Szczegółowe zasady gospodarki finansowej jednostek badawczo-rozwojowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 sierpnia 1991 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej jednostek badawczo-rozwojowych.

Na podstawie art. 19 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 1991 r. Nr 44, poz. 194) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki badawczo-rozwojowe prowadzą samodzielną gospodarkę finansową, pokrywając z posiadanych środków i uzyskiwanych przychodów koszty działalności i zobowiązania wobec budżetu państwa i gmin, banków i dostawców oraz wydatki na rozwój i inne potrzeby.
2.
Podstawą gospodarki finansowej jednostki badawczo-rozwojowej jest plan rzeczowo-finansowy ustalany przez dyrektora jednostki.
§  2.
1.
Źródłem przychodów jednostki badawczo-rozwojowej jest w szczególności sprzedaż:
1)
prac naukowych i badawczo-rozwojowych oraz ich wyników,
2)
patentów, praw ochronnych, licencji na stosowanie wynalazków i wzorów użytkowych, projektów racjonalizatorskich stanowiących własność jednostki oraz innych osiągnięć naukowych i technicznych,
3)
prac z zakresu działalności ogólnotechnicznej,
4)
prac wdrożeniowych, w tym nadzoru autorskiego,
5)
produkcji doświadczalnej,
6)
unikalnych urządzeń i aparatury oraz innej produkcji, w tym także małotonażowej i małoseryjnej,
7)
przedmiotów majątkowych.
2.
Jednostka badawczo-rozwojowa może uzyskiwać również przychody z dotacji budżetowej na finansowanie lub dofinansowanie działalności, zgodnie z odrębnymi przepisami.
3.
Z dotacji budżetowej, o której mowa w ust. 2, może być finansowana działalność statutowa w wysokości faktycznie poniesionych kosztów zadań, na które została udzielona dotacja.
4.
Koszty dotowanej działalności statutowej można rozliczać zbiorczo, przyjmując ogół tych prac za jedną jednostkę kalkulacyjną.
§  3.
Sposób rozliczeń z tytułu prac naukowych i badawczo-rozwojowych oraz wdrożeniowych, a także dysponowania wynikami tych prac strony określają w umowie.
§  4.
Jednostka badawczo-rozwojowa wyodrębnia w prowadzonej ewidencji działalność, o której mowa w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 1991 r. Nr 44, poz. 194), w sposób umożliwiający płacenie od tej działalności obowiązujących podatków.
§  5.
1.
Jednostka badawczo-rozwojowa tworzy następujące fundusze:
1)
fundusz jednostki badawczo-rozwojowej,
2)
zakładowy fundusz nagród,
3)
zakładowy fundusz socjalny i zakładowy fundusz mieszkaniowy.
2.
Jednostka badawczo-rozwojowa może tworzyć również:
1)
własny fundusz stypendialny,
2)
fundusz wdrożeniowy.
§  6.
1.
Fundusz jednostki badawczo-rozwojowej odzwierciedla wartość majątku jednostki.
2.
Fundusz jednostki badawczo-rozwojowej jest zwiększany o:
1)
odpis z zysku,
2)
odpisy amortyzacyjne od wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
3)
kwotę zwiększenia wartości majątku jednostki, będącego skutkiem aktualizacji wyceny środków trwałych przeprowadzanej na podstawie odrębnych przepisów,
4)
dotacje na inwestycje oraz wpłacone przez inne jednostki udziały w inwestycjach wspólnych,
5)
środki z innych źródeł.
3.
Fundusz jednostki badawczo-rozwojowej jest zmniejszany o:
1)
straty bilansowe,
2)
umorzenia majątku trwałego,
3)
kwotę zmniejszenia wartości majątku jednostki będącego skutkiem aktualizacji wyceny środków trwałych, przeprowadzanej na podstawie odrębnych przepisów.
4.
Jednostka badawczo-rozwojowa amortyzuje i umarza środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  7.
Jednostka badawczo-rozwojowa tworzy zakładowy fundusz nagród, zakładowy fundusz socjalny i zakładowy fundusz mieszkaniowy na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  8.
Jednostka badawczo-rozwojowa tworzy własny fundusz stypendialny z odpisów z zysku, subwencji oraz darowizn.
§  9.
1.
Fundusz wdrożeniowy jednostka badawczo-rozwojowa tworzy ze środków przekazanych przez podmioty gospodarcze wdrażające wyniki jej prac naukowych lub badawczo-rozwojowych, z tytułu osiągnięcia wymiernych efektów wdrożenia, na podstawie umów zawartych z tymi podmiotami.
2.
Środki funduszu wdrożeniowego przeznacza się na nagrody indywidualne za osiągnięcie efektów, o których mowa w ust. 1.
§  10.
Nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym środki funduszu jednostki badawczo-rozwojowej przechodzą na rok następny.
§  11.
1.
Wynikiem finansowym jednostki badawczo-rozwojowej jest różnica między przychodami a kosztami ich uzyskania, po uwzględnieniu salda strat i zysków nadzwyczajnych oraz obowiązujących jednostkę podatków. Dodatni wynik finansowy stanowi zysk netto, a ujemny - stratę netto jednostki.
2.
Zweryfikowany zysk jednostka badawczo-rozwojowa przeznacza na:
1)
fundusz jednostki badawczo-rozwojowej,
2)
ewentualne zwiększenie zakładowego funduszu socjalnego i zakładowego funduszu mieszkaniowego,
3)
własny fundusz stypendialny,
4)
inne cele.
3.
Stratę jednostki badawczo-rozwojowej pokrywa się w pierwszej kolejności z funduszu jednostki badawczo-rozwojowej.
§  12.
1.
Inwestycje jednostki badawczo-rozwojowej finansuje się z funduszu jednostki badawczo-rozwojowej oraz innych źródeł.
2.
Inwestycje jednostki badawczo-rozwojowej służące potrzebom badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych, w tym także wynikające ze strategicznych programów rządowych, mogą być finansowane z dotacji budżetowej zgodnie z odrębnymi przepisami.
3.
Zakładowe inwestycje socjalne i mieszkaniowe jednostki badawczo-rozwojowej są finansowane zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  13.
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie również do zakładów doświadczalnych działających jako wyodrębnione zakłady jednostek badawczo-rozwojowych. Zasady wewnętrznego wyodrębnienia zakładów doświadczalnych pod względem gospodarki finansowej oraz związanych z tym rozliczeń wewnątrz jednostki określają statuty jednostek badawczo-rozwojowych.
§  14.
Do jednostek badawczo-rozwojowych mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące przedsiębiorstw państwowych w zakresie praw i obowiązków głównych księgowych, weryfikacji rocznych bilansów oraz ogólnych zasad prowadzenia rachunkowości.
§  15.
Działalność lecznicza, profilaktyczna i diagnostyczna oraz usługowa, prowadzona przez jednostkę badawczo-rozwojową na rzecz społecznego systemu ochrony zdrowia, jest finansowana na zasadach określonych dla jednostek służby zdrowia.
§  16.
1.
Nie wykorzystane do dnia wejścia w życie rozporządzenia środki:
1)
dotychczasowego funduszu rozwoju i funduszu załogi przenosi się na fundusz jednostki badawczo-rozwojowej,
2)
dotychczasowego funduszu motywacyjno-wdrożeniowego przenosi się na fundusz wdrożeniowy.
2.
Przeniesienie środków, o których mowa w ust. 1, dokonuje się najpóźniej do dnia 31 grudnia 1991 r.
§  17.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 1989 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej jednostek badawczo-rozwojowych (Dz. U. Nr 52, poz. 308).
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024