Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać skrzynki do doręczania korespondencji, oraz zasady zakładania i użytkowania tych skrzynek.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 13 listopada 1995 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzynki do doręczania korespondencji, oraz zasad zakładania i użytkowania tych skrzynek. *

Na podstawie art. 56 ust. 2 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. z 1995 r. Nr 117, poz. 564) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Na nieruchomościach, a w szczególności w budynkach mieszkalnych, powinny być umieszczane, w celu usprawnienia doręczania korespondencji, skrzynki do doręczania korespondencji, zwane dalej "skrzynkami".
2.
Właściciel lub administrator budynku o mniej niż 3 lokalach mieszkalnych, umieszczający skrzynkę pocztową, powinien zainstalować ją w miejscu dostępnym i bezpiecznym dla pracowników wykonujących usługi pocztowe o charakterze powszechnym, w odległości nie większej niż 20 metrów wejścia (wjazdu) na posesję.
3.
W budynkach o co najmniej 3 lokalach mieszkalnych podmiot wykonujący usługi pocztowe o charakterze powszechnym może umieszczać skrzynki będące jego własnością.
4.
Właściciel lub administrator nieruchomości, o której mowa w ust. 3, może umieścić własne skrzynki, jeśli ich umiejscowienie odpowiada warunkom technicznym określonym w § 4. W tym przypadku wszystkie koszty związane ze skrzynkami obciążają właściciela lub administratora.
§  2.
1.
Miejsce umieszczenia skrzynki powinno być uzgodnione przez podmiot wykonujący usługi pocztowe o charakterze powszechnym z właścicielem nieruchomości lub inną osobą mającą tytuł prawny do korzystania z nieruchomości.
2.
Przy projektowaniu nowych budynków mieszkalnych projektant powinien przewidzieć miejsce na umieszczenie skrzynek. Minimalne miejsce do zainstalowania skrzynki wynosi:
1)
dla skrzynki 6-przegródkowej - 400x400x210 mm,
2)
dla skrzynki 5-przegródkowej - 400x340x210 mm,
3)
dla skrzynki 4-przegródkowej - 400x280x210 mm,
4)
dla skrzynki 3-przegródkowej - 400x220x210 mm.
§  3.
1.
Na nieruchomościach, o których mowa w § 1 ust. 2, umieszczane skrzynki powinny odpowiadać wymaganiom normy BN-74/9373-08 "Pojedyncze skrzynki abonenckie do listów".
2.
W budynkach, o których mowa w § 1 ust. 3, skrzynki mogą mieć formę połączonych w jedna całość przegródek. Każdemu lokalowi mieszkalnemu powinna być przyporządkowana jedna przegródka w skrzynce. Każda przegródka zamykana jest oddzielnym kluczem oznaczonym indywidualnym numerem.
3.
W skrzynkach, o których mowa w § 1 ust. 4, każda przegródka powinna posiadać otwór wrzutowy o długości co najmniej 220 mm i wysokości od 25 do 30 mm, zapewniający nieuszkadzanie doręczanych przesyłek.
4.
Ze skrzynek można tworzyć zestawy w zależności od liczby potrzebnych przegródek. W każdej skrzynce lub zestawie jedna przegródka powinna być przeznaczona na zwroty korespondencji.
§  4.
1.
W budynkach posiadających kilka wejść lub klatek schodowych każde wejście lub klatka powinny być wyposażone w skrzynki dla lokatorów użytkujących tę część budynku. Skrzynki umieszcza się wewnątrz budynków na parterze, w miejscu widocznym, łatwo dostępnym i oświetlonym.
2.
Skrzynki należy montować na stałe do ściany nie niżej niż 750 mm licząc do podłogi do dolnej krawędzi skrzynki, a najwyższa przegródka powinna znajdować się nie wyżej niż 1550 mm od podłogi.
3.
Instalacje zabezpieczeń w postaci domofonów lub krat nie mogą uniemożliwiać pracownikom podmiotów świadczących usługi pocztowe o charakterze powszechnym dostępu do skrzynek.
§  5.
1.
Klucz do przegródki w skrzynce użytkownik lokalu mieszkalnego otrzymuje od właściciela skrzynki, to jest podmiotu świadczącego usługi pocztowe o charakterze powszechnym, administratora lub właściciela nieruchomości.
2.
W przypadku zwalniania lokalu mieszkalnego użytkownik zwraca klucz do przegródki administratorowi budynku, który powinien egzekwować dopełnienie tego obowiązku przy zdawaniu lokalu. Zwrócony klucz administrator przekazuje właścicielowi skrzynki.
§  6.
1.
Właściciel skrzynki prowadzi jej bieżąca konserwację.
2.
Na pisemny wniosek właściciela, lokatora lub administratora budynku, podmiot wykonujący usługi pocztowe o charakterze powszechnym, który umieścił skrzynkę, jest obowiązany dokonać odpłatnie naprawy, wymiany skrzynek lub wydać dodatkowy klucz do przegródki.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 24 sierpnia 2003 r. nin. rozporządzenie traci moc w części dotyczącej zasad zakładania i użytkowania skrzynek do doręczania korespondencji, zgodnie z art. 92 ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe (Dz.U.03.130.1188).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024