Nadanie statutu Ministerstwu Transportu i Gospodarki Morskiej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 27 lutego 1997 r.
w sprawie nadania statutu Ministerstwu Transportu i Gospodarki Morskiej.

Na podstawie art. 39 ust. 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów (Dz. U. Nr 106, poz. 492 i Nr 156, poz. 775) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ministerstwu Transportu i Gospodarki Morskiej nadaje się statut, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  1

STATUT

MINISTERSTWA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
§  1.
Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej, zwane dalej "Ministerstwem", jest urzędem administracji rządowej obsługującym Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej, zwanego dalej "Ministrem", działającym pod jego bezpośrednim kierownictwem.
§  2.
1.
Minister kieruje Ministerstwem przy pomocy sekretarza stanu, podsekretarzy stanu, dyrektora generalnego oraz dyrektorów komórek organizacyjnych wymienionych w § 5 ust. 1.
2.
Zakres czynności osób wymienionych w ust. 1, z wyłączeniem dyrektora generalnego, ustala Minister z zastrzeżeniem art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów (Dz. U. Nr 106, poz. 492 i Nr 156, poz. 775), zwanej dalej "ustawą".
3.
Minister może upoważnić osoby, o których mowa w ust. 1, a także innych pracowników Ministerstwa do podejmowania decyzji, w imieniu Ministra, w określonych przez niego sprawach.
§  3.
Minister może udzielać pełnomocnictw osobom prawnym lub fizycznym do dokonywania określonych czynności cywilnoprawnych i faktycznych w zakresie jego właściwości.
§  4.
Minister może tworzyć komisje, rady i zespoły, jako organy pomocnicze lub opiniodawczo-doradcze o charakterze stałym lub doraźnym, określając ich nazwę, cel powołania, zakres zadań i tryb pracy tych organów, z zastrzeżeniem art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy.
§  5.
1. 2
W skład Ministerstwa wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1)
Gabinet Polityczny Ministra,
2)
Biuro Ministra,
3)
Departament Polityki Transportowej,
4)
Departament Kolejnictwa,
5)
Departament Lotnictwa Cywilnego,
6)
Departament Transportu Samochodowego,
7)
Departament Transportu Morskiego,
8)
Departament Rybołówstwa Morskiego,
9)
Departament Administracji Morskiej i Śródlądowej,
10)
Departament Prawno-Legislacyjny,
11)
Departament Finansów i Analiz Ekonomicznych,
12)
Departament Integracji Europejskiej i Współpracy z Zagranicą,
13)
Departament Spraw Obronnych,
14)
Biuro Kadr,
15)
Biuro Administracyjno-Budżetowe,
16)
Biuro Kontroli, Skarg i Wniosków.
2.
Organizację wewnętrzną i szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych oraz tryb pracy Ministerstwa określa regulamin organizacyjny nadany przez Ministra na wniosek Dyrektora Generalnego.
3.
Spory kompetencyjne między komórkami organizacyjnymi Ministerstwa, o których mowa w ust. 1, rozstrzyga Minister.
§  5a. 3
Minister sprawuje nadzór nad Głównym Inspektorem Kolejnictwa oraz nad Generalnym Dyrektorem Dróg Publicznych, którzy działają na podstawie odrębnych przepisów.
§  6.
1.
Przy Ministerstwie działa, jako jednostka wyodrębniona, Gospodarstwo Pomocnicze.
2.
Nadzór zwierzchni nad Gospodarstwem Pomocniczym sprawuje Dyrektor Generalny.
3.
Organizację wewnętrzną, szczegółowy zakres zadań oraz tryb pracy Gospodarstwa Pomocniczego określają odrębne przepisy oraz regulamin wewnętrzny zatwierdzony przez Dyrektora Generalnego.
§  6a.
Przy Ministerstwie działa, jako jednostka wyodrębniona, Gospodarstwo Pomocnicze - Biuro Obsługi Transportu Międzynarodowego, na podstawie odrębnych przepisów.
§  7.
1.
Minister nadzoruje jednostki organizacyjne wymienione w załączniku nr 1 do statutu oraz jednostki bezpośrednio podległe wymienione w załączniku nr 2 do statutu.
2.
Minister aktualizuje wykazy, o których mowa w ust. 1, stosownie do zmian zachodzących po nadaniu statutu, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów.

Załącznik Nr  1

  4 Wykaz jednostek organizacyjnych nadzorowanych przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej

1. Przedsiębiorstwo Państwowe "Polskie Koleje Państwowe" w Warszawie.

2. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" w Warszawie.

3. Agencja Budowy i Eksploatacji Autostrad w Warszawie.

4. Instytut Morski w Gdańsku.

5. Morski Instytut Rybacki w Gdyni.

6. Instytut Badawczy Dróg i Mostów w Warszawie.

7. Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie.

8. Odwoławcza Izba Morska w Gdańsku z siedzibą w Gdyni.

9. Izba Morska w Gdańsku z siedzibą w Gdyni.

10. Izba Morska w Szczecinie.

11. Wyższa Szkoła Morska w Gdyni.

12. Wyższa Szkoła Morska w Szczecinie.

Załącznik Nr  2

Wykaz jednostek organizacyjnych bezpośrednio podległych Ministrowi Transportu i Gospodarki Morskiej

1. 5 (skreślony).

2. Główny Inspektorat Lotnictwa Cywilnego w Warszawie.

3. Urząd Morski w Gdyni.

4. Urząd Morski w Słupsku.

5. Urząd Morski w Szczecinie.

6. Inspektorat Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy.

7. Inspektorat Żeglugi Śródlądowej w Gdańsku.

8. Inspektorat Żeglugi Śródlądowej w Giżycku.

9. Inspektorat Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu.

10. Inspektorat Żeglugi Śródlądowej w Krakowie.

11. Inspektorat Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie.

12. Inspektorat Żeglugi Śródlądowej w Warszawie.

13. Inspektorat Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.

14. Główny Inspektorat Kolejowego Dozoru Technicznego w Warszawie.

15. Resortowy Ośrodek Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej w Warszawie.

1 Załącznik zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 15 czerwca 1998 r. (Dz.U.98.74.480) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 lipca 1998 r.
2 Załącznik § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 marca 1999 r. (Dz.U.99.29.273) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 1999 r.
3 Załącznik § 5a zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 marca 1999 r. (Dz.U.99.29.273) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 1999 r.
4 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 marca 1999 r.(Dz.U.99.29.273) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 1999 r.
5 Załącznik nr 2 pkt 1 skreślony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 31 marca 1999 r. (Dz.U.99.29.273) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 1999 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024