Obsadzanie i zmiany na stanowiskach pracowniczych w radach narodowych oraz w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 marca 1970 r.
w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych w radach narodowych oraz w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym.

Na podstawie art. 61 ust. 5 i 6 oraz art. 65 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1963 r. Nr 29, poz. 172) zarządza się, co następuje:
Obsadzanie i zmiany na stanowiskach kierowniczych w radach narodowych.
§  1.
Powoływanie pracowników na stanowiska kierownicze w radach narodowych, określone w trybie przewidzianym w art. 13 ust. 3 ustawy o pracownikach rad narodowych, z uwzględnieniem §§ 2-6, oraz odwoływanie następuje w drodze uchwały prezydium rady narodowej.
§  2.
1.
Powoływanie i odwoływanie kierowników wydziałów i samodzielnych oddziałów prezydiów wojewódzkich rad narodowych następuje w porozumieniu z właściwym ministrem.
2.
Powoływanie i odwoływanie kierowników wydziałów prezydiów powiatowych rad narodowych następuje w porozumieniu z kierownikiem właściwego wydziału prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  3.
Kierowników wspólnych wydziałów rad narodowych oraz samodzielnych oddziałów (§ 2 ust. 1), niezależnie od trybu określonego w § 2, powołuje i odwołuje prezydium rady narodowej, której dany wydział podlega pod względem organizacyjnym i osobowym, w porozumieniu z zainteresowanym prezydium rady narodowej. Uchwały obu prezydiów w tym zakresie podejmowane są po zasięgnięciu opinii odpowiednich komisji rad narodowych.
§  4.
W radach narodowych miast nie stanowiących powiatów, a liczących powyżej 20 tys. mieszkańców, oraz dzielnicowych radach narodowych w miastach stanowiących powiaty powoływanie i odwoływanie kierowników wydziałów - w razie utworzenia takich jednostek organizacyjnych - następuje za zgodą przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej.
§  5.
W gromadzkich radach narodowych, radach narodowych miast nie stanowiących powiatów oraz radach narodowych osiedli powoływanie i odwoływanie:
1)
sekretarzy gromadzkich,
2)
sekretarzy miejskich,
3)
sekretarzy osiedli

następuje za zgodą przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej.

§  6.
Niezgłoszenie zastrzeżeń przez ministrów (§ 2 ust. 1) oraz kierowników wydziałów (§ 2 ust. 2) bądź przez przewodniczących prezydiów powiatowych rad narodowych (§§ 4 i 5) w ciągu 14 dni jest równoznaczne z osiągnięciem porozumienia lub wyrażeniem zgody co do powołania i odwołania pracownika.
§  7.
Odwoływanie pracowników ze stanowisk kierowniczych, z uwzględnieniem §§ 8 i 9, następuje na zasadach określonych w art. 27 ustawy o pracownikach rad narodowych.
§  8.
1.
Uchwały w sprawie powoływania i odwoływania kierowników wydziałów prezydiów wojewódzkich i powiatowych rad narodowych są podejmowane z uwzględnieniem zasad ustalonych w art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1963 r. Nr 29, poz. 172).
2.
W razie odwołania kierowników wydziałów prezydiów wojewódzkich lub powiatowych rad narodowych na ich prośbę bądź odwołania równoznacznego z rozwiązaniem stosunku pracy bez wypowiedzenia (art. 27 ust. 3 ustawy o pracownikach rad narodowych) prezydia właściwych rad narodowych informują o powyższym radę narodową na najbliższej sesji.

Obsadzanie i zmiany na stanowiskach niekierowniczych w radach narodowych.

