Opłata skarbowa z tytułu wykonywania rzemiosła na podstawie potwierdzenia zgłoszenia wykonywania rzemiosła.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 września 1972 r.
w sprawie opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła na podstawie potwierdzenia zgłoszenia wykonywania rzemiosła.

Na podstawie art. 1a ust. 2 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 1958 r. Nr 1, poz. 1, z 1964 r. Nr 41, poz. 277 i z 1972 r. Nr 23, poz. 164), art. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) oraz art. 6 ust. 1 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rzemieślnicy wykonujący rzemiosło wyłącznie na podstawie potwierdzenia zgłoszenia wykonywania rzemiosła, zwanego dalej "potwierdzeniem zgłoszenia", opłacają od przychodów z tej działalności opłatę skarbową zamiast podatków obrotowego i dochodowego, jeżeli:
1) 1
wykonują usługi dla ludności lub rolnictwa w rodzajach rzemiosł i miejscowości wymienionych w tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia, zwanej dalej "tabelą", przy czym:
a)
w zakresie rzemiosł: betoniarstwo, garncarstwo, bednarstwo, koszykarstwo, rzeźbiarstwo w drewnie, wytwarzanie mioteł, wyrobów z gałęzi, słomy itp., wyrabianie wycinanek i ozdób z papieru, kilimiarstwo, powroźnictwo, rymarstwo, wytwarzanie waty z cukru - może być również wykonywana wyłącznie produkcja, a także dla innych odbiorców niż ludność i rolnictwo,
b)
w zakresie rzemiosł: mechanika maszyn biurowych, sztukatorstwo, cholewkarstwo, szewstwo ortopedyczne, ortopedyka, witrażownictwo, organmistrzostwo oraz naprawa i strojenie wszelkich instrumentów muzycznych - usługi mogą być również wykonywane wyłącznie dla innych odbiorców niż ludność lub rolnictwo;
2)
przy wykonywaniu rzemiosła nie zatrudniają pracowników najemnych; nie wyłącza jednak prawa opłacania opłaty skarbowej okresowe zatrudnienie pracowników najemnych w liczbie do dwóch za zezwoleniem organu, który wydał potwierdzenie zgłoszenia, przy wykonywaniu rzemiosł: blacharstwo budowlane, murarstwo, ciesielstwo, dekarstwo, instalatorstwo sanitarne i ogrzewania, malarstwo i tapeciarstwo oraz zduństwo;
3)
przy wykonywaniu rzemiosła nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez rzemieślnika, jak i z usług innych zakładów rzemieślniczych lub przedsiębiorstw; nie wyłącza jednak prawa opłacania opłaty skarbowej korzystanie z usług zakładów:
a)
cholewkarskich przy wykonywaniu szewstwa,
b)
kołodziejskich przy wykonywaniu kowalstwa,
c)
kowalskich przy wykonywaniu kołodziejstwa,
d)
stolarskich przy wykonywaniu tapicerstwa i szklarstwa,
e)
tapeciarskich i szklarskich przy wykonywaniu stolarstwa,
f)
blacharskich, brązowniczych, elektromechanicznych, galwanizatorskich, grawerskich, odlewniczych, spawalniczych, tokarstwa w metalu oraz tokarstwa w drewnie przy wykonywaniu usług, których rzemieślnik nie może wykonać we własnym zakresie,
g)
innych zakładów w zakresie nie przekraczającym łącznie 5% rocznego obrotu osiągniętego przez rzemieślnika, zlecającego wykonanie tych usług;
4)
nie wykonują działalności podlegającej podatkowi obrotowemu; zastrzeżenie to dotyczy również małżonka rzemieślnika; nie wyłącza jednak prawa do opłacania opłaty skarbowej wykonywanie przez małżonka we własnym imieniu działalności opodatkowanej kartą podatkową lub w formie ryczałtu umownego oraz wykonywanie przez rzemieślnika lub jego małżonka działalności opodatkowanej w innych formach zryczałtowanych, jeżeli przepisy dotyczące tych form opodatkowania zezwalają na wykonywanie także działalności opodatkowanej kartą podatkową.
2. 2
Nie uważa się za pracowników najemnych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z rzemieślnikiem oraz osób w liczbie do trzech, zatrudnionych przez rzemieślnika zgodnie z odrębnymi przepisami w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, w okresie trwania nauki lub przyuczania, jeżeli osoby te odbywają naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy po raz pierwszy i nie są wykwalifikowanymi pracownikami w innym zawodzie rzemieślniczym.
2a. 3
Nie wyłącza prawa opłacania opłaty skarbowej okresowe zatrudnienie pracowników najemnych za zezwoleniem organu, który wydał potwierdzenie zgłoszenia, mianowicie:
1)
wyszkolonych przez rzemieślnika czeladników w okresie do 24 miesięcy po zdaniu przez nich pierwszego egzaminu czeladniczego,
2)
innych pracowników przy wykonywaniu rzemiosł: blacharstwo budowlane, murarstwo, ciesielstwo, dekarstwo, instalatorstwo sanitarne i ogrzewania, malarstwo i tapeciarstwo oraz zduństwo.

