Stawki podatku obrotowego od osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej oraz ulg i zwolnień od tego podatku.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 czerwca 1989 r.
w sprawie stawek podatku obrotowego od osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej oraz ulg i zwolnień od tego podatku.

Na podstawie art. 7 ust. 1, art. 10 ust. 2 i 4 oraz art. 12 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku obrotowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 191, z 1985 r. Nr 12, poz. 50 i z 1989 r. Nr 3, poz. 12) oraz art. 9 pkt 4 i art. 38 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268, z 1985 r. Nr 12, poz. 50, z 1988 r. Nr 41, poz. 325 oraz z 1989 r. Nr 4, poz. 23, Nr 33, poz. 176 i Nr 35, poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Za produkty zwierzęce pochodzące z własnej hodowli w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku obrotowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 191, z 1985 r. Nr 12, poz. 50 i z 1989 r. Nr 3, poz. 12), zwanej dalej "ustawą o podatku obrotowym", uważa się również zwierzęta nabyte i hodowane przez okres co najmniej:
1)
2 miesięcy w zakresie hodowli drobiu, a jeżeli chodzi o tucz kurcząt typu brojler - przez okres co najmniej 6 tygodni oraz odchów piskląt na zaopatrzenie producentów rolnych w młody drób i tucz kaczek typu brojler - przez okres co najmniej 3 tygodni,
2)
3 miesięcy - w pozostałych wypadkach.
2. 
Do sprzedaży wyrobów i usług na eksport, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatku obrotowym, zalicza się również sprzedaż dokonywaną:
1)
w kraju za waluty obce,
2)
w ramach transakcji wymiennych,
3)
za pośrednictwem innych jednostek prowadzących działalność gospodarczą w handlu zagranicznym,
4)
generalnym dostawcom kompletnych obiektów przeznaczonych na eksport.
3. 
W przypadku określonym w ust. 2 pkt 3 i 4 przeznaczenie wyrobu lub usługi na eksport ustala się na podstawie zawartej umowy lub oświadczenia złożonego przez nabywcę.
4. 
Za działalność w zakresie wolnych zawodów w rozumieniu art. 5 pkt 1 ustawy o podatku obrotowym uważa się działalność polegającą na świadczeniu usług przez lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, uprawnionych techników dentystycznych, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, prawników, inżynierów, techników budowlanych, geodetów i tłumaczy, jeżeli działalność ta nie podlega przepisom o podatku od wynagrodzeń.
§  2. 
Na wniosek podatnika wyłącza się z obrotu przy wykonywaniu usług wartość dodanych części zamiennych, podzespołów oraz nie przetworzonych materiałów i innych wyrobów, jeżeli podatnik:
1)
wystawi rachunek za wykonaną usługę, w którym wykaże w odrębnej pozycji rodzaj, ilość, cenę jednostkową, nie wyższą od ceny zakupu, oraz ogólną wartość dodanych materiałów, części zamiennych i podzespołów, bez doliczania do niej narzutów,
2)
ma dowody zakupu określające zakup dodanych materiałów, części zamiennych i podzespołów, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach.
§  3. 
1. 
Przy wykonywaniu usług turystycznych, polegających na prowadzeniu biur podróży, oraz usług w dziedzinie rekreacji ruchowej, polegających na organizowaniu obozów i imprez, wyłącza się z obrotu, na wniosek podatnika, kwotę należności stanowiącej zwrot wydatków związanych z organizacją imprez turystyczno-wypoczynkowych i krajoznawczych oraz rekreacyjnych, z wyjątkiem wydatków będących kosztami prowadzenia zakładu, jeżeli podatnik:
1)
wystawi rachunek za wykonaną usługę, w którym wykaże w odrębnej pozycji rodzaj i wielkość tych wydatków,
2)
ma rachunki stwierdzające poniesione wydatki, odpowiadające wymaganiom określonym w odrębnych przepisach.
2. 
Roczna suma należności stanowiących zwrot wydatków wykazanych w rachunkach za wykonaną usługę nie może być wyższa od sumy wydatków faktycznie poniesionych.
§  4. 
Przy prowadzeniu działalności handlowej polegającej na kupnie i sprzedaży bonów towarowych Banku PKO lub dokonywaniu zakupu walut obcych w celu ich dalszej odsprzedaży z zyskiem wyłącza się z obrotu kwoty wydatkowane na nabycie bonów lub walut obcych, jeżeli podatnik prowadzi odrębną ewidencję:
1)
przy kupnie i sprzedaży bonów towarowych Banku PKO, odzwierciedlającą:
a)
po stronie zakupu - każdorazowe kupno bonów ze wskazaniem ich wartości nominalnej oraz zapłaconą za nie należność w złotych,
b)
po stronie sprzedaży - każdorazową sprzedaż ze wskazaniem otrzymanej należności w złotych oraz wartości nominalnej sprzedanych bonów,
2)
przy kupnie i sprzedaży walut obcych - rejestr kupowanych i sprzedawanych walut, odzwierciedlający:
a)
każdorazowe kupno określonej waluty obcej ze wskazaniem jej wartości nominalnej oraz zapłaconą za nią należność,
b)
dokonaną każdorazową sprzedaż określonej waluty obcej ze wskazaniem otrzymanej należności w złotych oraz wartości nominalnej tej waluty.
§  5. 
1. 
Sprzedaż towarów po likwidacji działalności wytwórczej, usługowej lub handlowej nie podlega oddzielnemu opodatkowaniu podatkiem obrotowym, jeżeli:
1)
na dzień likwidacji został sporządzony spis remanentu towarów w dwóch egzemplarzach, z których jeden został złożony przez podatnika urzędowi skarbowemu w terminie tygodniowym po dokonaniu spisu,
2)
podatnik wystawia, z zachowaniem kopii, kolejno numerowane rachunki za sprzedane towary, z zaznaczeniem pozycji spisu remanentu, której sprzedaż dotyczy; przy sprzedaży towarów bezpośrednio konsumentowi nie jest konieczne podawanie w rachunku nazwiska, imienia i adresu nabywcy towaru,
3)
sprzedaż towarów nie trwa dłużej niż trzy miesiące, licząc od dnia likwidacji działalności.
2. 
Urząd skarbowy może, na wniosek podatnika, przedłużyć w uzasadnionych wypadkach termin określony w ust. 1 pkt 3.
§  6. 
1. 
Stawki podatku obrotowego od obrotów z działalności wytwórczej, usługowej i handlowej określa tabela stanowiąca załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wolne są od podatku obrotowego obroty z działalności wytwórczej ze sprzedaży wyrobów zaopatrzeniowych i kooperacyjnych, udokumentowanej kopiami wystawionych rachunków, z wyjątkiem wyrobów przeznaczonych do wytworzenia wyrobów przemysłu odzieżowego (SWW: 21), odzieży skórzanej, odzieży ze sztucznej skóry, odzieży futrzanej (SWW: 2231, 2232, 2233) oraz wyrobów odzieżowych futrzarskich pozostałych i wyrobów futrzarskich prócz odzieży (SWW: 2234, 2239).
3. 
Za wyroby zaopatrzeniowe i kooperacyjne, z zastrzeżeniem ust. 5, uważa się wyroby sprzedawane bez pośrednictwa jednostek obrotu towarowego, z wyjątkiem spółdzielni rzemieślniczych, z przeznaczeniem do dalszego przerobu bądź zużycia produkcyjnego, z tym że w zakresie sprzedaży jednostkom gospodarki uspołecznionej za wyroby zaopatrzeniowe i kooperacyjne uważa się wyroby sprzedawane na cele wytwórcze, ochrony pracy, remontowe i usługowe tych jednostek, a także zakładów i jednostek budżetowych.
4. 
Przeznaczenie sprzedawanych wyrobów na cele określone w ust. 3 ustala się na podstawie zawartych umów, w tym również pisemnych zamówień, na dostawy określonych wyrobów, w których nabywca oświadczy, że kupowane wyroby przeznaczone są na te cele.
5. 
Za wyroby zaopatrzeniowe nie uważa się wyrobów, dla których w tabeli ustalono stawki podatku obrotowego wyższe od 15%, z wyjątkami określonymi w tabeli.
6. 
Przepis ust. 5 nie dotyczy jednak wyrobów kooperacyjnych przeznaczonych do montażu wyrobu finalnego.
7. 
Do obrotów ze sprzedaży produktów i usług luksusowych stosuje się stawki podatku obrotowego określone dla takich samych produktów i usług na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77 i z 1989 r. Nr 3, poz. 12).
§  7. 
1. 
Obniżkę podatku obrotowego, o której mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku obrotowym, stosuje się również w wypadkach określonych w art. 11 ust. 2 ustawy o podatku obrotowym w razie zakupu surowców i materiałów, które zostały zużyte do produkcji wyrobów i usług sprzedanych na eksport.
2. 
Jeżeli kwota obniżki, o której mowa w ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy o podatku obrotowym, przekracza należny podatek obrotowy za dany rok podatkowy lub jeżeli podatnik korzysta ze zwolnienia od tego podatku, właściwy urząd skarbowy potrąca różnicę z bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie braku takich zobowiązań zwraca różnicę, obciążając nią rachunek wydatków budżetu centralnego.
§  8. 
1. 
Obroty osiągnięte ze sprzedaży odzieży i wyrobów wytworzonych ze skór futrzanych i skór odzieżowych własnych lub nabytych po cenach bez podatku obrotowego albo z podatkiem obrotowym niższym od określonego w załączniku nr 1 dla tych skór podlegają opodatkowaniu według stawek określonych dla skór, z których zostały wytworzone odzież lub wyroby.
2. 
Jeżeli odzież lub wyrób, o których mowa w ust. 1, zostały wytworzone z różnych rodzajów skór, stosuje się stawkę podatku obrotowego właściwą dla skór, których udział w produkcji tych wyrobów jest najwyższy.
§  9. 
1. 
Podatnicy uiszczają podatek obrotowy w wysokości 50% od obrotów osiągniętych ze sprzedaży robót budowlano-montażowych inwestycyjnych wykonywanych systemem zleceniowym i gospodarczym, które polegają na wykonywaniu następujących budynków zakwalifikowanych do grupy 1 Klasyfikacji rodzajowej środków trwałych (KRST):
1)
budynków przemysłowych (KRST: 10)
2)
budynków składowo-magazynowych (KRST: 13)
3)
budynków biurowych (KRST: 14)
4)
innych budynków (KRST: 19)
2. 
Stawka określona w ust. 1 ma zastosowanie do robót budowlano-montażowych związanych z budową nowych budynków na podstawie umów zawartych po dniu wejścia w życie rozporządzenia.
3. 
Przepisy ust. 1 pkt 1 i 2 nie dotyczą budynków związanych z inwestycjami w budownictwie mieszkaniowym, rolnictwie i gospodarce żywnościowej oraz budynków związanych z ochroną środowiska naturalnego.
§  10. 
1. 
Podatnicy wytwarzający wyroby, które zostały zatwierdzone przez etnograficzne i artystyczne komisje kwalifikacyjne "Cepelii" Centralnego Związku Spółdzielczości Rękodzieła Ludowego i Artystycznego oraz zostały wymienione w Systematycznym wykazie wyrobów (SWW) w podbranży 2882, uiszczają podatek obrotowy według stawek właściwych dla tych wyrobów, określonych w tabeli, z wyjątkami określonymi w ust. 2 i 3.
2. 
Stawki podatku obrotowego dla niżej wymienionych wyrobów wynoszą:
1)
SWW 2882-41 meble regionalne i artystyczne z drewna, wikliny i pozostałych surowców

