoły podstawowe specjalne i gimnazja specjalne (typ 121-129 i 161-170) prowadzące nauczanie w zespołach klasowych wypełniają wiersze 3, 4, 5 rubr. 1 i 2 (bez rozbicia wg klas). Jeżeli w szkole podstawowej specjalnej lub gimnazjum specjalnym prowadzone jest nauczanie zarówno w oddziałach jak i zespołach klasowych, należy w wierszach 3, 4 i 5 podać dane ogółem (rubr. 1 i 2), natomiast w rubr. 3 do 10 (w rozbiciu według klas) uwzględnić dane bez zespołów klasowych.

W rubryce 10 - "A" - należy wykazać uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym, z upośledzeniem głębokim oraz z rozpoznanym autyzmem, których nie można przypisać do liczby oddziałów i uczniów według klas, jak również uczniów niepełnosprawnych prowadzonych tokiem indywidualnego nauczania.

W wierszach 1, 4 i 5 - liczbę uczniów należy wykazać łącznie z uczniami objętymi indywidualnym nauczaniem.

W wierszu 3 - liczbę oddziałów należy wykazać w zaokrągleniu bez znaku po przecinku.

W wierszach 4 i 5 - liczbę uczniów należy wykazać łącznie z uczniami powtarzającymi klasę.

Wiersz 8 dotyczy indywidualnego nauczania organizowanego dla uczniów z dysfunkcją narządu ruchu uniemożliwiającą lub utrudniającą uczęszczanie do szkoły, przewlekle chorym i innym, stale lub okresowo niezdolnym do nauki.

Uwaga: W wierszu 2 należy podać liczbę uczniów, w odniesieniu do których rada pedagogiczna szkoły podjęła decyzję o pozostawieniu w tej samej klasie. W wierszu tym należy również podać uczniów, którym wyznaczono egzamin sprawdzający lub klasyfikacyjny ale tego egzaminu nie zdali lub do niego nie przystąpili. W wierszu 3 w przypadku prowadzenia zajęć w klasach łączonych - należy wpisać jeden oddział wyłącznie w jednej z klas, a uczniów odrębnie w poszczególnych klasach. Licea ogólnokształcące sporządzają sprawozdanie S-02 dla uczniów klasy VIII zorganizowanych przy tych liceach tylko w tym przypadku, gdy uczniowie ci nie są wykazywani w sprawozdaniu sporządzonym przez macierzystą szkołę podstawową.

4. Dział 4. Oddziały, uczniowie i absolwenci - dane uzupełniające

Wiersze 1 do 5 - dotyczą liczby oddziałów, uczniów i absolwentów niepełnosprawnych.

Wiersz 2 - dotyczy oddziału specjalnego (klasy), w którym liczba niepełnosprawnych powinna wynosić od 3 do 5 uczniów w poszczególnych klasach.

Wiersz 3 - dotyczy oddziału (klasy) integracyjnego, który organizuje się w celu umożliwienia uczniom niepełnosprawnym zdobycia wiedzy i umiejętności na miarę ich możliwości w warunkach szkoły ogólnodostępnej. Liczba uczniów w oddziale integracyjnym powinna wynosić od 15 do 20, w tym od 3 do 5 uczniów niepełnosprawnych w poszczególnych klasach.

Wiersz 4 - dotyczy oddziału (klasy) ogólnodostępnego, do którego uczęszcza 1-2 uczniów niepełnosprawnych w poszczególnych klasach, w których realizowany jest pełny program przewidziany dla ogólnodostępnej szkoły publicznej.

Wiersz 6 - dotyczy oddziału (klasy) terapeutycznego, który organizuje się dla uczniów wykazujących jednorodne lub sprzężone zaburzenia, wymagających indywidualizacji nauczania oraz stałej i długotrwałej pomocy psychologicznej i pedagogicznej. Liczba uczniów w oddziałach terapeutycznych powinna wynosić od 10 do 15 uczniów (Dz. Urz. MEN Nr 6 z dnia 30 lipca 1993 r. poz. 19).

Wiersz 7 - dotyczy oddziału (klasy) wyrównawczego, który organizuje się dla uczniów, u których występują rozległe braki w opanowaniu programów obowiązkowych przedmiotów nauczania. Liczba uczniów w oddziałach wyrównawczych powinna wynosić od 10 do 15 uczniów (Dz. Urz. MEN Nr 6 z dnia 30 lipca 1993 r. poz. 19).

Klas wyrównawczych nie łączyć z danymi ogólnymi w dziale I, wiersz 13.

Wiersz 8 - dotyczy uczniów w klasach sportowych (zarządzenie MEN z dnia 12 lutego 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad działania klas i szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego M.P. Nr 13, poz. 107).

5. Dział 5. Uczniowie niepełnosprawni według rodzaju niepełnosprawności

W dziale tym każdego ucznia należy wykazać tylko w jednym rodzaju niepełnosprawności. Uczniów z więcej niż jedną niepełnosprawnością (np. z upośledzeniem umysłowym i z uszkodzonym słuchem) należy klasyfikować zgodnie z niepełnosprawnością dominującą w oparciu o orzeczenie publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Uczniów, którzy nie kwalifikują się do wykazania w rubr. od 2 do 15, należy wykazać tylko w rubr. 1(ogółem).

6. Dział 7. Obowiązek szkolny

Dział ten wypełniają tylko szkoły prowadzące księgę ewidencji dzieci i młodzieży podlegającej obowiązkowi szkolnemu.

Rubryka 1 - dotyczy dzieci i młodzieży z całego obwodu.

W rubryce 2 - nie należy wykazywać dzieci i młodzieży z innych obwodów szkolnych. Łącznie z indywidualnym nauczaniem.

Rubryka 4 - dotyczy dzieci i młodzieży, które na podstawie art. 16, ust. 8 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 oraz Dz. U. z 1998 r. Nr 117, poz. 759), otrzymały zezwolenie dyrektora szkoły na spełnienie obowiązku szkolnego poza szkołą.

W rubryce 5 - za spełnienie obowiązku szkolnego uznaje się również udział dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, organizowanych zgodnie z art.16 ust. 7 Ustawy o systemie oświaty.

7. Po wypełnieniu sprawozdania należy sprawdzić zgodność liczb występujących w różnych działach sprawozdania, a mianowicie:

dział 2, wiersz 1, rubr. 1 = dział 3, wiersz 4, rubr. 1;

dział 2, wiersz 1, rubr. 1 = dział 3, wiersz 4, rubr. 1 = dział 5, rubr. 1 (dotyczy tylko szkół podstawowych specjalnych i gimnazjów specjalnych (typ 121-129 i 161-170);

dział 2, wiersz 2, rubr. 1 = dział 3, wiersz 5, rubr. 1;

dział 3, wiersz 7, rubr. 1 = dział 4, wiersz 1, rubr. 2;

dział 3 wiersz 7, rubr. 2 = dział 4 wiersz 1, rubr. 3;

dział 3, wiersz 1, rubr. 9 - dział 3, wiersz 2, rubr. 9 = dział 6, wiersz 1, rubr. 1;

dział 7, wiersz 1, rubr. 2 Ł dział 3, wiersz 4, rubr. 1;

dział 7, wiersz 2, rubr. 2 Ł dział 3, wiersz 5, rubr. 1.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

S - 05

Sprawozdanie liceum ogólnokształcącego dla młodzieży

według stanu w dniu 18.IX.199... r.

grafika

OBJAŚNIENIA do S-05

1. Sprawozdanie sporządzają oddzielnie licea ogólnokształcące dla młodzieży oraz licea ogólnokształcące specjalne. W sprawozdaniach liceów zlikwidowanych z końcem poprzedniego roku szkolnego należy wypełnić wyłącznie dane dotyczące wyników klasyfikacji uczniów - dział 6 w. 1 2, 3 i 4, dział 1 w. 09 i 10 oraz absolwentów - dział 3. Licea ogólnokształcące, które w poprzednim roku szkolnym nie prowadziły klasy programowo najwyższej (IV), nie wypełniają danych: w dziale 1, w. 09 i 10, w dziale 6 rubr. 5 w. od 1 do 4 oraz działu 3.

2. Dział 1. Dane ogólne

Wiersze 01, 02 i 03 dotyczą nauczycieli realizujących obowiązujący program nauczania tj. bez bibliotekarzy, wychowawców świetlic, prowadzących wyłącznie zajęcia pozalekcyjne, nauczycieli będących na urlopach macierzyńskich, wychowawczych, zdrowotnych (rehabilitacyjnych), bezpłatnych, nauczycieli przebywających na długotrwałych zwolnieniach lekarskich, itp., łącznie z logopedami szkolnymi, psychologami uczącymi w szkole w pełnym wymiarze godzin (w innych przypadkach nie mogą być ujmowani) oraz z nauczycielami religii (katechetami świeckimi i księżmi bez względu czy pobierają wynagrodzenie czy nie pobierają). Nauczycieli niepełnozatrudnionych uczących jednocześnie w kilku szkołach umownie należy wykazać w wierszu 02, bez względu na to, która szkoła jest głównym miejscem zatrudnienia.

W wierszach 04 do 07 liczbę pomieszczeń należy wykazać bez pomieszczeń przeznaczonych wyłącznie na zajęcia pozalekcyjne oraz pomieszczeń adaptowanych do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego (np. hole, większe izby lekcyjne). Każde pomieszczenie może być wykazane tylko raz, w przypadku wspólnego użytkowania pomieszczeń przez więcej niż jedną szkołę - dane dotyczące pomieszczeń wypełnia jedna szkoła.

W wierszu 09 nie należy podawać absolwentów, którzy ukończyli szkołę w latach wcześniejszych, a do egzaminu dojrzałości przystąpili w roku bieżącym.

Wiersz 11 dotyczy środków finansowania zadeklarowanych przez rodziców na początku roku szkolnego 1998/99 (innych niż fundusze klasowe) i wpłaconych na potrzeby szkoły, będących podstawą do ulgi w podatku dochodowym niezależnie od tego, czy środki te były księgowane.

3. Dział 2. Uczniowie według roku urodzenia i płci

Wiersz 4 dotyczy uczniów objętych indywidualnym nauczaniem, które organizowane jest dla uczniów z dysfunkcją narządu ruchu uniemożliwiającą lub utrudniającą uczęszczanie do szkoły przewlekle chorym i innym stale lub okresowo niezdolnym do nauki.

4. Dział 3. Absolwenci z poprzedniego roku szkolnego

W dziale tym absolwentów należy wykazać łącznie z wynikami egzaminów sprawdzających i klasyfikacyjnych.

