Zasady współdziałania terenowych organów administracji rządowej z Krajowym Biurem Wyborczym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA-SZEFA URZĘDU RADY MINISTRÓW
z dnia 31 lipca 1996 r.
w sprawie zasad współdziałania terenowych organów administracji rządowej z Krajowym Biurem Wyborczym.

Na podstawie art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1993 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 45, poz. 205 i z 1995 r. Nr 132, poz. 640), w związku z art. 44 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o referendum (Dz. U. Nr 99, poz. 487) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wojewoda współdziała z Krajowym Biurem Wyborczym w zakresie zapewnienia warunków zgodnej z prawem realizacji zadań związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów i referendów.
2.
Organem reprezentującym Krajowe Biuro Wyborcze na obszarze województwa w sprawach, o których mowa w ust. 1, jest dyrektor właściwej delegatury wojewódzkiej Krajowego Biura Wyborczego, zwanej dalej "delegaturą wojewódzką".
§  2.
1.
Wojewoda, wykonując uprawnienia wynikające z nadzoru nad zgodnością z prawem uchwał rad gmin, w ciągu 7 dni od dnia ich otrzymania, przekazuje dyrektorowi delegatury wojewódzkiej uchwały rad gmin, dotyczące wygaśnięcia mandatów radnych oraz innych spraw związanych z wyborami i referendami, z wyłączeniem referendów gminnych w sprawach nie dotyczących odwołania rady gminy.
2.
Niezgłoszenie wojewodzie, w ciągu 14 dni od daty otrzymania uchwały przez dyrektora delegatury wojewódzkiej, uwag organu wyborczego do uchwały rady gminy traktuje się jako brak zastrzeżeń.
3.
Rozstrzygnięcia nadzorcze o wstrzymaniu wykonania lub stwierdzeniu nieważności uchwały rady gminy wojewoda, w ciągu 7 dni od dnia wydania, przekazuje dyrektorowi delegatury wojewódzkiej.
4.
Powiadomienie o uchyleniu uchwały organu gminy w sprawach wyborczych lub referendum i wydaniu zarządzenia zastępczego w trybie art. 95 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 i Nr 58, poz. 261) wojewoda przekazuje także kierownikowi Krajowego Biura Wyborczego.
§  3.
1.
Wojewoda rozpatruje uwagi zgłoszone przez dyrektora delegatury wojewódzkiej, dotyczące niewłaściwego wykonywania przez organy gminy zadań zleconych gminie na podstawie przepisów prawa wyborczego i ustawy o referendum, a w szczególności dotyczące stanu ewidencji ludności i prowadzenia rejestru wyborców, sporządzania spisu wyborców, zapewnienia obsługi i odpowiednich warunków pracy terytorialnym i obwodowym komisjom wyborczym oraz komisjom do spraw referendum, i podejmuje działania mające na celu ich usunięcie.
2.
W celu zapewnienia prawidłowego wykonywania przez organy gmin zadań zleconych gminie, związanych z organizacją i przygotowaniem wyborów, wojewoda i dyrektor delegatury wojewódzkiej mogą:
1)
powołać wspólne zespoły kontrolne,
2)
opracować wspólne wnioski i zalecenia pokontrolne.
§  4.
1.
W okresie wzmożonych prac wyborczych, na umotywowany wniosek dyrektora delegatury wojewódzkiej, na zasadach zgodnych z obowiązującymi przepisami, wojewoda i kierownik urzędu rejonowego i innych jednostek organizacyjnych wyrażą zgodę na wykonywanie przez pracowników tych urzędów i jednostek pracy dodatkowej przy realizowaniu zadań wyborczych.
2.
Wykonywanie przez tych pracowników prac przy realizowaniu zadań wyborczych nie może zakłócić normalnego toku pracy urzędów i jednostek.
§  5.
1.
Wojewoda, w miarę możliwości, udziela pomocy delegaturze wojewódzkiej w zaspokojeniu uzasadnionych potrzeb lokalowych. Dotychczas zajmowane lokale wojewoda udostępnia delegaturze wojewódzkiej na podstawie umowy najmu, na warunkach przyjętych przy zawieraniu umów tego rodzaju z innymi jednostkami administracji.
2.
W przypadku konieczności przeniesienia siedziby delegatury wojewódzkiej, wojewoda może wypowiedzieć umowę najmu, po zapewnieniu lokalu zamiennego, w którym warunki pracy delegatury wojewódzkiej i obsługiwanych przez nią organów wyborczych nie ulegną pogorszeniu, a warunki finansowe korzystania z lokalu będą zgodne z ustalonymi w ust. 1. O zamiarze wypowiedzenia umowy najmu wojewoda informuje Kierownika Krajowego Biura Wyborczego.
3.
Wojewoda zapewni możliwość korzystania przez delegatury wojewódzkie z sal konferencyjnych, urządzeń socjalnych, archiwum zakładowego oraz z usług gospodarstw pomocniczych urzędów wojewódzkich na zasadach określonych w umowie zawartej z dyrektorem delegatury wojewódzkiej i na warunkach przyjętych przy zawieraniu umów tego rodzaju z innymi jednostkami administracji.
§  6.
Dyrektor delegatury wojewódzkiej niezwłocznie przekazuje wojewodzie uchwały i wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej oraz uchwały, zarządzenia i wytyczne wojewódzkich organów wyborczych i referendalnych.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024