- 10%,

- 43 sprzęt gospodarstwa domowego drewniany - 10%,

- 44 galanteria z drewna - 10%,

2)
SWW 2882-55 wyroby odpasowane i chodniki - 10%.
3. 
Zwalnia się od podatku obrotowego następujące wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego wytwarzane przez podatników wymienionych w ust. 1:
1)
SWW 2882-14, -15 wyroby brązownicze i kowalstwa,
2)
SWW 2882-211, -212, -213 wyroby garncarskie użytkowo-dekoracyjne i dekoracyjne,
3)
SWW 2882-451 wyroby ze słomy,
4)
SWW 2882-5517 dywany i chodniki ze ścinków bawełnianych, milanezowych i innych,
5)
SWW 2882-561 wyroby koronkowe ręczne (szydełkowe, klockowe, frywolitkowe, drutowe, igliczkowe),
6)
SWW 2882-571 taśmy tkane (krajki regionalne),
7)
SWW 2882-9311, -9314, -9315 obrazy malowane na szkle, z suszonych kwiatów i haftowane na materiale,
8)
SWW 2882-9331, -9332 rzeźby w glinie i w drewnie,
9)
SWW 2882-991, -992, -993, -994 wyroby plastyki zdobniczo-obrzędowej, lalki, wycinanki, kwiaty z płótna (tkanin), ze skóry, suszki.
§  11. 
1. 
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty:
1)
z wykonywania przez rolników prowadzących gospodarstwo rolne bez zatrudnienia w nim pracowników, przez członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz przez pracowników rolnych - osobiście lub z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, działalności gospodarczej w zakresie:
a)
wykonywania własnym sprzętem usług w zakresie rolnictwa,
b)
wytwórczości ludowej i artystycznej,
c)
działalności wytwórczej i usługowej, z wyjątkiem działalności wymienionej w ust. 4, jeżeli łączny obrót osiągany z tej działalności nie przekracza 720.000 zł w roku podatkowym;

nie stanowi przeszkody w stosowaniu zwolnienia zatrudnienie, zgodnie z odrębnymi przepisami, do dwóch osób w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy i osiąganie w związku z tym wyższego obrotu, nie przekraczającego jednak na każdą z tych osób po 225.000 zł,

