Oddawanie nieruchomości, które przeszły na własność Państwa wskutek wyjazdu poprzednich właścicieli z kraju, członkom ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 maja 1970 r.
w sprawie oddawania nieruchomości, które przeszły na własność Państwa wskutek wyjazdu poprzednich właścicieli z kraju, członkom ich rodzin.

Na podstawie art. 38 ust. 8 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. z 1969 r. Nr 22, poz. 159) zarządza się, co następuje:
§  1.
Nieruchomości, które przeszły na własność Państwa na podstawie art. 38 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. z 1969 r. Nr 22, poz. 159), mogą być oddawane na własność lub w użytkowanie wieczyste pozostałym w kraju członkom rodziny poprzednich właścicieli.
§  2.
Członkami rodziny, którym mogą być oddane na własność lub w użytkowanie wieczyste nieruchomości wymienione w § 1, są małżonek, rodzice, dzieci i wnukowie oraz rodzeństwo osoby, której nieruchomość przeszła na własność Państwa wskutek jej wyjazdu z kraju i utraty obywatelstwa polskiego.
§  3.
1.
W miastach i osiedlach tereny przeznaczone pod budowę domów jednorodzinnych, małych domów mieszkalnych, budynków mieszkalno-pensjonatowych, budynków przeznaczonych na pomieszczenia warsztatów rzemieślniczych lub drobnych zakładów przemysłowych, budynków związanych z gospodarstwem rolnym oraz zabudowane takimi domami i budynkami, jak też tereny rolne, mogą być oddane osobom wymienionym w § 2 w nieodpłatne użytkowanie wieczyste z nieodpłatnym przeniesieniem własności domów i budynków położonych na tych terenach.
2.
W gromadach mogą być oddane nieodpłatnie na własność tereny wraz z domami i budynkami wymienionymi w ust. 1.
§  4.
Warunkiem przeniesienia praw rzeczowych wymienionych w § 3 jest złożenie wniosku przez osoby wymienione w § 2 w nieprzekraczalnym terminie 6-miesięcznym, licząc od dnia wyjazdu za granicę poprzedniego właściciela.
§  5.
1.
Jeżeli więcej niż jeden z członków rodziny złożył wniosek o przeniesienie na jego rzecz praw rzeczowych wymienionych w § 3, przeniesienie tych praw może nastąpić w całości lub części na jednego, niektórych lub wszystkich wnioskodawców.
2.
Jeżeli przeniesienie praw rzeczowych następuje na dwu lub więcej wnioskodawców, przenosi się prawa rzeczowe na ich współwłasność lub współużytkowanie wieczyste w określonych częściach ułamkowych, przy czym przeniesienie może nastąpić w różnych częściach ułamkowych na rzecz różnych wnioskodawców.
§  6.
1.
Jeżeli przedmiotem przeniesienia praw rzeczowych jest teren zabudowany małym domem mieszkalnym lub domem odpowiadającym pod względem przedmiotowym warunkom takiego domu, należy równocześnie z ustanowieniem odrębnej własności poszczególnych lokali przenieść prawa do jednego lokalu na rzecz jednego, niektórych lub wszystkich wnioskodawców.
2.
Można również prawa własności do poszczególnych lokali w małym domu mieszkalnym przenieść na różnych wnioskodawców.
§  7.
1.
Jeżeli przedmiotem przeniesienia praw rzeczowych jest gospodarstwo rolne, można prawa rzeczowe przenieść tylko na wnioskodawców posiadających kwalifikacje do nabycia nieruchomości rolnych.
2.
Jeżeli przedmiotem przeniesienia praw rzeczowych jest budynek mieszkalno-pensjonatowy, warsztat rzemieślniczy lub drobny zakład przemysłowy, można prawa rzeczowe przenieść tylko na wnioskodawców mających uprawnienia do prowadzenia pensjonatu, zakładu rzemieślniczego lub przemysłowego oraz pod warunkiem złożenia przez nich oświadczenia, że będą zakład osobiście prowadzić.
§  8.
1.
Jeżeli przedmiotem przeniesienia praw rzeczowych jest teren przeznaczony do zabudowy domami lub budynkami wymienionymi w § 3, należy przy przeniesieniu praw rzeczowych ograniczyć powierzchnię terenu do powierzchni normatywnej, a jeżeli teren jest zabudowany - do powierzchni potrzebnej do prawidłowego użytkowania domów lub budynków.