Łączna liczba zatrudnionych czeladników i innych pracowników określonych w pkt 1 i 2 nie może być większa niż dwóch. Łączna liczba zatrudnionych czeladników określonych w pkt 1 oraz osób szkolonych i przyuczonych, których nie uważa się za pracowników najemnych (ust. 2), nie może być większa niż trzech.

3.
Rzemieślnika uważa się za wykonującego usługi dla ludności lub rolnictwa w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jeżeli osiągnięty przez niego obrót z wykonywania wymienionych usług wynosi co najmniej połowę ogólnego obrotu rocznego. Przepis ten nie ma zastosowania do wypadków określonych w § 3 ust. 1 pkt 2 i w lp. 79 tabeli.
3a. 4
Obrotu osiągniętego z wykonania usługi dla innego odbiorcy niż ludność lub rolnictwo, w razie gdy zwłoka w wykonaniu usługi mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi albo mienia, nie bierze się pod uwagę przy ocenie prawa do opłacania przez rzemieślnika opłaty skarbowej, jeżeli okoliczność tę stwierdzi odbiorca usługi na kopii rachunku za tę usługę.
4.
Za usługi dla ludności i dla rolnictwa uważa się usługi określone w przepisach o rozwoju usług.
§  2.
1.
Stawki opłaty skarbowej należnej od rzemieślników wykonujących rzemiosło bez zatrudniania pełnoletnich członków rodziny, nie licząc małżonka, określone są w tabeli.
2.
W razie:
1)
zatrudnienia przez rzemieślnika pełnoletnich członków rodziny, nie licząc małżonka,
2) 5
uzyskania przez rzemieślnika zezwolenia na okresowe zatrudnienie pracowników najemnych (§ 1 ust. 2a pkt 1 i 2),

podwyższa się opłatę skarbową na każdego członka rodziny lub pracownika najemnego za miesiące, w których był zatrudniony, o 50% stawki określonej w tabeli.