2)
ze sprzedaży materiałów i surowców w cenie nie wyższej od ceny zakupu; zwolnienie to ma zastosowanie także przy opodatkowaniu wartości remanentu towarów w razie likwidacji przedsiębiorstwa,
3)
z wykonywania osobiście usług, z wyjątkiem usług przewozowych i wolnych zawodów w zakresie służby zdrowia, oraz ze sprzedaży rzeczy wytworzonych przez zbywcę, gdy łączny obrót z tych tytułów nie przekracza 180.000 zł rocznie,
4)
z usług lekarzy i innych pracowników służby zdrowia nie wykonujących zawodu poza jednostkami służby zdrowia, w razie gdy zwłoka w udzieleniu pomocy mogłaby spowodować utratę życia lub stały uszczerbek na zdrowiu,
5)
ze sprzedaży produktów leśnych i łąkowych, nasion drzew i krzewów owocowych i ozdobnych, ze zbioru wykonywanego osobiście albo z udziałem członków najbliższej rodziny,
6)
z usług przewozowych, wykonywanych własnym pojazdem przez rolników prowadzących gospodarstwo rolne - w zakresie:
a)
przewozu produktów rolnych i środków produkcji na rzecz indywidualnych gospodarstw rolnych,
b)
przewozu mleka do punktów skupu,
c)
zrywki i wywozu z lasu drewna i użytków niedrzewnych do punktów przeładunkowych na zlecenie jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych,
d)
dorywczych usług przewozowych, wykonywanych na zlecenie urzędów terenowych organów administracji państwowej,
e)
robót melioracyjnych na zlecenie przedsiębiorstw melioracyjnych;
7)
z usług związanych z utrzymaniem dróg publicznych, wykonywanych przez rolników prowadzących gospodarstwo rolne,
8)
z przewozu uczniów do szkół,
9)
z hodowli zwierząt prowadzonej w ramach kooperacji z innymi podmiotami gospodarczymi przez rolników prowadzących gospodarstwo rolne, jeżeli zwierzęta są hodowane przez okres co najmniej:
a)
2 miesięcy - w zakresie hodowli drobiu, a jeżeli chodzi o odchów kurcząt i kaczek typu brojler - przez okres co najmniej 3 tygodni,
b)
3 miesięcy - w pozostałych wypadkach,
10)
z hodowli kurcząt otrzymywanych z zakładów wylęgowych, prowadzonej w ramach kooperacji z innymi podmiotami gospodarczymi przez rolników prowadzących gospodarstwo rolne, z przeznaczeniem na zaopatrzenie indywidualnych gospodarstw rolnych,
11)
z odchowu zwierząt z przeznaczeniem na eksport, prowadzonego w ramach kooperacji z innymi podmiotami gospodarczymi,
12)
ze sprzedaży posiłków domowych (śniadania, obiady, kolacje) w mieszkaniach, jeżeli:
a)
sprzedaż posiłków nie przekracza 30 posiłków w miejscowościach na terenie gmin i w miastach o liczbie mieszkańców do 25.000, a w pozostałych miejscowościach - nie przekracza 20 posiłków każdego rodzaju na dobę, licząc w skali średniej tygodniowej; ograniczenie liczby sprzedawanych posiłków nie dotyczy sporadycznego żywienia myśliwych przez pracowników państwowych gospodarstw leśnych,
b)
sprzedaż posiłków nie jest połączona ze sprzedażą napojów alkoholowych, w tym również piwa,
13)
ze sprzedaży jednodaniowych posiłków domowych i napojów bezalkoholowych w mieszkaniach, jeżeli:
a)
sprzedaż odbywa się na podstawie umowy zawartej z jednostką właściwą do prowadzenia działalności gastronomicznej lub turystycznej,
b)
sprzedaż posiłków nie przekracza 100 posiłków na dobę,
c)
sprzedaż posiłków nie jest połączona ze sprzedażą napojów alkoholowych, w tym również piwa,
14)
ze sprzedaży towarów otrzymanych przez sprzedającego z zagranicy, deklarowanych przez niego jako dary; nie dotyczy to osób wykonujących w kraju działalność wytwórczą lub usługową, jeżeli surowce lub materiały otrzymane z zagranicy jako dary są przerabiane lub dodawane przy wykonywaniu świadczeń w ramach tej działalności,
15)
ze sprzedaży towarów:
a)
nabytych w kraju za waluty obce przekazane z zagranicy do polskiego banku dewizowego lub wpłacone na rachunek w tym banku,
b)
nabytych w jednostkach handlu zagranicznego przez członków załogi polskich morskich statków handlowych w żegludze międzynarodowej i statków rybołówstwa morskiego za zagraniczne środki płatnicze uzyskane z otrzymanego dodatku dewizowego,
c)
przywiezionych albo sprowadzonych z zagranicy zgodnie z przepisami prawa celnego i nabytych za granicą za waluty obce uzyskane z oszczędności w granicach diet, kieszonkowego lub otrzymanych za granicą zarobków albo pochodzące z posiadanego rachunku walutowego w jednym z polskich banków dewizowych;

zwolnienie nie dotyczy osób wykonujących w kraju działalność wytwórczą, usługową lub handlową, jeżeli towary te są sprzedawane, przerabiane lub dodawane przy wykonywaniu świadczeń w ramach tej działalności,