5. Dział 4. Uczniowie według profili kształcenia oraz klas i płci

Licea ogólnokształcące specjalne wypełniają tylko wiersz 1 i 7.

W wierszu 2 przedmiotami wiodącymi są: język polski, języki obce nowożytne, języki klasyczne, historia. W wierszu 3 przedmiotami wiodącymi są: matematyka, informatyka, fizyka z astronomią. W wierszu 4 przedmiotami wiodącymi są: geografia, biologia z higieną i ochroną środowiska, chemia. W wierszu 5 nie określa się przedmiotów wiodących. W wierszu 6 przedmiotami wiodącymi są inne przedmioty nie wymienione w wierszach 2, 3 i 4, w tym również oddziały klas sportowych oraz mistrzostwa sportowego.

Uwaga: Jeżeli występują uczniowie klas wstępnych, to:

- wiersz 1, rubr. 1 minus wiersz 1, rubr. 3 stanowi sumę wierszy od 2 do 6,

- wiersz 1, rubr. 2 minus wiersz 1, rubr. 4 stanowi sumę wierszy od 2 do 6.

Jeżeli nie występują uczniowie klas wstępnych liceów dwujęzycznych to wiersz 1 = wiersz od 2 do 6 (nie dotyczy rubr. 3 i 4 oraz sprawozdań szkół specjalnych).

6. Dział 5. Uczniowie klasy I, którzy świadectwo ukończenia szkoły podstawowej otrzymali w poprzednim roku szkolnym

W dziale tym należy również wykazać uczniów klas wstępnych w liceach dwujęzycznych.

7. Dział 6. Wyniki klasyfikacji uczniów oraz uczniowie powtarzający klasę

Wyniki klasyfikacji uczniów oraz uczniowie powtarzający klasę - należy podać łącznie z wynikami egzaminów sprawdzających i klasyfikacyjnych. W wierszu 4 należy podać uczniów w odniesieniu do których rada pedagogiczna szkoły podjęła decyzję o pozostawieniu w tej samej klasie oraz uczniów, którym wyznaczono egzamin sprawdzający lub klasyfikacyjny, ale egzaminu tego nie zdali lub do niego nie przystąpili. W wierszu 5 należy podać uczniów powtarzających klasę w roku sprawozdawczym - uczniowie ci powinni być też wliczeni do danych wykazanych w dziale 2 i 4. Licea dwujęzyczne nie wykazują liczby uczniów klas wstępnych.

8. Po wypełnieniu sprawozdania należy sprawdzić zgodność liczb występujących w różnych działach sprawozdania, a mianowicie:

- dział 2, rubr. 1, wiersz 1 = dział 4, rubr. 1, wiersz 1

- dział 2, rubr. 1, wiersz 2 = dział 4, rubr. 2, wiersz 1

- dział 2, rubr. 1, wiersz 3 = dział 4, rubr. 5, wiersz 1

- dział 2, rubr. 1, wiersz 3 ł dział 5, rubr. 1, wiersz 1 + dział 6, rubr. 2, wiersz 5

- dział 3, rubr. 1, wiersz 1 = dział 6, wiersz 3

- dział 3, rubr. 3, wiersz 1 Ł dział 1, wiersz 09

- dział 3, rubr. 3, wiersz 2 Ł dział 1, wiersz 10

- dział 4, rubr. 5, wiersz 1 ł dział 5, rubr. 1, wiersz 1 ] nie dotyczy klas wstępnych

- dział 4, rubr. 6, wiersz 1 ł dział 5, rubr. 1, wiersz 2 ] dwujęzycznych

- dział 5, rubr. 1 wiersz 1 Ł dział 4, rubr. 5, wiersz 1 + dział 4, rubr. 3, wiersz 1 - dział 6, rubr.

2, wiersz 5 - dotyczy tylko klas wstępnych dwujęzycznych

- dział 6, rubr. 5, wiersz 1- dział 6, rubr. 5, wiersz 4 = dział 3, rubr. 1, wiersz 1

ZAŁĄCZNIK Nr  4

S - 06

Sprawozdanie liceum ogólnokształcącego dla dorosłych

według stanu w dniu 9.X.199... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  5

S - 07

Sprawozdanie szkoły zawodowej

według stanu w dniu 2.X.199... r.

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA S-07

sprawozdanie szkoły zawodowej - według stanu w dniu 2 X

Sprawozdanie dotyczy szkół zawodowych czynnych w danym roku szkolnym oraz szkół, które zakończyły działalność w czerwcu poprzedniego roku szkolnego. Jeżeli szkoła posiada filię, wówczas jednostką sprawozdawczą jest szkoła prowadząca filię (szkoła macierzysta), która sporządza jedno sprawozdanie łącznie z filią. Jeżeli filia zlokalizowana jest na terenie innej miejscowości niż szkoła macierzysta - sporządza się dwa odrębne sprawozdania.

Szkoły z klasami przysposabiającymi do pracy zawodowej - niezależnie od tego czy zorganizowane są przy szkole podstawowej czy zawodowej - wykazywać należy na formularzu S-02, z wyjątkiem szkół przysposabiających do pracy zawodowej na podbudowie ukończonej szkoły podstawowej, które nadal wypełniają formularz S-07.

Sprawozdanie należy sporządzać następująco:

1) szkoły dla młodzieży wypełniają wszystkie działy,

2) szkoły dla dorosłych nie wypełniają danych dotyczących:

- stanowisk pracy w warsztatach szkolnych, liczby uczniów mieszkających na stancjach, liczby oddziałów (klas) specjalnych i uczniów w oddziałach (klasach) specjalnych, liczby uczniów pobierających naukę indywidualnie (dział 1, wiersze od 05 do 09), środków finansowych (dział 1, wiersze od 19 do 21),

- uczniów według klas (dział 2, rubr. 3, 4, 5 i 8),

- uczniów klasy I w danym roku szkolnym, którzy świadectwo ukończenia szkoły niższego szczebla otrzymali w poprzednim roku szkolnym (dział 4),

- młodocianych pracowników (dział 5).

3) szkoły, które utworzone zostały na początku danego roku szkolnego, nie wypełniają informacji dotyczących:

- absolwentów, którzy przystąpili do egzaminów dojrzałości (dział 1, wiersze 17 i 18),

- środków finansowych (dział 1, wiersze 19 i 20),

- uczniów według klas (dział 2, rubr. 3, 4, 5 i 8),

- absolwentów-eksternów (dział 3),

- absolwentów według roku urodzenia (dział 6),

- absolwentów według zawodów - specjalności (dział 7, rubr. od 0 do 6).

4) w sprawozdaniach szkół zlikwidowanych z dniem 30 czerwca wypełnia się następujące informacje:

a) w sprawozdaniach szkół dla młodzieży:

- absolwentów, którzy przystąpili do egzaminów dojrzałości (dział 1, wiersze 17 i 18), - środków finansowych (dział 1, wiersze 19 i 20),

- uczniów według klas (dział 2, rubr. od 1 do 5),

- absolwentów-eksternów (dział 3),

- absolwentów według roku urodzenia (dział 6),

- absolwentów według zawodów - specjalności (dział 7, rubr. od 0 do 6),

b) w sprawozdaniach szkół dla dorosłych:

- absolwentów, którzy przystąpili do egzaminów dojrzałości (dział 1, wiersze 17 i 18), - absolwentów-eksternów (dział 3),

- absolwentów według roku urodzenia (dział 6),

- absolwentów według zawodów - specjalności (dział 7, rubr. od 0 do 6).

Dwa odrębne sprawozdania S-07 sporządzają:

- szkoły zawodowe, w których przyjęcia do klasy I przeprowadzane są dwukrotnie w ciągu roku szkolnego, tj. we wrześniu i w lutym,

- szkoły muzyczne I i II stopnia kształcące wyłącznie w kierunku muzycznym: w zakresie I stopnia (symbol 510) i w zakresie II stopnia (symbol 520),

- szkoły artystyczne II stopnia, w których zorganizowane są klasy o profilu wyłącznie artystycznym (symbol 520) - jedno sprawozdanie oraz klasy z nauką przedmiotów jednocześnie ogólnokształcących i artystycznych (symbol 521) - drugie sprawozdanie.

Szkoły muzyczne I i II stopnia (podstawowego i licealnego) kształcące jednocześnie w zakresie przedmiotów ogólnych i muzycznych - sporządzają sprawozdanie tylko w zakresie II stopnia - liceum.

Szkoły baletowe kształcące jednocześnie w kierunku ogólnym i baletu sporządzają sprawozdanie tylko w zakresie II stopnia - liceum. Natomiast szkoły baletowe o profilu wyłącznie baletowym sporządzają sprawozdanie o symbolu 510 lub symbolu 520 w zależności od stopnia kształcenia. Jeżeli szkoła nie ma określonego stopnia kształcenia (szkoły niepubliczne) - kryterium może być wiek uczniów.

Szkoły policealne (pomaturalne) dzienne wykazuje się w sprawozdaniu jako szkoły dla młodzieży.

Policealne studia artystyczne wypełniają dział 6 wykazując wszystkich uczniów i absolwentów.

ZAŁĄCZNIK Nr  6

S - 08

Sprawozdanie internatu (bursy)

według stanu w dniu 10.XI.199... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  7

S-09

Sprawozdanie dotyczące stypendiów, zasiłków losowych, zajęć pozalekcyjnych i nadobowiązkowych, półinternatów i świetlic oraz nauczania języków obcych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych dla dzieci i młodzieży

według stanu w dniu 31.XII.199... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  8

S-10

Sprawozdanie o studiach dziennych, wieczorowych, zaocznych i eksternistycznych

według stanu w dniu 31.XII.199... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  9

S-12

Sprawozdanie o stypendiach naukowych, studiach podyplomowych i doktoranckich oraz zatrudnieniu w szkołach wyższych

według stanu w dniu 31.XII.199... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  10

S - 13

Sprawozdanie domu dziecka, rodzinnego domu dziecka, pogotowia opiekuńczego, rodziny zastępczej oraz wioski dziecięcej

według stanu w dniu 15.XII.199... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  11

S - 14

Sprawozdanie specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, młodzieżowego ośrodka wychowawczego. ogniska wychowawczego, młodzieżowego ośrodka socjoterapii oraz turnusowego ośrodka socjoterapii

według stanu w dniu 31.XII.199... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  12

S - 15

Sprawozdanie o nauczaniu języka ojczystego w przedszkolach i w szkołach dla dzieci i młodzieży mniejszości narodowych i etnicznych

według stanu w dniu 10.IX.199... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  13

S - 16

Sprawozdanie placówki wychowania pozaszkolnego

według stanu w dniu 31.X.199... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  14

S - 17

Sprawozdanie domu wczasów dziecięcych

według stanu w dniu 31.X.199... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  15

S-18

Sprawozdanie dotyczące kształcenia i doskonalenia w formach pozaszkolnych w roku szkolnym 1998/99

ZAŁĄCZNIK Nr  16

G - 10.1

Sprawozdanie o działalności podstawowej elektrowni cieplnej zawodowej

za miesiąc ......... ....... r.