3.
Liczbę mieszkańców i rodzaj miejscowości określonych w tabeli przyjmuje się według stanu w dniu 1 stycznia roku podatkowego.
4.
Za miejscowość, w której wykonywane jest rzemiosło, uważa się miejscowość wymienioną w potwierdzeniu zgłoszenia jako siedzibę zakładu rzemieślniczego. Od rzemieślników wykonujących rodzaje rzemiosł, które z istoty swej nie mogą być wykonywane w jednym stałym miejscu, np. dekarstwo, malarstwo, murarstwo, zduństwo, i w związku z tym dla ich wykonywania nie jest konieczne zorganizowanie zakładu rzemieślniczego, opłatę skarbową pobiera się w wysokości właściwej dla miejscowości, w której rzemieślnik ma miejsce zamieszkania, chyba że przeważającą część obrotu osiąga on ze świadczeń wykonywanych w miejscowości, dla której ustalona jest wyższa opłata skarbowa; wówczas opłatę skarbową pobiera się w wysokości właściwej dla tej ostatniej miejscowości.
5.
Jeżeli rzemieślnik wykonuje różne rodzaje rzemiosł, dla których przewidziane są w tabeli różne wysokości opłaty skarbowej, opłatę tę pobiera się w wysokości właściwej dla tego rodzaju rzemiosła, dla którego jest ustalona wyższa opłata.
§  3. 6
1.
Stawki opłaty skarbowej określone w tabeli obniża się:
1)
o 20% dla rzemieślników, którzy ukończyli do dnia 1 stycznia roku podatkowego 60 lat życia lub są inwalidami zaliczonymi przez komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia co najmniej do III grupy inwalidów, jeżeli nie zatrudniają pełnoletnich członków rodziny, nie licząc małżonka, oraz pracowników najemnych określonych w § 2 ust. 2a pkt 1 i 2,
2)
o 80% dla rzemieślników, którzy są zatrudnieni w uspołecznionych zakładach pracy w pełnym wymiarze godzin, jeżeli wykonują za zgodą zakładu pracy wyłącznie usługi dla ludności lub rolnictwa i nie zatrudniają osób określonych w § 2 ust. 2 i ust. 2a pkt 1 i 2; przepis § 1 ust. 3a stosuje się odpowiednio.
2.
Właściwy terenowy organ administracji państwowej na wniosek rzemieślnika może obniżyć opłatę skarbową:
1)
do wysokości 50% stawki określonej w lp. 1-78 tabeli:
a)
w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie w stosunku do osób, o których mowa w ust. 1 pkt 1,
b)
jeżeli rozmiar działalności gospodarczej rzemieślnika tak znacznie odbiega od rozmiaru przeciętnej działalności podobnego rodzaju, że określona w tabeli stawka byłaby oczywiście za wysoka;
2)
do wysokości 20% stawki określonej w lp. 79 tabeli, w zależności od rodzaju i rozmiaru wykonywanej działalności gospodarczej.
§  4.
1. 7
Roczna opłata skarbowa płatna jest gotówką bez wezwania w ratach:
1)
kwartalnych, w terminie do dnia 7 następnego miesiąca po upływie każdego kwartału, jeżeli stawka roczna nie przekracza 2.400 zł,
2)
miesięcznych, w terminie do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły - w pozostałych wypadkach.
2.
W razie rozpoczęcia wykonywania rzemiosła w ciągu roku opłatę skarbową za pierwszy rok działalności ustala się w wysokości sumy rat należnych za okres, poczynając od miesiąca, w którym rozpoczęto wykonywanie rzemiosła.
3. 8
W razie ostatecznego zaprzestania w ciągu roku wykonywania rzemiosła i zgłoszenia tego właściwemu terenowemu organowi administracji państwowej, nie pobiera się rat opłaty skarbowej za okres po zaprzestaniu wykonywania rzemiosła.
4.
W razie przerwy w wykonywaniu rzemiosła, trwającej nieprzerwanie co najmniej 15 dni - nie pobiera się opłaty skarbowej za pełny okres trwania przerwy w wysokości po 1/30 miesięcznej raty tej opłaty za każdy dzień przerwy, pod warunkiem zgłoszenia przerwy przez rzemieślnika w terminie 7 dni po powstaniu okoliczności powodujących przerwę. Za przerwy nie uważa się przerw, które wiążą się ze specyfiką danej działalności i z reguły występują corocznie przy wykonywaniu niektórych rodzajów rzemiosł, np. murarstwo.
5.
W razie rozpoczęcia lub ostatecznego zaprzestania wykonywania rzemiosła (ust. 2 i 3) w ciągu miesiąca, przepis ust. 4 ma odpowiednie zastosowanie przy ustalaniu raty należnej za ten miesiąc.
§  5. 9
1.
W sprawach opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła na podstawie potwierdzenia zgłoszenia wykonywania rzemiosła właściwe są terenowe organy administracji państwowej wydające to potwierdzenie.
2.
Terenowy organ administracji państwowej wydaje w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia rzemieślnikowi potwierdzenia zgłoszenia decyzję o wysokości rocznej opłaty skarbowej i rat kwartalnych (miesięcznych).
3.
Jeżeli do końca roku podatkowego rzemieślnik nie zgłosił ostatecznego zaprzestania wykonywania rzemiosła i nie nastąpiły okoliczności powodujące zmianę wysokości opłaty skarbowej lub utratę prawa do jej opłacania, decyzja ustalająca wysokość opłaty zachowuje moc w roku następnym.
§  6. 10
Rzemieślnicy opłacający opłatę skarbową obowiązani są zawiadamiać organ, który wydał potwierdzenie zgłoszenia, o zmianach powstałych w stosunku do stanu faktycznego podanego we wniosku o wydanie potwierdzenia zgłoszenia, które:
1)
powodują utratę warunków do opłacania opłaty skarbowej,
2)
mają wpływ na wysokość opłaty skarbowej, a mianowicie: o zmianie w stanie zatrudnienia pełnoletnich członków rodziny, o zmianie siedziby zakładu rzemieślniczego oraz o zmianie miejsca wykonywania lub rodzaju wykonywanego rzemiosła.

