Wejście w życie poprawki do załącznika do Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, sporządzonej w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 2 czerwca 1972 r.
w sprawie wejścia w życie poprawki do załącznika do Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, sporządzonej w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z artykułem VII ustęp 2 Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, sporządzonej w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r. (Dz. U. z 1969 r. Nr 30, poz. 236) weszła w życie dnia 12 sierpnia 1971 r. poprawka do załącznika do tej konwencji.
Jednocześnie podaje się do wiadomości, że notyfikując o przyjęciu tej poprawki przez Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej notyfikowano Sekretarzowi Generalnemu Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej, zgodnie z artykułem VIII ustęp 1 konwencji, o rozbieżnościach między praktyką polską a normami 3.16.2. i 3.16.8. załącznika do Konwencji. Rozbieżności te są następujące:
1)
norma 3.16.2. - w odniesieniu do statków wycieczkowych wymagane jest każdorazowo zgłoszenie ogólne, lista pasażerów oraz lista załogi;
2)
norma 3.16.8. - jeżeli statek wycieczkowy zawija kolejno do kilku portów polskich, pasażerowie podlegają kontroli granicznej w każdym z tych portów.

(Tekst poprawki zamieszczony jest w załączniku do niniejszego numeru).

ZAŁĄCZNIK

Przekład

POPRAWKA

do załącznika do Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego,

sporządzona w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r.

Poprawka do załącznika do Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, 1965.

1. Rozdział 1. Definicje i postanowienia ogólne.

A. Definicje.

Bezpośrednio po określeniu "członek załogi" wprowadza się następujące nowe określenie: "Statek wycieczkowy" jest to statek w podróży międzynarodowej, przewożący pasażerów uczestniczących w zorganizowanym programie grupowym i zaokrętowanych na statku w celu odwiedzenia w określonym czasie jednego lub więcej różnych portów, a który normalnie podczas rejsu:

a) nie zaokrętowuje ani nie wyokrętowuje żadnych innych pasażerów,

b) nie załadowuje ani nie wyładowuje żadnego ładunku.

2. Rozdział 3. Wjazd i wyjazd osób.

Bezpośrednio po zaleconej praktyce 3.15.1 wprowadza się nowy podrozdział o treści następującej:

C. Ułatwienia dla statków odbywających podróże wycieczkowe i dla pasażerów tych statków.

W tym nowym podrozdziale wprowadza się następujące nowe normy i zalecone .praktyki:

3.16.1. Norma.

Władze publiczne udzielą statkowi wycieczkowemu drogą radiową prawa wolności ruchu, jeżeli na podstawie informacji otrzymanych od niego przed jego wejściem władze sanitarne właściwe dla przewidywanego portu wejścia statku uważają, że jego wejście nie spowoduje zawleczenia lub rozprzestrzenienia się choroby podlegającej kwarantannie.

3.16.2. Norma.

W stosunku do statków wycieczkowych wymagane są zgłoszenie ogólne, lista pasażerów i lista załogi, tylko w pierwszym porcie zawinięcia i w ostatnim porcie wyjściowym danego kraju, jeżeli nie nastąpiły zmiany warunków podróży.

3.16.3. Norma.

W stosunku do statków wycieczkowych wymagane jest zgłoszenie zasobów statku i zgłoszenie rzeczy załogi tylko jeden raz w pierwszym porcie zawinięcia danego kraju.

3.16.4. Norma.

Paszporty i inne urzędowe dokumenty tożsamości pasażerów statku wycieczkowego powinny znajdować się stale w ich posiadaniu.

3.16.5. Zalecona praktyka.

Jeżeli statek wycieczkowy pozostaje w porcie krócej niż 72 godziny, nie jest konieczne ażeby pasażerowie statku wycieczkowego posiadali wizy, z wyjątkiem szczególnych okoliczności określonych przez właściwą władzę publiczną.

Uwaga: Założeniem tej zaleconej praktyki jest, aby każde Umawiające się Państwo mogło wydać takim pasażerom lub przyjąć od nich z chwilą przybycia jakiś dowód stwierdzający, że mają oni zezwolenie na wejście na terytorium tego Państwa.

3.16.6. Norma.

Czynności kontrolne wykonywane przez władze publiczne nie powinny powodować nieuzasadnionego opóźnienia w stosunku do pasażerów statku wycieczkowego.

3.16.7. Norma.

W zasadzie, z wyjątkiem konieczności ustalenia tożsamości, pasażerowie statku wycieczkowego nie powinni być poddawani kontroli osobistej przez władze graniczne.

3.16.8. Norma.

Jeżeli statek pasażerski zawija kolejno do więcej niż jednego portu w tym samym kraju, pasażerowie powinni być w zasadzie kontrolowani przez władze publiczne tylko w pierwszym porcie zawinięcia i w ostatnim porcie wyjściowym.

3.16.9. Zalecona praktyka.

Ażeby ułatwić szybkie wyokrętowanie pasażerów, kontrola pasażerów przy wejściu statku wycieczkowego, o ile to jest wykonalne, powinna odbyć się na pokładzie statku przed jego wejściem na miejsce wyokrętowania.

3.16.10. Zalecana praktyka.

Pasażerowie statku wycieczkowego, którzy wyokrętowują się w jednym porcie i powracają na ten sam statek w innym porcie tego samego kraju, powinni korzystać z tych samych ułatwień co pasażerowie, którzy wyokrętowują się i powracają na statek wycieczkowy w tym samym porcie.

3.16.11. Zalecona praktyka.

Morska deklaracja o stanie zdrowia powinna być jedyną formą kontroli zdrowia wymaganą od pasażerów statku wycieczkowego.

3.16.12. Norma.

Wolnocłowe punkty sprzedaży powinny być udostępnione pasażerom statku wycieczkowego na pokładzie statku podczas jego postoju w porcie.

3.16.13. Norma.

Od pasażerów statku wycieczkowego nie powinno się wymagać składania pisemnej deklaracji celnej.

3.16.14. Zalecona praktyka.

Pasażerowie statku wycieczkowego nie powinni być poddawani żadnej kontroli walutowej.

3.16.15. Norma.

Od pasażerów statku wycieczkowego nie powinno się wymagać kart zaokrętowania (wyokrętowania).

3.16.16. Zalecona praktyka.

Z wyjątkiem przypadku kiedy kontrola pasażerów opiera się wyłącznie na liście pasażerów, władze publiczne nie powinny domagać się uzupełnienia listy pasażerów następującymi danymi:

narodowość (rubryka 6)

data i miejsce urodzenia (rubryka 7)

port zaokrętowania (rubryka 8)

port wyokrętowania (rubryka 9).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1972.27.199

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Wejście w życie poprawki do załącznika do Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, sporządzonej w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r.
Data aktu: 02/06/1972
Data ogłoszenia: 10/07/1972
Data wejścia w życie: 10/07/1972