Zasady tworzenia i wykorzystania Funduszu Gospodarki Wodnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 stycznia 1985 r.
w sprawie zasad tworzenia i wykorzystania Funduszu Gospodarki Wodnej.

Na podstawie art. 56 ust. 2 pkt 3 i art. 107 ust. 3 pkt 1-3 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230, z 1980 r. Nr 3, poz. 6 i z 1983 r. Nr 44, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Fundusz Gospodarki Wodnej, zwany dalej "funduszem", tworzy się z opłat pobieranych za szczególne korzystanie z wód i urządzeń wodnych, stanowiących własność Państwa.
2.
Fundusz dzieli się na terenowy i centralny.
§  2.
1.
Na fundusz terenowy przeznacza się 70% wpływów z opłat za pobór wody i wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi.
2.
Na fundusz centralny przeznacza się 30% wpływów z opłat określonych w ust. 1 i wpływy z opłat za szczególne korzystanie z wód i urządzeń wodnych oraz za żeglugę i spław.
§  3.
1.
Środkami funduszu terenowego dysponuje terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw gospodarki wodnej stopnia wojewódzkiego, a środkami funduszu centralnego - Minister - Kierownik Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zwany dalej "Ministrem".
2.
Minister może na wniosek lub za zgodą terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw gospodarki wodnej stopnia wojewódzkiego przeznaczyć środki funduszu terenowego danego województwa na zwiększenie funduszu terenowego innego województwa.
§  4.
Środki funduszu przeznacza się na pokrycie kosztów lub dofinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych, remontowych (kapitalnych i modernizacyjnych), prac badawczych i studialnych, a także innych przedsięwzięć związanych bezpośrednio z gospodarką wodną i ochroną wód. W szczególności środki te przeznacza się na:
1)
budowę, rozbudowę i modernizację urządzeń służących do:
a)
oczyszczania ścieków i unieszkodliwiania osadów ściekowych,
b)
intensyfikacji procesów samooczyszczania wód,
c)
wielokrotnego wykorzystania wody w zakładach przemysłowych,
d)
wykorzystania ścieków i osadów oraz do odzysku surowców zawartych w ściekach,
e)
oczyszczania i odsalania wód kopalnianych,
f)
usuwania zanieczyszczeń z powierzchni wód,
2)
budowę i wyposażenie w aparaturę i sprzęt kontrolno-pomiarowy posterunków sieci hydrologiczno-meteorologicznej, stacji i urządzeń do kontroli oraz pomiaru zanieczyszczenia wód,
3)
regulację rzek i potoków oraz budowę, rozbudowę i modernizację budowli i urządzeń hydrotechnicznych,
4)
badania stanu technicznego urządzeń wodnych,
5)
ochronę przed powodzią i zagospodarowanie terenów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi,
6)
usuwanie skutków zanieczyszczenia wód spowodowanego uszkodzeniem urządzeń do oczyszczania ścieków oraz gromadzenia bądź przesyłania substancji płynnych lub półpłynnych szkodliwych dla środowiska,
7)
usuwanie szkód powodziowych w urządzeniach wodnych oraz w linii brzegu,
8)
zakup maszyn, sprzętu i urządzeń niezbędnych do realizacji przedsięwzięć określonych w pkt 6 i 7 przez jednostki organizacyjne nie będące przedsiębiorstwami oraz przez przedsiębiorstwa w razie wyznaczenia przez organ założycielski zadań poza planem, związanych z usuwaniem szkód powodziowych i klęsk żywiołowych,
9)
budowę ujęć w zakładach przemysłowych w celu ograniczenia poboru wody z wodociągów na cele technologiczne,
10)
pomoc w budowie urządzeń zaopatrzenia w wodę i kanalizacji wsi, wykonywanych w ramach czynów społecznych bądź przez spółki wodne,
11)
przedsięwzięcia, zabiegi i urządzenia związane z zarybianiem i chowem ryb w razie pogorszenia jakości i zmniejszenia ilości wody w rozmiarach uniemożliwiających prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej,
12)
rozwijanie i upowszechnianie osiągnięć naukowych i postępu technicznego w gospodarce wodnej oraz wodno-ściekowej.
§  5.
W wypadkach szczególnie uzasadnionych względami gospodarczymi Minister może przeznaczyć środki funduszu centralnego na finansowanie zadań nie związanych bezpośrednio z gospodarką wodną, jeżeli stanowi to niezbędny warunek wykonania lub wykorzystania przedsięwzięć, o których mowa w § 4.
§  6.
W § 10 w ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 lutego 1977 r. w sprawie urządzeń zaopatrzenia w wodę i urządzeń kanalizacyjnych oraz opłat za wodę i wprowadzanie ścieków (Dz. U. Nr 7, poz. 29 i z 1982 r. Nr 43, poz. 279) skreśla się wyrazy: "oraz stanowią dochód Funduszu Gospodarki Wodnej".
§  7.
W sprawach nie unormowanych w rozporządzeniu stosuje się przepisy o gospodarowaniu funduszami celowymi wydane na podstawie prawa budżetowego.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 1976 r. w sprawie zasad tworzenia i wykorzystania Funduszu Gospodarki Wodnej (Dz. U. Nr 28, poz. 167).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1985 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024