Zawiadomienia o zmianach dokonuje się na piśmie w dwóch egzemplarzach najpóźniej w terminie siedmiu dni po zaistnieniu okoliczności powodującej zmiany. Jeżeli jednak zmiana dotyczy zatrudnienia dodatkowej osoby, powodującego utratę warunków do opłacania opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła albo mającego wpływ na wysokość opłaty skarbowej, obowiązek zawiadomienia powstaje najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia pracy przez daną osobę.

§  7. 11
(skreślony).
§  8.
Zmiana wysokości opłaty skarbowej następuje w razie uzyskania przez rzemieślnika zezwolenia na okresowe zatrudnienie pracowników najemnych oraz w razie zawiadomienia o zatrudnieniu lub o zmianie w stanie zatrudnienia pełnoletnich członków rodziny oraz o zmianie siedziby zakładu, miejsca wykonywania bądź rodzaju wykonywanego rzemiosła, powodujących wyższą lub niższą opłatę, poczynając od miesiąca, w którym powstały okoliczności uzasadniające zmianę.
§  9.
1. 12
Rzemieślnicy, którzy zawiadomią właściwy terenowy organ administracji państwowej, o utracie warunków do opłacania opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła, są obowiązani opłacać podatki obrotowy i dochodowy za część roku, poczynając od miesiąca, w którym nastąpiła ta utrata.
2.
Do rzemieślników, o których mowa w ust. 1, za tę część roku, w której nie służy im prawo opłacania opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła, może być zastosowane opodatkowanie w formie karty podatkowej bądź ryczałtu, jeżeli wykonują rzemiosło w warunkach uprawniających do korzystania z tych form opodatkowania i zgłoszą odpowiedni wniosek.
3.
W razie utraty przez rzemieślnika prawa opłacania opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła za część roku, za podstawę do ustalenia podatku dochodowego za okres nie objęty opłatą skarbową przyjmuje się dochód osiągnięty w tym okresie i stosuje się do niego stopę podatku, odpowiadającą dochodowi obliczonemu w stosunku rocznym.
4.
W razie utraty przez rzemieślnika prawa do opłacania opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła za część roku, obowiązek uiszczenia opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego oraz założenia właściwej księgi podatkowej powstaje, jeżeli nie zachodzą okoliczności wymienione w ust. 2, od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata warunków do opłacania opłaty skarbowej.
§  10.
1.
Rzemieślnicy, którzy:
1) 13
wprowadzą w błąd właściwy terenowy organ administracji państwowej, przez podanie we wniosku o wydanie potwierdzenia (§ 5) lub zawiadomieniu (§ 6) danych niezgodnych ze stanem faktycznym,
2)
nie zawiadomią organu wymienionego w pkt 1 o zmianach, o których mowa w § 6, lub
3)
osiągną udowodniony obrót oczywiście niemożliwy do uzyskania w warunkach zatrudnienia podanych we wniosku lub zawiadomieniu,
4) 14
nie dotrzymują określonego w § 1 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 warunku wykonywania usług dla ludności lub rolnictwa w rozmiarze co najmniej połowy ogólnego obrotu rocznego,