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA G -10.1

Do sporządzania sprawozdania są zobowiązane poszczególne elektrownie cieplne i elektrociepłownie, czyli wydzielone technicznie i terytorialnie obiekty będące samodzielnymi przedsiębiorstwami lub wchodzące w skład zespołów elektrowni bądź elektrociepłowni, zaklasyfikowane według EKD do grupy 40.1

Dział  1.

Zmiany mocy elektrycznej i cieplnej

Dane o mocy elektrycznej i cieplnej należy wykazywać wg stanu na początek i na koniec miesiąca sprawozdawczego. Jeżeli w miesiącu sprawozdawczym nastąpiła zmiana mocy elektrycznej zainstalowanej lub osiągalnej albo osiągalnej mocy cieplnej, należy podać dodatkowo następujące dane:

w wierszu 2 - datę, od której nastąpiła zmiana; w przypadku wejścia do eksploatacji urządzeń nowych, datę zmiany stanowi data wejścia urządzenia do eksploatacji,

w wierszu 3 - przyczynę zmiany wg poniżej podanych symboli:

I - działalność inwestycyjna obejmuje instalowanie nowych urządzeń wytwórczych (turbozespołów, kotłów ciepłowniczych itp.), które powodują zwiększenie produkcji energii elektrycznej lub cieplnej,

M - modernizacja dotyczy przebudowy istniejących urządzeń wytwórczych, w wyniku której następuje zmiana osiągalnej mocy elektrycznej lub osiągalnej mocy cieplnej,

L - likwidacja urządzeń wytwórczych,

K - korekta dotyczy zmiany mocy elektrycznej lub cieplnej w związku z przebudową urządzeń pomocniczych lub zużycia się urządzeń podstawowych oraz w przypadku okresowego obniżenia mocy, nie dającego się usunąć w okresie 12 miesięcy,

w wierszu 4 - jeżeli wzrosła lub zmniejszyła się moc elektrowni, to przyrost mocy opatrzyć znakiem (+), zmniejszenie mocy znakiem (-).

Dział  2.

Moc i produkcja energii elektrycznej i ciepła

Moc dyspozycyjną, (wiersz 01) należy podawać zgodnie z zasadami liczenia jako moc średnią z dni roboczych miesiąca. Dni robocze określa Dyspozycja Mocy. Moc dyspozycyjna szczytowa jest określona w momencie szczytowego obciążenia systemu elektroenergetycznego.

Produkcja energii elektrycznej brutto (wiersz 02) jest to energia elektryczna wytworzona przez wszystkie generatory i pomierzona na zaciskach tych generatorów.

Produkcja energii elektrycznej w skojarzeniu (wiersz 03) jest to energia elektryczna wytworzona na strumieniu pary, pobranej z upustów i wylotów turbin parowych i wprowadzonej do parowej sieci ciepłowniczej oraz zużytej do podgrzewania wody sieciowej w wymiennikach ciepłowniczych.

Dla obiektów wyposażonych wyłącznie w turbozespoły przeciwprężne i upustowoprzeciwprężne jest to całkowita produkcja generatorów napędzanych przez te turbiny.

Dla elektrowni wyposażonych w turbozespoły upustowo-kondensacyjne produkcję energii elektrycznej należy wyliczyć z wzoru podanego w PN-93/M:-35500.

Zużycie na potrzeby elektrowni składa się z:

- zużycia na potrzeby energetyczne produkcji energii elektrycznej i ciepła,

- zużycia na inne cele.

Zużycie na potrzeby energetyczne jest to zużycie przez urządzenia pomocnicze elektrowni w procesie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.

Wykaz urządzeń pomocniczych obciążających proces wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła oraz urządzeń pomocniczych wspólnych podaje Polska Norma PN-93/M-35500.

Podziału zużycia własnego na produkcję energii elektrycznej i ciepła dla wspólnych urządzeń pomocniczych dokonuje się w sposób umowny. Klucz podziału określa Polska Norma PN-93/M-35500 .

Do zużycia własnego na produkcję energii elektrycznej (czyli zużycia na potrzeby energetyczne produkcji energii elektrycznej) zalicza się również straty w transformatorach blokowych, łączących generatory z siecią przesyłową lub dystrybucyjną.

Zużycie na inne cele (wiersz 06) obejmuje energię elektryczną, która została zużyta w elektrowni na potrzeby inne niż energetyczne, np. dodatkowa produkcja przemysłowa.

Zużycie na potrzeby elektrowni dotyczy wyłącznie zużycia z własnej produkcji.

Energia sprzedana obejmuje ilość energii elektrycznej sprzedanej do PSE SA, przedsiębiorstw dystrybucyjnych, przedsiębiorstw obrotu oraz odbiorcom finalnym. Wielkość podana w tym wierszu powinna być równa sumie wierszy 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 12, rubryka 1, dział 5.

Przez produkcję energii cieplnej (wiersz 09) rozumie się ilość energii cieplnej, wytworzonej w elektrowni lub elektrociepłowni i przeznaczonej dla odbiorców na cele technologiczne i grzewcze. Produkcja ciepła w kotłach ciepłowniczych jest to ciepło przejęte przez parę i wodę w kotłach, pomniejszone o zużycie własne, jak np. napędy parowe urządzeń pomocniczych, rozmrażanie lub podgrzewanie paliwa oraz pomniejszone o straty ciepła w rurociągach i wymiennikach na obszarze ciepłowni, aż do punktu rozliczania się z odbiorcą energii cieplnej.

Produkcję energii cieplnej można również określać na podstawie pomierzonej ilości energii wysyłanej na zewnątrz.

Wzory obliczeniowe dla określenia ilości ciepła wysłanego na zewnątrz podaje PN-93/M-35500.

W elektrowniach i elektrociepłowniach ciepło może być wytwarzane w skojarzeniu lub bez skojarzenia.

Produkcja ciepła w skojarzeniu (wiersz 10) jest to ciepło oddane na zewnątrz z upustów i wylotów turbin parowych.

Do produkcji ciepła należy zaliczać również ciepło zużyte przez jednostkę na cele przemysłowe, nie związane z produkcją energii elektrycznej i cieplnej oraz na ogrzewanie pomieszczeń nieprodukcyjnych, tj. biur lub pomieszczeń socjalnych.

Przez sprzedaż ciepła rozumie się tę ilość ciepła, na którą jednostka wystawiła odbiorcy fakturę VAT. Za odbiorców uznaje się również jednostki dystrybucyjne zajmujące się pośrednictwem w dostawie ciepła.

Dział  3.

Rozliczenie zużycia paliw

Energia chemiczna ze wszystkich paliw (wiersz 01) jest sumą zużycia energii chemicznej paliwa podstawowego oraz paliw pomocniczych, tj. węgla, oleju opałowego, ewentualnie innych paliw płynnych czy gazowych.

W przypadku produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu zużycie energii chemicznej ze wszystkich paliw powinno zostać podzielone pomiędzy obie formy energii. Dla wyliczenia wskaźników techniczno-ekonomicznych należy stosować "fizyczną metodę podziału ". Metodę tę szczegółowo opisuje Polska Norma PN-93/M-35500.

Dla dokonania podziału kosztów zmiennych na koszty wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej dopuszcza się podział paliwa metodą "elektrowni równoważnej", oraz w uzasadnionych przypadkach metodę własną dla której należy załączyć opis wraz z algorytmami podziału kosztów w gospodarce skojarzonej.

Uwaga! Zastosowanie podziału kosztów metodą inną niż fizyczna obliguje do wypełnienia wierszy od 05 do 08 z działu 3 oraz wierszy 03 i 06 dział 4. Ponadto w przypadku zastosowania metody własnej należy przekreślić na formularzu napis "elektrowni równoważnej" i w to miejsce wpisać nazwę zastosowanej przez jednostkę metody podziału kosztów zmiennych, na koszty wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej.

Punktem wyjścia dla podziału kosztów w gospodarce skojarzonej metodą "elektrowni równoważnej" jest ustalenie ilości energii elektrycznej wytworzonej w skojarzeniu.

Istotą metody "elektrowni równoważnej" jest przyjęcie założenia, że sprawność wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu równa się sprawności elektrowni kondensacyjnej.

Przyjmuje się, że sprawność ta nie może być niższa niż 37.1% (0.371), tj. na poziomie najlepszej elektrowni kondensacyjnej.

Jeżeli mamy określoną ilość energii elektrycznej w skojarzeniu, należy ją przeliczyć na energię chemiczną paliwa wg założonej sprawności.

Wzór obliczeniowy

3.6 x Abq

Qrbeq =------------- x 102

ηer

gdzie:

Qrbeq [GJ] - energia chemiczna paliw na produkcję energii elektrycznej,

Abq [MWh] - produkcja energii elektrycznej w skojarzeniu,

ηer [%] - sprawność elektrowni równoważnej,

1 MWh = 3.6 GJ.

Jeżeli energia elektryczna jest wytwarzana także w kondensacji, to ilość zużytej energii chemicznej w tym procesie należy wyliczyć z faktycznej sprawności ustalonej wg metody fizycznej podziału omówionej w ww. PN.

Zużycie energii chemicznej ogółem w elektrowni na produkcję energii elektrycznej jest sumą zużycia w procesie kondensacyjnym oraz zużycia w skojarzeniu wyliczonego metodą fizyczną (wykazanego w wierszu 02) lub metodą elektrowni równoważnej (wykazanego w wierszu 06).

Różnica pomiędzy całkowitym zużyciem elektrowni a zużyciem na produkcję energii elektrycznej będzie stanowić zużycie na produkcję ciepła.

Wskaźnik zużycia paliwa na produkcję energii elektrycznej (wiersz 09) oblicza się wg wzoru:

E

QB

be = ----- x 100

Eb

gdzie:

be [kJ / kWh] - wskaźnik zużycia paliw na produkcję energii elektrycznej brutto,

QEB [GJ] - energia chemiczna ze wszystkich paliw zużyta na produkcję energii elektrycznej, wyliczona metodą fizyczną,

Eb [MWh] - produkcja energii elektrycznej brutto.

