Sporządzanie spisów wyborców dla wyborów do rad narodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 8 kwietnia 1988 r.
w sprawie sporządzania spisów wyborców dla wyborów do rad narodowych.

Na podstawie art. 37 ust. 3 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. - Ordynacja wyborcza do rad narodowych (Dz. U. z 1988 r. Nr 7, poz. 55) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Sporządzanie spisów wyborców

§  1.
1.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego właściwe w sprawach ewidencji ludności sporządzają spisy wyborców i dokonują ich aktualizacji w sposób i trybie określonym w niniejszym rozporządzeniu.
2.
Wzór spisów wyborców określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  2.
Spisy wyborców sporządza się na podstawie rejestru stałych mieszkańców.
§  3.
W spisach wyborców umieszcza się obywateli polskich mających w dniu wyborów ukończone 18 lat, którzy są zameldowani na terenie danej gminy, miasta lub dzielnicy na pobyt stały.
§  4.
1.
Spisy wyborców w miastach sporządza się według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym, w obrębie ulicy - według kolejnych numerów domów, a w obrębie domu - według kolejnych numerów mieszkań.
2.
Spisy wyborców w gminach sporządza się według poszczególnych miejscowości wymienionych w porządku alfabetycznym, a w obrębie miejscowości - według kolejnych numerów domów; jeżeli w miejscowości są ulice - także według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym i kolejnych numerów domów.
§  5.
1.
Spisy sporządza się pismem maszynowym lub sposobem mechanicznym, zależnie od miejscowych możliwości.
2.
W razie sporządzania spisów sposobem mechanicznym można przyjąć układ formularza odmienny od określonego we wzorze, pod warunkiem zamieszczenia wszystkich danych przewidzianych w tym wzorze.
§  6.
Spisy wyborców sporządza się w dwóch egzemplarzach, oddzielnie dla każdego obwodu głosowania, a w razie gdy obwód głosowania obejmuje więcej niż jeden okręg wyborczy - oddzielnie dla każdego z tych okręgów.
§  7.
Spis wyborców powinien być opatrzony pieczęcią organu, który go sporządził, i podpisem osoby odpowiedzialnej za jego sporządzenie.
§  8.
1.
Spisy wyborców należy sporządzić najpóźniej na 35 dni przed dniem wyborów.
2.
Spisy wyborców przesyła się w jednym egzemplarzu przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych najpóźniej w 32 dniu przed dniem wyborów; drugi egzemplarz spisu organ, który go sporządził, zachowuje u siebie.

Rozdział  2

Przyjmowanie wniosków o wpisanie do spisu wyborców

§  9.
1.
Wyborcę zameldowanego na pobyt czasowy w związku z pracą lub nauką wpisuje się do spisu wyborców w miejscu zameldowania na pobyt czasowy po zgłoszeniu wniosku o wpisanie do spisu. Wniosek powinien być złożony w formie ustnej lub pisemnej w terenowym organie administracji państwowej stopnia podstawowego właściwym ze względu na miejsce pobytu czasowego wyborcy, nie później niż na 7 dni przed dniem wyborów.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, odnotowuje się w odrębnym rejestrze. W rejestrze tym zamieszcza się następujące dane: nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, adres miejsca pobytu stałego i czasowego oraz datę zgłoszenia wniosku.
3.
O umieszczenie w spisie wyborców osoby zameldowanej na pobyt czasowy zawiadamia się niezwłocznie terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego tej osoby; wzór zawiadomienia określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

Rozdział  3

Aktualizowanie spisów wyborców

§  10.
Organ, który sporządził spis wyborców, dokonuje jego aktualizacji do dnia poprzedzającego dzień wyborów w formie dopisania na dodatkowym formularzu spisu wyborców, o którym mowa w § 1 ust. 2, lub w formie skreślenia ze spisu wyborców.
§  11.
1.
Na dodatkowych formularzach spisów wyborców umieszcza się osoby, które:
1)
zameldowały się na pobyt stały w okresie od sporządzenia spisu do dnia poprzedzającego dzień wyborów,
2)
zgłosiły wniosek o wpisanie do spisu w trybie określonym w § 9 ust. 1,
3)
uzyskały decyzję terenowego organu administracji państwowej lub postanowienie sądu o umieszczeniu w spisie wyborców w wyniku reklamacji dotyczącej pominięcia w spisie.
2.
Dodatkowe formularze spisów wyborców, na których umieszczono osoby określone w ust. 1, sporządza się w dwóch egzemplarzach; jeden egzemplarz organ, który je sporządził, przesyła przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych w przeddzień wyborów, drugi - zachowuje u siebie.
§  12.
1.
Ze spisów wyborców skreśla się osoby:
1)
które zmarły lub wymeldowały się z miejsca pobytu stałego,
2)
co do których zostały nadesłane zawiadomienia o utracie prawa wybierania z przyczyn określonych w art. 4 ust. 1 Ordynacji wyborczej do rad narodowych lub że nie biorą udziału w głosowaniu w przyczyn określonych w art. 4 ust. 2 tej Ordynacji,
3)
w odniesieniu do których otrzymano zawiadomienia o umieszczeniu w spisie wyborców w innym obwodzie głosowania,
4)
którym wydano decyzję lub postanowienie o skreśleniu ze spisu w wyniku reklamacji.
2.
Przy skreśleniu wyborcy ze spisu zamieszcza się w rubryce "Uwagi" adnotację określającą przyczynę skreślenia. Stosownie do okoliczności wpisuje się: "zgon", "wymeldowanie", "art. 4 ust. 1 lub ust. 2 Ordynacji wyborczej", "zawiadomienie", "reklamacja".
3.
Skreśleń i adnotacji, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się na obydwu egzemplarzach spisów.
§  13.
W razie zarządzenia wyborów ponownych, przepisy § 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  4

Przepisy końcowe

§  14.
Traci moc zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 lutego 1984 r. w sprawie sporządzania spisów wyborców dla wyborów do rad narodowych i wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania (Monitor Polski Nr 5, poz. 43).
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

SPIS WYBORCÓW

urzędu miejskiego

(dzielnicowego, gminy,

miasta i gminy)

Obwód głosowania nr ........................

............................................

Okręg wyborczy .............................

............................................

Lp. Nazwisko, imię (imiona) Imię ojca Data urodzenia (rok, miesiąc, dzień) Miejsce pobytu stałego lub czasowego Uwagi
miejscowość, ulica nr domu nr mieszkania

........................

(pieczęć i podpis)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

............, dnia ..................

Do ..................................

w ...................................

Zawiadamia się, że Ob. ........................................

(imię i nazwisko, imię ojca, rok

urodzenia)

ujęty(a) w Waszej ewidencji stałych mieszkańców pod adresem ...

...............................................................

(miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania)

został(a) umieszczony(a) w spisie wyborców w miejscowości .....

............ gmina ................ województwo ...............

................................

(podpis i stanowisko służbowe)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024