tracą prawo do płacania opłaty skarbowej za cały rok bądź zostaną obciążeni odpowiednio opłatą skarbową za cały rok, jeżeli w faktycznych warunkach wykonywania rzemiosła rzemieślnikowi przysługiwałoby prawo opłacania opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła.

2.
Okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 3, wymagają potwierdzenia przez właściwy cech na podstawie opinii biegłego.
3.
W wypadkach określonych w ust. 1, w razie utraty przez rzemieślnika prawa do opłacania opłaty skarbowej, wpłaconą opłatę skarbową zalicza się na opłatę związaną ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego oraz na podatki obrotowy i dochodowy za dany rok podatkowy.
§  11. 15
W wypadkach określonych w § 9 i 10, w razie utraty przez rzemieślnika prawa do opłacania opłaty skarbowej, jeżeli właściwy w sprawie tej opłaty jest naczelnik gminy (miasta nie stanowiącego powiatu, dzielnicy w mieście stanowiącym powiat, miasta i gminy) - zawiadamia on właściwy organ administracji państwowej stopnia powiatowego o utracie warunków do opłacania przez rzemieślnika opłaty skarbowej, dołączając do zawiadomienia akta sprawy w celu właściwego opodatkowania rzemieślnika podatkami obrotowym i dochodowym.
§  12.
Od decyzji w sprawach opłaty skarbowej rzemieślnik może w terminie dwutygodniowym od jej otrzymania złożyć odwołanie, które podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym.
§  13.
Rzemieślnicy opłacający opłatę skarbową obowiązani są wydawać na żądanie klienta kolejno numerowane rachunki, stwierdzające sprzedaż wyrobu lub wykonanie usługi, oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków.
§  14.
1.
Ulgi podatkowe i zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego stosuje się odpowiednio w zakresie opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła na podstawie potwierdzenia zgłoszenia.
2.
Decyzje w sprawie ulg i zwolnień od podatków obrotowego i dochodowego dotyczące rzemieślników wymienionych w § 1, wydane przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, zachowują moc, do czasu ich wygaśnięcia, w zakresie opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła na podstawie potwierdzenia zgłoszenia.
§  15.
Od rzemieślników, o których mowa w § 1, opłacających do dnia wejścia w życie rozporządzenia podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej na podstawie decyzji obejmującej również okres po dniu 1 stycznia 1973 r., pobiera się - do czasu wygaśnięcia tej decyzji - opłatę skarbową w wysokości opłaty za kartę podatkową, jeżeli stawka opłaty skarbowej byłaby wyższa od ustalonej opłaty za kartę podatkową, a rzemieślnik nie zmieni rodzaju wykonywanego rzemiosła.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1973 r.

ZAŁĄCZNIK 16

TABELA ROCZNYCH STAWEK OPŁATY SKARBOWEJ

z tytułu wykonywania rzemiosła na podstawie potwierdzenia zgłoszenia wykonywania rzemiosła

(w złotych)

Objaśnienie:

Znak "-" oznacza, że w danym rodzaju miejscowości nie przysługuje prawo opłacania opłaty skarbowej.