Wskaźnik należy obliczać z dokładnością do 10 kJ, tzn. jeżeli z wzoru otrzymujemy wielkości np. 10258 kJ/kWh, wskaźnik wynosi 10260 kJ/kWh (ostatnia cyfra musi być zerem).

Wskaźnik zużycia paliwa na produkcję ciepła (wiersz 11) oblicza się następująco:

C

QB

bc = ----- x 100

Qcn

gdzie:

bc [MJ/GJ] - wskaźnik zużycia paliwa na produkcję ciepła,

QCB [GJ] - energia chemiczna ze wszystkich paliw zużyta na produkcję energii cieplnej, wyliczona metodą fizyczną

Qcn [GJ] - produkcja ciepła.

Wskaźnik zużycia paliwa na ciepło należy obliczać z dokładnością do 1 MJ/GJ.

Dział  4

Paliwo podstawowe

Jednostki wykorzystujące jako paliwo podstawowe dwa rodzaje nośników energii podają dane dla obydwu, np.: węgla kamiennego i gazu wysokometanowego.

Zużycie paliwa w elektrowni (wiersz 01) należy określać metodą bezpośredniego pomiaru objętości (ilości) paliwa doprowadzonego do kotłów.

Zużycie na energię elektryczną (wiersze 02, 03) wynika z podziału paliwa podstawowego na dwa strumienie: energię elektryczną i energię cieplną.

Jeżeli w dziale 3 podano podział energii chemicznej na produkcję energii elektrycznej i ciepła metodą elektrowni równoważnej lub metodą własną jednostki, przyjmuje się, że podział paliwa podstawowego powinien być wykazywany również dwiema metodami wg zasad podanych w dziale 3.

Energia chemiczna paliwa podstawowego (wiersz 04) wynika z iloczynu ilości zużytego paliwa i średniej wartości opałowej.

Średnia wartość opałowa, zawartość siarki i popiołu dla paliwa dostarczonego (wiersze 08-10 oraz 14-16) powinny być uzgodnione z dostawcą.

Wartość paliwa (wiersze 12 i 18) powinna wynikać z ilości paliwa dostarczonego i ceny wynikającej ze średniej wartości opałowej oraz innych parametrów wpływających na cenę. Do wartości paliwa zakupionego nie należy doliczać kosztów zakupu.

Dział  5.

Sprzedaż energii elektrycznej, rezerwy mocy i usług systemowych

Sprzedaż energii elektrycznej (mocy) należy podać według kierunków sprzedaży:

- do PSE S.A. ,

- do spółek dystrybucyjnych,

- do przedsiębiorstw obrotu,

- do odbiorców finalnych.

Wytwórcy, którzy zawarli z PSE S.A. kontrakty wieloletnie na dostawę energii elektrycznej (mocy), wykazują ją w (wierszach 01-02). Sprzedaż nie objęta kontraktami wieloletnimi jest traktowana jako sprzedaż według pozostałych umów (wiersz 03) lub na rynku giełdowym (wiersz 04).

Wytwórcy mogą też zawierać kontrakty wieloletnie na dostawę mocy i energii elektrycznej ze spółkami dystrybucyjnymi (wiersze 05 - 06). Sprzedaż nie objęta kontraktami długoterminowymi jest traktowana jako sprzedaż według pozostałych umów (wiersz 07).

Wytwórcy mogą także zawierać kontrakty z przedsiębiorstwami obrotu na sprzedaż energii elektrycznej (wiersze 08 - 09). Sprzedaż ta odbywa się według kontraktów lub innych form sprzedaży.

Sprzedaż energii elektrycznej bezpośrednio odbiorcom obejmuje energię elektryczną rozliczaną bezpośrednio przez elektrownię z odbiorcą finalnym z użyciem faktury VAT (wiersze 10 - 12). Sprzedaż energii elektrycznej bezpośrednio odbiorcom występuje w podziale na napięcia (wysokie, średnie, niskie).

Elektrownie sprzedaje również rezerwę mocy i usługi systemowe do PSE S.A. i spółek dystrybucyjnych.

Wiersze 13 i 14 - rezerwa mocy to zdolność jednostek wytwórczych do podjęcia w różnym czasie wytwarzania i dostarczania energii elektrycznej do sieci, nie wykorzystywana w danym okresie.

Wiersze 15 i 16 - usługi systemowe są to usługi świadczone przedsiębiorstwom sieciowym przez przedsiębiorstwo wytwórcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu przesyłowego lub rozdzielczego, zapewniające zachowanie określonych wartości parametrów niezawodnościowych i jakościowych.

Sprzedaż energii elektrycznej w rubryce 1 powinna być równa sprzedaży (dział 2, wiersz 07), natomiast w rubryce 2 równa (dział 6, wiersz 1, rubryka 1+ 2 + 3).

Dział  6.

Wynik według rodzajów działalności, w tys. zł

Przy ustalaniu przychodów i kosztów obowiązują ogólne zasady rachunkowości, w tym zasada realizacji (memoriałowa) i współmierności.

W myśl zasady memoriałowej przychody zalicza się do osiągniętych i koszty do poniesionych w okresie ich wystąpienia, a nie w okresie, w którym dokonano zapłaty, czy też poniesiono faktyczne wydatki. Zgodnie z zasadą współmierności uznaje się za koszty danego okresu sprawozdawczego te koszty, które są, związane z przychodami tego okresu (określone przez zasadę realizacji).

Przychody ze sprzedaży powinny być zgodne z działem 5, rubryka 2, wiersz 18.

Przychody ze sprzedaży energii cieplnej obejmują opłaty stałe i opłaty za dostawę ciepła odbiorcom.

Koszty działalności własnej dla energii elektrycznej są to koszty wytworzenia tej energii odniesione do energii sprzedanej, ewentualnie powiększone o koszty dystrybucji tej energii, jeżeli takie wystąpią. Koszty dystrybucji mogą wystąpić wtedy, kiedy elektrownia jest właścicielem rozdzielni elektrycznej.

Koszt wytworzenia energii elektrycznej sprzedanej (wiersz 2, rubryka 1) powinien być wyliczany przy założeniu, że koszt wytworzenia 1 kWh energii elektrycznej netto jest jednakowy dla energii elektrycznej sprzedanej oraz zużywanej w elektrowni. Wynika z tego, że spełniona musi być zależność: koszty wytworzenia (wiersz 2, rubryka 1) = techniczny koszt wytworzenia (dział 7, wiersz 21, rubryka 1) - koszty energii z własnej produkcji, zużytej na produkcję ciepła (dział 7, wiersz 11, rubryka 4) - koszty energii zużytej na inne cele, przy czym ta ostatnia wielkość nie jest wykazywana w sprawozdaniu.

Do kosztów sprzedaży energii elektrycznej w elektrowniach należy zaliczać przede wszystkim opłaty przesyłowe.

Podział kosztów zarządu pomiędzy działalności elektryczną i cieplną powinien być dokonywany wg klucza przyjętego do podziału kosztów stałych.

Podobnie jak w przypadku kosztów działalności własnej dla energii elektrycznej, koszty wytworzenia ciepła wykazane w ramach wiersza 2 tego działu powinny być odniesione tylko do ilości ciepła sprzedanego. Dlatego też powinien być spełniony następujący warunek: o ile sprzedaż ciepła jest mniejsza niż jego produkcja (dział 2, wiersze 09 i 11) to koszty wytworzenia ciepła sprzedanego muszą być mniejsze niż koszty wytworzenia ciepła wykazane w dziale 7 o wartość ciepła zużytego w przedsiębiorstwie na cele przemysłowe, nie związane z produkcją energii elektrycznej i cieplnej oraz na ogrzewanie pomieszczeń nieprodukcyjnych np.: biur, pomieszczeń socjalnych itp.

Dział  7.

Koszty w układzie kalkulacyjnym, w tys. zł.

Koszty wytworzenia energii elektrycznej rezerw mocy, świadczenia usług przesyłowych i ciepła należy wykazywać w układzie kalkulacyjnym podanym na formularzu.

Koszty dzielą się na zmienne i stałe.

Do kosztów zmiennych należy zaliczać:

- koszty paliwa wraz z kosztami zakupu,

- koszty pozostałych materiałów eksploatacji, jak: chemikalia, oleje, smary, addytywy w procesie odsiarczania itd.;

- koszty korzystania ze środowiska, tj. opłaty za korzystanie z powietrza, wody i ziemi.

Koszty stałe są dzielone wg odmian działalności na podstawowa i pomocnicza.

W ramach działalności podstawowej wydzielone są następujące składniki:

- materiały (jeżeli nie są zaliczane do kosztów zmiennych),

- wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników,

- amortyzacja,

- podatki i opłaty,

- pozostałe koszty.

Wynagrodzenia i świadczenia obejmują poza wynagrodzeniami następujące rodzaje kosztów:

- składki z tytułu : ubezpieczeń społecznych, na fundusz pracy oraz fundusz gwarancyjnych świadczeń społecznych,

- odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych,

- dopłaty do biletów na dojazdy do pracy,

- świadczenia rzeczowe z zakresu BHP, posiłki regeneracyjne, środki czystości,

- wydatki na odzież ochronną i roboczą,

- szkolenie i dokształcanie pracowników,

- ekwiwalent za pranie odzieży roboczej i używanie narzędzi i sprzętu stanowiącego własność pracownika,

- inne.

Do kosztów stałych wytwarzania należy zaliczyć podatki i opłaty, jeżeli nie są zaliczone do kosztów zarządu.

Do pozostałych kosztów działalności podstawowej należy zaliczać składniki kosztów nie objęte pozycjami wymienionymi dla działalności podstawowej, jak np. usługi obce na rzecz działalności podstawowej.

Koszty działalności pomocniczej są rozdzielone na dwie złożone pozycje:

- koszty remontów,

- koszty wydziałów pomocniczych.

Koszty remontów obejmują remonty budynków, maszyn i urządzeń oraz innych środków trwałych, zaliczanych do miejsc powstawania kosztów wytworzenia energii elektrycznej i cieplnej, wykonywanych przez własne służby wydziałów pomocniczych lub podstawowych, jak i inne jednostki.

Koszty remontów grupują wszystkie pozycje kosztów działalności operacyjnej, tj. materiały wraz z zakupem, płace i narzuty na płace, amortyzację sprzętu i transportu technologicznego, obce usługi remontowe, koszty wydziałów pomocniczych itp.