16)
ze sprzedaży regenerowanych przez sprzedającego produktów,
17)
ze sprzedaży przez wytwórców wyrobów określonych w załączniku nr 2,
18)
ze sprzedaży przez hodowców skór surowych zwierząt futerkowych,
19)
z prowadzenia szaletów,
20)
z wykonywania usług budowlanych.
2. 
Za usługi w zakresie rolnictwa, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a), uważa się usługi związane z produkcją roślinną i zwierzęcą oraz inne związane z gospodarką rolniczą, określone w "Klasyfikacji usług" wprowadzonej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do stosowania w planowaniu, statystyce i ewidencji.
3. 
Wytwórczością ludową i artystyczną, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b), jest działalność polegająca na osobistym wytwarzaniu w sposób rękodzielniczy przedmiotów o charakterze regionalnym, pamiątkarskim i artystycznym.
4. 
Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c), nie stosuje się w razie wykonywania działalności w zakresie: tartacznictwa, wytwarzania płyt, sklejek, oklein i obłogów, wytwarzania bindry, wyprawy skór futerkowych, kożuszkarstwa, kuśnierstwa, wytwarzania cukierków i wyrobów czekoladowych, rozlewni piwa, wypożyczalni sprzętu i garderoby, wyrobów chemicznych, z wyjątkiem wulkanizatorstwa.
§  12. 
1. 
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty osiągane z tytułu prowadzenia działalności wytwórczej i usługowej przez osoby, które ukończyły: kobiety 60 lat, a mężczyźni 65 lat życia bądź zostały zaliczone do I lub II grupy inwalidów; w stosunku do kombatantów i byłych więźniów obozów koncentracyjnych wiek określony w zdaniu poprzednim obniża się odpowiednio do 55 lat i do 60 lat.
2. 
Zwolnienie stosuje się, jeżeli osoby określone w ust. 1:
1)
nie zatrudniają w związku z wykonywaną działalnością ani pracownika, ani pełnoletniego członka rodziny poza małżonkiem, jak również nie korzystają z usług innych osób nie zatrudnionych w zakładzie, a jeżeli chodzi o osoby wykonujące działalność w zakresie usług gastronomicznych, działalność tę prowadzą bez sprzedaży napojów alkoholowych, w tym piwa, zatrudniają poza małżonkiem nie więcej niż jednego pracownika lub jednego pełnoletniego członka rodziny,
2)
osiągają w roku podatkowym obrót z tytułu prowadzenia działalności wytwórczej i usługowej, z wyjątkiem usług gastronomicznych, nie przekraczający 1.000.000 zł, a z tytułu wykonywania działalności w zakresie usług gastronomicznych sezonowo - 1.200.000 zł, w okresie zaś całego roku 1.800.000 zł,
3)
nie wykonują same, poza działalnością wymienioną w ust. 1, ani ich małżonkowie działalności podlegającej podatkowi obrotowemu.
3. 
Nie stanowi przeszkody w stosowaniu zwolnienia zatrudnienie, zgodnie z odrębnymi przepisami, dwóch osób w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy i osiąganie w związku z tym obrotu przekraczającego kwoty określone w ust. 2 pkt 2, nie więcej jednak niż po 225.000 zł rocznie na każdą z tych osób.
4. 
Zwolnienie stosuje się poczynając od roku podatkowego następującego po roku, w którym podatnik osiągnął wiek określony w ust. 1 albo został zaliczony do I lub II grupy inwalidów.
5. 
W celu uzyskania zwolnienia od podatku obrotowego należy złożyć wniosek o zwolnienie w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia wykonywania działalności w ciągu roku podatkowego - przed rozpoczęciem jej wykonywania.
6. 
Osoba zwolniona od podatku obrotowego na podstawie ust. 1 jest obowiązana zawiadomić urząd skarbowy o powstaniu okoliczności powodujących utratę prawa do zwolnienia. Zawiadomienie należy złożyć na piśmie w terminie siedmiu dni od dnia utraty prawa do zwolnienia.
7. 
Osoba, która zawiadomi urząd skarbowy w terminie określonym w ust. 6 o powstaniu okoliczności powodujących utratę prawa do zwolnienia od podatku, zostanie opodatkowana od miesiąca następującego po utracie tego prawa, z wyjątkiem wypadku przekroczenia granicy obrotu określonej w ust. 2 pkt 2 lub w ust. 3; w tym wypadku zostanie ona opodatkowana za cały rok podatkowy.
8. 
Osoba, która wprowadzi urząd skarbowy w błąd co do warunków, od których uzależnione jest prawo do zwolnienia od podatku obrotowego, lub która utraci to prawo i nie dopełni obowiązków przewidzianych w ust. 6, podlega opodatkowaniu za cały rok podatkowy.
9. 
W razie nieuwzględnienia wniosku o zwolnienie od podatku obrotowego, przysługuje podatnikowi prawo zgłoszenia, w terminie dwutygodniowym od dnia doręczenia ostatecznej decyzji, wniosku o opodatkowanie w formie karty podatkowej albo o opodatkowanie na zasadach określonych w odrębnych przepisach o zryczałtowanych formach opodatkowania.
§  13. 
Kwoty określone w § 11 ust. 1 pkt 1 i 3 oraz w § 12 ust. 2 pkt 2 i ust. 3, poczynając od roku podatkowego 1990, podlegają w każdym roku podwyższeniu w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen określonemu w centralnym planie rocznym. Wysokość tych kwot na każdy rok podatkowy jest ogłaszana w Monitorze Polskim, w drodze obwieszczenia Ministra Finansów, w terminie do dnia 15 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy.
§  14. 
1. 
Podatnicy podatku obrotowego są obowiązani corocznie zgłaszać urzędowi skarbowemu obowiązek podatkowy w zakresie tego podatku.
2. 
Przepis ust. 1 nie dotyczy osób wykonujących działalność zwolnioną od podatku obrotowego na podstawie § 11 i 12 oraz art. 3 ust. 1 ustawy o podatku obrotowym.
§  15. 
1. 
Zgłoszenia obowiązku podatkowego dokonuje się na piśmie przez złożenie deklaracji według ustalonego wzoru i uiszczenie opłaty związanej z tym ogłoszeniem.
2. 
Deklaracje w sprawie zgłoszenia obowiązku podatkowego składa się w jednym egzemplarzu.
§  16. 
1. 
Opłata roczna związana ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego wynosi 2.000 zł.
2. 
Urząd skarbowy potwierdza zgłoszenie obowiązku podatkowego przez wydanie pokwitowania uiszczenia opłaty związanej z tym zgłoszeniem, zwanego dalej "pokwitowaniem", według ustalonego wzoru.
3. 
Pokwitowanie powinno stale znajdować się w miejscu wykonywania działalności. Podatnicy wykonujący działalność bez utrzymywania zorganizowanego zakładu powinni posiadać przy sobie pokwitowanie podczas wykonywania świadczeń.
§  17. 
1. 
Zgłoszenia obowiązku podatkowego i uiszczenia związanej z tym opłaty należy dokonać w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, na który zgłaszany jest ten obowiązek, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał w ciągu roku podatkowego - przed powstaniem tego obowiązku.
