Szwecja-Polska. Umowa w sprawie wzajemnego przyznania prawa uprawiania rybołówstwa w ich strefach rybołówstwa morskiego. Sztokholm.1975.12.09.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie wzajemnego przyznania prawa uprawiania rybołówstwa w ich strefach rybołówstwa morskiego,
podpisana w Sztokholmie dnia 9 grudnia 1975 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 9 grudnia 1975 roku została podpisana w Sztokholmie Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie wzajemnego przyznania prawa uprawiania rybołówstwa w ich strefach rybołówstwa morskiego, w następującym brzmieniu dosłownym:

Przekład.

UMOWA

MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM KRÓLESTWA SZWECJI W SPRAWIE WZAJEMNEGO PRZYZNANIA PRAWA UPRAWIANIA RYBOŁÓWSTWA W ICH STREFACH RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Królestwa Szwecji,

uwzględniając ustanowienie strefy rybołówstwa morskiego wzdłuż polskiego wybrzeża od dnia 1 stycznia 1971 roku oraz wzdłuż szwedzkiego wybrzeża na Bałtyku od dnia 1 stycznia 1974 roku,

mając na uwadze Umowę między Polską a Szwecją z dnia 5 października 1970 roku, przyznającą szwedzkim statkom rybackim prawo uprawiania rybołówstwa na obszarze polskiej strefy rybołówstwa morskiego,

kierując się stałym dążeniem do rozwijania i umacniania wzajemnej przyjaźni i współpracy,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  I
1.
Polskie statki rybackie mają prawo uprawiania rybołówstwa na obszarze leżącym między długością geograficzną 15°42'16" (Utklippan w południowo-wschodniej części Blekinge) a szerokością geograficzną 56°49'11" (Kapelludden na wschodnim wybrzeżu Öland) w części szwedzkiej strefy rybołówstwa morskiego leżącej między szóstą a dwunastą milą morską od linii podstawowej morza terytorialnego wzdłuż szwedzkiego wybrzeża lądu stałego.
2.
Szwedzkie statki rybackie mają prawo uprawiania rybołówstwa na obszarze leżącym między długością geograficzną 17°43'54" (Stilo) a następującymi współrzędnymi: 54°40'08", 18°59'00"; 54°36'15", 19°24'22"; 54°44'30", 19°06'22" w części polskiej strefy rybołówstwa morskiego leżącej między szóstą a dwunastą milą morską od linii podstawowej polskiego morza terytorialnego.
3.
Obszary wymienione w ustępach 1 i 2 są oznaczone na załączonej szwedzkiej mapie nr 81 i polskiej mapie nr 201, które stanowią integralną część niniejszej Umowy.
Artykuł  II

Uprawianie rybołówstwa przez statki rybackie jednej Umawiającej się Strony w strefie rybołówstwa morskiego drugiej Umawiającej się Strony podlega ustawom i przepisom tej Umawiającej się Strony. Wszelkie ustawy i przepisy dotyczące uprawiania rybołówstwa w strefach rybołówstwa morskiego lub dotyczące ochrony granic państwowych będą ogłaszane w terminie pozwalającym na zastosowanie się do nich rybaków drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  III
1.
Po upływie trzech lat od wejścia w życie niniejszej Umowy każda Umawiająca się Strona może ją wypowiedzieć w drodze notyfikacji skierowanej do drugiej Umawiającej się Strony; w takim przypadku Umowa wygasa po upływie sześciu miesięcy od daty takiej notyfikacji.
2.
Po upływie dwóch lat od wejścia w życie niniejszej Umowy Umawiające się Strony wspólnie rozważą, czy dalsze prowadzenie ich współpracy w ramach niniejszej Umowy leży w ich wspólnym interesie. Umawiające się Strony będą dążyły do znalezienia właściwych rozwiązań wszelkich problemów mogących powstać przy stosowaniu Umowy oraz będą rozpatrywały wszelkie propozycje, jakie mogą być przedstawione w celu zmiany Umowy. Podobne wspólne konsultacje będą się następnie odbywały co dwa lata przez okres obowiązywania niniejszej Umowy.
Artykuł  IV

Niniejsza Umowa podlega ratyfikacji, a wymiana dokumentów ratyfikacyjnych nastąpi w Warszawie. Umowa wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Artykuł  V

Z chwilą wejścia w życie niniejszej Umowy przestaje obowiązywać Umowa w sprawie przyznania szwedzkim statkom rybackim prawa uprawiania rybołówstwa na obszarze polskiej strefy rybołówstwa morskiego z dnia 5 października 1970 roku.

Niniejszą Umowę sporządzono w Sztokholmie, dnia 9 grudnia 1975 roku w dwóch egzemplarzach w języku angielskim.

Na dowód czego niżej podpisani Pełnomocnicy Umawiających się Stron podpisali mniejszą Umowę.

Mapa

(grafikę pominięto)

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 4 marca 1976 roku.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024