Koszty wydziałów pomocniczych obejmują działalność nie zaliczoną do działalności podstawowej, jak np:

- wydziały transportu i sprzętu zmechanizowanego,

- wydziały budowlane i naprawcze,

- wydział utylizacji odpadów paleniskowych.

Koszty energii elektrycznej z własnej produkcji, zużytej na produkcję ciepła (wiersz 11), należy ustalać w sposób następujący: koszt techniczny wytworzenia podzielić przez produkcję netto energii elektrycznej. Otrzymany jednostkowy koszt techniczny wytworzenia należy przemnożyć przez ilość energii elektrycznej z własnej produkcji, zużytej na produkcję ciepła.

Rachunek kosztów powinien być przeprowadzony w skali miesięcznej. Koszt narastający jest sumą poszczególnych miesięcy. W gospodarce skojarzonej podziału kosztów pomiędzy energię elektryczną i cieplną należy dokonywać następująco:

a) koszty zmienne dzielić proporcjonalnie do podziału kosztów paliwa,

b) koszty paliwa dzielić proporcjonalnie do podziału energii chemicznej paliwa uzyskanego metodą elektrowni równoważnej (dział 3, wiersze 06 - 08); jeżeli ww. wiersze nie są wypełnione, przyjmuje się, że podział kosztów zmiennych odbywa się proporcjonalnie do podziału paliwa "metodą fizyczną" (dział 3, wiersze 02 - 04),

c) koszty stałe należy dzielić "metodą zaangażowania mocy", stosowaną dotychczas i opisaną w Zeszycie Metodycznym GUS, pt. "Definicje pojęć stosowanych w elektroenergetyce i ciepłownictwie".

Dział  8.

Wynik na działalności objętej kontraktem długoterminowym, w tys. zł

Dotyczy jednostek posiadających kontrakty długoterminowe na sprzedaż energii elektrycznej (mocy).

Należy podać przychody ze sprzedaży energii wytworzonej przez bloki objęte kontraktem długoterminowym oraz przychody na rezerwę mocy i usługi systemowe.

Koszty wytworzenia dla bloków objętych kontraktami w podziale na stałe i zmienne należy podać według ogólnie obowiązujących podziałów w odniesieniu do energii sprzedanej.

Wynik na działalności stanowi różnicę pomiędzy przychodami a kosztami uzyskania przychodów.

Dział  9.

Koszty instalacji odsiarczania, w tys. zł

Elektrownie posiadające instalacje odsiarczania zobowiązane są wyszczególnić koszty odsiarczania spalin.

Należy podać koszty zmienne i stałe instalacji odsiarczania.

Do kosztów zmiennych zaliczyć należy addytywy, zużycie energii.

Koszty stałe obejmują wszystkie pozycje kalkulacyjne tj. wynagrodzenia, amortyzacje, remonty, koszty wydziałów pomocniczych itp.

Dział  10.

Moc, produkcja i sprzedaż energii elektrycznej w podziale na bloki

Dział obejmuje wybrane dane dla bloków kondensacyjnych o mocy 120 MW i wyższej. W rubryce 1 należy wpisywać numer bloku oraz jego moc znamionową np. blok nr 1 (200 MW).

Moc dyspozycyjna strefowa netto jest to średnia moc z godzin trwania szczytu wieczornego i rannego bez mocy zużytej na potrzeby elektrowni.

Produkcja energii elektrycznej brutto jest to energia elektryczna wytworzona przez blok i pomierzona na zaciskach generatora.

Zużycie (własne) na produkcję energii elektrycznej (rubryka 5) obejmuje energię elektryczną zużytą z własnej produkcji.

Sprzedaż energii elektrycznej rubryka 7 i 8 oraz sprzedaż rezerwy mocy rubryka 9 obejmuje kierunki sprzedaży na poszczególne bloki.

Sprzedaż energii elektrycznej do sieci powinna być mierzona za transformatorem blokowym po stronie wyższego napięcia.

ZAŁĄCZNIK Nr  17

G - 10.1 (w)

Sprawozdanie z działalności podstawowej elektrowni wodnej wydzielonej

za miesiąc ...... ..... r.

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA G -10.1 (w)

Do sporządzania sprawozdania są zobowiązane elektrownie i zespoły elektrowni wodnych wydzielonych zaklasyfikowane według EKD do grupy 40.1

Dział  1.

Moc i produkcja energii elektrycznej

Wiersz 02 - moc osiągalną należy podawać wg stanu na koniec miesiąca z dokładnością do tysięcznych części MW (1 kW), np. w przypadku, gdy moc osiągalna wynosi 140 kW, należy wpisać 0,140 MW.

Wiersz 03 - moc dyspozycyjną za miesiąc sprawozdawczy należy obliczać jako średnią z dni roboczych miesiąca. Moc dyspozycyjną otrzymujemy, odejmując od mocy osiągalnej ubytki mocy spowodowane: warunkami hydrologicznymi, remontami, przestojami awaryjnymi itp.

Moc dyspozycyjną należy podawać z taką samą dokładnością jak moc osiągalną.

Wiersz 04 - produkcja energii elektrycznej brutto jest to energia elektryczna wytworzona przez wszystkie generatory elektrowni i pomierzona na zaciskach generatorów.

Wiersz 05 - dotyczy energii elektrycznej wytworzonej z wody przepompowanej z dolnego zbiornika do górnego. W elektrowniach szczytowo-pompowych, jak: Porąbka -Żar, Żarnowiec jest to całkowita produkcja generatorów elektrowni. W elektrowniach z członem pompowym energię należy wyliczyć na podstawie średniego wskaźnika sprawności cyklu turbinowego.

Wiersz 06 - zużycie własne jest to ilość energii elektrycznej, którą zużywają urządzenia pomocnicze elektrowni w procesie wytwarzania energii elektrycznej.

Wiersze 07 - 11 - należy podać ilość energii elektrycznej oraz rezerwę mocy sprzedanej do sieci w podziale według kierunków wyszczególnionych na formularzu.

Dział  2.

Koszty w układzie kalkulacyjnym, w tys. zł

W dziale tym należy wykazać koszty w układzie kalkulacyjnym dla wymienionych działalności.

Podziału kosztów na poszczególne działalności należy dokonać zgodnie z ustawą Prawo energetyczne (art.44).

Wiersz 01 - jest sumą wierszy 02 i 04.

Wiersz 02 - obejmuje koszty zmienne, do których należy zaliczać zakup na pompowanie wody, na potrzeby własne itp.

Wiersze 04 - 12 - obejmują koszty wytworzenia energii elektrycznej, rezerwy mocy oraz usług systemowych w układzie kalkulacyjnym.

Koszty wytworzenia dzielone są w pierwszym podejściu na działalność podstawową i pomocniczą.

W ramach działalności podstawowej wydzielone są następujące składniki:

- materiały i energia,

- wynagrodzenia i świadczenia,

- amortyzacja,

- podatki i opłaty,

- pozostałe koszty.

Wiersz 06 - obejmuje:

- wynagrodzenia pracowników działalności podstawowej,

- narzuty na wynagrodzenia,

- pozostałe świadczenia na rzecz pracowników.

Wiersz 09 - należy podawać koszty działalności podstawowej, które nie zostały zaliczone do składników wyszczególnionych wcześniej, jak np. usługi obce spółek świadczących usługę eksploatacji majątku wytwórczego.

Koszty działalności pomocniczej są rozdzielone na dwie złożone pozycje:

- koszty remontów,

- koszty wydziałów pomocniczych.

Wiersz 10 - wypełnia tylko ESP S.A., podając opłaty na rzecz: ZEW Dychów S.A., ZEW Porąbka - Żar S.A., ZEW Solina - Myczkowce S.A., Elektrownie Żarnowiec S.A., związane wyłącznie z wytwarzaniem energii elektrycznej, utrzymywaniem rezerwy mocy i świadczeniem usług systemowych.

Wiersz 11 - koszty remontów obejmują remonty budynków i budowli, maszyn i urządzeń oraz innych środków trwałych zaliczanych do miejsc powstawania kosztów energii elektrycznej. Będą to remonty wykonane systemem własnym lub zleconym.

W kosztach remontów są zgrupowane wszystkie pozycje kosztów działalności operacyjnej, jak: materiały wraz z kosztem zakupu, płace i świadczenia na rzecz pracowników, amortyzacja sprzętu i transportu technologicznego, obce usługi remontowe, koszty wydziałów pomocniczych itp.

Wiersz 12 - koszty wydziałów pomocniczych obejmują działalność nie zaliczoną do działalności podstawowej, jak np:

- wydział transportu i sprzętu zmechanizowanego,

- wydziały budowlane i naprawcze.

Wiersze 13 - 14 - przez środki trwałe produkcyjne rozumie się wszystkie środki trwałe, których amortyzacja obciąża koszty wytwarzania energii elektrycznej, rezerwowania mocy oraz świadczenia usług systemowych.

Dział  3.

Rachunek zysków / strat na energii elektrycznej, w tys. zł.

Wiersze 01 - 08 - należy podać przychody ze sprzedaży energii elektrycznej, usług systemowych i rezerwy mocy; przedsiębiorstwa świadczące usługi dla spółki "Elektrownie Szczytowo-Pompowe" S.A. podają przychody uzyskiwane od tej spółki za eksploatację urządzeń wytwórczych w cenach ustalonych w umowie dwustronnej.

Koszt wytworzenia sprzedanych produktów powinien być równy kosztowi ogółem (dział 2, wiersz 01, kolumna 1 + 2 + 3). Jeżeli jednostka sprawozdawcza ponosi opłaty przesyłowe na rzecz PSE SA, to należy je traktować jako koszty sprzedaży (wiersz 10).

ZAŁĄCZNIK Nr  18

G - 10.4

Sprawozdanie o działalności przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłem i obrotem energią elektryczną

za miesiąc ..... .... ra)

za rok ..........

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA G -10.4

Do sporządzania sprawozdania są zobowiązane podmioty zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej, zaklasyfikowane według EKD do grupy 40.1

Dział  1.

Obrót energią elektryczną

W dziale 1 należy podać przychody ze sprzedaży energii elektrycznej zaliczane do działalności "obrót". Przychody te składają się z wartości energii elektrycznej wycenionej wg stawek za energię elektryczną oraz z opłat abonamentowych ustalonych w taryfie przedsiębiorstwa energetycznego.

Do wartości sprzedanej energii elektrycznej nie należy zaliczać przychodów za nielegalny pobór energii, są one ujmowane w dziale 3.

Na formularzu sprzedaż jest podzielona na grupy taryfowe.