2. 
Jeżeli obowiązek podatkowy powstał po dniu 1 lipca roku podatkowego, uiszcza się tylko połowę opłaty związanej ze zgłoszeniem tego obowiązku. Połowę opłaty uiszcza się również, w razie gdy działalność z uwagi na jej charakter jest wykonywana sezonowo przez okres krótszy niż 6 miesięcy w ciągu roku podatkowego. W takim wypadku ważność pokwitowania wygasa z upływem 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności, najpóźniej z końcem roku podatkowego. Jeżeli w tym samym roku podatkowym działalność wykonywana jest w dalszym ciągu po upływie okresu sześciomiesięcznego, na podatniku ciąży obowiązek dopłacenia różnicy pomiędzy opłatą całoroczną a półroczną w ciągu tygodnia od upływu okresu sześciomiesięcznego.
§  18. 
Obowiązek podatkowy w zakresie podatku obrotowego powinien być zgłoszony odrębnie na każdy zakład wytwórczy, usługowy i handlowy, a w braku zorganizowanego zakładu - na miejsce będące siedzibą podmiotu gospodarczego.
§  19. 
1. 
Jeżeli działalność jest wykonywana w różnych lokalach lub pomieszczeniach, podatnik powinien w deklaracji w sprawie zgłoszenia obowiązku podatkowego wymienić te lokale i pomieszczenia, wskazując ich adresy; dotyczy to również lokali i pomieszczeń, w których wykonują pracę osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę nakładczą, oraz odrębnych składów.
2. 
W wypadkach określonych w ust. 1, jeżeli podatnik podejmuje działalność w różnych lokalach lub pomieszczeniach albo uruchamia odrębny skład w ciągu roku podatkowego po zgłoszeniu obowiązku podatkowego, powinien on przed podjęciem takiej działalności albo przed uruchomieniem składu zawiadomić o tym urząd skarbowy.
3. 
W lokalach, pomieszczeniach i składach, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny znajdować się odpisy pokwitowania poświadczone przez urząd skarbowy.
§  20. 
1. 
Wykonywanie działalności przez spadkobierców podatnika, w razie jego śmierci, nie powoduje obowiązku uiszczenia nowej opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego, pod warunkiem zawiadomienia o tym urzędu skarbowego w terminie dwóch miesięcy od daty śmierci podatnika. Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie również w razie przekształcenia działalności wykonywanej jednoosobowo w spółkę oraz w razie połączenia się dwóch lub więcej osób prawnych, z tym że termin zawiadomienia o tym urzędu skarbowego wynosi siedem dni od powstania tego zdarzenia.
2. 
Zmiana miejsca (siedziby) wykonywania działalności nie powoduje obowiązku uiszczenia nowej opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego, pod warunkiem zawiadomienia o tym w terminie siedmiu dni urzędu właściwego miejscowo dla nowej siedziby wykonywania działalności. Urzędowi skarbowemu właściwemu dla nowej siedziby działalności równocześnie z zawiadomieniem należy przedstawić pokwitowanie w celu dokonania na nim odpowiedniej adnotacji o zmianie.
3. 
Zmiana rodzaju działalności nie powoduje obowiązku uiszczenia nowej opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego pod warunkiem zawiadomienia o tym urzędu skarbowego w terminie siedmiu dni, z równoczesnym przedstawieniem urzędowi skarbowemu pokwitowania w celu dokonania na nim odpowiedniej adnotacji o zmianie.
4. 
W wypadkach określonych w ust. 1-3 należy łącznie z zawiadomieniem złożyć deklarację, o której mowa w § 15 ust. 2.
§  21. 
O zaprzestaniu na stałe wykonywania działalności gospodarczej należy zawiadomić urząd skarbowy w terminie siedmiu dni.
§  22. 
Podatnicy podatku obrotowego obowiązani są składać urzędom skarbowym zeznania według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego obrotu w ubiegłym roku podatkowym.
§  23. 
Ustala się następujące terminy składania zeznań, o których mowa w § 22:
1)
do dnia 30 kwietnia następnego roku podatkowego przez podatników będących osobami prawnymi,
2)
do końca lutego następnego roku podatkowego - przez podatników prowadzących księgi handlowe, nie będących osobami prawnymi,
3)
do dnia 15 stycznia następnego roku podatkowego - przez pozostałych podatników.
§  24. 
1. 
Podatnicy prowadzący księgi handlowe obowiązani są w składanych zeznaniach zaznaczyć fakt prowadzenia ksiąg oraz dołączyć zamknięcie roczne, a osoby prawne - ponadto odpis protokołu walnego zgromadzenia (zgromadzania wspólników) zatwierdzającego zamknięcie roczne oraz odpis sprawozdania komisji rewizyjnej.
2. 
Podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów obowiązani są w składanych zeznaniach zaznaczyć fakt prowadzenia ksiąg, a ponadto dołączyć zamknięte księgi do zeznania o wysokości obrotu.
§  25. 
Osoby prawne nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej wpłacają zaliczki na podatek obrotowy według zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 31 lipca 1982 r. w sprawie szczegółowych zasad obliczania podatków, terminów i trybu płatności oraz trybu sporządzania i przedstawiania organom podatkowym rozliczeń (deklaracji) podatkowych przez jednostki gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 24, poz. 171 i Nr 36, poz. 240, z 1984 r. Nr 20, poz. 94 oraz z 1988 r. Nr 2, poz. 5).
§  26. 
W rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 1986 r. w sprawie zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy (Dz. U. Nr 47, poz. 237) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 po wyrazach "nie będący jednostkami gospodarki uspołecznionej" dodaje się wyrazy "z wyłączeniem osób prawnych",
2)
§ 4 skreśla się,
3)
w § 10 w ust. 1 i w § 13 w ust. 2 wyrazy "§ 2-4 i 6" zastępuje się wyrazami "§ 2, 3 i 6".
§  27. 
Tracą moc przepisy:
1)
rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 13 maja 1988 r. w sprawie podatków obrotowego i dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 17, poz. 121) w zakresie podatku obrotowego,
2)
zarządzenia Ministra Finansów z dnia 8 września 1988 r. w sprawie zaniechania ustalania i poboru podatków obrotowego i dochodowego od przychodów rolników ze świadczenia usług rolniczych przy użyciu własnego sprzętu (Monitor Polski Nr 26, poz. 232) w zakresie podatku obrotowego.
§  28. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1989 r.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

