Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad obliczania podatków, terminów i trybu płatności oraz trybu sporządzania i przedstawiania organom podatkowym rozliczeń (deklaracji) podatkowych przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 marca 1984 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad obliczania podatków, terminów i trybu płatności oraz trybu sporządzania i przedstawiania organom podatkowym rozliczeń (deklaracji) podatkowych przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 44 i 45 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1984 r. Nr 16, poz. 75) oraz art. 9 pkt 4 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1980 r. Nr 27, poz. 111 i z 1982 r. Nr 45, poz. 289) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 31 lipca 1982 r. w sprawie szczegółowych zasad obliczania podatków, terminów i trybu płatności oraz trybu sporządzania i przedstawiania organom podatkowym rozliczeń (deklaracji) podatkowych przez jednostki gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 24, poz. 171 i Nr 36, poz. 240) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1:
a)
w pkt 1 wyrazy "(Dz. U. Nr 7, poz. 55)" zastępuje się wyrazami "(Dz. U. z 1984 r. Nr 16, poz. 75)",
b)
w pkt 2 po wyrazach "ust. 2" dodaje się wyrazy "i 3",
c)
pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) «organie podatkowym» - rozumie się przez to właściwy urząd skarbowy, z zastrzeżeniem art. 4 ustawy.";

2)
w § 17 wyrazy "art. 36 ust. 5" zastępuje się wyrazami "art. 31 ust. 5";
3)
w § 18 ust. 1 - 3 otrzymują brzmienie:

"1. Jednostki gospodarcze obliczają i uiszczają podatek dochodowy za okres:

1) miesięczny - w terminie do dnia 28 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły,

2) roczny - na podstawie bilansów rocznych:

a) wstępnie - w terminie określonym do złożenia bilansu,

b) ostatecznie - w terminie 10 dni licząc od daty jego zweryfikowania, a w innych niż państwowe jednostkach gospodarczych - zatwierdzenia przez właściwy organ.

2. Jednostki gospodarcze obowiązane do sporządzania sprawozdania finansowego za okresy miesięczne uiszczają zaliczki na podatek w wysokości wynikającej z zastosowania stawki podatku do zysku wykazanego w tym sprawozdaniu, podwyższonego począwszy od zaliczki za ostatni miesiąc pierwszego półrocza o koszty i straty uznane za nieuzasadnione, ustalone za to półrocze.

3. Jednostki gospodarcze obowiązane do sporządzenia sprawozdania finansowego za miesiące kończące kwartał uiszczają zaliczki na podatek:

1) za pierwszy i drugi miesiąc pierwszego kwartału - w kwocie odpowiadającej 1/6 podatku należnego za drugie półrocze poprzedniego roku podatkowego, w pozostałych zaś kwartałach - 1/3 podatku należnego za poprzedni kwartał,

2) za miesiąc kończący kwartał - według zasad określonych w ust. 2.";

4)
§ 19 skreśla się;
5)
w § 25 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. W deklaracjach, o których mowa w ust. 1, podatek należny wykazuje się ze wskazaniem urzędów terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego, na których terenie położone są nieruchomości podlegające opodatkowaniu.";

6)
w § 26 w ust. 3 po wyrazie "odpowiednio" dodaje się wyrazy "do deklaracji za okres roczny";
7)
§ 27 otrzymuje brzmienie:

"§ 27. 1. W latach 1984 - 1986 jednostki gospodarcze, o których mowa w art. 49 ust. 1 ustawy, podwyższają zaliczki na podatek dochodowy za okresy miesięczne i kwartalne, obliczone zgodnie z § 18 ust. 2 i ust. 3 pkt 2, narastająco za każdy miesiąc bądź kwartał o kwoty stanowiące odpowiednio 1/12 bądź 1/4 podwyżki podatku, o której mowa w art. 49 ustawy.

2. W latach 1984 - 1986 jednostki gospodarcze, o których mowa w art. 51 ust. 1 ustawy, zmniejszają zaliczki na podatek dochodowy za okresy miesięczne i kwartalne, obliczone zgodnie z § 18 ust. 2 i ust. 3 pkt 2, narastająco za każdy miesiąc bądź kwartał o kwoty stanowiące odpowiednio 1/12 bądź 1/4 obniżki podatku, o której mowa w art. 51 ustawy.

3. Przepisy art. 50 i 51 ust. 3 ustawy stosuje się odpowiednio.

4. W jednostkach gospodarczych, o których mowa w § 18 ust. 3, przepisy ust. 1 i 2 stosuje się począwszy od zaliczki na podatek dochodowy za pierwszy kwartał 1984 r.

5. Kwoty podwyżek i obniżek podatku dochodowego, o których mowa w ust. 1 i 2, oblicza się na podstawie danych wynikających ze zweryfikowanego (zatwierdzonego) sprawozdania finansowego za 1983 r., z uwzględnieniem przepisu art. 52 ustawy.

6. Informację o kwocie podwyżki bądź obniżki podatku dochodowego jednostki gospodarcze przekażą właściwemu organowi podatkowemu wraz z deklaracją podatku dochodowego za 1983 r.

7. Do czasu zweryfikowania (zatwierdzenia) sprawozdania finansowego jednostki gospodarcze obliczają kwoty podwyżek i obniżek, o których mowa w ust. 5, na podstawie sprawozdania finansowego złożonego do weryfikacji (zatwierdzenia).

8. W jednostkach gospodarczych sporządzających sprawozdania finansowe w okresach innych niż rok kalendarzowy zmniejszenia i zwiększenia podatku dochodowego określone w art. 49 i 51 ustawy ustala się na podstawie udziału podatku dochodowego w zysku bilansowym za rok gospodarczy 1983/1984 i stosuje począwszy od 1 lipca 1984 r.

9. Jednostki gospodarcze, o których mowa w ust. 8, obliczają i odprowadzają podatek dochodowy za okresy, w których sporządzają sprawozdania finansowe.

10. Do jednostek gospodarczych, o których mowa w ust. 8, przepis § 18 ust. 6 nie ma zastosowania."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.20.94

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad obliczania podatków, terminów i trybu płatności oraz trybu sporządzania i przedstawiania organom podatkowym rozliczeń (deklaracji) podatkowych przez jednostki gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 17/03/1984
Data ogłoszenia: 12/04/1984
Data wejścia w życie: 12/04/1984