Grupy taryfowe zostały zdefiniowane wg kryterium napięciowego oraz wg ilości stref czasowych występujących w rozliczeniu za sprzedaną energię elektryczną.

Taryfa za energię elektryczną może być jednostrefowa lub wielostrefowa.

Odbiorcy są zaliczani do taryfy jednostrefowej, jeżeli cena za energię elektryczną nie jest zróżnicowana w strefach czasowych doby.

Do odbiorców dwustrefowych należy zaliczać odbiorców, dla których cena za energię elektryczną jest zróżnicowana w strefie szczytowej i pozaszczytowej lub strefie dziennej i nocnej.

Czas trwania stref czasowych określa taryfa spółki dystrybucyjnej.

Do odbiorców dwustrefowych na niskim napięciu oznaczonych literą a) należy zaliczać odbiorców, dla których cena energii elektrycznej jest zróżnicowana w szczycie i strefie pozaszczytowej.

Do grupy oznaczonej literą b) należy zaliczać odbiorców, dla których cena jest zróżnicowana w strefie dziennej i nocnej.

Dla odbiorców trójstrefowych cena energii elektrycznej jest zróżnicowana w trzech strefach doby tj. w szczycie przedpołudniowym, w szczycie popołudniowym i pozostałych godzinach doby.

Odbiorcy trójstrefowi występują w grupach taryfowych na wysokim i średnim napięciu.

Czas trwania poszczególnych stref doby określa taryfa.

Podział odbiorców na grupy taryfowe dotyczy odbiorców nie korzystających z prawa do usług przesyłowych.

Odbiorcy korzystający z prawa do usług przesyłowych, z którymi zostanie zawarta umowa na świadczenie tych usług, powinni być rozliczani w wierszach 39 lub 40, w których należy podać liczbę odbiorców oraz ilość energii przesyłanej.

Dział  2.

Działalność dystrybucyjna

Do działalności dystrybucyjnej należy zaliczać przychody z tytułu opłat za przesył (część stałą i zmienną) opłat za energię bierną, opłat za przekroczenie mocy umownej oraz opłat za czynności dodatkowe ujęte w taryfie.

Średnia cena za przesył wynika z sumy opłat zaliczonych do działalności dystrybucyjnej odniesionych do ilości energii elektrycznej sprzedanej odbiorcom w danej grupie taryfowej (dział 1)

Podział na grupy taryfowe jest analogiczny jak w dziale 1.

Moc przyłączeniową należy wykazywać dla odbiorców, dla których opłaty za przesył uzależnione są od tej mocy.

Dział  3.

Nielegalny pobór energii elektrycznej

W dziale 3 należy podać ilość energii elektrycznej przyjętą do rozliczeń z tytułu nielegalnego poboru.

Wartość tej energii będzie iloczynem ilości i ceny wynikającej z taryfy opłat za nielegalny pobór.

Opłaty za usługi przesyłowe należy podać wg opłat obowiązujących w taryfie.

Jeżeli naliczane są inne opłaty poza wartością energii i opłatami przesyłowymi należy je podać w kolumnie 5.

Dział  4.

Sprzedaż energii elektrycznej w strefach doby

Dział 4 dotyczy odbiorców rozliczających się za energię elektryczną wg cen zróżnicowanych w co najmniej dwóch strefach doby.

Jako strefę 1 przyjmuje się:

a) dla podziału doby na strefę szczytową i pozaszczytową, pierwszą strefą będzie strefa szczytowa,

b) dla podziału doby na strefę dzienną i nocną, pierwszą strefą będzie strefa dzienna,

c) dla podziału doby na trzy strefy, pierwszą strefą będzie szczyt przedpołudniowy.

Jako strefę 2 przyjmuje się odpowiednio:

a) strefę pozaszczytową,

b) strefę nocną,

c) szczyt popołudniowy.

Strefa trzecia wystąpi dla odbiorców trójstrefowych jako pozostałe godziny doby poza szczytem przedpołudniowym i popołudniowym.

Dział  5.

Bilans energii elektrycznej i straty w podziale na napięcia

Bilans energii elektrycznej odwzorowuje fizyczne przepływy energii w przedsiębiorstwie sieciowym (dystrybucyjnym).

Przychód

Z sieci najwyższych napięć (wiersz 01) należy podać energię pobraną z sieci PSE S.A. i pomierzoną w polu transformatorów 400/110 kV, 220/ 110 kV lub w polu liniowym 220 kV lub 110 kV.

Z elektrowni cieplnych zawodowych (wiersz 02) jest to energia wprowadzona do sieci dystrybucyjnej (110 kV i niższym) z elektrowni cieplnych i elektrociepłowni łącznie z tzw. elektrociepłowniami niezależnymi.

Z elektrowni wodnych zawodowych (wiersz 03) jest to energia elektrowni szczytowo-pompowych oraz elektrowni wodnych własnych przedsiębiorstw dystrybucyjnych.

W wierszu 04 należy podać energię elektryczną zakupioną z elektrociepłowni przemysłowych.

W wierszu 05 należy wykazać energię elektryczną z elektrowni wodnych, dla których został nałożony obowiązek zakupu energii elektrycznej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 02. 02. 1999 r. (Dz. U. Nr 13, poz. 119).

W wierszu 06 należy podać energię elektryczną dostarczoną do sieci z innych spółek dystrybucyjnych, natomiast w wierszu 07 - z zagranicy.

Rozchód

W wierszu 10 należy podać sprzedaż energii elektrycznej odbiorcom finalnym nie korzystającym z usług przesyłowych łącznie z energią przesyłaną dla odbiorców korzystających z usług przesyłowych oraz nielegalnym poborem energii elektrycznej.

W wierszu 11 należy podać zużycie energii elektrycznej na potrzeby przedsiębiorstwa, wydzielając w wierszu 12 potrzeby własne linii elektrycznych i stacji. Do potrzeb przedsiębiorstwa należy zaliczyć wszelkie zużycie pochodzące z sieci własnego przedsiębiorstwa.

W wierszu 13 wykazać należy energię elektryczną pobraną przez elektrownie wodne, szczytowo-pompowe lub posiadające człony pompowe zużywaną na pompowanie wody do górnego zbiornika.

W wierszu 14 należy wykazać energię przekazaną innym przedsiębiorstwom dystrybucyjnym w ramach wymiany poziomej.

W wierszu 15 należy wykazać przepływy energii z sieci przedsiębiorstwa dystrybucyjnego do sieci najwyższych napięć (PSE S.A.).

W wierszu 16 należy wykazać energię elektryczną przekazywaną na eksport w ramach wymiany przygranicznej siecią 110 kV lub niższych napięć.

Wiersz 17 należy traktować jako pozycję rezerwową.

Wiersz 19 są to straty i różnice bilansowe, które stanowią różnicę pomiędzy przychodem a rozchodem.

Podziału strat na napięcia należy dokonać w sposób kalkulacyjny, zgodnie z przyjętymi zasadami kalkulacji części zmiennej opłat przesyłowych.

Wskaźnik strat należy odnosić do energii wprowadzonej do sieci określonego napięcia lub fragmentów tej sieci.

Dział  6.

Zakup energii elektrycznej

Zakup energii elektrycznej od PSE należy podzielić na dwie grupy taryfowe:

a) zakup według taryfy THNN

b) zakup według taryfy TH110

Taryfa THNN obejmuje odbiorców, którzy kupują energię elektryczną dostarczoną z sieci przesyłowej.

Fizyczny odbiór tej emisji może być realizowany jako pobór energii w polu liniowym na napięciu 220 kV, pobór z transformatora 220/110 kV lub 400/110 kV lub w polu liniowym na napięciu 110 kV.

Taryfa TH110 obejmuje odbiorców, którzy kupują energię elektryczną z sieci 110 kV wytworzoną przez jednostki wytwórcze przyłączone do tej sieci.

Fizyczny pobór tej energii jest realizowany w polu liniowym na napięciu 110 kV określonym w umowie sprzedaży.

Zakup z elektrowni zawodowych obejmuje energię zakupioną bezpośrednio w elektrowni dostarczaną do sieci spółki dystrybucyjnej lub za pośrednictwem sieci przesyłowej.

Zakup z elektrowni własnych i zależnych obejmuje energię elektryczną wytworzoną przez elektrownie spółki dystrybucyjnej lub przez spółkę z o.o. zależną od spółki dystrybucyjnej.

Jeżeli elektrownia jest własnością jednostki dominującej (spółki dystrybucyjnej), cena zakupu powinna być równa kosztowi wytwarzania tej części.

Jeżeli elektrownia stanowi jednostkę zależną (spółka z o.o.), zakup następuje wg ustalonych cen w umowie sprzedaży.

W tym przypadku elektrownia sporządza sprawozdanie G -10.1 (w).

Zakup z elektrowni przemysłowych obejmuje energię elektryczną zafakturowaną przez dostawcę spółce dystrybucyjnej zgodnie z zawartą umową.

Zakup z małych elektrowni wodnych i innych źródeł odnawialnych obejmuje energię zakupioną zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 2 lutego 1999 r. w sprawie obowiązku zakupu energii elektrycznej i ciepła ze źródeł niekonwencjonalnych oraz zakresu tego obowiązku (Dz. U. Nr 13, poz. 119).

Zakup od innych spółek dystrybucyjnych może wystąpić wówczas, gdy rozliczenie za pobraną energię elektryczną następuje pomiędzy dostawcą a odbiorcą na podstawie zawartej umowy o kupnie/sprzedaży. Np. wymiana na średnim napięciu nie rozliczana przez PSE.

Zakup od innych dostawców obejmuje energię elektryczną kupowaną od dostawców wcześniej nie wymienionych. Np. spółki obrotu.

Zakup z importu obejmuje energię elektryczną dostarczoną przez dostawcę zagranicznego na podstawie bezpośrednio zawartej umowy.

Dział  7.

Zakup usług przesyłowych, jakościowych i opłaty abonamentowe, w tys. zł

W rozliczeniach za przesył z PSE S.A. należy wykazać opłatę za przesył (część stałą i zmienną) oraz opłatę abonamentową, jeżeli wystąpi. W rozliczeniach z innymi spółkami dystrybucyjnymi należy także podać opłaty za przesył wniesione na rzecz innych spółek dystrybucyjnych oraz opłaty abonamentowe.

Dział  8.

Wynik na obrocie energią elektryczną, w tys. zł

Przychodem z działalności "Obrót energią elektrycznę," jest sprzedaż energii elektrycznej według cen ustalonych w taryfie przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem zastosowanych upustów i bonifikat.

