Emisja obligacji drugiej pożyczki państwowej, nominowanej w dolarach USA, z przeznaczeniem na sfinansowanie przedterminowego wykupu długoterminowych zobowiązań Skarbu Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 grudnia 1998 r.
w sprawie emisji obligacji drugiej pożyczki państwowej, nominowanej w dolarach USA, z przeznaczeniem na sfinansowanie przedterminowego wykupu długoterminowych zobowiązań Skarbu Państwa.

Na podstawie art. 40 ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 5 stycznia 1991 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. z 1993 r. Nr 72, poz. 344, z 1994 r. Nr 76, poz. 344, Nr 121, poz. 591 i Nr 133, poz. 685, z 1995 r. Nr 78, poz. 390, Nr 124, poz. 601 i Nr 132, poz. 640, z 1996 r. Nr 89, poz. 402, Nr 106, poz. 496, Nr 132, poz. 621 i Nr 139, poz. 647 oraz z 1997 r. Nr 54, poz. 348, Nr 79, poz. 484, Nr 121, poz. 770, Nr 123, poz. 775 i 778, Nr 133, poz. 883, Nr 137, poz. 926, Nr 141, poz. 943 i Nr 158, poz. 1042), w związku z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy budżetowej na rok 1998 z dnia 19 lutego 1998 r. (Dz. U. Nr 28, poz. 156) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Emituje się obligację pożyczki państwowej o terminie wykupu w dniu 27 października 2024 r.
2.
Kwota emisji wynosi 727.848.450 dolarów USA (siedemset dwadzieścia siedem milionów osiemset czterdzieści osiem tysięcy czterysta pięćdziesiąt).
3.
Ustala się wzór obligacji stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4.
Obligacja składa się z 1 (jednego) kuponu kapitałowego o nominale 727.848.450 (siedemset dwadzieścia siedem milionów osiemset czterdzieści osiem tysięcy czterysta pięćdziesiąt) dolarów USA wraz z 52 (pięćdziesięcioma dwoma) kuponami odsetkowymi, których wzory określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
5.
Datą emisji obligacji jest dzień 17 grudnia 1998 r.
§  2.
1.
Emitentem obligacji jest Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministra Finansów.
2.
Obligacja jest imienna, a jej nabywcą jest Narodowy Bank Polski.
3.
Zbycie obligacji nastąpi w dniu emisji.
4.
Zbycie obligacji przez Narodowy Bank Polski wymaga zgody emitenta.
§  3.
1.
Obligacja oprocentowana jest według stawki referencyjnej powiększonej o marżę odsetkową.
2.
Stawka referencyjna jest ustalana na podstawie kwotowania sześciomiesięcznej stopy LIBOR dla dolara USA ze strony ISDA, informacyjnego serwisu Reuter's, z godziny 11.00 czasu londyńskiego, na dwa londyńskie dni bankowe przed dniem rozpoczęcia odpowiedniego okresu odsetkowego.
3.
Marżę odsetkową ustala się na 13/16 %.
§  4.
1.
Odsetki naliczane są dla:
1)
pierwszego okresu odsetkowego obligacji - od dnia 18 grudnia 1998 r. do dnia 27 kwietnia 1999 r.,
2)
okresów odsetkowych o numerach parzystych - od dnia 28 kwietnia do dnia 27 października,
3)
okresów odsetkowych o numerach nieparzystych - od dnia 28 października do dnia 27 kwietnia.

Wykup kuponów odsetkowych następuje w ostatnim dniu danego okresu odsetkowego.

