Zabezpieczenie przeciwpożarowe lasów, łąk i wrzosowisk.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 30 marca 1973 r.
w sprawie zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów, łąk i wrzosowisk.

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 120 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organy administracji państwowej i inne jednostki gospodarki uspołecznionej oraz osoby fizyczne, będące posiadaczami lub zarządcami lasów i gruntów leśnych, mienia i obiektów znajdujących się na terenie lasów albo w odległości do 100 m od nich, obowiązane są brać udział w zapobieganiu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów lasów.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o obiekcie budowlanym lub obiekcie inżynierskim, należy przez to rozumieć obiekty określone w ustawie z dnia 31 stycznia 1961 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 1961 r. Nr 7, poz. 46 i z 1965 r. Nr 13, poz. 91).
§  2.
1.
Zakłady przemysłowe, obiekty magazynowe i inżynierskie, a w szczególności położone w lasach drogi publiczne i linie kolejowe oddziela się od lasu pasami przeciwpożarowymi; sposób wykonywania pasów przeciwpożarowych oraz ich rodzaje określają odrębne przepisy.
2.
Organ zarządzający lasem w porozumieniu z właściwą terytorialnie komendą straży pożarnych może ustalić odrębny rodzaj pasa przeciwpożarowego lub zwolnić z obowiązku jego urządzania, w zależności od stopnia zagrożenia pożarowego powodowanego przez zakłady przemysłowe, obiekty magazynowe i inżynierskie.
§  3.
1.
Obowiązki, o których mowa w § 2, ciążą na kierownikach zakładów przemysłowych, obiektów magazynowych oraz obiektów inżynierskich.
2.
Obowiązek urządzania i utrzymywania pasów przeciwpożarowych przy drogach państwowych i lokalnych, biegnących przez lasy, ciąży na zarządzających lasami.
3.
Urządzanie i utrzymywanie pasów przeciwpożarowych przy drogach zakładowych, biegnących przez lasy, należy do zakładów zobowiązanych do utrzymywania tych dróg.
§  4.
1.
Ośrodki turystyczno-wypoczynkowe, tereny wypoczynkowe, campingi, pola biwakowe, miejsca biwakowania, parkingi oraz miejsca postoju pojazdów mechanicznych, place budów, mielerze ziemne, schrony na żywicę, miejsca czasowego składowania paliw używanych do napędu urządzeń mechanicznych, położone w lasach, powinny być otoczone pasem przeciwpożarowym według zasad określonych przez organ zarządzający lasem.
2.
Obiekty, tereny i miejsca, o których mowa w ust. 1, strzeżone przez dozorców powinny być wyposażone w sprzęt do gaszenia pożarów lasów.
3.
Naturalne i sztuczne zbiorniki wodne, stale utrzymujące wodę w ilości powyżej 50 m3 i cieki wodne stale prowadzące wodę, odległe do 500 m od obiektów turystycznych i placów budów, należy przystosować do czerpania wody do celów przeciwpożarowych.
4.
Wykonywanie obowiązków, o których mowa w ust. 1-3, należy do zarządzających obiektami i miejscami wymienionymi w ust. 1.
§  5.
1.
Pasy przeciwpożarowe należy utrzymywać w stanie zapewniającym ich użyteczność w okresie od 1 kwietnia do 31 października każdego roku.
2.
W zależności od występującego zagrożenia pożarowego lasów, lokalnych warunków klimatycznych i terenowych, a także charakteru obiektów i prac prowadzonych w lesie, organ zarządzający lasem może ustalić inny niż wymieniony w ust. 1 okres utrzymywania pasów w stanie zapewniającym ich użyteczność.
§  6.
Na pasach przeciwpożarowych zabronione jest składowanie wszelkich materiałów palnych.
§  7.
W odległości mniejszej niż 50 m od osi skrajnego toru kolejowego lub drogi zabrania się pozostawiać gałęzie, chrust, nie okrzesane ścięte drzewa, odpady eksploatacyjne itp. palne materiały.
§  8.
1.
Organ zarządzający lasem organizuje w okresie od 1 kwietnia do 31 października w porze dziennej obserwację lasów w celu wykrywania pożarów lasów oraz alarmowania o powstałych pożarach.
2.
Punkty obserwacyjne powinny być wyposażone w środki łączności radiowej lub przewodowej.
3.
W zależności od występującego zagrożenia pożarowego organ zarządzający lasem może ustalić inne niż wymienione w ust. 1 okresy lub odstąpić od prowadzenia obserwacji.
§  9.
1.
W okresach zagrożenia pożarowego lasy położone przy liniach kolejowych i drogach powinny być patrolowane.
2.