Koszty energii zakupionej (wiersz 05) są sumą opłat za kupowaną energię elektryczną ze wszystkich kierunków pomniejszone o koszty energii zużytej na potrzeby własne i straty sieciowe (różnicę bilansową).

Do kosztów energii zakupionej należy doliczyć opłaty abonamentowe.

Koszty działalności własnej (wiersz 06) są to koszty poniesione w związku z zakupem i dostawa energii elektrycznej, dla których miejscem powstania jest własne przedsiębiorstwo.

Koszty sprzedaży są to koszty promocji, reklamy związanej z dostarczaniem energii elektrycznej itp.

Koszty zarządu powinny być naliczane wg klucza przyjętego w przedsiębiorstwie do podziału kosztów pomiędzy działalności prowadzone w przedsiębiorstwie.

Wynik na obrocie (wiersz 10) stanowi różnicę pomiędzy przychodami a kosztami uzyskania przychodów (wiersz 09).

Dział  9.

Wynik na działalności przesyłowej i dystrybucyjnej, w tys. zł

Przychody z działalności przesyłowej i dystrybucyjnej stanowią sumę opłat za:

- przesyłanie energii elektrycznej,

- energię bierną,

- przekroczenie mocy umownej,

- niedotrzymanie warunków umów przez odbiorców,

- czynności dodatkowe na rzecz odbiorców,

z uwzględnieniem zastosowanych upustów i bonifikat.

Na koszty uzyskania przychodów składają się:

- zakup usług przesyłowych od PSE S.A. i innych spółek dystrybucyjnych. Usługi przesyłowe obejmują część zmienną i stałą opłat za przesył, które powinny być wykazane w dziale 7,

- zakup energii elektrycznej na potrzeby własne i pokrycie strat w sieci (różnicy bilansowej). Energia elektryczna zużyta na potrzeby własne lub zużyta na pokrycie strat w sieci (różnicy bilansowej) powinna być wyceniona wg średniego kosztu zakupu ze wszystkich kierunków dostawy. Dopuszczalne są inne zasady wyceny np. wg ceny zakupu od największego dostawcy,

- koszty działalności własnej obejmujące koszty poniesione przez przedsiębiorstwo na eksploatację i utrzymanie sieci,

- koszty sprzedaży,

- koszty zarządu.

Wynik na przesyle i dystrybucji stanowi różnicę pomiędzy przychodami a kosztami uzyskania przychodów.

Dział  10.

Łączny wynik na energii elektrycznej, w tys. zł

Przychody - należy podać pełne przychody osiągane na działalności przedsiębiorstwa związanej ze sprzedażą energii elektrycznej obejmującej obrót i dystrybucję energii elektrycznej oraz pozostałe przychody takie jak opłaty za nielegalny pobór energii elektrycznej, przychody z działalności wytwórczej (np. świadczenie usług systemowych przez własne elektrownie wodne) itp.

Koszty działalności własnej - należy wykazać wszystkie koszty uzyskania przychodów podanych w wierszu 01, dla których miejscem powstawania jest własne przedsiębiorstwo (bez kosztów zarządu i kosztów sprzedaży).

Zakup energii i usług przesyłowych - należy wykazać wartość energii elektrycznej oraz usług przesyłowych zakupionych ze wszystkich kierunków.

Dział  11.

Przychody i koszty z tytułu przyłączania odbiorców, w tys. zł

Przychody w działalności przyłączeniowej stanowią opłaty za przyłączenie wg stawek taryfowych lub umownych określonych w umowie o przyłączenie.

Koszty własne działalności przyłączeniowej są to koszty poniesione na przyłączanie odbiorców obejmujące wszystkie koszty proste działalności gospodarczej (tj. materiały, wynagrodzenia, amortyzacja sprzętu itp.) oraz koszty zarządu naliczane wg przyjętego klucza obowiązującego w przedsiębiorstwie.

Dział  12.

Elektrownie wodne

Należy podać podstawowe dane o elektrowniach wodnych przedsiębiorstwa dystrybucyjnego.

W przypadku kiedy elektrownie wodne stanowią spółkę zależną od przedsiębiorstwa i sporządzają sprawozdanie G-10.1 (w), nie należy wypełniać tego działu.

Dział  13.

Koszty w układzie kalkulacyjnym, w tys. zł

Należy podać podzielone na działalność obrotową, przesyłową i wytwarzanie energii elektrycznej koszty zmienne i stałe w układzie kalkulacyjnym.

Koszty zmienne działalności "obrót" są to koszty energii elektrycznej zakupionej do odsprzedaży, które są wykazywane w dziale 8 wiersz 05.

Koszty zmienne działalności dystrybucyjnej są sumą kosztów energii elektrycznej zakupionej na potrzeby strat (różnicy bilansowej) oraz części zmiennej opłat za przesył.

Zużycie energii elektrycznej na potrzeby własne obejmuje zużycie w stacjach elektroenergetycznych oraz na cele administracyjno-gospodarcze i jest zaliczane do kosztów stałych.

Koszty stałe dystrybucji, obrotu i wytwarzania energii elektrycznej przedstawione są w układzie kalkulacyjnym z wyodrębnieniem działalności podstawowej i pomocniczej.

W ramach działalności podstawowej wydzielone są następujące elementy kosztów:

- materiały i energia,

- wynagrodzenia i świadczenia,

- amortyzacja,

- podatki i opłaty,

- pozostałe koszty działalności podstawowej,

w tym usługi obce.

Pozycja "materiały i energia" obejmuje zużycie materiałów i energii przez wydziały działalności podstawowej w procesie eksploatacji i obsługi odbiorców, z wyjątkiem materiałów zużytych w remontach i wydziałach pomocniczych. Zużycie materiałów i energii wycenia się wg rzeczywistych cen zakupu. W pozycji tej ujmuje się również koszty zakupu.

Wynagrodzenia i świadczenia obejmują poza wynagrodzeniami następujące rodzaje kosztów:

- składki z tytułu : ubezpieczeń społecznych, na fundusz pracy oraz fundusz gwarancyjnych świadczeń społecznych,

- odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych,

- dopłaty do biletów na dojazdy do pracy,

- świadczenia rzeczowe z zakresu BHP, posiłki regeneracyjne, środki czystości,

- wydatki na odzież ochronną i roboczą,

- szkolenie i dokształcanie pracowników,

- ekwiwalent za pranie odzieży roboczej i używanie narzędzi i sprzętu stanowiącego własność pracownika,

- inne.

Do kosztów działalności podstawowej należy zaliczyć podatki i opłaty (jeżeli nie są zaliczane do kosztów zarządu) takie, jak podatek od gruntów i nieruchomości, środków transportu i inne podatki o charakterze lokalnym i opłaty typu podatkowego.

Do pozostałych kosztów należy zaliczać inne koszty układu rodzajowego, nie objęte składnikami wymienionymi dla działalności podstawowej, np. usługi obce na rzecz działalności podstawowej.

Do usług obcych należy zaliczać usługi wykonywane na rzecz przedsiębiorstwa przez inne przedsiębiorstwa. Do usług obcych nie należy zaliczać wzajemnie świadczonych usług pomiędzy jednostkami (spółkami zależnymi) własnego przedsiębiorstwa.

W usługach obcych należy ujmować część stałą opłat za usługi przesyłowe kupowane w PSE S.A. i innych przedsiębiorstwach sieciowych.

Koszty działalności pomocniczej są rozdzielone na dwie złożone pozycje:

- koszty remontów,

- koszty wydziałów pomocniczych.

Koszty remontów obejmują remonty budynków i budowli, maszyn i urządzeń oraz innych środków trwałych zaliczonych do miejsc powstawania kosztów wytworzenia i dystrybucji energii elektrycznej. Mogą to być remonty wykonane we własnym zakresie lub zlecone innym wykonawcom. Koszty remontów grupują wszystkie pozycje kosztów działalności operacyjnej, tj. materiały wraz z kosztami zakupu, płace i świadczenia na rzecz pracowników, amortyzację sprzętu i transportu technologicznego, obce usługi remontowe, koszty wydziałów pomocniczych itp.

Koszty wydziałów pomocniczych obejmują koszty działalności wydziałów wyodrębnionych w wykazie miejsc powstawania kosztów jako pomocnicze, świadczące usługi na rzecz więcej niż jednego wydziału działalności podstawowej lub na rzecz odbiorców zewnętrznych, np.: wydziału transportu i sprzętu zmechanizowanego, budowlane i naprawcze.

Podziału kosztów przesyłania i dystrybucji wg napięć dokonywać należy zgodnie z następującymi zasadami:

Do kosztów wysokiego napięcia należy zaliczać koszty związane z eksploatacją linii 110 kV oraz przyłączy odbiorców na wysokim napięciu.

Do kosztów średniego napięcia należy zaliczyć koszty związane z eksploatacją węzłów 110/SN, linii średnich napięć i węzłów SN/SN oraz przyłączy odbiorców pobierających energię elektryczną na średnim napięciu.

Do kosztów niskiego napięcia należy zaliczyć koszty związane z eksploatacją węzłów SN/nN, linie niskiego napięcia oraz przyłącza odbiorców niskiego napięcia.

Wiersze 11 - 12 - należy podać przeciętną w miesiącu wartość środków trwałych dotyczących dystrybucji (eksploatacji własnej sieci), obrotu energią elektryczną i elektrowni wodnych.

Do środków trwałych należy zaliczać wszystkie środki trwałe, których amortyzacja obciąża koszty energii elektrycznej.

Dział  14.

Należności w obrocie energią elektryczną i działalności przesyłowej, w tys. zł

Przez należności rozumie się kwoty należne od odbiorców z tytułu sprzedaży energii elektrycznej. Do należności nie należy zaliczać opłat za przekroczenie terminu płatności.

Dla odbiorców fakturowanych w cyklu miesięcznym należności ogółem ustala się jako saldo wartości faktur rozliczeniowych wystawionych odbiorcom za energię elektryczną zużytą w miesiącu sprawozdawczym i kwot zapłaconych w ramach rozliczeń jako rachunki zaliczkowe i wszelkie inne wpłaty.

Należności przeterminowane będą stanowić sumę rachunków, których płatność przypada na miesiąc sprawozdawczy, pomniejszoną o kwoty rachunków zapłaconych.

Przez należności przeterminowane ogółem (rubryka 2) rozumie się należności, których płatność upłynęła w miesiącu sprawozdawczym. Należności przeterminowane co najmniej trzy miesiące (rubryka 3) są to należności, których termin płatności upłynął przed trzema miesiącami.

