Bezpieczeństwo pożarowe podczas żniw i omłotów oraz przy składowaniu płodów rolnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 14 stycznia 1969 r.
w sprawie bezpieczeństwa pożarowego podczas żniw i omłotów oraz przy składowaniu płodów rolnych.

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przy ustawianiu stert, stogów, brogów i innych podobnych obiektów należy zachować co najmniej następujące odległości:

1) od wszelkich budynków w gospodarstwach uspołecznionych - 100 m,

a w innych - 30 m,

2) od dróg publicznych - 50 m,

3) od lasów, zagajników i innych terenów zadrzewionych - 100 m,

4) od torów kolejowych - 100 m,

5) od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia oraz innych napowietrznych linii elektrycznych - 25 m,

6) między stertami bądź parami stert w gospodarstwach uspołecznionych - 100 m,

7) między stertami bądź parami stert, stogów, brogów, słomy i siana w indywidualnych gospodarstwach rolnych oraz punktach skupu Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" - 30 m,

przy czym odległość między stogami w parach nie powinna być mniejsza niż 6 m.

§  2.
Jeżeli położenie lub wielkość działki w indywidualnych gospodarstwach rolnych nie pozwala na zachowanie odległości określonych § 1 pkt 1 i 2, sterty, stogi i brogi mogą być ustawiane w odległościach nie mniejszych niż:

1) od budynków - 20 m,

2) od dróg publicznych - 30 m.

§  3.
Sterty, stogi lub brogi na ścierniskach powinny być oborane w promieniu 5 m.
§  4.
Sterty, stogi lub brogi ze zbożem nie młóconym, słomą, ściółką, paszami słomiastymi, roślinami oleistymi i włóknistymi nie mogą zajmować powierzchni większej niż 600 m2, a kubatura ich nie może przekraczać 2.500 m3.
§  5.
W okresie żniw kopy zbóż na ścierniskach znajdujących się w pobliżu torów kolejowych należy ustawiać w odległości co najmniej 30 m od nasypów kolejowych; ścierniska przy tych nasypach powinny być zaorane.
§  6.
Siano, koniczynę, lucernę i inne pasze należy składować w warunkach uniemożliwiających ich samozapalenie się, tj. w pomieszczeniach suchych, nie zaciekających, przewiewnych, a przede wszystkim w stanie dostatecznie wysuszonym. W razie konieczności składowania wymienionych artykułów w stanie nie dosuszonym z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych należy kontrolować, szczególnie w okresie pierwszych 4 tygodni składowania, wzrost ich temperatury w celu niedopuszczenia do powstania ogniska samozapalnego.
§  7.
Podczas prac żniwnych i omłotowych należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa pożarowego, a w szczególności:
1)
osoby obsługujące maszyny rolnicze, poruszane za pomocą różnego rodzaju silników, obowiązane są przy ich eksploatacji stosować się do wskazań przeciwpożarowych podanych w przepisach obsługi,
2)
urządzenia wydechowe silników spalinowych powinny być zabezpieczone przed wydobywaniem się iskier,
3)
pracujące silniki spalinowe należy tak ustawiać, aby iskry, dym lub spaliny znoszone były z wiatrem w kierunku przeciwnym od stert, stogów, brogów i budynków,
4)
odległość miejsca ustawienia silnika spalinowego od sterty, stogu, brogu lub budynku, w którym dokonuje się omłotów, powinna wynosić co najmniej 10 m,
5)
miejsce przeznaczone na ustawienie silnika spalinowego należy oczyścić z przedmiotów palnych, a maszyny używane przy omłocie należy ustawić na twardym podkładzie i zaopatrzyć w liny lub łańcuchy, mogące służyć do ich odciągania na wypadek pożaru.
§  8.
Silniki elektryczne nie okapturzone, używane do omłotów, należy ustawiać w odległości co najmniej 5 m od stert, stogów, brogów i budynków, w których dokonuje się omłotów.
§  9.
1.
Podczas dokonywania omłotów należy sprawdzać, czy:
1)
koła pasowe i pasy przy młocarniach nie ocierają się o ich osłony,
2)
słoma nie utrudnia pracy wytrząsaczy i nie jest powtórnie porywana i okręcana wokół bębna,
3)
części cierne młocarni nie zagrzewają się nadmiernie,
4)
instalacja i urządzenia elektryczne nie uległy uszkodzeniu,
5)
pył i zanieczyszczenia osiadające na instalacji i urządzeniach elektrycznych nie powodują zagrożenia pożarowego.
2.
W razie dokonywania omłotów w stodole należy zapewnić dostęp do wyjść ewakuacyjnych.
§  10.
Zapasy materiałów pędnych w ilości nie przekraczającej jednodniowego zapotrzebowania powinny być przechowywane w zamkniętych, nie tłukących się naczyniach, w odległości co najmniej 10 m od miejsca dokonywania omłotów, zlokalizowanego poza obrębem zabudowań, stert, stogów i brogów.
§  11.
1.
Zabrania się palenia tytoniu i używania ognia otwartego w miejscu dokonywania omłotów oraz miejscu składowania materiałów pędnych.
2.
Na palenie tytoniu należy wyznaczyć miejsce w odległości co najmniej 20 m od miejsca dokonywania omłotów lub miejsca składowania materiałów pędnych. Miejsce to powinny być oczyszczone z materiałów palnych.
§  12.
W miejscu dokonywania omłotów należy przygotować:
1)
w państwowych i spółdzielczych gospodarstwach rolnych - beczkę z wodą o pojemności co najmniej 200 l, 2 wiadra i 2 tłumice albo 2 gaśnice oraz 2 tłumice;
2)
w indywidualnych gospodarstwach rolnych - beczkę z wodą o pojemności co najmniej 100 l, wiadro i tłumicę albo gaśnicę i tłumicę.
§  13.
1.
Kierownicy państwowych oraz spółdzielczych gospodarstw rolnych obowiązani są osobiście lub przez wyznaczone przez siebie osoby dopilnować przestrzegania przepisów rozporządzenia, a przed przystąpieniem do omłotów wyznaczyć osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo pożarowe.
2.
W indywidualnych gospodarstwach rolnych obowiązek, o którym mowa w ust. 1, ciąży na właścicielach lub użytkownikach gospodarstwa.
3.
Jeżeli omłoty dokonywane są przy użyciu silników i maszyn, odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów §§ 7-10 ponoszą osoby kierujące bezpośrednio pracą tych silników i maszyn.
§  14.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 21 marca 1952 r. o warunkach składowania niektórych artykułów produkcji rolnej i ochronie przeciwpożarowej przy omłotach (Dz. U. z 1952 r. Nr 34, poz. 244 i z 1957 r. Nr 41, poz. 183).
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024