Określenie zasad i trybu prowadzenia ewidencji oraz zakresu i form pomocy dla młodzieży dotkniętej inwalidztwem i młodzieży niepełnosprawnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 czerwca 1987 r.
w sprawie określenia zasad i trybu prowadzenia ewidencji oraz zakresu i form pomocy dla młodzieży dotkniętej inwalidztwem i młodzieży niepełnosprawnej.

Na podstawie art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 22 maja 1986 r. o zasadach udziału młodzieży w życiu państwowym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym kraju (Dz. U. Nr 21, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia podstawowego prowadzi ewidencję młodzieży dotkniętej inwalidztwem oraz młodzieży niepełnosprawnej, która nie ukończyła 30 roku życia, w formie kart ewidencyjnych.
2.
Podstawą wpisu do ewidencji jest:
1)
orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, wydane dla celów zasiłku pielęgnacyjnego, o którym mowa w § 15 rozporządzenia Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 23 stycznia 1984 r. w sprawie zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych (Dz. U. Nr 4, poz. 21, z 1985 r. Nr 15, poz. 65, z 1986 r. Nr 9, poz. 50 i z 1987 r. Nr 10, poz 66),
2)
orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, wydane przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, o której mowa w art. 25 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 267, z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i 270 oraz z 1986 r. Nr 1, poz. 1).
3.
W karcie ewidencyjnej zamieszcza się następujące dane:
1)
imię i nazwisko,
2)
datę i miejsce urodzenia,
3)
miejsce pobytu stałego lub czasowego,
4)
posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe,
5)
datę przyznania i treść orzeczenia o grupie inwalidzkiej, wydanego przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia,
6)
rodzaj inwalidztwa lub niepełnosprawności.
§  2.
Prawo wnioskowania o dokonanie wpisu do ewidencji przysługuje osobie zainteresowanej dotkniętej inwalidztwem lub niepełnosprawnej, jej przedstawicielowi ustawowemu bądź za ich zgodą:
1)
szkole, w której kształci się młodzież inwalidzka i niepełnosprawna,
2)
placówkom oświatowo-wychowawczym i opiekuńczo-wychowawczym, w których osoby te przebywają,
3)
instytucjom charytatywnym,
4)
punktom orientacji i poradnictwa wychowawczo-zawodowego,
5)
specjalistycznym związkom młodzieży,
6)
organizacjom społecznym działającym na rzecz pomocy osobom dotkniętym inwalidztwem lub niepełnosprawnym,
7)
komisjom lekarskim do spraw inwalidztwa i zatrudnienia,
8)
pracownikom socjalnym i opiekunom społecznym,
9)
zakładom pracy zatrudniającym inwalidów,
10)
lekarzom opiekującym się osobami dotkniętymi inwalidztwem lub niepełnosprawnością i pielęgniarkom środowiskowym.
§  3.
Młodzieży zaliczonej do I grupy inwalidów i objętej ewidencją przysługuje:
1)
50% ulgi w opłatach za przejazdy Polskimi Kolejami Państwowymi, Państwową Komunikacją Samochodową oraz środkami komunikacji miejskiej,
2)
korzystanie z ulgowych biletów do kin, teatrów, muzeów i instytucji muzycznych.
§  4.
Posiadanie uprawnień do ulg, o których mowa w § 3, potwierdza się wpisem do dowodu osobistego lub tymczasowego dowodu osobistego, dokonywanym w sposób określony w odrębnych przepisach.
§  5.
Zobowiązuje się ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz terenowe organy administracji państwowej, zgodnie ze swoją właściwością, do działań w ramach nakładów i środków określonych w centralnych planach rocznych, mających na celu:
1)
przystosowanie obiektów użyteczności publicznej (dworców, placówek upowszechniania kultury, stadionów, boisk i środków komunikacji), szkół i placówek oświatowo-wychowawczych do potrzeb młodzieży inwalidzkiej i niepełnosprawnej,
2)
przystosowanie domów (ich części) zamieszkałych przez młodych inwalidów i niepełnosprawnych do ich potrzeb,
3)
ułatwianie zamiany mieszkań młodzieży inwalidzkiej i niepełnosprawnej,
4)
zwiększanie produkcji przedmiotów zaopatrzenia ortopedycznego i środków pomocniczych oraz sprzętu rehabilitacyjnego i stosowanie przyspieszonego trybu zaopatrywania młodzieży inwalidzkiej i niepełnosprawnej w te przedmioty i sprzęt,
5)
zwiększenie liczby miejsc pracy chronionej dla młodzieży inwalidzkiej i niepełnosprawnej oraz możliwości zatrudniania tej młodzieży w pobliżu miejsca zamieszkania,
6)
zwiększanie udziału młodzieży inwalidzkiej i niepełnosprawnej w różnych dziedzinach kultury fizycznej i turystyki oraz działalności kulturalnej,
7)
rozszerzenie szkolenia kadr instruktorów i organizatorów kultury fizycznej, turystyki i działalności kulturalnej wśród młodzieży inwalidzkiej i niepełnosprawnej,
8)
rozszerzenie informacji o młodzieży inwalidzkiej i niepełnosprawnej w środkach masowego przekazu, ze szczególnym uwzględnieniem wskazań co do metod postępowania w stosunku do niej w rodzinie,
9)
organizowanie środków terapii pracą dla młodzieży inwalidzkiej i niepełnosprawnej, nie kwalifikującej się do pracy.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.23.130

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie zasad i trybu prowadzenia ewidencji oraz zakresu i form pomocy dla młodzieży dotkniętej inwalidztwem i młodzieży niepełnosprawnej.
Data aktu: 01/06/1987
Data ogłoszenia: 01/08/1987
Data wejścia w życie: 01/08/1987