Terminy i sposób przeprowadzania spisów w zakresie prowadzenia indywidualnych gospodarstw rolnych oraz związanych z tymi spisami obowiązków osób fizycznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 listopada 1989 r.
w sprawie terminów i sposobu przeprowadzania spisów w zakresie prowadzenia indywidualnych gospodarstw rolnych oraz związanych z tymi spisami obowiązków osób fizycznych.

Na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W zakresie prowadzenia indywidualnych gospodarstw rolnych przeprowadza się spisy, zwane dalej "spisami rolnymi":
1)
metodą reprezentacyjną, tj. w wylosowanych indywidualnych gospodarstwach rolnych, w dniach od 2 do 10 stycznia, od 1 do 9 kwietnia, od 15 do 25 czerwca oraz od 1 do 9 października każdego roku,
2)
pełne, tj. we wszystkich indywidualnych gospodarstwach rolnych, co pięć lat w dniach od 15 do 25 czerwca, poczynając od roku 1993.
2.
W roku, w którym jest przeprowadzany spis rolny pełny, w czerwcu nie prowadzi się w indywidualnych gospodarstwach rolnych spisu metodą reprezentacyjną.
§  2.
Osoby fizyczne prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne są obowiązane do udzielania informacji w zakresie powierzchni gruntów i zasiewów, zwierząt gospodarskich, drzew i krzewów owocowych, warzyw, stanu i wykorzystania środków produkcji oraz cech społeczno - zawodowych prowadzących indywidualne gospodarstwa rolne, członków ich rodzin oraz pracujących w gospodarstwach, szczegółowo określonych w załączniku do rozporządzenia.
§  3.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego:
1)
ustala, dla poszczególnych rodzajów lub określonego spisu rolnego, wzory formularzy spisowych zawierające pytania w zakresie tematycznym podanym w załączniku do rozporządzenia; wzór formularza spisowego nie może zawierać pytania o imię i nazwisko osoby prowadzącej indywidualne gospodarstwo rolne,
2)
określa zasady losowania indywidualnych gospodarstw rolnych do spisów rolnych prowadzonych metodą reprezentacyjną i sposób podawania do wiadomości wylosowanych gospodarstw.
§  4.
1.
Organizowanie i przeprowadzanie spisów rolnych należy odpowiednio do Głównego Urzędu Statystycznego i wojewódzkich urzędów statystycznych.
2.
Czynności spisywania dokonują ankieterzy Głównego Urzędu Statystycznego.
§  5.
1.
Osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne udzielają ankieterom Głównego Urzędu Statystycznego pełnych i wyczerpujących odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu spisowym.
2.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielania odpowiedzi, odpowiedzi udzielają inni pełnoletni domownicy.
3.
Udzielanie odpowiedzi na pytania inne niż wynikające z określonego w załączniku do rozporządzenia szczegółowego zakresu tematycznego spisów rolnych jest dobrowolne.
4.
Osoby fizyczne udzielające odpowiedzi na pytania w spisach rolnych nie podają imienia i nazwiska.
§  6.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1983 r. w sprawie przeprowadzenia spisów w zakresie statystyki rolniczej i związanych z nimi obowiązków osób fizycznych (Dz. U. Nr 2, poz. 13).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

SZCZEGÓŁOWY ZAKRES TEMATYCZNY SPISÓW ROLNYCH

1. Powierzchnia użytkowanych gruntów rolnych i zasiewów z wyszczególnieniem:

1) ogólnej powierzchni gruntów, w tym:

a) gruntów ornych wraz z ogrodami przydomowymi, gruntów pod zasiewami, odłogów i ugorów,

b) sadów,

c) łąk,

d) pastwisk,

e) lasów i gruntów leśnych,

f) stawów rybnych;

2) ogólnej powierzchni zasianej i zasadzonej, w tym:

a) pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, owsa z jęczmieniem i innych mieszanek zbożowych i pozostałych zbożowych,

b) kukurydzy na ziarno i zielonkę, strączkowych jadalnych (grochu, fasoli, bobu), ziemniaków, buraków cukrowych, rzepaku i rzepiku oraz pozostałych przemysłowych,

c) włóknistych,

d) okopowych pastewnych,

e) strączkowych pastewnych (peluszki, wyki, łubinu słodkiego, bobiku, mieszanek zbożowo-strączkowych oraz innych),

f) motylkowych pastewnych (koniczyny, lucerny, esparcety, seradeli i innych),

g) warzyw według gatunków,

h) truskawek,

i) szklarni i tuneli foliowych.

2. Zwierzęta gospodarskie według gatunków i grup wiekowo-użytkowych, w tym:

1) bydło,

2) trzoda chlewna,

3) konie,

4) owce,

5) kozy,

6) drób

- wraz z przychodami i rozchodami bydła, trzody chlewnej, owiec i drobiu.

3. Tematy dodatkowe:

1) drzewa i krzewy owocowe według gatunków,

2) budynki i budowle gospodarcze,

3) stan, wykorzystanie i zużycie środków produkcji nie wymienionych w pkt 2, w szczególności obornika, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, nasion kwalifikowanych, pasz przemysłowych i gospodarskich, węgla, paliw i energii elektrycznej,

4) maszyny, ciągniki i urządzenia rolnicze,

5) zaopatrzenie rolnictwa w wodę,

6) zużycie nawozów,

7) cechy społeczno-zawodowe prowadzących indywidualne gospodarstwa rolne oraz członków ich rodzin i pracujących w tych gospodarstwach, w szczególności płeć, wiek, wykształcenie, przygotowanie zawodowe, wkład pracy w gospodarstwo i charakter pracy poza gospodarstwem rolnym.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.60.355

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Terminy i sposób przeprowadzania spisów w zakresie prowadzenia indywidualnych gospodarstw rolnych oraz związanych z tymi spisami obowiązków osób fizycznych.
Data aktu: 03/11/1989
Data ogłoszenia: 10/11/1989
Data wejścia w życie: 25/11/1989