Zasady i sposób tworzenia ogólnokrajowych organizacji związkowych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 12 kwietnia 1983 r.
w sprawie zasad i sposobu tworzenia ogólnokrajowych organizacji związkowych.

Uwzględniając postulaty organizacji związkowych w zakładach pracy, zmierzające do tworzenia ogólnokrajowych organizacji związkowych, Rada Państwa - na podstawie art. 53 ust. 4 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 32, poz. 216) - postanawia, co następuje:
§  1.
1.
Ogólnokrajowa organizacja związkowa może być tworzona jako organizacja pracowników zatrudnionych w danej gałęzi pracy, w danym rodzaju zatrudnienia lub zawodzie, zrzeszonych w dotychczas działających organizacjach związkowych w zakładach pracy.
2.
Ogólnokrajowa organizacja związkowa może być także tworzona jako organizacja zrzeszająca związki zawodowe w zakładach pracy jednej gałęzi pracy, jednego rodzaju zatrudnienia lub zawodu.
§  2.
1.
Organizacje związkowe w zakładach pracy, zainteresowane utworzeniem ogólnokrajowej organizacji związkowej, podejmują w tej sprawie, zgodnie ze statutami, odpowiednie uchwały i wybierają swoich przedstawicieli do grupy założycielskiej.
2.
W skład grupy założycielskiej wchodzą przedstawiciele tych związków, które są zainteresowane utworzeniem ogólnokrajowej organizacji związkowej.
3.
Organizacje związkowe w zakładach pracy z danego województwa (okręgu) mogą się porozumieć w sprawie utworzenia wspólnej reprezentacji do grupy założycielskiej ogólnokrajowej organizacji związkowej.
4.
Grupa założycielska przeprowadza konsultacje z organizacjami związkowymi działającymi w zakładach pracy, o których mowa w § 1. Jeżeli gotowość utworzenia ogólnokrajowej organizacji związkowej wyrazi więcej niż połowa organizacji związkowych w zakładach pracy danej gałęzi pracy, danego rodzaju zatrudnienia lub zawodu, grupa założycielska złożona z przedstawicieli tych organizacji podejmuje uchwałę o założeniu ogólnokrajowej organizacji związkowej, wybiera ze swego grona komitet założycielski i uchwala statut.
§  3.
1.
Pracownicy, którzy ze względu na swą małą liczebność nie mogą utworzyć organizacji związkowych w zakładach pracy, w celu realizacji swego prawa zrzeszania się w związki zawodowe mogą tworzyć ogólnokrajowe organizacje związkowe w danej gałęzi pracy, w danym rodzaju zatrudnienia lub zawodzie.
2.
Prawo tworzenia ogólnokrajowej organizacji związkowej mają również pracownicy zatrudnieni w stowarzyszeniach wyższej użyteczności, organizacjach politycznych i społecznych, bez względu na liczbę zatrudnionych.
3.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą powołać swoich przedstawicieli do grupy założycielskiej, która wybierze komitet założycielski.
§  4.
1.
Po zarejestrowaniu ogólnokrajowej organizacji związkowej komitet założycielski organizuje wybory do władz związku w trybie przewidzianym w statucie.
2.
Wejście w skład ogólnokrajowej organizacji związkowej, o której mowa w § 1 ust. 1, i uzyskanie przez nią wpisu do rejestru powoduje zrzeczenie się osobowości prawnej przez organizacje związkowe w zakładach pracy. Organizacje związkowe zawiadamiają o powyższym właściwe sądy rejestrowe w celu wykreślenia ich z rejestru.
3.
Statutowe organy dotychczasowych organizacji związkowych w zakładach pracy stają się organami zakładowych organizacji związkowych danej ogólnokrajowej organizacji związkowej, o której mowa w § 1 ust. 1, chyba że statut związku stanowi inaczej.
§  5.
Do komitetów założycielskich i do postępowania w sprawie rejestracji ogólnokrajowych organizacji związkowych stosuje się odpowiednio przepisy uchwały Rady Państwa z dnia 12 października 1982 r. w sprawie zasad i sposobu tworzenia organizacji związkowych w zakładach pracy (Dz. U. Nr 34, poz. 222), z tym że w nazwie ogólnokrajowej organizacji związkowej należy podać zamiast określenia zakładu pracy określenie gałęzi pracy, rodzaju zatrudnienia lub zawodu; w razie przyjęcia formy, o której mowa w § 1 ust. 2, dodaje się również wyrazy: "zrzeszenie", "federacja", "federacyjny" itp.
§  6.
1.
Grupa założycielska po dokonaniu czynności, o których mowa w § 2 ust. 4, może przed dniem 31 grudnia 1983 r. wystąpić do Rady Państwa o wyrażenie zgody na rozpoczęcie działalności przez ogólnokrajową organizację związkową z dniem jej zarejestrowania.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do grup założycielskich ogólnokrajowych organizacji związkowych, o których mowa w § 3 ust. 3.
§  7.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024