Zm.: rozporządzenie w sprawie świadectw pracy i opinii.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 sierpnia 1989 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw pracy i opinii.

Na podstawie art. 98 § 7 pkt 1 i 2 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 listopada 1974 r. w sprawie świadectw pracy i opinii (Dz. U. Nr 45, poz. 269) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1:
a)
w ust. 2 zdanie trzecie skreśla się,
b)
po ust. 2 dodaje się ust. 2a-2c w brzmieniu:

"2a. W świadectwie pracy poucza się pracownika o przysługującym mu, w terminie 7 dni od dnia wydania świadectwa, prawie wystąpienia do kierownika zakładu pracy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy.

2b. W świadectwie pracy i w opinii o pracy poucza się także pracownika o przysługującym mu w terminie:

1) 7 dni od dnia zawiadomienia przez zakład pracy o odmowie sprostowania świadectwa,

2) 7 dni od dnia otrzymania opinii

- prawie wystąpienia do sądu pracy (sądu rejonowego) z żądaniem sprostowania świadectwa i opinii.

2c. Przepisy ust. 2a i 2b stosuje się odpowiednio do kierowników zakładów pracy.";

2)
po § 1 dodaje się § 1a w brzmieniu:

"§ 1a. Na wniosek pracownika zakład pracy jest obowiązany przesłać świadectwo pracy lub opinię o pracy pod wskazany przez pracownika adres.";

3)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. 1. Opinię o pracy kierownika uspołecznionego zakładu pracy nie będącego przedsiębiorstwem państwowym wydaje organ uprawniony do powołania na to stanowisko.

2. Opinię o pracy dyrektora przedsiębiorstwa państwowego wydaje organ założycielski przedsiębiorstwa. Dyrektorowi, do którego powołania jest uprawniona rada pracownicza przedsiębiorstwa, opinię wydaje organ założycielski w porozumieniu z tą radą.";

4)
§ 7 otrzymuje brzmienie:

"§ 7. W świadectwie pracy, oprócz danych określonych w art. 97 § 2 Kodeksu pracy, powinny być zamieszczone następujące informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracownika w nowym zakładzie pracy:

1) okres korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawa prawna jego udzielenia,

2) okres korzystania z urlopu wychowawczego, a w wypadku likwidacji zakładu pracy - okres tego urlopu przypadający po likwidacji zakładu,

3) wykorzystanie zwolnienia od pracy przewidzianego w art. 188 Kodeksu pracy,

4) okres odbywania służby wojskowej oraz zasadniczej służby w obronie cywilnej lub służby zastępczej, przypadający w czasie zatrudnienia w zakładzie pracy, który wydaje pracownikowi świadectwo pracy,

5) okres, za który przyznano pracownikowi odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę (art. 361 Kodeksu pracy),

6) termin zdarzenia uzasadniającego, na podstawie odrębnych przepisów, obniżenie pracownikowi zasiłku z ubezpieczenia społecznego.";

5)
po § 7 dodaje się § 7a w brzmieniu:

"§ 7a. 1. W razie wystąpienia pracownika do kierownika zakładu pracy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy, kierownik jest obowiązany do zbadania wniosku przy współudziale zakładowej organizacji związkowej oraz zawiadomienia zainteresowanego na piśmie o podjętej decyzji w terminie 7 dni od otrzymania wniosku.

2. Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 1, zostanie uwzględniony, zamiast zawiadomienia należy niezwłocznie wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od podjęcia przez kierownika zakładu decyzji o sprostowaniu świadectwa pracy.

3. W razie uwzględnienia przez sąd powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy lub opinii o pracy, zakład pracy jest obowiązany do wydania nowego świadectwa pracy lub opinii o pracy niezwłocznie po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od zgłoszenia przez pracownika takiego żądania.

4. W razie prawomocnego orzeczenia sądu przyznającego pracownikowi odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia albo uwzględniającego powództwo o przywrócenie do pracy, chociażby w wyniku tego orzeczenia pracownik nie podjął pracy w dotychczasowym zakładzie, zakład pracy, na żądanie pracownika, jest obowiązany zamieścić stosowną wzmiankę w wydanym świadectwie pracy i opinii o pracy.

5. W razie zmiany treści świadectwa pracy lub opinii o pracy, poprzednie świadectwo lub opinię należy zniszczyć.";

6)
w § 8 w ust. 1 dodaje się na końcu zdanie "W takim wypadku stosuje się odpowiednio przepis § 7a ust. 3";
7)
§ 9 otrzymuje brzmienie:

"§ 9. Zasady określone w § 8 stosuje się odpowiednio w razie przyznania pracownikowi odszkodowania w związku z niewydaniem w terminie lub wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024