2.
Jeżeli przedmiotem przeniesienia praw rzeczowych jest gospodarstwo rolne, powierzchnia jego nie może przekroczyć normy obszarowej gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. z 1958 r. Nr 17, poz. 71 i z 1963 r. Nr 28, poz. 168) łącznie z powierzchnią stanowiącą z innego tytułu własność wnioskodawcy.
3.
Przedmiotem przeniesienia na rzecz jednego wnioskodawcy może być tylko powierzchnia odpowiadająca jednej działce normatywnej lub jednemu gospodarstwu rolnemu.
§  9.
Jeżeli przeniesienie praw rzeczowych wymienionych w § 3 wymaga odpowiedniego podziału nieruchomości, podziału należy dokonać przed przeniesieniem praw rzeczowych, pod warunkiem, że podział nieruchomości jest dopuszczalny.
§  10.
1.
Właściwy do rozpoznania wniosków o przeniesienie praw rzeczowych wymienionych w § 3 jest:
1)
organ gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium powiatowej (miejskiej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej miasta wyłączonego z województwa) rady narodowej co do nieruchomości położonych na terenach wymienionych w art. 1 ust. 1 i art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach; jeżeli przedmiotem przeniesienia jest teren rolny - organ ten rozpoznaje wniosek w porozumieniu z organem do spraw rolnych tego prezydium,
2)
organ do spraw rolnych prezydium powiatowej rady narodowej co do nieruchomości położonych na innym terenie.
2.
Przed wydaniem decyzji organ wymieniony w ust. 1 zasięga opinii właściwego organu prezydium rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu, osiedla lub gromady miejsca położenia nieruchomości.
§  11.
1.
Przy oddawaniu nieruchomości bierze się pod uwagę zatrudnienie wnioskodawcy w uspołecznionym zakładzie pracy, szczególnie zatrudnienie w górnictwie lub rolnictwie, prowadzenie rzemiosła, prowadzenie gospodarstwa rolnego, dotychczasowe zamieszkanie w domu lub prowadzenie gospodarstwa rolnego, będących przedmiotem przeniesienia własności, warunki bytowe oraz dotychczasowe zamieszkiwanie.
2.
Odmowa przyznania praw rzeczowych wymienionych w § 3 niektórym z wnioskodawców mającym jednakowe warunki może nastąpić, gdy byłoby gospodarczo niesłuszne przeniesienie ułamkowych części własności (użytkowania wieczystego) na większą liczbę osób; odmowa wszystkim wnioskodawcom lub jedynemu wnioskodawcy może nastąpić, gdy przemawiają za tym względy społeczne (nie pracujący, utrzymujący się z nieznanych źródeł dochodu itp.).
§  12.
1.
Decyzja administracyjna organu wymienionego w § 10 jest podstawą do zawarcia w formie aktu notarialnego umowy przeniesienia praw rzeczowych do nieruchomości na rzecz osoby (osób) wymienionej w decyzji.
2.
Koszty sporządzenia notarialnego aktu przeniesienia praw rzeczowych oraz opłat związanych z założeniem księgi wieczystej, a w razie podziału nieruchomości również koszty związane z podziałem, ponosi osoba nabywająca prawa rzeczowe.
§  13.
1.
Wnioski o przeniesienie praw rzeczowych do nieruchomości wymienionych w § 1, które stały się własnością państwową po dniu 21 października 1961 r., a przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, mogą być składane przez członków rodziny poprzednich właścicieli (§ 2) w nieprzekraczalnym terminie rocznym, licząc od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
2.
Wnioski wymienione w ust. 1 mogą być uwzględnione, jeżeli prawa rzeczowe do nieruchomości nie zostały przeniesione na osoby trzecie przed złożeniem wniosku.
3.
Wniosek może być złożony przez rozwiedzionego małżonka.
§  14.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrom Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie czternastu dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.13.119

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Oddawanie nieruchomości, które przeszły na własność Państwa wskutek wyjazdu poprzednich właścicieli z kraju, członkom ich rodzin.
Data aktu: 18/05/1970
Data ogłoszenia: 29/05/1970
Data wejścia w życie: 13/06/1970