Fundusz zakładowy w niektórych jednostkach organizacyjnych resortu żeglugi.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 czerwca 1967 r.
w sprawie funduszu zakładowego w niektórych jednostkach organizacyjnych resortu żeglugi.

Na podstawie art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy zarządów portów morskich, podległych Zjednoczeniu Portów Morskich, zwanych dalej "przedsiębiorstwami".
§  2.
Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu jest mowa:
1)
o "planowanych kosztach" - należy przez to rozumieć sumę planowanych na dany rok kosztów działalności podstawowej i planowanego na dany rok wyniku z działalności pomocniczej i z działalności pozaoperacyjnej;
2)
o "kosztach rzeczywistych" - należy przez to rozumieć sumę następujących składników:
a)
koszty rzeczywiste działalności podstawowej,
b)
rzeczywisty wynik z działalności pomocniczej i z działalności pozaoperacyjnej,
c)
rzeczywiste saldo zysków i strat nadzwyczajnych.
§  3.
Fundusz zakładowy składa się z części zasadniczej (zasadniczy fundusz zakładowy) i z części dodatkowej (dodatkowy fundusz zakładowy).
§  4.
1.
Przedsiębiorstwo tworzy fundusz zasadniczy, jeżeli:
1)
nie pogorszy wskaźnika czasu obsługi statków w porcie osiągniętego w roku poprzedzającym,
2)
nie przekroczy kosztów planowanych na dany rok.
2.
Zasadniczy fundusz zakładowy wynosi:
1)
3% planowanego na dany rok osobowego funduszu płac w razie spełnienia warunku wymienionego w ust. 1 pkt 1,
2)
1,5% planowanego na dany rok osobowego funduszu płac w razie spełnienia warunku wymienionego w ust. 1 pkt 2.
3.
Stawki funduszu zasadniczego w razie spełnienia warunku określonego w ust. 1 pkt 1 ustala dla przedsiębiorstw dyrektor Zjednoczenia. Stawki te można różnicować w zależności od stopnia trudności w osiągnięciu wskaźnika czasu obsługi statku w porcie w wysokości równej wskaźnikowi osiągniętemu w roku poprzedzającym i możliwości jego przekroczenia.
4.
Sposób obliczania czasu obsługi statku w porcie ustali Minister Żeglugi w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  5.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo pogorszy osiągnięty w roku poprzedzającym wskaźnik czasu obsługi statków w porcie, zasadniczy fundusz zakładowy ulega zmniejszeniu o 17% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia tego wskaźnika w granicach do 5% pogorszenia. W razie pogorszenia wskaźnika czasu obsługi statków więcej niż o 5%, jednak nie więcej niż o 10%, przedsiębiorstwo może dokonać odpisu w wysokości do 15% zasadniczego funduszu zakładowego.
2.
Jeżeli pogorszenie wskaźnika czasu obsługi statków w porcie przekroczy 10%, przedsiębiorstwo traci prawo do zasadniczego funduszu zakładowego.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 dotyczą części zasadniczego funduszu zakładowego, o której mowa w § 4 ust. 2 pkt 1.
§  6.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo przekroczy planowane koszty, zasadniczy fundusz zakładowy, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2, ulega zmniejszeniu o kwotę równą 0,1% planowanego osobowego funduszu płac za każde rozpoczęte 0,1% przekroczenia planowanych kosztów w granicach do 0,5% pogorszenia, a o kwotę równą 0,2% planowanego osobowego funduszu płac za każde rozpoczęte 0,1% przekroczenia planowanych kosztów w granicach od 0,5 do 1% pogorszenia.
2.
W razie przekroczenia planowanych kosztów o 1% lub więcej procent przedsiębiorstwo traci prawo do zasadniczego funduszu zakładowego (§ 4 ust. 2 pkt 2).
§  7.
1.
Przedsiębiorstwo, które utworzy zasadniczy fundusz zakładowy w pełnej wysokości (§ 4 ust. 2 pkt 1 i 2), tworzy dodatkowy fundusz zakładowy za poprawę wskaźnika czasu obsługi statku w porcie, osiągniętą w stosunku do roku poprzedzającego, według następujących stawek:
Za poprawę wskaźników czasu obsługi statku w porcie Stawka funduszu zakładowego wyrażona w procencie planowanego osobowego funduszu płac za każdy procent poprawy wskaźnika czasu obsługi statku w porcie
do 2% 0,3
powyżej 2% 0,4
2.
Odpisy na fundusz zakładowy należy liczyć w sposób składany, tj. oddzielnie dla każdego przedziału w tabeli.
3.