Gospodarstwa domowe rozliczane miesięcznie należy wykazywać w wierszu 2.

Przez straty z tytułu zakończonych postępowań sądowych i bankowych należy rozumieć ilość środków umorzonych i zaliczonych w straty wskutek uprawomocnionych postępowań.

W wierszu 4 należy podać należności w odniesieniu do odbiorców korzystających z usług przesyłowych przedsiębiorstwa.

ZAŁĄCZNIK Nr  19

G - 10.4 (PSE)

Sprawozdanie o działalności przesyłowej energii elektrycznej

za miesiąc ........ ...ra)

za rok ......a)

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA G -10.4 (PSE)

Do sporządzania sprawozdania są zobowiązane podmioty zajmujące się przesyłem energii elektrycznej, zaklasyfikowane według EKD do grupy 40.1

Dział  1.

Bilans energii elektrycznej w sieci PSE SA

Przychód, wiersze 01 - 05 - obejmuje energię wprowadzoną do sieci najwyższych napięć (400 i 220 kV), ewentualnie do sieci 110 kV, jeżeli energia z elektrowni wpływa do rozdzielni 110 kV, której właścicielem jest PSE SA.

Zakup energii z elektrowni zawodowych należy podawać w wierszach 01 i 02.

Zakup energii z pozostałych elektrowni, które mogą zasilić sieć PSE SA, należy wykazywać w wierszu 03.

Wiersz 04 - obejmuje energię wpływającą z sieci dystrybucyjnej do sieci PSE SA.

Wiersz 05 - obejmuje energię wpływającą do sieci PSE SA z zagranicy, na napięciu 400 i 220 kV. Dostawa z zagranicy bezpośrednio do sieci dystrybucyjnej nie powinna wchodzić do bilansu PSE SA.

Rozchód, wiersze 07 - 14 - obejmuje energię odprowadzoną z sieci PSE SA niezależnie od sposobu rozliczenia finansowego tej energii.

Wiersz 07 - obejmuje sprzedaż energii odbiorcom finalnym niezależnie od tego, kto prowadzi inkaso.

Wiersz 09 - obejmuje energię elektryczną zużytą na potrzeby przedsiębiorstwa łącznie z wydzielonymi w wierszu 10 potrzebami własnymi sieci.

Wiersz 11 - obejmuje energię przekazaną do sieci dystrybucyjnej, bez względu na to, na jakim napięciu.

Wiersz 12 - obejmuje energię pobraną przez elektrownie szczytowo - pompowe (Porąbka-Żar i Żarnowiec) z sieci najwyższych napięć na pompowanie wody do górnego zbiornika elektrowni.

Wiersz 15 - stanowi różnicę ilości energii wprowadzonej do sieci (wiersz 06) i energii oddanej (wiersze 07 do 14).

Wiersz 16 - wskaźnik strat powinien być liczony jako iloraz strat i różnicy bilansowej oraz energii wprowadzonej do sieci (wiersz 06).

Dział  2.

Sprzedaż energii elektrycznej

W dziale 2 należy podawać przychody ze sprzedaży energii elektrycznej zaliczane do działalności "obrót".

Przychody te składają się z wartości energii elektrycznej wycenionej wg stawek za energię elektryczną oraz opłat abonamentowych ustalonych w taryfie przedsiębiorstwa.

Do wartości sprzedanej energii nie należy zaliczać przychodów za nielegalny pobór energii.

Na formularzu sprzedaż energii podzielona jest na rodzaje odbiorców oraz grupy taryfowe zdefiniowane wg kryterium napięciowego.

Dział  3.

Sprzedaż usług przesyłowych

Sprzedaż usług przesyłowych należy wykazywać w podziale na grupy odbiorców podane na formularzu, niezależnie od występujących grup taryfowych ustalonych przez przedsiębiorstwo.

Za część zmienną opłat przesyłowych uważa się opłaty ustalone w taryfie na jednostkę energii (zł/MWh).

Na opłaty zmienne za przesyłanie energii powinny składać się: część zmienna opłat obliczanych według stawek węzłowych oraz opłaty obliczane według stawek dystansowych.

W kolumnach 4, 6 wyodrębnić należy przychody za usługę jakościową pokrywającą koszty rezerwowania mocy, usług systemowych oraz wymuszonego zakupu energii elektrycznej w jednostkach wytwórczych o wysokich cenach dla utrzymania parametrów niezawodnościowo jakościowych w systemie.

Dział  4.

Zakup energii elektrycznej

W dziale tym należy wykazywać ilość, wartość oraz średnie ceny energii elektrycznej kupowanej przez przedsiębiorstwo.

Zakup ten powinien być podawany dla poszczególnych stref doby przyjętych w taryfie przedsiębiorstwa do rozliczeń z odbiorcami energii elektrycznej oraz w podziale na kierunki dostaw wymienionych na formularzu.

Dział  5.

Wynik na obrocie energią elektryczną, w tys. zł

Przychody z działalności "Obrót energią elektryczną" stanowi sprzedaż energii elektrycznej według cen ustalonych w taryfie przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem zastosowanych upustów i bonifikat.

Koszty energii zakupionej są sumą opłat za energię kupowaną ze wszystkich kierunków pomniejszone o koszty energii zużytej na potrzeby własne i straty (różnicę bilansową).

Koszty działalności własnej (wiersz 04) są to koszty poniesione w związku z zakupem, i dostawą energii elektrycznej dla odbiorców, dla których miejscem powstania jest własne przedsiębiorstwo.

Koszty sprzedaży są to koszty promocji, reklamy związanej z dostarczaniem energii elektrycznej itp.

Koszty zarządu powinny być naliczane wg klucza przyjętego w przedsiębiorstwie do podziału kosztów zarządu pomiędzy działalności prowadzone w przedsiębiorstwie.

Wynik na obrocie (wiersz 08) stanowi różnicę pomiędzy przychodami a kosztami uzyskania przychodów (wiersz 07).

Dział  6.

Wynik na działalności przesyłowej, w tys. zł

Na przychody z działalności przesyłowej składają, się opłaty za:

- przesyłanie energii elektrycznej

- przekroczenie mocy przyłączeniowej

- nielegalny pobór energii

- niedotrzymanie warunków umów przez odbiorców energii lub usług przesyłowych

Koszty uzyskania przychodów są sumą:

- zakupu energii elektrycznej na zakup energii elektrycznej na potrzeby własne i pokrycie strat w sieci (różnicy bilansowej). Energia elektryczna zużyta na potrzeby własne lub zużyta na pokrycie strat w sieci (różnicy bilansowej) powinna być wyceniona wg średniego kosztu zakupu ze wszystkich kierunków dostawy. Dopuszczalne są inne zasady wyceny np. wg ceny zakupu od największego dostawcy,

- zakupu rezerw mocy oraz usług systemowych w przedsiębiorstwach wytwórczych,

- kosztów działalności własnej obejmujące koszty poniesione przez przedsiębiorstwo na eksploatację i utrzymanie sieci,

- kosztów sprzedaży,

- kosztów zarządu.

Wynik na przesyle i dystrybucji stanowi różnicę pomiędzy przychodami a kosztami uzyskania przychodów.

Dział  7.

Przychody i koszty z tytułu przyłączania odbiorców, w tys. zł

Przychody w działalności przyłączeniowej stanowią opłaty za przyłączenie wg stawek taryfowych lub umownych określonych w umowie o przyłączenie.

Koszty własne działalności przyłączeniowej są to koszty poniesione na przyłączanie odbiorców obejmujące wszystkie koszty proste działalności gospodarczej (tj. materiały, wynagrodzenia, amortyzacja sprzętu itp.) oraz koszty zarządu naliczane wg przyjętego klucza obowiązującego w przedsiębiorstwie.

Dział  8.

Koszty w układzie kalkulacyjnym, w tys. zł

Należy podać podzielone na działalność obrotową i przesyłową koszty zmienne i stałe w układzie kalkulacyjnym.

Koszty zmienne działalności "obrót" są to koszty energii elektrycznej zakupionej do odsprzedaży.

Koszty zmienne działalności przesyłowej są sumą kosztów energii elektrycznej zakupionej na potrzeby strat (różnicy bilansowej), opłat za przesył jeśli takie wystąpią.

Układ kalkulacyjny kosztów stałych przesyłania podobnie jak w pozostałych podsektorach elektroenergetyki jest utworzony wg następujących kryteriów:

a) rodzajów działalności - gdzie wydziela się działalność podstawową i pomocniczą,

b) wyodrębnienia w działalności podstawowej następujących składników kosztów:

- materiałów i energii,

- wynagrodzeń i świadczeń na rzecz pracowników,

- amortyzacji,

- podatków i opłat,

- pozostałych kosztów.

Wynagrodzenia i świadczenia obejmują koszty rodzajowe:

- wynagrodzenie pracowników,

- narzuty na wynagrodzenia,

- pozostałe świadczenia na rzecz pracowników.

Do pozostałych kosztów należy zaliczać inne koszty układu rodzajowego, nie objęte składnikami wymienionymi dla działalności podstawowej, jak np. usługi obce na rzecz eksploatacji sieci najwyższych napięć.

Na koszty działalności pomocniczej składają się dwie pozycje kosztów złożonych:

- koszty remontów,

- koszty wydziałów pomocniczych.

Koszty remontów obejmują remonty budynków, budowli, maszyn i urządzeń oraz innych środków trwałych zaliczonych do miejsc powstawania kosztów przesyłania energii elektrycznej.

Mogą to być remonty wykonane systemem własnym lub zleconym.

Koszty remontów grupują wszystkie pozycje kosztów działalności operacyjnej, tj. materiały wraz z kosztami zakupu, płace i świadczenia na rzecz pracowników, amortyzację sprzętu i transportu technologicznego, obce usługi remontowe, koszty wydziałów pomocniczych.

Koszty wydziałów pomocniczych obejmują działalność nie zaliczoną do działalności podstawowej, jak np:

- wydziały transportu i sprzętu zmechanizowanego,

- wydziały budowlane i naprawcze.

Wiersze 11 - 12 - obejmują wartość księgową środków trwałych zaangażowanych w przesyłanie lub obrót energią elektryczną, których właścicielem jest jednostka sprawozdawcza (PSE SA).

ZAŁĄCZNIK Nr  20

EN - 3

Sprawozdanie o stanie zatrudnienia

w dniu 10.09. ........... r.

grafika

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.78.879

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 1999 r.
Data aktu: 20/09/1999
Data ogłoszenia: 29/09/1999
Data wejścia w życie: 14/10/1999