§  9.
1.
Przyjmowanie do pracy osób na stanowiska niekierownicze w radach narodowych następuje w drodze umowy o pracę zawieranej z pracownikiem przez przewodniczącego prezydiom rady narodowej.
2.
Przyjmowanie do pracy osób na stanowiska niekierownicze następuje po zasięgnięciu opinii kierownika właściwego wydziału lub na jego wniosek; w odniesieniu do głównego księgowego gromadzkiej (miejskiej, osiedla) rady narodowej przewodniczący prezydium właściwej rady narodowej zasięga opinii kierownika wydziału finansowego prezydium powiatowej rady narodowej.
3.
Przyjmowanie do pracy osób na stanowiska kierowników referatów w radach narodowych miast nie stanowiących powiatów następuje w drodze umowy o pracę zawieranej przez przewodniczącego prezydium właściwej rady narodowej za zgodą przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej.
4.
Niezgłoszenie uwag przez kierownika wydziału (ust. 2) bądź przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej (ust. 3) w ciągu 14 dni jest równoznaczne z brakiem zastrzeżeń co do zatrudnienia pracownika.
§  10.
1.
Rozwiązywanie stosunku pracy z pracownikami na stanowiskach niekierowniczych następuje, z uwzględnieniem ust. 2, przy zastosowaniu zasad i trybu przewidzianych dla przyjmowania pracowników na dane stanowisko.
2.
Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikami na stanowiskach niekierowniczych, do których mają zastosowanie przepisy art. 24 ust. 1 pkt 1-5 oraz ust. 5 ustawy o pracownikach rad narodowych, następuje w drodze uchwały prezydium właściwej rady narodowej.
§  11.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz rad narodowych miast liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców w uzasadnionych wypadkach mogą na wniosek przewodniczących prezydiów tych rad upoważnić kierowników swoich wydziałów do przyjmowania do pracy pracowników na stanowiska niekierownicze i rozwiązywania z nimi stosunku pracy. Upoważnienie nie może dotyczyć rozwiązywania stosunku pracy z pracownikiem, do którego mają zastosowanie przepisy art. 24 ust. 1 pkt 4-5 oraz ust. 5 ustawy o pracownikach rad narodowych.

Przepisy wspólne dotyczące pracowników rad narodowych.

§  12.
Zaszeregowania i awansowania pracowników na stanowiskach kierowniczych i niekierowniczych dokonuje we własnym zakresie organ właściwy do ich zatrudnienia.
§  13.
Dokonywanie zmian i rozwiązywanie stosunku pracy z pracownikami rad narodowych następuje we współdziałaniu z właściwą instancją związku zawodowego na zasadach określonych w art. 22, 24 ust. 4, art. 27 ust. 2 oraz art. 67 ustawy o pracownikach rad narodowych.

Obsadzanie i zmiany na stanowiskach kierowniczych i pracowniczych w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym.

