Zm.: rozporządzenie w sprawie preferencyjnych stawek celnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 29 grudnia 1976 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie preferencyjnych stawek celnych.

Na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 26 marca 1975 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 10, poz. 56) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 listopada 1975 r. w sprawie ceł na towary przywożone w handlowym obrocie towarowym z zagranicą (Dz. U. Nr 40, poz. 210) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej z dnia 1 grudnia 1975 r. w sprawie preferencyjnych stawek celnych (Dz. U. Nr 43, poz. 224) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. 1. Ustala się preferencyjne stawki celne na niektóre towary pochodzące z krajów rozwijających się, zakupione i przywożone bezpośrednio z kraju pochodzenia. Za towary przywożone bezpośrednio uważa się towary:

1) wywiezione z kraju pochodzenia z zamiarem dostarczenia do Polski,

2) których transport odbywał się nawet przez terytoria kilku krajów, również wówczas gdy towary te były przeładowane, magazynowane lub przepakowane, pod warunkiem że pozostawały one pod dozorem celnym i nie były dopuszczone do obrotu lub użycia w kraju przewozu.",

2)
w załączniku nr 1 do rozporządzenia ustala się na niżej wymienione towary preferencyjne stawki celne w wysokości:
Nr poz. taryfy celnej Nazwa towaru Stawka celna w % od wartości celnej
02.01 Mięso i podroby jadalne zwierząt objętych pozycjami od nr 01.01 do nr 01.04 - świeże, chłodzone lub mrożone:
1) mięso:
b) wołowe i cielęce bez cła
c) wieprzowe bez cła
02.05 Słonina, z wyjątkiem boczku, tłuszcz wieprzowy i tłuszcz z drobiu: nie wyciskane, nie wytapiane, nie ekstrahowane rozpuszczalnikami - świeże, chłodzone, mrożone, solone lub w solance, suszone lub wędzone:
1) słonina bez cła
2) tłuszcz wieprzowy bez cła
08.01 Daktyle, banany, ananasy, mango, mangowce, gruszki adwokackie, guawa, orzechy kokosowe, orzechy brazylijskie, orzechy nerkowca (cajou lub anacacde), świeże lub suszone, w łupinie lub bez łupiny:
1) daktyle, banany, ananasy:
a) nadające się do bezpośredniego spożycia bez cła
b) pozostałe bez cła
2) pozostałe:
a) nadające się do bezpośredniego spożycia bez cła
b) pozostałe bez cła
08.02 Owoce cytrusowe świeże lub suszone:
1) pomarańcze, mandarynki i klementynki bez cła
2) grejpfruty bez cła
4) pozostałe bez cła
09.01 Kawa, nawet palona lub pozbawiona kofeiny; łupiny i osłonki ziaren kawowych, namiastki kawy zawierające kawę naturalną, bez względu na jej proporcję w mieszance:
1) kawa:
a) palona bez cła
b) pozostała bez cła
2) pozostałe bez cła
09.02 Herbata:
1) w opakowaniu do 500 g netto bez cła
2) pozostała bez cła
10.07 Gryka, proso, ostrzyca i sorgo, inne zboża:
1) sorgo bez cła
2) pozostałe:
b) pastewne bez cła
c) pozostałe bez cła
11.02 Kasze, grysiki, ziarna łuszczone, polerowane, rozdrobnione, miażdżone (łącznie z płatkami), z wyjątkiem ryżu łuszczonego, gładzonego, polerowanego lub łamanego; ziarno zbożowe całe, zgniatane, zmielone lub w płatkach:
1) kasza, ziarno łamane, płatki bez cła
2) kiełki zbóż bez cła
14.01 Materiały roślinne do produkcji wyrobów koszykarskich i plecionych (wiklina, sitowie, bambus, trzcinka, rafia, słoma oczyszczona, bielona lub barwiona, łyko lipowe itp.):
1) wiklina, sitowie i trzcina bez cła
15.01 Smalec i inne tłuszcze wieprzowe, tłuszcze z drobiu - topione lub ekstrahowane:
1) smalec i inne tłuszcze wieprzowe:
a) konsumpcyjne bez cła
b) pozostałe bez cła
23.01 Mąki i mączki z mięsa, podrobów mięsnych, ryb, skorupiaków i mięczaków, nie nadające się do spożycia; skwarki:
1) mączka rybna bez cła
2) pozostałe bez cła
23.02 Otręby, przemysłowe odpady młynarskie oraz inne uboczne produkty odsiewu, przemiału lub innych obróbek ziarna zbóż i warzyw strączkowych:
1) otręby jęczmienne bez cła
2) pozostałe bez cła
31.03 Nawozy fosforowe mineralne i otrzymywane w drodze syntezy chemicznej bez cła
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1977 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024