Poprawę wskaźnika czasu obsługi statku w porcie oblicza się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku przy zastosowaniu ogólnie przyjętych zasad zaokrąglania.
§  8.
1.
Przedsiębiorstwom, które wykażą się szczególnymi osiągnięciami w zakresie obniżenia kosztów lub w których zajdzie konieczność zneutralizowania skutków pogorszenia wskaźników, od których uzależnia się dokonywanie odpisów na fundusz zakładowy - wywołanego przyczynami niezależnymi od przedsiębiorstwa - może być przyznany fundusz zakładowy lub mogą być dodatkowo zwiększone odpisy na fundusz zakładowy.
2.
Decyzje o przyznaniu funduszu zakładowego lub o zwiększeniu odpisów na fundusz zakładowy wydaje:
1)
Minister Żeglugi - w granicach kwoty równej 0,2% planowanego osobowego funduszu płac przedsiębiorstw objętych rozporządzeniem,
2)
dyrektor Zjednoczenia Portów Morskich - w granicach kwoty równej 0,3% planowanego osobowego funduszu płac przedsiębiorstw objętych rozporządzeniem.
§  9.
Przy ustalaniu sumy rzeczywistych kosztów (§ 2 pkt 2) dokonuje się korekty kosztów działalności podstawowej i korekty wyników z działalności pomocniczej i działalności pozaoperacyjnej z tytułów wymienionych w art. 6 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78).
§  10.
W przedsiębiorstwach objętych rozporządzeniem stosuje się przepisy uchwały Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad podziału funduszu zakładowego przeznaczonego na nagrody (Monitor Polski Nr 61, poz. 322).
§  11.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują odpisów na fundusz zakładowy co kwartał, przyjmując za podstawę obliczenia tych odpisów odpowiednie dane, wynikające z kwartalnych sprawozdań finansowych i rzeczowych, a za podstawę rocznego odpisu dane wykazane w zweryfikowanym sprawozdaniu finansowym rocznym, po dokonaniu korekt wymienionych w § 9, oraz dane wykazane w sprawozdaniach rzeczowych. Za podstawę obliczeń kwartalnych przyjmuje się dane od początku roku do końca danego kwartału. W celu ustalenia kwot odpisów kwartalnych należy porównać rzeczywiste koszty (§ 2 pkt 2) z planowanymi kosztami kwartalnymi (§ 2 pkt 1) oraz rzeczywiste kwartalne wskaźniki czasu obsługi statku w porcie z rzeczywistymi kwartalnymi wskaźnikami czasu obsługi statku w porcie w roku poprzedzającym.
2.
Przedsiębiorstwo może dokonywać po upływie pierwszego półrocza i trzeciego kwartału wypłat zaliczkowych w wysokości nie przekraczającej 25% kwoty odpisu na fundusz zakładowy za dany okres. Zaliczkowe wypłaty na nagrody i świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników nie mogą przekraczać kwoty odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac wykonanego w danym okresie.
§  12.
1.
Jeżeli wyniki roczne w zakresie rzeczywistego kształtowania się kosztów i wskaźnika czasu obsługi statku w porcie, od których uzależnione są odpisy na fundusz zakładowy, nie uzasadniają pełnej wysokości utworzonego i wypłaconego zaliczkowo funduszu zakładowego za pierwsze półrocze oraz za trzeci kwartał, kwoty nadpłacone podlegają potrąceniu z funduszu następnego roku bądź z funduszu następnych lat - aż do całkowitego zlikwidowania nadpłaty.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli w wyniku badania prawidłowości utworzonego funduszu zakładowego zostanie ujawnione, że przedsiębiorstwo dokonało odpisów w kwocie większej od rzeczywiście przysługującej.
§  13.
1.
Przedsiębiorstwo, które nie spełni warunków określonych w rozporządzeniu i w związku z tym nie utworzy funduszu zakładowego, może wydatkować na nagrody i świadczenia dla pracowników kwotę nie przekraczającą 0,2% planowanego na dany okres osobowego funduszu płac. Wydatki te zalicza się na straty przedsiębiorstwa.
2.
Jeżeli w następnych okresach danego roku przedsiębiorstwo utworzy fundusz zakładowy, wówczas kwotę wydatków, o których mowa w ust. 1, należy traktować jako zaliczkową wypłatę z funduszu zakładowego.
§  14.
W odniesieniu do przedsiębiorstw objętych niniejszym rozporządzeniem traci moc uchwała nr 84 Rady Ministrów z dnia 3 marca 1960 r. w sprawie finansowania wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych (Monitor Polski Nr 33, poz. 162 z późniejszymi zmianami).
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do funduszu zakładowego począwszy od roku 1967.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024