§  14.
1.
Powoływanie i odwoływanie dyrektorów (kierowników), zastępców dyrektorów (kierowników) oraz głównych księgowych zjednoczeń, zarządów, zrzeszeń, dyrekcji, przedsiębiorstw, zakładów i instytucji podporządkowanych radom narodowym następuje na zasadach następujących:
1)
dyrektorów (kierowników) zjednoczeń, zarządów, zrzeszeń, dyrekcji (jednostek równorzędnych) oraz przedsiębiorstw, zakładów i instytucji powołują i odwołują prezydia właściwych rad narodowych;
2)
zastępców dyrektorów (kierowników) oraz głównych księgowych jednostek organizacyjnych wymienionych w pkt 1 powołują i odwołują przewodniczący prezydiów właściwych rad narodowych;
3)
dyrektorów, ich zastępców oraz głównych księgowych przedsiębiorstw i zakładów zgrupowanych w wojewódzkich zjednoczeniach (zarządach, zrzeszeniach), a podporządkowanych powiatowym radom narodowym, powołują i odwołują prezydia powiatowych rad narodowych w porozumieniu z dyrektorem wojewódzkiego zjednoczenia (zarządu, zrzeszenia); w odniesieniu do głównego księgowego dyrektor zasięga opinii głównego księgowego wojewódzkiego zjednoczenia (zarządu, zrzeszenia).
2.
1)
Uchwały prezydium wojewódzkiej rady narodowej w sprawie powoływania i odwoływania dyrektorów wojewódzkich zjednoczeń (zarządów, zrzeszeń), wojewódzkich zarządów inwestycji miejskich (jednostek równorzędnych) oraz dyrekcji budownictwa rolniczego są podejmowane w porozumieniu z właściwym ministrem.
2)
Uchwały prezydiów rad narodowych w sprawie powoływania dyrektorów (kierowników) artystycznych w przedsiębiorstwach artystycznych są podejmowane w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki.
3)
Uchwały prezydiów gromadzkich (miejskich, osiedli) rad narodowych w sprawie powoływania kierowników przedsiębiorstw i zakładów są podejmowane za zgodą przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej.
4)
Niezgłoszenie uwag przez ministrów (pkt 1 i 2) oraz dyrektorów wojewódzkich zjednoczeń (zarządów, zrzeszeń) (ust. 1 pkt 3) i przewodniczących prezydiów powiatowych rad narodowych (pkt 3) w ciągu 14 dni jest równoznaczne z osiągnięciem porozumienia bądź z wyrażeniem zgody na obsadzenie lub zmianę na danym stanowisku.
3.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą upoważnić przewodniczących prezydiów tych rad do powoływania i odwoływania dyrektorów przedsiębiorstw i zakładów zgrupowanych w wojewódzkich zjednoczeniach (zarządach, zrzeszeniach), jak również dyrekcji okręgowych (rejonowych) inwestycji oraz terenowych inspektoratów budownictwa rolniczego.
2)
Prezydia wojewódzkich rad narodowych w szczególnie uzasadnionych wypadkach mogą na wniosek przewodniczących prezydiów tych rad narodowych upoważnić dyrektorów wojewódzkich zjednoczeń (zarządów, zrzeszeń), wojewódzkich zarządów inwestycji miejskich (jednostek równorzędnych) oraz dyrekcji budownictwa rolniczego do powoływania i odwoływania dyrektorów, zastępców dyrektorów oraz głównych księgowych, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 3, przedsiębiorstw i zakładów zgrupowanych w wojewódzkich zjednoczeniach (zarządach, zrzeszeniach), jak również dyrekcji okręgowych (rejonowych) inwestycji oraz terenowych inspektoratów budownictwa rolniczego.
3)
Prezydia wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych miast liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców mogą na wniosek przewodniczącego prezydium upoważnić kierowników swoich wydziałów do powoływania i odwoływania dyrektorów (kierowników) i ich zastępców oraz głównych księgowych zakładów i instytucji podległych tym wydziałom.
§  15.
1.
Powoływanie i odwoływanie dyrektorów wojewódzkich zjednoczeń (zarządów, zrzeszeń), wojewódzkich zarządów inwestycji miejskich (jednostek równorzędnych), dyrekcji budownictwa rolniczego oraz dyrektorów (kierowników) wojewódzkich przedsiębiorstw nie zgrupowanych w zjednoczeniach - następuje, niezależnie od trybu określonego w § 14, po zasięgnięciu opinii właściwej komisji rady narodowej.
2.
Uchwały prezydiów wojewódzkich rad narodowych w sprawie powoływania i odwoływania dyrektorów wojewódzkich zjednoczeń prezydia tych rad przedkładają na najbliższej sesji radzie narodowej do zatwierdzenia.
§  16.
Zaszeregowania i awansowania pracowników wymienionych w § 14 dokonuje we własnym zakresie organ właściwy do ich powoływania.
§  17.
Przyjmowanie do pracy w zjednoczeniach (zarządach, zrzeszeniach), przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach pracowników nie wymienionych w § 14 oraz ich zaszeregowanie, awansowanie i rozwiązywanie z nimi stosunku pracy należy do właściwości dyrektorów (kierowników) tych jednostek.
§  18.
Zasady i tryb przyjmowania i rozwiązywania stosunku pracy (stosunku służbowego):
1)
z nauczycielami (kierownikami, dyrektorami) i innymi pracownikami pedagogicznymi szkół i placówek oświatowo-wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych bądź
2)
z dyrektorami (kierownikami) i zastępcami dyrektorów muzeów podporządkowanych radom narodowym, jak również
3)
z naczelnymi lekarzami uzdrowisk

- regulują odrębne przepisy.

Przepisy końcowe.

§  19.
Tracą moc dotychczasowe przepisy w sprawach unormowanych w niniejszym rozporządzeniu, w szczególności rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 lipca 1963 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych prezydiów rad narodowych oraz na niektórych stanowiskach w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym (Dz. U. Nr 35, poz. 203) oraz § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu powoływania sekretarza gromadzkiego oraz jego obowiązków i praw (Dz. U. z 1958 r. Nr 10, poz. 34, z 1959 r. Nr 71, poz. 448 oraz z 1963 r. Nr 35, poz. 203).
§  20.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa:
1)
o prezydiach wojewódzkich rad narodowych - należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw;
2)
o prezydiach powiatowych rad narodowych - należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz prezydia dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw;
3)
o prezydiach miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów - należy przez to rozumieć również prezydia dzielnicowych rad narodowych w miastach stanowiących powiaty oraz rad narodowych osiedli;
4)
o wydziałach - należy przez to rozumieć również jednostki równorzędne o innej nazwie;
5)
o ministrach - należy przez to rozumieć również kierowników urzędów centralnych;
6)
o ustawie o pracownikach rad narodowych - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 15 lipca 1968 r. o pracownikach rad narodowych (Dz. U. Nr 25, poz. 164).
§  21.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, właściwym ministrom oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024