Patrolowanie linii kolejowych prowadzi służba kolejowa, a patrolowanie dróg zarządzający lasami.
3.
Organ zarządzający lasem ustala drogi, a w porozumieniu z organem kolejowym linie kolejowe, wzdłuż których należy prowadzić patrolowanie.
§  10.
1.
Organ zarządzający lasem obowiązany jest:
1)
przystosować położone w lasach naturalne i sztuczne zbiorniki wodne, stale utrzymujące wodę w ilości powyżej 50 m3, do czerpania wody do celów przeciwpożarowych; na terenach określonych w § 4 ust. 3 obowiązki te wykonują zarządzający obiektami turystycznymi i placami budów,
2)
urządzić na ciekach wodnych stale prowadzących wodę w odstępach co 5 km punkty czerpania wody, umożliwiające jednorazowy pobór wody w ilości co najmniej 5 m3,
3)
przy wyznaczonych osadach służbowych zorganizować i wyposażyć bazy sprzętu do gaszenia pożarów lasów,
4)
urządzić i utrzymywać drogi dojazdowe do punktów czerpania wody i baz sprzętu,
5)
oznakować tablicami informacyjnymi punkty czerpania wody i bazy sprzętu,
6)
umieścić przy drogach dojazdowych do lasów tablice ostrzegawcze i informacyjne, dotyczące bezpieczeństwa pożarowego w lasach.
2.
Czynności wymienione w ust. 1 pkt 1, 2 i 4 podejmowane są w porozumieniu z powiatową komendą straży pożarnych.
§  11.
1.
Zabrania się na terenach lasów, łąk, torfowisk i wrzosowisk oraz w odległości do 100 m od nich dokonywania czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, a w szczególności:
1)
rozniecania ognisk, pozostawiania lub porzucania butelek i innych opakowań szklanych, palących się albo tlących przedmiotów, jak również nie zgaszonych zapałek i niedopałków papierosów oraz korzystania z otwartego płomienia,
2)
palenia tytoniu w okresie od 1 marca do 31 października, z wyjątkiem dróg, miejsc o odsłoniętej glebie mineralnej i miejsc wyznaczonych do stałego przebywania ludności,
3)
wyrzucania żaru węglowego z parowozów i wagonów wyposażonych w paleniska,
4)
używania w parowozach dmuchaw oraz manipulowania na rusztach paleniska,
5)
używania ciągników z silnikami wyposażonymi w głowice żarowe oraz innych pojazdów iskrzących, bez zabezpieczenia rur wydechowych w urządzenia odiskierne,
6)
wyrzucania z pociągów, pojazdów mechanicznych, pojazdów kolejek linowych i wyciągów turystycznych butelek lub innych opakowań szklanych, jak również nie zgaszonych zapałek i niedopałków papierosów oraz innych palących albo tlących się przedmiotów,
7)
wjazdu pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi na drogi leśne nie oznakowane drogowskazami, z wyjątkiem pojazdów uprawnionych do tego, oraz wstępu na tereny lasów, na których zakaz taki został wprowadzony,
8)
używania kuchenek turystycznych w miejscach do tego celu nie wyznaczonych.
2.
Organ zarządzający lasem może zezwolić na terenie lasów oraz w odległości do 100 m od nich - z wyjątkiem okresów szczególnego zagrożenia pożarowego - na:
1)
urządzanie ognisk na obozach i biwakach,
2)
spalanie gałęzi i chrustu,
3)
dokonywanie robót strzałowych,
4)
wykonywanie robót budowlanych i montażowych przy użyciu płomienia,
5)
zwalczanie szkodliwych owadów przy użyciu ognia.
3.
Podejmujący czynności wymienione w ust. 2 pkt 2 i 4 obowiązani są posiadać sprzęt do gaszenia pożaru, a miejsca przeznaczone do wykonywania robót budowlanych i montażowych albo spalania lub pod ognisko oczyścić aż do gleby mineralnej, otoczyć pasem przeciwpożarowym lub okopać.
4.
Sposób zabezpieczenia miejsc, na których prowadzone są zabiegi wymienione w ust. 2 pkt 5, ustala organ zarządzający lasem.
§  12.
Zabrania się wypalania pokrywy gleby i pozostałości roślinnych na łąkach i wrzosowiskach.
§  13.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 14 lipca 1951 r. w sprawie zapobiegania powstawaniu i rozszerzaniu się pożarów lasów, łąk, torfowisk i wrzosowisk (Dz. U. Nr 40, poz. 303),
2)
rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 17 marca 1972 r. w sprawie zapobiegania pożarom lasów i obiektów budowlanych powstającym w wynika wypalania łąk i wrzosowisk (Dz. U. Nr 12, poz. 89).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024