2.
Odsetki naliczane są od wartości nominalnej kuponu kapitałowego obligacji, pozostającego do wykupu.
3.
Po upływie terminu wykupu obligacje nie podlegają oprocentowaniu.
4.
Wysokość należnych odsetek oblicza się w sposób określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
5.
Harmonogram obsługi obligacji w odniesieniu do wykupu kuponów odsetkowych określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Zbycie obligacji następuje według wartości nominalnej kuponu kapitałowego, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Zapłata ceny sprzedaży obligacji w dniu, o którym mowa w § 2 ust. 3, dokonywana jest w złotych polskich. Wysokość zapłaty jest ustalana przy zastosowaniu średniego kursu złotego do dolara USA, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na jeden dzień roboczy przed dniem płatności.
§  6.
1.
Wykup kuponu kapitałowego i kuponów odsetkowych dokonywany jest w złotych polskich. Wysokość każdej zapłaty ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu złotego do dolara USA, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na jeden dzień roboczy przed dniem płatności.
2.
Obligacja podlega wykupowi w dniu 27 października 2024 r. - kupon kapitałowy o nominale 727.848.450 (siedemset dwadzieścia siedem milionów osiemset czterdzieści osiem tysięcy czterysta pięćdziesiąt) dolarów USA.
3.
Emitent zastrzega sobie możliwość wcześniejszego, niż wynikający z warunków emisji, wykupu obligacji w części lub całości emisji. W takim wypadku nastąpi odpowiednie zmniejszenie kwoty odsetek należnych posiadaczowi obligacji.
§  7.
Narodowy Bank Polski prowadzi obsługę obligacji na podstawie umowy zawartej między Narodowym Bankiem Polskim i Ministrem Finansów.
§  8.
Jeżeli dzień wykupu obligacji lub wypłaty odsetek, lub inny dzień, w którym na podstawie rozporządzenia powstaje obowiązek wykonania czynności przez emitenta lub właściciela obligacji, przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub sobotę, wykup obligacji lub wypłata odsetek oraz wykonanie innej czynności przewidzianej rozporządzeniem następuje w pierwszym dniu roboczym po tym dniu.
§  9.
1.
Roszczenie o wykup kuponu kapitałowego ulega przedawnieniu po upływie 10 lat od dnia, w którym przypada termin jego wykupu.
2.
Roszczenia o wykup poszczególnych kuponów odsetkowych ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat od dnia, w którym przypada termin wykupu danego kuponu.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

RZECZPOSPOLITA POLSKA

OBLIGACJA DRUGIEJ POŻYCZKI PAŃSTWOWEJ, NOMINOWANEJ W DOLARACH USA, PRZEZNACZONEJ NA SFINANSOWANIE PRZEDTERMINOWEGO WYKUPU DŁUGOTERMINOWYCH ZOBOWIĄZAŃ SKARBU PAŃSTWA

wyemitowana na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie emisji obligacji drugiej pożyczki państwowej, nominowanej w dolarach USA, z przeznaczeniem na sfinansowanie przedterminowego wykupu długoterminowych zobowiązań Skarbu Państwa.

Kwota nominalna obligacji

727.848.450 dolarów USA

(siedemset dwadzieścia siedem milionów osiemset czterdzieści osiem tysięcy czterysta pięćdziesiąt)

Obligacja składa się z jednego kuponu kapitałowego o nominale 727.848.450 dolarów USA (siedemset dwadzieścia siedem milionów osiemset czterdzieści osiem tysięcy czterysta pięćdziesiąt) i pięćdziesięciu dwóch kuponów odsetkowych.

1. Obligacja podlega wykupowi w dniu 27 października 2024 r.

2. Obligacja oprocentowana jest według stawki referencyjnej powiększonej o marżę odsetkową. Stawka referencyjna jest ustalana na podstawie kwotowania sześciomiesięcznej stopy LIBOR dla dolara USA ze strony ISDA, informacyjnego serwisu Reuter's z godziny 11.00 czasu londyńskiego, na dwa londyńskie dni bankowe przed dniem rozpoczęcia odpowiedniego okresu odsetkowego. Marżę odsetkową ustala się na 13/16 %.

3. Odsetki naliczane są: dla pierwszego okresu odsetkowego obligacji od dnia 18 grudnia 1998 r. do dnia 27 kwietnia 1999 r., dla okresów odsetkowych o numerach parzystych - od dnia 28 kwietnia do dnia 27 października, a dla okresów odsetkowych o numerach nieparzystych - od dnia 28 października do dnia 27 kwietnia. Wykup kuponów odsetkowych następuje w ostatnim dniu danego okresu odsetkowego. Odsetki naliczane są od wartości nominalnej kuponu kapitałowego obligacji, pozostającego do wykupu. Po upływie terminu wykupu obligacje nie podlegają oprocentowaniu.

4. Zapłata ceny sprzedaży obligacji dokonywana jest w złotych polskich. Wysokość zapłaty jest ustalana przy zastosowaniu średniego kursu złotego do dolara USA, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na jeden dzień roboczy przed dniem zapłaty. Wykup kuponu kapitałowego i kuponów odsetkowych dokonywany jest w złotych polskich. Wysokość każdej zapłaty ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu złotego do dolara USA, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na jeden dzień roboczy przed dniem danej zapłaty.

5. Emitent zastrzega sobie możliwość wcześniejszego, niż wynikający z warunków emisji, wykupu obligacji w części lub całości emisji. W takim wypadku nastąpi odpowiednie zmniejszenie kwoty należnych posiadaczowi obligacji odsetek.

6. Jeżeli dzień wykupu obligacji lub wypłaty odsetek, lub inny dzień, w którym na podstawie rozporządzenia emisyjnego powstaje obowiązek wykonania czynności przez emitenta lub właściciela obligacji, przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub sobotę, wykup obligacji lub wypłata odsetek oraz wykonanie innej czynności przewidzianej rozporządzeniem następuje w pierwszym dniu roboczym po tym dniu.

