Zapobieganie szerzeniu zakaźnych schorzeń jelitowych przez nosicieli.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 24 września 1980 r.
w sprawie zapobiegania szerzeniu zakaźnych schorzeń jelitowych przez nosicieli.

Na podstawie art. 2 ust. 2 i 3 oraz art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 13 listopada 1963 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych (Dz. U. z 1963 r. Nr 50, poz. 279, z 1971 r. Nr 12, poz. 115 i z 1974 r. Nr 47, poz. 280) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Badania na nosicielstwo mają na celu ustalenie, czy w ustroju osoby badanej lub w jej wydalinach i wydzielinach znajdują się zarazki schorzeń jelitowych.
2.
Badanie na nosicielstwo przeprowadza stacja sanitarno-epidemiologiczna właściwa ze względu na miejsce zamieszkania osoby podlegającej badaniu, a jeżeli badanie takie wymagane jest ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, może je także przeprowadzić stacja sanitarno-epidemiologiczna właściwa ze względu na miejsce pracy tej osoby.
3.
Użyte w rozporządzeniu określenie "zarazki schorzeń jelitowych" oznacza pałeczki duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C, inne chorobotwórcze pałeczki Salmonella odzwierzęcego pochodzenia oraz pałeczki czerwonki.
§  2.
1.
Nosiciele są obowiązani:
1)
poddawać się badaniom na nosicielstwo w terminach i w sposób wskazany przez właściwego terenowego (portowego) inspektora sanitarnego,
2)
przestrzegać zasad higieny, ustalonych przez właściwego terenowego (portowego) inspektora sanitarnego,
3)
zawiadamiać właściwego terenowego (portowego) inspektora sanitarnego o każdej zmianie miejsca zamieszkania lub zatrudnienia.
2.
Obowiązki określone w ust. 1 dotyczą również osób podejrzanych o nosicielstwo, które:
1)
przeszły chorobę wywołaną zarazkami schorzenia jelitowego lub
2)
stykały się z chorym dotkniętym schorzeniem określonym w pkt 1 lub z bezpośrednim otoczeniem takiego chorego.
3.
Terenowi (portowi) inspektorzy sanitarni prowadzą rejestr nosicieli zamieszkałych na obszarze działania danego inspektora.
§  3.
1.
Nosicielom będącym pracownikami nie wolno wykonywać zajęć:
1)
wymagających bezpośredniego stykania się z nie opakowanymi artykułami żywności przy wyrobie środków spożywczych, ich przerobie, pakowaniu, przechowywaniu, obrocie, przewozie oraz przygotowywaniu do spożycia, jak również przy myciu oraz przygotowywaniu naczyń i pojemników przeznaczonych na żywność,
2)
przy udoju i rozlewaniu mleka, wyrobie i przerobie przetworów mlecznych oraz wyrobów mięsnych i rybnych, a także przy ich przechowywaniu, przewozie i obrocie - w gospodarstwach rolnych będących w zarządzie jednostek państwowych, rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni,
3)
wymagających bezpośredniego stykania się ze zbiornikami wody, urządzeniami do oczyszczania wody i punktami rozdzielczymi wody w zakładach zaopatrujących ludność w wodę do picia i na potrzeby gospodarcze oraz w zakładach przemysłowych mających własne ujęcia wody przeznaczonej do picia i na potrzeby gospodarcze,
4)
wymagających bezpośredniego kontaktu z dziećmi w wieku do lat 6 w zakładach opiekuńczych, wychowawczych, leczniczych oraz innych zakładach przeznaczonych dla niemowląt i dzieci,
5)
stewardów na statkach powietrznych i wodnych,
6)
przy obsłudze wagonów restauracyjnych, barowych i sypialnych oraz wagonów-chłodni przeznaczonych do przewozu nie pakowanych artykułów żywności,
7)
wymagających bezpośredniego stykania się z lodem sztucznym używanym do celów spożywczych - w wytwórniach takiego lodu.