TABELA STAWEK PODATKU OBROTOWEGO OD OSÓB FIZYCZNYCH I OSÓB PRAWNYCH NIE BĘDĄCYCH JEDNOSTKAMI GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ

Poz. Symbol SWW/KU Nazwa grupy wyrobów (wyrobu) lub usługi Stawka podatku obrotowego w % obrotu
1 2 3 4
1 01 Węgiel i brykiety wolne od podatku
2 02 Paliwa oraz przetwory paliw wolne od podatku
w tym:
1) oleje do silników dwusuwowych i

czterosuwowych z zapłonem iskrowym

50
2) oleje do silników z zapłonem

samoczynnym (wysokoprężnym) typu CA,

CB, CC, CD

50
z czego:
oleje typu "Marinol" 30
3 03 Energia elektryczna i cieplna wolne od podatku
4 04 Wyroby hutnictwa żelaza 15
w tym:
0414 złom stalowy i żeliwny wolne od podatku
5 05 Wyroby przemysłu metali nieżelaznych 15
w tym:
0521 1) złom metali nieżelaznych wolne od podatku
0522 2) odpady metalurgiczne metali

nieżelaznych

wolne od podatku
z tego:
mułek srebrny oraz srebro i związki

srebra odzyskiwane w czasie procesów

produkcyjnych

15
0531-41 3) srebro Ag (SWW: 0531-41) oraz materiały

i półfabrykaty ze srebra i z udziałem

srebra

40
6 06 Wyroby przemysłu metalowego 20**)
w tym:
0627 1) konstrukcje stalowe lekkie do

wyposażenia obiektów inwentarskich

wolne od podatku
063 2) łożyska 30
0671-37 3) nożyki i taśmy do golenia 30
0673-522, -523 4) chłodziarko-zamrażarki i zamrażarki

domowe

30
0676 5) wyroby ze złota i srebra oraz z

udziałem złota i srebra, z wyjątkiem

wyrobów kultu religijnego i

dewocjonaliów (SWW: 0676-52)

40
z czego:
wyroby jubilerskie (SWW: 0676-12, -14,

-9), złotnicze korpusowe (SWW: 0676-21,

-22), grawerskie i medalierskie (SWW:

0676-3)

30
6) obrączki ze złota (SWW: 0676-111) 25
7 07 Maszyny i urządzenia - część I 15
8 08 Maszyny i urządzenia - część II 15
w tym:
082 1) maszyny, urządzenia i narzędzia

rolnicze i dla gospodarki leśnej

wolne od podatku
0829-1
do -6 i -8 2) części maszyn i urządzeń rolniczych 20
z czego:
części maszyn do zraszania gleby (SWW:

0822-6 i -9, 0829-2)

wolne od podatku
0843-7 3) urządzenia chłodnicze dla handlu i

usług

30**)
9 09 Wyroby przemysłu precyzyjnego 20**)
w tym:
097 narzędzia, przyrządy, aparaty i urządzenia medyczne oraz weterynaryjne wolne od podatku
10 10 Środki transportu 15
w tym:
1) samochody osobowe 40
2) wózki inwalidzkie wolne od podatku
3) zespoły i części oraz akcesoria (bez

względu na symbol SWW) środków

transportu samochodowego (SWW: 102),

ciągników uniwersalnych (SWW: 103) oraz

motocykli, skuterów i motorowerów (SWW:

1041)

30
z czego:
a) zespoły i części ciągników

uniwersalnych (rolniczych) (SWW:

1039) oraz akumulatory do ciągników

rolniczych

20
b) ogumienie do samochodów osobowych 50
c) części zamienne do samochodu Fiat

126p stanowiące specjalne

wyposażenie samochodów dla inwalidów

z dysfunkcją nóg i z dysfunkcją

jednej ręki

wolne od podatku
1026-95 4) przyczepy mieszkalne i kempingowe 30
1041-1, -2, -3 5) motocykle, motorowery i skutery 20
106 6) środki transportu lotniczego 35**)
11 11 Wyroby przemysłu elektrotechnicznego i elektronicznego 20**)
w tym:
1153 1) sprzęt elektroniczny powszechnego

użytku klasy Hi-Fi i stereofoniczny

30
2) odbiorniki telewizyjne z ekranem do

odbioru kolorowego

40
1153-43 3) magnetowidy powszechnego użytku 40
1153-91,-94 4) aparaty dla źle słyszących oraz

urządzenia alarmowe elektroniczne

wolne od podatku
5) przetworniki akustyczne klasy Hi-Fi 30
12 12 Wyroby przemysłu chemicznego - część I 15
w tym:
1212 1) sól 30
123, 1246 2) nawozy sztuczne oraz składniki

chemiczne mieszanek paszowych oraz

pestycydy

wolne od podatku
13 13 Wyroby przemysłu chemicznego - część II 20**)
w tym:
131 1) farby i lakiery 30*) **)
1322-1 do -5 2) mydła, pasty, płyny, proszki i granulki

do prania oraz mydła techniczne

wolne od podatku
1324-4, -5 3) środki upiększające i wyroby

perfumeryjne

30
1324-62 4) talki i zasypki kosmetyczne wolne od podatku
5) leki gotowe, surowice i szczepionki,

wyroby opatrunkowe oraz środki ochrony

zdrowia

wolne od podatku
1355 6) produkty spożywcze zielarskie wolne od podatku
1365 7) wyroby z tworzyw sztucznych dla

budownictwa

wolne od podatku
1376 8) wyroby gumowe medyczne i sanitarne wolne od podatku
138 9) surowce wtórne i odpadowe dla przemysłu

chemicznego

wolne od podatku
14 14 Materiały budowlane wolne od podatku
w tym:
1482-22 pomniki i nagrobki z kamienia naturalnego 20
15 15 Wyroby ze szkła 15
w tym:
151 1) szkło budowlane wolne od podatku
1532 2) szkło kryształowe 30
1541-1 3) butelki szklane do artykułów

spożywczych

20
w tym:
-14 a) butelki szklane do mleka i

przetworów mlecznych

wolne od podatku
-16 b) butelki do przypraw i olejów

roślinnych

wolne od podatku
-19 c) butelki dla niemowląt wolne od podatku
1541-1 4) butelki do napojów "Pepsi-Cola" i

"Coca-Cola" o pojemności 1,0 l

wolne od podatku
16 16 Wyroby z ceramiki szlachetnej 15
w tym:
1624-1, -2,
1639-1 1) płytki i kształtki: podłogowe

kamionkowe, ścienne szkliwione

kamionkowe i ceramiczne ścienne

szkliwione

30
1635 2) galanteria jubilerska szklana i

ceramiczna

40
17 17 Wyroby przemysłu drzewnego 15
w tym:
1) meble dla szkół, przedszkoli i innych

placówek oświatowo-wychowawczych, z

drewna oraz z częściowym zastosowaniem

innych materiałów

wolne od podatku
2) trumny oraz utensylia pogrzebowe (bez

względu na symbol SWW)

wolne od podatku
1779 3) wyroby z drewna pozostałe - wliczając

wyroby z odpadów

wolne od podatku
178 4) odpady drzewne użytkowe i opałowe wolne od podatku
18 18 Wyroby przemysłu papierniczego 15
w tym:
1825 1) artykuły papiernicze szkolne wolne od podatku
1829-13 2) karty do gry 50
1829-4 3) artykuły papiernicze higieniczne wolne od podatku
19 19 Wyroby przemysłu włókienniczego - część I 15
w tym:
1917-58 1) tkaniny bawełniane i bawełnopodobne

