Zasady pobytu nieletnich w milicyjnych izbach dziecka.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 7 maja 1983 r.
w sprawie zasad pobytu nieletnich w milicyjnych izbach dziecka.

Na podstawie art. 83 § 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228) zarządza się, co następuje:
§  1.
Milicyjne izby dziecka, zwane dalej "izbami", działają przy jednostkach Milicji Obywatelskiej.
§  2.
1.
Izba zapewnia doraźną opiekę całkowitą i właściwe warunki wychowawcze nieletniemu:
1)
co do którego istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełnił czyn karalny, a zachodzi uzasadniona obawa ukrycia się lub zatarcia śladów czynu, albo gdy nie można ustalić jego tożsamości

- jeżeli ukończył lat 13, ale nie ukończył lat 17;

2)
wymagającemu natychmiastowej opieki, gdy jest niemożliwe niezwłoczne przekazanie nieletniego rodzicom (opiekunowi) albo umieszczenie go w pogotowiu opiekuńczym lub w innej placówce opiekuńczo-wychowawczej

- jeżeli ukończył lat 13, ale nie ukończył lat 18.

2.
W razie przyprowadzenia do izby nieletniego, który nie ukończył lat 13, odpowiadającego warunkom, o których mowa w ust. 1, Milicja Obywatelska przewozi go do najbliższego pogotowia opiekuńczego. Nieletniego w wieku do lat 3 przewozi się do najbliższego domu małego dziecka.
§  3.
1.
Do zadań izby należy:
1)
potwierdzenie lub ustalenie tożsamości nieletniego,
2)
zebranie podstawowych informacji o sytuacji środowiskowo-rodzinnej nieletniego,
3)
obserwacja pedagogiczna nieletniego w czasie jego pobytu w izbie.
2.
Izba informuje o sytuacji nieletniego instytucje państwowe i organizacje społeczne zajmujące się opieką i wychowaniem w celu udzielenia pomocy opiekuńczo-wychowawczej, a także utrzymuje stały kontakt z sądem rodzinnym właściwym dla siedziby izby.
§  4.
1.
Izba zapewnia nieletniemu opiekę wychowawczą w ciągu całej doby.
2.
W czasie pobytu w izbie opiekę nad nieletnimi sprawują funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej - wychowawcy mający co najmniej średnie wykształcenie i praktykę pedagogiczną.
§  5.
1.
Pomieszczenia izby składają się co najmniej z dwóch sypialni - oddzielnych dla dziewcząt i chłopców, świetlicy, izolatki, urządzeń sanitarnych oraz pomieszczenia na bieliznę i depozyty.
2.
Usytuowanie izby powinno zapewniać możliwość codziennych zajęć ruchowych nieletnich na powietrzu, a urządzenie świetlicy - zajęć kulturalno-oświatowych.
3.
Izba powinna być zabezpieczona w sposób uniemożliwiający nieletniemu samowolne oddalenie się i kontaktowanie się z osobami spoza izby.
§  6.
O przyjęciu do izby decyduje kierownik jednostki Milicji Obywatelskiej, która zatrzymała nieletniego, albo kierownik izby.
§  7.
O umieszczeniu nieletniego w izbie, zawiadamia się niezwłocznie jego rodziców lub opiekuna, jednostkę Milicji Obywatelskiej właściwą ze względu na miejsce zamieszkania nieletniego, a także - w zależności od potrzeb - sąd rodzinny, prokuraturę, władze oświatowe lub właściwy zakład, którego nieletni jest wychowankiem lub podopiecznym bądź do którego powinien być skierowany, oraz inne instytucje państwowe i organizacje społeczne właściwe w sprawach opieki i wychowania.
§  8.
Przy przyjęciu nieletniego do izby odbiera się posiadane przez niego przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia.
§  9.
1.
Czas pobytu nieletniego w izbie powinien być wypełniony zajęciami dydaktycznymi, pracami porządkowymi, a także lekturą i zorganizowaną rozrywką, z uwzględnieniem co najmniej dwóch godzin zajęć ruchowych na powietrzu.