Lp. Rodzaj wykonywanego rzemiosła Na terenie gminy w miejscowości W mieście o liczbie mieszkańców
w której nie odbywają się targi w której odbywają się targi do 5.000 ponad 5.000 do 15.000 ponad 15.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
I. Rzemiosła metalowe
1 Ślusarstwo usługowe 1.800 2.400 3.000 4.200 5.400 6.600 7.200 9.600
2 Blacharstwo 1.800 2.400 3.000 3.600 4.800 6.000 7.200 9.000
3 Kowalstwo 600 960 1.200 1.800 4.200 6.000 7.200 9.000
II. Rzemiosła w zakresie budowy

maszyn oraz urządzeń

4 Mechanika maszyn 3.600 4.800 5.400 6.000 7.200 8.100 9.000 10.200
III. Rzemiosło precyzyjne
5 Mechanika precyzyjna 4.800 4.800 4.800 4.800 6.000 7.200 9.000 12.000
6 Mechanika maszyn biurowych 4.800 4.800 4.800 4.800 6.000 7.200 9.000 12.000
7 Optyka 1.800 3.600 3.600 5.400 7.200 8.400 9.600 12.000
8 Zegarmistrzostwo 1.200 1.680 1.680 2.400 4.200 6.600 7.800 9.000
IV. Rzemiosła w zakresie środków

transportu

9 Mechanika pojazdowa 4.800 5.400 6.000 7.200 8.400 9.600 10.800 12.000
10 Blacharstwo pojazdowe 3.600 4.200 4.800 5.600 7.200 9.000 10.800 12.000
11 Lakiernictwo pojazdowe 1.800 3.000 3.000 4.800 7.200 9.000 10.800 12.000
12 Mycie oraz smarowanie samochodów i motocykli oraz inne drobne usługi nie związane z ich naprawą 1.200 1.800 2.400 3.600 4.800 6.000 7.200 7.200
V. Rzemiosła elektrotechniczne i

elektroniczne

13 Elektromechanika z wyjątkiem dźwigowej i chłodniczej 5.400 6.000 6.900 7.200 8.100 8.400 9.600 10.200
14 Elektromechanika chłodnicza 1.920 2.400 2.400 4.500 8.100 8.400 9.600 10.200
15 Tele- i radiomechanika 1.800 3.000 3.000 4.800 6.600 7.800 8.400 9.600
VI. Rzemiosła chemiczne
16 Wulkanizatorstwo 1.500 1.980 1.980 2.460 5.400 6.600 8.400 9.600
VII. Rzemiosła w zakresie