7. Roszczenie o wykup kuponu kapitałowego ulega przedawnieniu po upływie 10 lat od dnia, w którym przypada termin jego wykupu. Roszczenia o wykup poszczególnych kuponów odsetkowych ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat od dnia, w którym przypada termin wykupu danego kuponu.

8. Narodowy Bank Polski prowadzi obsługę obligacji na podstawie umowy zawartej między Narodowym Bankiem Polskim i Ministrem Finansów.

Warszawa, dnia ............................................ 1998 r.

MINISTER FINANSÓW

ZAŁĄCZNIK Nr  2

A. WZÓR KUPONU KAPITAŁOWEGO OBLIGACJI

RZECZPOSPOLITA POLSKA

MINISTER FINANSÓW

Kupon kapitałowy obligacji drugiej pożyczki

państwowej, nominowanej w dolarach USA,

z przeznaczeniem na sfinansowanie

przedterminowego wykupu długoterminowych

zobowiązań Skarbu Państwa data wykupu

27 października 2024 r.

727.848.450 dolarów USA

(siedemset dwadzieścia siedem milionów

osiemset czterdzieści osiem tysięcy czterysta

pięćdziesiąt)

B. WZÓR KUPONU ODSETKOWEGO OBLIGACJI
RZECZPOSPOLITA POLSKA nr kuponu ............

Kupon odsetkowy obligacji drugiej pożyczki

państwowej, nominowanej w dolarach USA, MINISTER FINANSÓW

z przeznaczeniem na sfinansowanie

przedterminowego wykupu długoterminowych

zobowiązań Skarbu Państwa

data wypłaty odsetek

Odsetki należne za ten kupon naliczane są

i wypłacane zgodnie z punktami 2, 3 i 4 ................

warunków przedstawionych na awersie

obligacji.

Kupon odsetkowy jest ważny wyłącznie razem

z obligacją.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

SPOSÓB WYLICZANIA NALEŻNYCH ODSETEK

Odsetki przypadające na i-ty kupon odsetkowy od j-tego kuponu kapitałowego Oji są równe iloczynowi trzech czynników: wartości nominalnej j-tego kuponu kapitałowego Kj (w USD), stopie oprocentowania dla i-tego okresu odsetkowego Ri ustalonej zgodnie z § 4 rozporządzenia oraz ilorazu, którego licznikiem jest aktualna liczba dni n w danym okresie odsetkowym, mianownikiem zaś liczba 360

n

Oji = Kj x Ri x -----

360

gdzie:

Oji - odsetki przypadające na i-ty kupon odsetkowy od j-tego kuponu kapitałowego,

Kj - nominał j-tego kuponu kapitałowego w USD, j = 1,2,

Ri - stopa oprocentowania dla i-tego okresu odsetkowego równa stawce referencyjnej, ustalonej zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia, powiększonej o marżę 13/16 %,

n - aktualna liczba dni w okresie odsetkowym.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

HARMONOGRAM OBSŁUGI OBLIGACJI W ODNIESIENIU DO KUPONÓW ODSETKOWYCH

Numer okresu odsetkowego Termin płatności odsetek
1 2
1 27 kwietnia 1999
2 27 października 1999
3 27 kwietnia 2000
4 27 października 2000
5 27 kwietnia 2001
6 27 października 2001
7 27 kwietnia 2002
8 27 października 2002
9 27 kwietnia 2003
10 27 października 2003
11 27 kwietnia 2004
12 27 października 2004
13 27 kwietnia 2005
14 27 października 2005
15 27 kwietnia 2006
16 27 października 2006
17 27 kwietnia 2007
18 27 października 2007
19 27 kwietnia 2008
20 27 października 2008
21 27 kwietnia 2009
22 27 października 2009
23 27 kwietnia 2010
24 27 października 2010
25 27 kwietnia 2011
26 27 października 2011
27 27 kwietnia 2012
28 27 października 2012
29 27 kwietnia 2013
30 27 października 2013
31 27 kwietnia 2014
32 27 października 2014
33 27 kwietnia 2015
34 27 października 2015
35 27 kwietnia 2016
36 27 października 2016
37 27 kwietnia 2017
38 27 października 2017
39 27 kwietnia 2018
40 27 października 2018
41 27 kwietnia 2019
42 27 października 2019
43 27 kwietnia 2020
44 27 października 2020
45 27 kwietnia 2021
46 27 października 2021
47 27 kwietnia 2022
48 27 października 2022
49 27 kwietnia 2023
50 27 października 2023
51 27 kwietnia 2024
52 27 października 2024

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024