Zm.: rozporządzenie w sprawie praw i obowiązków pracowników państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 marca 1978 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie praw i obowiązków pracowników państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Na podstawie art. 298 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91) po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie praw i obowiązków pracowników państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz. U. Nr 51, poz. 329) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 10 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Pracownik może być przeniesiony na własną prośbę do innego zakładu pracy w tej samej lub innej miejscowości.";

2)
w § 13 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Powierzenie pracownikom obowiązków służbowych na stanowiskach dyrektorów, zastępców dyrektorów i głównych księgowych jednostek organizacyjnych PPTT podległych bezpośrednio Ministrowi Łączności oraz dyrektorów, zastępców dyrektorów i głównych księgowych jednostek organizacyjnych podległych bezpośrednio dyrektorom okręgów poczty i telekomunikacji następuje w drodze mianowania ich na dane stanowisko.";

3)
§ 15 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Stosunek pracy z pracownikiem ulega rozwiązaniu na jego wniosek z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia lub może być rozwiązany na mocy porozumienia stron.";

4)
w § 26 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) przeszeregowania do wyższej grupy wynagrodzenia zasadniczego lub stawki dodatku służbowego poza obowiązującymi terminami awansowymi w razie nadania mu w danym roku złotej odznaki "Zasłużony Pracownik Łączności"";

5)
po § 26 dodaje się § 26a i 26b w brzmieniu:

"§ 26a. 1. Pracownik może być przeszeregowany w ramach wynagrodzenia przewidzianego dla danego stanowiska w okresach nie krótszych niż jeden rok w terminach przeszeregowania, to jest 1 stycznia i 22 lipca z mocą od dnia 1 sierpnia; jeden z tych terminów może być zastąpiony Dniem Łącznościowca (18 października).

2. Przepis ust. 1 nie dotyczy powołania pracownika na stanowisko kierownicze ani awansowania na stanowisko hierarchicznie wyższe od zajmowanego, rozszerzenia zakresu powierzonych pracownikowi czynności lub podwyższenia kwalifikacji zawodowych oraz ustalenia wynagrodzenia po okresie próbnym, wstępnym lub po ukończeniu wstępnego stażu pracy.

§ 26b. 1. Pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej za wieloletnią nieprzerwaną pracę w wysokości:

1) 75% miesięcznego wynagrodzenia po 25 latach - począwszy od dnia 1 stycznia 1979 r.,

2) 150% miesięcznego wynagrodzenia po 35 latach oraz 200% miesięcznego wynagrodzenia po 40 latach - począwszy od dnia 1 maja 1978 r.

2. Szczegółowe zasady wypłaty nagród jubileuszowych oraz zaliczania okresów pracy do okresów uzasadniających prawo do tych nagród określa Minister Łączności w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych i w uzgodnieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Łączności.";

6)
po § 31 dodaje się § 31a w brzmieniu:

"§ 31a. Pracownikom wyróżniającym się w pracy mogą być przyznawane nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy, a także za wykonanie dodatkowych zadań. Nagrody wypłaca się z funduszu nagród tworzonego w wysokości do 0,5% planowanego osobowego funduszu płac w jednostkach organizacyjnych PPTT w ramach dysponowanego, osobowego funduszu płac.";

7)
§ 34 ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) przerwę na wypoczynek i spożycie posiłku przy pracy trwającej co najmniej 6 godzin:

a) pracownikom ruchu telefonicznego i telegraficznego oraz maszynistkom zatrudnionym w halach maszyn - 30 minut,

b) pracownikom pozostałych służb - 15 minut";

8)
w § 36:
a)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Minister Łączności w wypadkach uzasadnionych szczególnymi względami służbowymi może na okres przejściowy przedłużyć dobową normę czasu pracy do 12 godzin w służbach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 lit b), po porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Łączności.",

b)
dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Jako okres rozliczeniowy czasu pracy dla pracowników zatrudnionych w systemie równoważnych norm czasu pracy przyjmuje się okres ustalony w regulaminie pracy, nie dłuższy jednak niż 13 tygodni.";

9)
w § 46 ust. 1 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) obniżenie miesięcznego wynagrodzenia o 10%";

10)
w § 50 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Komisja dyscyplinarna orzekając karę może warunkowo zawiesić jej wykonanie na okres do dwóch lat. Nie dotyczy to kary zwolnienia dyscyplinarnego z pracy ani kary surowej nagany.";

11)
w § 55 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Kierownik jednostki nadrzędnej w razie zawieszenia pracownika w wykonywaniu obowiązków pracowniczych może ograniczyć wynagrodzenie pracownika nie więcej jednak niż o 50%. W razie tymczasowego aresztowania kierownik zakładu pracy ogranicza wynagrodzenie pracownika o 50%.

2. Od decyzji o ograniczeniu wynagrodzenia w razie zawieszenia w wykonywaniu obowiązków pracowniczych pracownik może wnieść odwołanie do Ministra Łączności w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie nie wstrzymuje wykonania decyzji ograniczającej wynagrodzenie. Od decyzji o ograniczeniu wynagrodzenia pracownika z powodu tymczasowego aresztowania odwołanie nie przysługuje."

§  2.
W związku z art. XXIV Przepisów wprowadzających Kodeks pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 142) traci moc § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 sierpnia 1972 r. w sprawie uposażenia pracowników państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz. U. Nr 39, poz. 255).
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1978 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024