materiałów budowlanych

17 Betoniarstwo 2.400 3.600 3.600 - - - - -
18 Garncarstwo 600 1.200 1.200 1.800 - - - -
18a Sztukatorstwo 7.800 7.800 7.800 9.000 9.000 9.000 12.000 12.000
19 Kamieniarstwo z wyjątkiem nagrobkowego 2.400 3.000 3.600 5.400 6.600 7.800 9.000 10.200
VIII. Rzemiosła szklarskie
20 Szklarstwo 600 960 1.020 1.740 1.980 4.200 4.800 5.400
21 Witrażownictwo 4.800 4.800 4.800 4.800 6.000 7.200 9.000 12.000
IX. Rzemiosła drzewne
22 Stolarstwo 1.500 1.980 2.400 3.600 5.400 7.200 9.000 12.000
23 Bednarstwo 600 1.020 1.020 1.800 1.980 2.400 3.000 4.200
24 Kołodziejstwo 900 1.260 1.260 2.400 - - - -
25 Koszykarstwo 1.200 1.800 1.800 1.800 2.400 - - -
26 Rzeźbiarstwo w drewnie 1.500 1.980 1.980 2.460 4.800 6.000 7.200 8.400
27 Tapicerstwo 2.400 3.600 3.600 5.400 7.200 8.100 9.000 9.600
28 Wytwarzanie mioteł, wyrobów z gałęzi, słomy itp. 1.200 1.800 1.800 1.800 2.400 - - -
X. Rzemiosła papiernicze
29 Introligatorstwo 3.000 3.000 3.000 3.600 4.200 5.400 6.000 8.400
30 Wyrabianie wycinanek i ozdób z papieru 3.000 3.000 3.000 3.600 4.200 5.400 6.000 7.200
XI. Rzemiosła włókiennicze
31 Kilimiarstwo 2.400 2.400 4.200 6.000 7.800 10.200 12.000 12.000
32 Dziewiarstwo na drutach i szydełkach 600 600 900 1.200 1.500 1.800 2.100 2.100
33 Powroźnictwo 1.200 1.200 1.200 1.600 - - - -
34 Hafciarstwo 1.500 2.400 2.400 3.600 4.200 4.800 6.000 6.600
35 Repasacja pończoch 600 600 600 900 1.200 1.800 2.400 2.400
36 Dekatyzowanie 600 600 600 900 1.200 1.800 2.400 2.400
XII. Rzemiosła odzieżowe
37 Bieliźniarstwo 480 900 900 1.800 3.600 5.400 7.200 7.200
38 Gorseciarstwo 480 900 900 1.800 3.600 5.400 7.200 7.200
39 Czapnictwo 900 1.200 1.200 1.800 3.600 5.400 7.200 8.400
40 Modniarstwo 900 1.200 1.200 1.800 3.600 5.400 7.200 8.400
41 Krawiectwo męskie miarowe 900 1.140 1.140 1.800 2.280 4.200 4.800 5.400
42 Krawiectwo damskie ciężkie miarowe 900 1.140 1.140 1.800 2.280 3.600 4.200 4.800
43 Krawiectwo damskie lekkie 480 900 900 1.260 1.500 3.600 4.200 4.800
44 Cerowanie i naprawa odzieży, obciąganie guzików, okrętkowanie, mereżkowanie, plisowanie 600 600 600 900 1.200 1.800 2.400 2.400
XIII. Rzemiosła skórzane
45 Odświeżanie i renowacja wyrobów skórzanych 2.400 2.400 3.000 3.600 4.200 5.400 6.600 8.400
46 Odświeżanie i renowacja wyrobów futrzarskich 2.400 2.400 3.000 3.600 4.200 5.400 6.600 8.400
47 Cholewkarstwo 1.260 1.980 1.980 3.000 4.200 5.400 7.200 8.400
48 Szewstwo naprawkowe 720 1.380 1.380 1.980 3.000 3.600 4.200 4.800
49 Szewstwo miarowe 2.400 3.000 4.200 5.400 6.600 7.200 8.400 10.800
49a Szewstwo ortopedyczne 2.400 3.000 4.200 5.400 6.600 7.200 8.400 10.800
50 Rymarstwo 1.020 1.380 1.380 2.400 3.000 5.400 6.600 7.200
XIV. Rzemiosła spożywcze
51 Przemiał zbóż w wiatrakach i usługowe śrutowanie zbóż 2.400 2.400 2.400 2.400 2.400 2.400 2.400 2.400
52 Wytwarzanie waty z cukru 600 1.200 1.800 2.400 2.400 2.400 2.400 2.400
XV. Różne rzemiosła przemysłowe
53 Lutnictwo 1.800 3.000 3.000 4.200 4.800 5.400 6.000 6.600
54 Organmistrzostwo 1.800 3.000 3.000 4.200 4.800 - - -
55 Wytwarzanie instrumentów dętych 1.800 3.000 3.000 4.200 4.800 6.000 7.200 8.400
56 Wytwarzanie instrumentów perkusyjnych 1.800 3.000 3.000 4.200 4.800 6.000 7.200 8.400
57 Wytwarzanie instrumentów harmoniowych i fortepianowych 1.800 3.000 3.000 4.200 4.800 6.000 7.200 8.400
57a Ortopedyka 5.400 6.000 6.600 7.200 8.400 9.600 10.800 12.000
58 Parasolnictwo 2.400 3.600 3.600 5.400 6.600 9.000 10.800 12.000
59 Usługowe ręczne malowanie szyldów 1.800 3.000 3.000 4.800 4.800 9.600 10.500 12.000
XVI. Rzemiosła budowlane
60 Murarstwo 1.500 2.400 2.400 3.600 5.400 6.600 7.800 9.600
61 Ciesielstwo 1.500 2.400 2.400 3.600 4.800 5.400 6.000 6.600
62 Dekarstwo 1.500 2.400 2.400 3.600 6.000 7.200 8.400 9.600
63 Podsadzkarstwo 3.000 3.000 3.000 4.800 6.000 7.200 8.400 9.600
64 Malarstwo i tapeciarstwo 1.500 2.400 2.400 3.600 6.000 8.400 9.600 10.800
65 Instalatorstwo sanitarne i ogrzewania 1.920 2.400 2.400 4.500 6.000 7.200 8.400 9.600
66 Instalatorstwo gazowe 2.400 2.400 2.400 4.500 6.000 7.200 8.400 9.600
67 Instalatorstwo elektryczne 2.400 3.000 3.000 4.500 - - - -
68 Zduństwo 1.500 2.400 2.400 3.600 5.400 6.000 6.900 9.000
69 Studniarstwo 1.500 2.400 2.400 3.600 - - - -
XVII. Rzemiosła w zakresie obsługi