wykończone specjalne - gaza

wolne od podatku
1927-001 2) tkaniny wełniane z wełny 100% 25
1929 3) włóczka wełniana i wełnopodobna 25
1936 4) tkaniny lniane i konopne wykończone wolne od podatku
1955-1, -2,
-4, -9 5) dywany, chodniki oraz wykładziny

włókiennicze, z wyłączeniem wykonanych

z odpadów

35
1955-34,
1956-1, -2 6) firanki i tiule, z wyłączeniem siatek

namiotowych oraz firanek o długości lub

szerokości do 1 m

50
20 20 Wyroby przemysłu włókienniczego - część II 15
w tym:
1) rajstopy i rajtuzy męskie i damskie z

przędz teksturowanych

30
2) sznurek do maszyn rolniczych (bez

względu na symbol SWW)

wolne od podatku
2024 3) wyroby sieciowe wolne od podatku
2025-222,

-223, -224,

-299 4) podpaski higieniczne: popularne,

prasowane, z ligniny

wolne od podatku
2072-44 5) tkaniny z folii polipropylenowej

dekoracyjne

40
6) wyroby z włóczki wełnianej i

wełnopodobnej opodatkowanej podatkiem

obrotowym

wolne od podatku
21 21 Wyroby przemysłu odzieżowego wolne od podatku
22 22 Wyroby przemysłu skórzanego 15
w tym:
2212-4 1) skóry odzieżowe 50
z czego:
2212-418 a) dwoiny bydlęce odzieżowe 25
2212-45 b) skóry świńskie odzieżowe 15
2215, 2216 2) skóry futrzane norek, lisów, piżmaków,

kun, tchórzy, tchórzofretek i fretek

oraz skóry karakułowe i skóry

mierłuszek - wyprawione, barwione i

uszlachetnione

50
2231 3) odzież skórzana wolne od podatku
2232, 2233 4) odzież ze sztucznej skóry i futrzana wolne od podatku
2234, 2239 5) wyroby odzieżowe futrzarskie pozostałe

i wyroby futrzarskie oprócz odzieży

wolne od podatku
23 23 i 24 Wyroby przemysłu spożywczego - część I i II wolne od podatku
w tym:
2462-75 1) soki z owoców cytrusowych pitne 20
247 2) wyroby winiarskie 60
z czego:
a) wina produkowane z moszczy

szlachetnych (porzeczki, truskawki,

tarniny, wiśni, agrestu, borówki

brusznicy, czarnej jagody, czarnego

bzu, dzikiej róży, głogu, jeżyny,

łochyni i maliny) oraz wina z

udziałem moszczy szlachetnych przy

ich zużyciu powyżej 315 l na 1.000 l

wina

55
b) miody pitne oraz napoje "honey

drink" i "honey liquor"

25
2483 3) piwo 60
z czego:
piwo rozlewane do butelek lub

pojemników o pojemności do 0,5 l nabyte

od jednostek gospodarki uspołecznionej

po cenach z podatkiem obrotowym

2
4) napoje alkoholowe o zawartości alkoholu

powyżej 1,5%, z wyłączeniem napojów

określonych w pkt 2 i 3

20
24 25 Wyroby przemysłu spożywczego - część III wolne od podatku
w tym:
2513 1) czekolada 30
2514, 2515 2) wyroby czekoladowane oraz kakao 15
2517 3) wyroby wschodnie (bez czekoladowanych) 30
2518, 2519-4 4) wyroby czekoladopodobne i wyroby w

polewie kakaowej oraz wyroby z mas

tłustych

15
2519-7 5) guma do żucia 50
2531 i 2532 6) wody mineralne i napoje bezalkoholowe

(bez owocowych, mlecznych i warzywnych)

15
z czego
"Coca-Cola", "Pepsi-Cola" oraz napoje

typu "Mirinda"

40
2543 7) używki naturalne i ich ekstrakty 40
z czego:
2543-1, -2, -3 herbata naturalna i jej ekstrakty 15
255 8) tytoń i wyroby tytoniowe 50
25 26 Pasze przemysłowe i produkty utylizacyjne wolne od podatku
26 27 Wyroby poligraficzne wolne od podatku
27 28 Wyroby przemysłowe pozostałe 20**)
w tym:
2811, 2812 1) instrumenty muzyczne, części do

instrumentów muzycznych i akcesoria

muzyczne

wolne od podatku
2883-11, -14,

16, -21, -35,

-41, -43, -44,

-45, -46, -51,

-52, -53, -91,

-991, -992,

-995, 2884,

2885 2) przybory szkolne, pomoce naukowe,

specjalistyczny sprzęt szkolny i

przedszkolny, wyroby ortopedyczne,

rehabilitacyjne i protetyczne

wolne od podatku
2814 3) płyty gramofonowe, taśmy, kasety

magnetofonowe z zapisem dźwięku i

obrazu z muzyką poważną i ludową oraz

nagrania dla dzieci

wolne od podatku
28 40, 41, 42 i 43 Produkty upraw polowych i łąkowych, produkty ogrodnictwa, produkty hodowli i produkty gospodarki leśnej i łowieckiej wolne od podatku
w tym:
4035-1 1) ziarno kawowe surowe 40
4035-9,

4131-24, -25,

4132-4, 4133 2) wiórki kokosowe oraz morele i

brzoskwinie importowane, winogrona

importowane, owoce południowe

importowane, z wyjątkiem cytryn

20
29 99 Przedmioty gdzie indziej nie sklasyfikowane 15
30 Budowa budynków i innych obiektów budowlanych, z wyjątkiem obrotów określonych w § 9 ust. 1 wolne od podatku
31 Usługi 5***)
w tym:
06706
i 06707 1) jubilerskie, grawerskie i kowalstwa

artystycznego

10
102 2) motoryzacyjne 10
w tym:
a) usługi świadczone w ramach gwarancji

oraz pokrywane przez instytucje

ubezpieczeniowe

5
10203 b) usługi związane z autobusami i

trolejbusami

5
10204 c) usługi związane z samochodami

ciężarowymi, ciągnikami drogowymi i

uniwersalnymi rolniczymi,

samochodami do specjalnych celów (na

podwoziach samochodów ciężarowych)

oraz przyczepami i naczepami

samochodowymi

5
148 3) usługi kamieniarskie, z wyjątkiem usług

związanych z nagrobkami i pomnikami ze

sztucznego kamienia "lastrico" i z

betonu

15
223 4) kuśnierskie i kożuszkarskie 25
z czego:
usługi kuśnierskie i kożuszkarskie