2.
Treść i sposób prowadzenia zajęć oraz metody wychowawcze stosowane wobec nieletnich powinny umożliwiać wszechstronne poznanie nieletniego i jego środowiska, rozbudzać u nieletnich pozytywne zainteresowania w zakresie porządku, pracy i kultury, a także umiejętności współżycia w zespole.
3.
Szczegółowy porządek dnia i rozkład zajęć w izbie ustala kierownik izby za zgodą właściwego kierownika jednostki Milicji Obywatelskiej.
§  10.
1.
Egzekwowanie przez wychowawców właściwego zachowania nieletnich powinno być nacechowane spokojem, opanowaniem, życzliwością i konsekwencją postępowania.
2.
Metody wychowawcze stosowane wobec nieletnich powinny być indywidualizowane i opierać się przede wszystkim na perswazji i stwarzaniu warunków umożliwiających nieletnim wykazanie się poprawną postawą.
§  11.
W izbie stosuje się jako nagrodę - pochwałę, a jako karę - upomnienie.
§  12.
1.
W wyjątkowych wypadkach, gdy zachowanie nieletniego może spowodować niebezpieczeństwo dla jego życia lub zdrowia albo życia lub zdrowia innych osób, można izolować go w bezpiecznym, przystosowanym do tego celu pomieszczeniu - izolatce.
2.
W izolatce nieletni może przebywać do czasu ustania zagrożenia, o którym mowa w ust. 1, nie dłużej jednak niż 24 godziny, a nieletni w wieku poniżej 14 lat - nie dłużej niż 12 godzin.
3.
W razie szczególnej agresywności nieletniego należy niezwłocznie wezwać lekarza.
§  13.
Nieletni w czasie pobytu w izbie otrzymuje:
1)
całodzienne wyżywienie według ustalonych norm i zasad żywienia,
2)
czystą bieliznę pościelową i osobistą, piżamę, dresy i obuwie,
3)
środki służące do utrzymania higieny osobistej i czystości ubrania.
§  14.
Nieletni przebywający w izbie są pod opieką lekarską i sanitarną zakładów służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  15.
Nieletniego zwolnionego z izby przekazuje się:
1)
rodzicom lub opiekunowi,
2)
upoważnionym pracownikom jednostek podległych Ministrom: Sprawiedliwości, Oświaty i Wychowania albo Zdrowia i Opieki Społecznej,
3)
funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej w celu doprowadzenia do jednostki Milicji Obywatelskiej, sądu lub prokuratury albo w celu konwojowania na polecenie sędziego, prokuratora lub kierownika jednostki Milicji Obywatelskiej.
§  16.
W razie gdy nieprzybycie osób właściwych do zapewnienia dalszej opieki nieletniemu może spowodować przekroczenie terminów określonych w art. 40 § 2 lub art. 102 § 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228), należy nieletniego niezwłocznie odwieźć do najbliższego pogotowia opiekuńczego.
§  17.
1.
Przy oddawaniu nieletniego pieczy osób wymienionych w § 15 wychowawca jest obowiązany sprawdzić ich tożsamość oraz uzyskać pisemne potwierdzenie przekazania pieczy nad nieletnim.
2.
Złożone w depozycie pieniądze lub kosztowne przedmioty nieletniego przekazuje się za pokwitowaniem osobie uprawnionej do przejęcia pieczy nad nieletnim.
3.
Nieletniemu konwojowanemu do odległej miejscowości wydaje się przed odjazdem gorący posiłek i suchy prowiant na drogę.
§  18.
Materiały i informacje o nieletnim, uzyskane w czasie jego pobytu w izbie, przekazuje się - zależnie od potrzeb:
1)
właściwemu sądowi rodzinnemu,
2)
właściwemu zakładowi lub placówce, do której nieletni zostaje skierowany,
3)
instytucjom państwowym i organizacjom społecznym zajmującym się opieką i wychowaniem, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania nieletniego.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024