Warunki sprzedaży oraz sposób ewidencjonowania i magazynowania broni, amunicji i prochu strzelniczego przez uspołecznione przedsiębiorstwa handlowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW HANDLU WEWNĘTRZNEGO I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 18 maja 1962 r.
w sprawie warunków sprzedaży oraz sposobu ewidencjonowania i magazynowania broni, amunicji i prochu strzelniczego przez uspołecznione przedsiębiorstwa handlowe.

Na podstawie art. 17 ust. 2, art. 19 ust. 2, art. 24 ust. 4 i art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o broni, amunicji i materiałach wybuchowych (Dz. U. Nr 6, poz. 43) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przez użyte w rozporządzeniu określenie "broń" należy rozumieć:
1)
broń myśliwską (śrutową, kulową i śrutowo-kulową),
2)
broń sportową (karabinki, pistolety i wiatrówki).
2.
Przez użyte w rozporządzeniu określenie "amunicja" należy rozumieć: naboje śrutowe i kulowe do broni, o której mowa w ust. 1.
§  2.
1.
Broń i amunicję do niej oraz proch strzelniczy i spłonki można sprzedawać wyłącznie osobom, które okażą ważne pozwolenie na tę broń, wydane przez właściwy organ Milicji Obywatelskiej lub organ wojskowy, albo legitymację wydaną przez Ministra Spraw Zagranicznych, stwierdzającą przynależność okaziciela do korpusu dyplomatycznego.
2.
Rodzaj i kaliber sprzedawanej broni oraz amunicja do niej powinny odpowiadać rodzajowi i kalibrowi broni wymienionej w pozwoleniu. Przepis niniejszy nie dotyczy osób należących do korpusu dyplomatycznego.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wydanych na podstawie przepisów z dnia 27 października 1932 r. - Prawo o broni, amunicji i materiałach wybuchowych (Dz. U. Nr 94, poz. 807 z późniejszymi zmianami) pozwoleń, które zachowują swą ważność przez czas, na jaki zostały wydane.
§  3.
Osobom nie posiadającym pozwolenia na broń można sprzedawać proch strzelniczy i spłonki na podstawie pozwolenia wojewódzkiej (równorzędnej) komendy Milicji Obywatelskiej wydanego w trybie art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o broni, amunicji i materiałach wybuchowych, na warunkach określonych w tym pozwoleniu.
§  4.
1.
O każdorazowej sprzedaży broni należy zawiadomić pisemnie organ, który wydał pozwolenie (legitymację).
2.
Zawiadomienie należy wysłać nie później niż w ciągu trzech dni od daty sprzedaży.
3.
Zawiadomienie powinno zawierać: imię i nazwisko nabywcy, numer pozwolenia (legitymacji), rodzaj, kaliber i numer sprzedanej broni.
§  5.
Przedsiębiorstwa uspołecznione, uprawnione do handlu bronią, amunicją i prochem strzelniczym, obowiązane są do ewidencjonowania i magazynowania broni, amunicji i prochu strzelniczego w sposób określony instrukcją stanowiącą załącznik do rozporządzenia.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

INSTRUKCJA W SPRAWIE EWIDENCJONOWANIA I MAGAZYNOWANIA BRONI, AMUNICJI I PROCHU STRZELNICZEGO

I. Ewidencjonowanie.
1.
Ewidencjonowaniu podlega obrót (przychód i rozchód) bronią, amunicją i prochem strzelniczym.
2.
Przedsiębiorstwa handlu hurtowego ewidencjonują przychód i rozchód broni na zasadach ogólnych, stosowanych przy ewidencjonowaniu artykułów sportowych, z tym że do elementów podlegających ewidencji należą: rodzaj, kaliber i numer broni.
3.
Punkty sprzedaży detalicznej przedsiębiorstw handlu detalicznego ewidencjonują obroty handlowe bronią:
a)
zasadnicze obroty handlowe (zakup - sprzedaż) - w "Księdze zakupu i sprzedaży broni (wiatrówek)",
b)
obroty w formie komisu - w "Księdze komisowej sprzedaży broni (wiatrówek)",

według wzorów ustalonych przez Ministra Handlu Wewnętrznego. Wpisy do ksiąg wymienionych pod lit. a) i b) powinny być dokonywane bieżąco, najpóźniej w trzecim dniu od zaszłości (przychodu lub rozchodu).

4.
Amunicję myśliwską i sportową oraz proch strzelniczy i spłonki ewidencjonuje się na zasadach ogólnych, stosowanych w obrocie innymi towarami sportowymi.

II. Magazynowanie.

5.
Broń i amunicja oraz proch strzelniczy, stanowiące przedmiot obrotu, powinny być składowane w przedsiębiorstwach handlu hurtowego i handlu detalicznego w magazynach, odpowiadających warunkom przechowywania i bezpieczeństwa określonych niniejszą instrukcją.
6.
Przydatność magazynu do przechowywania broni i amunicji oraz prochu strzelniczego ustala komisja powołana przez właściwy do spraw handlu organ administracji państwowej prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej. W skład komisji wchodzą przedstawiciele organów Milicji Obywatelskiej, zarządu wojewódzkiego Polskiego Związku Łowieckiego oraz zainteresowanego przedsiębiorstwa, uprawnionego do handlu bronią i amunicją.
7.
Magazyn przeznaczony do przechowywania broni, amunicji i prochu strzelniczego powinien odpowiadać następującym warunkom:
a)
magazyn powinien znajdować się w budynku murowanym i posiadać wydzielone wejście,
b)
okna magazynu powinny być zabezpieczone przez okratowanie i obicie siatką,
c)
drzwi wejściowe powinny być obite blachą grubości 2-3 mm, zamykane na 2 zamki i żelazną sztabę,
d)
instalacja elektryczna powinna być przeprowadzona wewnątrz muru lub na zewnątrz w rurkach Bergmana, w sposób uniemożliwiający iskrzenie na zewnątrz,
e)
tablice z bezpiecznikami i licznikami powinny być obudowane drewnianymi szafkami,
f)
na widocznym miejscu powinna znajdować się gaśnica i skrzynia z piaskiem,
g)
pomieszczenia magazynowe powinny być suche w celu ochrony broni i amunicji przed zniszczeniem.
8.
W pomieszczeniach magazynowych nie wolno palić tytoniu, świec, lamp naftowych, ani wzniecać żadnych innych źródeł ognia.
9.
Broń, amunicja i proch strzelniczy powinny być przechowywane w opakowaniach fabrycznych, w temperaturze powyżej 0°C, nie wyższej jednak niż 20°C, z dala od źródeł ciepła lub wilgoci.
10.
Broń powinna być przeglądana i poddawana zabiegom konserwatorskim co najmniej raz na 6 miesięcy.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024