2.
Przy zajęciach określonych w ust. 1, nie wolno zatrudniać osób, które nie poddały się badaniom na nosicielstwo.
3.
Wojewódzki inspektor sanitarny może zezwolić nosicielowi na wykonywanie zajęć określonych w ust. 1, jeżeli sposób i warunki wykonywania tych zajęć przez nosiciela nie grożą niebezpieczeństwem szerzenia schorzenia jelitowego.
§  4.
1.
Nosiciele zarazków duru brzusznego i durów rzekomych A, B i C nie mogą być przyjmowani do szkół kształcących:
1)
pracowników przemysłu i handlu spożywczego lub gastronomicznego,
2)
opiekunki dziecięce, wychowawczynie przedszkoli i innych fachowych pracowników zakładów przeznaczonych dla niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym,
3)
położne.
2.
Kandydaci do szkół określonych w ust. 1, obowiązani są poddać się badaniom na nosicielstwo.
§  5.
Badania na nosicielstwo przeprowadza się z uwzględnieniem szczegółowych wskazań lekarskich, zawartych w instrukcji ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  6.
1.
Odpowiednio udokumentowane wyniki badań na nosicielstwo są ważne na terenie całego kraju. Przy zmianie pracy nie wymaga się przeprowadzania powtórnych badań.
2.
Właściwa stacja sanitarno-epidemiologiczna wpisuje wyniki badań na nosicielstwo osób wykonujących zajęcia określone w § 3 ust. 1 do pracowniczej książeczki zdrowia w celach sanitarno-epidemiologicznych.
§  7.
Zakład pracy, w którym są wykonywane zajęcia określone w § 3 ust. 1, jest obowiązany:
1)
ustalić wykaz tych zajęć i przedstawić go do zatwierdzenia właściwemu terenowemu (portowemu) inspektorowi sanitarnemu,
2)
okazywać organom nadzoru sanitarnego dokumenty dotyczące badań na nosicielstwo pracowników zakładu pracy.
§  8.
Terenowy (portowy) inspektor sanitarny może za zgodą wojewódzkiego inspektora sanitarnego zarządzić przeprowadzenie na określonym obszarze badania na nosicielstwo osób nie wymienionych w rozporządzeniu, jeżeli jest to konieczne ze względów epidemiologicznych.
§  9.
Stacja sanitarno-epidemilogiczna przeprowadzająca badania na nosicielstwo jest obowiązana, na żądanie osoby badanej, wydać zaświadczenie stwierdzające datę zgłoszenia się na badanie i czas przeznaczony na badanie - w celu przedstawienia w zakładzie pracy.
§  10.
1.
Jeżeli badania na nosicielstwo nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy, a także w razie konieczności przejazdu w tym celu do innej miejscowości, pracownikowi przysługuje zwrot utraconego wynagrodzenia oraz zwrot kosztów podróży według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju.
2.
Nosicielom oraz osobom określonym § 2 ust. 2, nie będącym pracownikami, skierowanym na badanie na nosicielstwo przez inspektora sanitarnego, przysługuje w razie przeprowadzania badań poza miejscem zamieszkania lub miejscem pracy zwrot kosztów przejazdu według zasad dotyczących zwracania ubezpieczonym kosztów przejazdu do zakładów leczniczych.
§  11.
Korespondencja i inne informacje w sprawach dotyczących nosicieli i badań na nosicielstwo mają charakter poufny.
§  12.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do osób wykonujących zajęcia określone w § 3 ust. 1 w charakterze uczniów szkół zawodowych odbywających praktyczną naukę zawodu w zakładach pracy lub warsztatach szkolnych, członków spółdzielni pracy oraz rolniczych spółdzielni produkcyjnych, a także do rzemieślników i innych osób prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 1958 r. w sprawie zapobiegania szerzeniu zakaźnych schorzeń jelitowych przez ich nosicieli (Dz. U. Nr 56, poz. 277).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024