Zasady sprzedaży towarów w jednostkach handlu detalicznego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 12 stycznia 1982 r.
w sprawie zasad sprzedaży towarów w jednostkach handlu detalicznego.

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o zwalczaniu spekulacji (Dz. U. Nr 24, poz. 124) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się zasady sprzedaży towarów w jednostkach handlu detalicznego.
2.
Przez jednostkę handlu detalicznego rozumie się sklep, dom towarowy, supersam, dom handlowy, jak również inne punkty sprzedaży detalicznej z dostępnym wnętrzem dla klientów oraz kioski, stragany, bufety i punkty sprzedaży obwoźnej.
§  2.
1.
W jednostce handlu detalicznego towary sprzedaje się w ilościach detalicznych.
2.
Przez ilość detaliczną rozumie się:
1)
jeżeli chodzi o towary sprzedawane na karty zaopatrzenia - ilość towaru stanowiącą normę jednomiesięczną, a jeżeli norma ustalona jest na okres dłuższy - ilość określoną tą normą dla rodziny prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe,
2)
jeżeli chodzi o towary o niedostatecznej podaży - ilość towaru wystarczającą na zaspokojenie bieżących potrzeb czteroosobowej rodziny.
3.
Sprzedaż przekraczająca ilość określoną w § 2 ust. 2 jest niedozwolona.
4.
Terenowy organ administracji państwowej, dyrektor przedsiębiorstwa (zarząd spółdzielni) oraz kierownik jednostki handlu detalicznego może w zależności od wielkości dostaw i ilości nabywców zmniejszyć ilość towaru sprzedawanego jednemu nabywcy.
§  3.
1.
Sprzedaż towarów prowadzona jest w dniach i godzinach pracy jednostki handlu detalicznego.
2.
Sprzedawca nie może odmówić sprzedaży towaru znajdującego się w jednostce handlu detalicznego w granicach ilości określonych w § 2.
3.
Zakaz ten nie dotyczy towarów przeznaczonych do sprzedaży w innej porze dnia lub dnia tygodnia oraz towarów przeznaczonych do sprzedaży odbiorcom zbiorowym, jak żłobki, przedszkola, internaty, domy dziecka, szkoły, domy opieki społecznej, na podstawie decyzji terenowego organu administracji państwowej lub decyzji dyrektora przedsiębiorstwa (zarządu spółdzielni), a także towarów sprzedawanych na karty zaopatrzenia bez takich kart lub o niedostatecznej podaży w ilości większej niż określona w § 2.
4.
Towary zakupione przez pracowników jednostek handlu detalicznego, wykazane w ewidencji, o której mowa w § 7 ust. 5, jak również towary dostarczone do jednostek handlu detalicznego przed sprawdzeniem ich zgodności z dokumentem dostawy pod względem ilości, asortymentu i jakości nie podlegają sprzedaży.
§  4.
Kierownik jednostki handlu detalicznego może podjąć decyzję o czasowym przerwaniu sprzedaży towarów w przypadku realnego zagrożenia bezpieczeństwa powierzonego mu mienia, klientów albo pracowników.
§  5.
Sprzedaż towarów reglamentowanych bez wymaganych kart zaopatrzenia lub niezgodnie z ilością przysługującą według karty danej kategorii jest zabroniona.
§  6.
Sprzedaż towarów nabywcom indywidualnym z zaplecza lub innych pomieszczeń jednostki handlu detalicznego poza salą sprzedażową albo innym miejscem wyznaczonym do takiej sprzedaży jest zabroniona.
§  7.
1.
Pracownicy zatrudnieni w jednostkach handlu detalicznego mają prawo do zakupu towarów w jednostce handlu detalicznego, w której są zatrudnieni, w ilościach detalicznych określonych w § 2.
2.
Częstotliwość zakupu towarów o niedostatecznej podaży przez pracowników jednostek handlu detalicznego powinna być uzależniona od rodzaju towaru, jego właściwości i zużywalności. Częstotliwość zakupu poszczególnych artykułów określa dyrektor przedsiębiorstwa (zarząd spółdzielni).
3.
Przy zakupie towarów na karty zaopatrzenia pracownik, o którym mowa w ust. 1, ma prawo do wykupienia towaru również na karty zaopatrzenia członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.
4.
Sprzedaż pracownikom, o których mowa w ust. 1, nie może przekroczyć 5% ilości poszczególnych asortymentów towarów dostarczonych do sklepu w danym dniu.
5.
W jednostce handlu detalicznego prowadzi się ewidencję zakupu towarów przez pracowników oraz odbiorców zbiorowych, o których mowa w § 3 ust. 3, w sposób określony odrębnie. Ewidencję tę kierownik jest obowiązany udostępnić na żądanie uprawnionych organów kontrolnych i terenowych organów administracji państwowej. Nadzór nad realizacją zakupu towarów przez pracowników jednostek handlu detalicznego sprawuje oraz ewidencję tego zakupu prowadzi kierownik jednostki handlu detalicznego.
6.
Towary zakupione przez pracowników mogą pozostawać w jednostce handlu detalicznego w dniu ich zakupu.
§  8.
1.
Obsługa klientów w jednostkach handlu detalicznego powinna odbywać się w kolejności ich przybycia. Prawo do obsługi poza kolejnością mają: inwalidzi, kobiety ciężarne, kobiety z dziećmi na ręku, starcy, osoby kalekie i inne o ograniczonej możliwości poruszania się, a także opiekunowie Polskiego Czerwonego Krzyża, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej oraz inne osoby będące jedynymi opiekunami inwalidów i przewlekle chorych, którzy nie mogą samodzielnie dokonywać zakupów.
2.
Prawo do obsługi poza kolejnością dla wszystkich osób wymienionych w ust. 1, nie dotyczy zakupu napojów alkoholowych.
§  9.
Osoby dokonujące kontroli jednostek handlu detalicznego nie mogą być obsługiwane przez jego personel poza kolejnością.
§  10.
1.
Jednostki handlu detalicznego, które prowadzą sprzedaż w systemie przedpłat, na zapisy lub według wzorów, obowiązane są do sprzedaży towarów zgodnie z kolejnością wniesionych przedpłat i zapisów.
2.
Przepis ust. 1 odnosi się również do pracowników danej jednostki handlu detalicznego.
3.
Przepisy § 7 ust. 2 i 5 stosuje się odpowiednio.
§  11.
Rozporządzenie nie dotyczy sprzedaży towarów w jednostkach handlu detalicznego Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego "Pewex".
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życia z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024