rolnictwa

70 Obsługa maszynowa produkcji rolniczej i ogrodniczej 1.200 1.200 1.800 2.400 3.000 3.600 4.200 4.800
XVIII. Rzemiosła w zakresie

gospodarki mieszkaniowej i

komunalnej

71 Pranie, prasowanie, prężenie firanek 1.200 1.200 1.200 1.800 2.400 2.400 2.400 2.400
72 Maglowanie 1.200 1.200 1.200 1.800 2.400 2.400 2.400 2.400
73 Pranie pierza i puchu 2.400 2.400 2.400 3.600 4.200 5.400 6.000 7.200
XIX. Różne rzemiosła

nieprzemysłowe

74 Fryzjerstwo męskie 660 1.500 1.500 2.400 2.400 3.000 3.600 4.200
75 Fryzjerstwo damskie 1.200 1.500 1.500 3.600 4.800 5.400 6.000 7.200
76 Fotografowanie 1.260 1.680 1.680 2.400 6.000 7.200 8.400 8.400
77 Manicure, pedicure 660 900 1.200 1.800 2.400 3.000 3.600 4.200
78 Usługi porządkowe (czyszczenie budynków i okien, sprzątanie wnętrz) 4.200 4.200 4.800 5.400 6.000 6.600 7.200 7.800
XX. Pozostałe rzemiosła i inne nie

wymienione rzemiosła

79 Rodzaje rzemiosł zaliczone do grup rzemiosł określonych w wykazie, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 30 września 1972 r. w sprawie oznaczania rodzajów rzemiosł oraz określenia uprawnień i kwalifikacji zawodowych wymaganych do ich wykonywania (Dz. U. Nr 45, poz. 290), jako "inne nie wymienione rzemiosła" lub "pozostałe rzemiosła" 4.800 4.800 4.800 4.800 6.000 7.200 9.000 12.000
1 § 1 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) i lit. b) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
2 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
3 § 1 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 1 lit. e) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
4 § 1 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 1 lit. f) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
5 § 2 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
6 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 i pkt 10 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
7 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
8 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
9 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
10 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 6 i pkt 10 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
11 § 7 skreślony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
12 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
13 § 10 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) i pkt 10 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
14 § 10 ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
15 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
16 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024