naprawkowe, renowacyjne oraz usługi

polegające na wykonywaniu nakryć głowy

5
5) agencyjne zlecenia doraźnego

pośrednictwa i komisu - od prowizji

10
6) gastronomiczne, jeżeli nie jest

prowadzona sprzedaż napojów

alkoholowych, w tym piwa

1
7) turystyczne, w zakresie prowadzenia

biur podróży

10****)
z czego:
a) usługi turystyczne organizowane z

programem rehabilitacyjnym dla osób

niepełnosprawnych

1
b) na potrzeby wycieczek szkolnych,

wczasów, kolonii i obozów

młodzieżowych

wolne od podatku
8) witrażowe 2
9) szewskie - w zakresie szewstwa

ortopedycznego

2
10) szewskie - w zakresie szewstwa

naprawkowego

4
11) sztukatorskie 2
12) spożywcze wolne od podatku
32 Handel 5
w tym w zakresie sprzedaży:
1) pieczywa wolne od podatku
2) towarów spożywczych i spożywczo-

rolnych, z wyjątkiem pieczywa i kwiatów

4
z czego:
a) napojów alkoholowych i wyrobów

tytoniowych pochodzenia

zagranicznego zakupionych od

ludności

20
b) importowanych przez sprzedającego:
ba) napojów alkoholowych 70
bb) wyrobów tytoniowych 50
bc) moreli i brzoskwiń 20
bd) winogron 20
be) owoców południowych, z wyjątkiem

cytryn

20
bf) ziarna kawowego surowego i

kakaowego surowego

40
3) wyrobów przemysłowych pochodzenia

zagranicznego zakupionych od ludności,

z wyjątkiem odzieży używanej i obuwia

używanego

10
4) wyrobów przemysłowych importowanych

przez sprzedającego:

a) zegarków osobistych 20
b) budzików kamieniowych i

bezkamieniowych (SWW: 0946-14)

20
c) samochodów osobowych 50
d) samochodów ciężarowych o ładowności

do 3t

30
e) zespołów i części oraz akcesoriów do

samochodów osobowych

50
f) motocykli 30
g) motorowerów i skuterów 30
h) OTV do odbioru kolorowego 40
i) wyrobów przemysłu odzieżowego 30
j) odzieży skórzanej i ze sztucznej

skóry

30
k) odzieży futrzanej i wyrobów

odzieżowych futrzarskich pozostałych

30
l) wyrobów futrzarskich oprócz odzieży 30
5) wyrobów i produktów importowanych przez

sprzedającego, nie wymienionych w pkt 2

lit. b) i pkt 4, stosuje się stawki

określone w poz. 1-30.

6) sprzedaż walut obcych 10
7) sprzedaż bonów towarowych Banku PKO 10
*) Do obrotu ze sprzedaży wyrobów w opakowaniu do 5 kg lub 5 l stawkę podatku obrotowego stosuje się bez względu na odbiorcę i przeznaczenie wyrobu.

**) W dostawach zaopatrzeniowych nie stosuje się podatku obrotowego.

***) Do celów podatku obrotowego za usługi uważa się działalność gospodarczą, której przedmiotem są:

1. Czynności o charakterze niematerialnym, zaspokajające bezpośrednio potrzeby fizyczne i psychiczne człowieka w zakresie konsumpcji, indywidualnej i zbiorowej, jak: usługi komunalne i mieszkaniowe, nauki i rozwoju techniki, oświaty i wychowania, kultury i sztuki, ochrony zdrowia i opieki społecznej, kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku, adwokackie, finansów i ubezpieczeń oraz inne wyłącznie o charakterze osobistym.

2. Czynności o charakterze materialnym:

1) w zakresie transportu i gastronomii,

2) polegające na wykonywaniu prac geologicznych, geodezyjno-kartograficznych i projektowych,

3) polegające na oddziaływaniu na przedmioty, a mianowicie:

a) związane z remontem, naprawą, konserwacją bądź modernizacją przedmiotów będących w użytkowaniu,

b) będące współdziałaniem w procesie produkcji, ale nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr, lecz powiększające wartości użytkowe przedmiotów (wyrobów) powierzonych bądź też polegające na obsłudze gospodarki rolnej, leśnej i ogrodniczej,

4) polegające na wytwarzaniu na zlecenie określonych przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zleceniodawcę,

5) do usług zalicza się również wytwarzanie przedmiotów (wyrobów) na indywidualne zamówienia z materiałów własnych wykonawcy, w tym także połączone z czynnościami ich instalowania, uwzględniające indywidualne cechy lub życzenia zamawiającego, jeżeli przedmioty te (wyroby):

a) nie są przeznaczone przez zamawiającego do dalszej odsprzedaży,

b) nie służą zamawiającemu do celów produkcyjnych i usługowych jako surowce, materiały, półfabrykaty, elementy, części itp.

****) Stawkę podatku stosuje się w wypadku, gdy podstawą opodatkowania jest obrót pomniejszony o należności stanowiące zwrot wydatków związanych z organizacją imprez turystyczno-wypoczynkowych i krajoznawczych.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WYKAZ WYROBÓW DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ZWOLNIONYCH OD PODATKU OBROTOWEGO

Poz. Symbol SWW Nazwa grupy wyrobów (wyrobu)
1 0675-61, -62, -63,

64,

1366-16,

1772-97 Narty, wiązania, kijki narciarskie oraz sanki
2 1043-5 Rowery i pojazdy młodzieżowe - dziecięce
3 1043-8 Wózki dziecięce
4 1136-169 Podgrzewacze do butelek dla niemowląt
5 1322-62 Mydła dla dzieci
6 1324-113 Pasty do pielęgnacji jamy ustnej dla dzieci
7 1324-212 Szampony dla dzieci
8 1324-321 Mleczko kosmetyczne dla dzieci
9 1324-332, -333 Oliwy zwykłe dla dzieci i oliwy witaminizowane dla dzieci
10 1375-001 Obuwie gumowe i tekstylno-gumowe dziecięce
11 1526-19, -33 Butelki szklane dla niemowląt
12 174 Meble dla dzieci i młodzieży (bez względu na symbol SWW)
13 1749-2 Urządzenia ogródków dziecięcych
14 1829-13 Karty do gry dla dzieci
15 Tkaniny bawełniane pieluszkowe
16 2012-1 do -5 Okrycia z dzianin dla dzieci do lat 15
17 2013-1 do -5 Ubiory z dzianin dla dzieci do lat 15
18 2014-1 do -5 Bielizna osobista z dzianin dla dzieci do lat 15
19 2019-1 do -5 Wyroby pończosznicze dla dzieci do lat 15
20 2221, 2222, 2223,
2224, 2225, 2226 Obuwie dla dzieci i młodzieży do lat 15
21 2272-4 Tornistry nieskórzane
22 282 Zabawki i gry towarzyskie
23 Artykuły mundurowe dla zuchów i harcerzy

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024