Zasady i tryb umarzania utraconych imiennych książeczek oszczędnościowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 1 grudnia 1961 r.
w sprawie zasad i trybu umarzania utraconych imiennych książeczek oszczędnościowych.

Na podstawie art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. Nr 20, poz. 121) zarządza się, co następuje:
§  1.
Imienna książeczka oszczędnościowa Powszechnej Kasy Oszczędności, zwanej dalej wystawcą, w razie utraty wskutek zniszczenia, zagubienia lub bezprawnego zaboru może być umorzona na wniosek właściciela, osoby przez niego upoważnionej lub jego przedstawiciela ustawowego.
§  2.
Właściwym do rozpatrzenia wniosku o umorzenie utraconej imiennej książeczki oszczędnościowej i do jej umorzenia jest oddział wystawcy, w którym jest prowadzony odnośny rachunek oszczędnościowy.
§  3.
1.
Wniosek o umorzenie może być złożony w dowolnej placówce wystawcy, która obowiązana jest przesłać go niezwłocznie do właściwego oddziału wystawcy (§ 2).
2.
We wniosku należy podać:
1)
imię i nazwisko właściciela książeczki, datę i miejsce urodzenia, adres oraz imiona jego rodziców,
2)
określenie numeru i symboli książeczki, w przypadku zaś niemożności takiego określenia - wymienienie placówki wystawcy, w której książeczka została wystawiona,
3)
dokładny lub przybliżony stan wkładu na książeczce,
4)
podanie okoliczności utraty książeczki i przedstawienie ewentualnych dowodów na tę okoliczność,
5)
w razie utraty dowodu osobistego lub innego dowodu tożsamości łącznie z książeczką - bliższe określenie tych dokumentów.
3.
Jeżeli wnioskodawca nie jest w możności podać danych, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i 3, powinien we wniosku wyraźnie to zaznaczyć w celu uzupełnienia ich przez wystawcę.
§  4.
1.
Właściwy oddział wystawcy (§ 2) sprawdza wymienione we wniosku dane dotyczące utraconej książeczki i wywiesza w swoim lokalu, przeznaczonym do obsługi klientów, ogłoszenie o wszczęciu postępowania umorzeniowego. Ogłoszenie to powinno zawierać:
1)
wymienienie wnioskodawcy,
2)
dane o właścicielu książeczki oraz oznaczenie książeczki,
3)
wezwanie osób, które roszczą sobie prawa do utraconej książeczki z tytułu przelewu na ich rzecz wierzytelności z tej książeczki - do zgłoszenia tych praw,
4)
wezwanie osób, w których posiadaniu znajduje się utracona książeczka - do jej złożenia za pokwitowaniem w dowolnej placówce wystawcy,
5)
termin do zgłoszenia praw (pkt 3) i złożenia książeczki (pkt 4), wynoszący, licząc od dnia ogłoszenia:

- 60 dni, jeżeli chodzi o książeczki, którymi można posługiwać się we wszystkich własnych i zastępczych placówkach wystawcy (książeczki obiegowe),

- 14 dni, jeżeli chodzi o książeczki, którymi można posługiwać się tylko w określonych placówkach wystawcy (książeczki umiejscowione),

6)
zastrzeżenie, że niezgłoszenie praw do utraconej książeczki i niezłożenie jej w placówce wystawcy w zakreślonym terminie może spowodować umorzenie książeczki.
2.
Po upływie terminów przewidzianych w ust. 1 pkt 5, jeżeli utracona książeczka nie odnalazła się i ze strony osób trzecich nie zostały zgłoszone prawa do tej książeczki, właściwy oddział wystawcy wydaje decyzję o jej umorzeniu.
3.
Jeżeli osoba trzecia w terminach przewidzianych w ust. 1 pkt 5 złoży książeczkę i nie zgłosi zastrzeżeń co do jej wydania właścicielowi, właściwy oddział wystawcy wydaje ją właścicielowi lub wystawia mu nowy egzemplarz książeczki i postępowanie umarza.
4.
Jeżeli w terminach przewidzianych w ust. 1 pkt 5 osoba trzecia złoży pisemne oświadczenie wystawcy, że jest w posiadaniu utraconej książeczki, lecz odmawia jej złożenia w placówce wystawcy, właściwy oddział wystawcy zawiadamia o tym wnioskodawcę i postępowanie umarza.
5.
Jeżeli w terminach przewidzianych w ust. 1 pkt 5 osoba trzecia zgłosi swoje prawo do utraconej i nie odnalezionej książeczki z tytułu przelewu na piśmie wierzytelności z tej książeczki, właściwy oddział wystawcy wyznacza tej osobie termin 30 dni do wystąpienia na drogę postępowania sądowego w celu ustalenia jej praw. W razie niezachowania tego terminu przez osobę trzecią, nie wcześniej jednak niż po upływie terminów przewidzianych w ust. 1 pkt 5, właściwy oddział wystawcy wydaje decyzję o umorzeniu książeczki na rzecz wnioskodawcy.
6.
Po wydaniu prawomocnej decyzji o umorzeniu książeczki właściwy oddział wystawcy wydaje osobie, na której rzecz nastąpiło umorzenie, na jej żądanie i koszt nową książeczkę. Nową książeczkę wystawia się według stanu rachunku w księgowości wystawcy.
§  5.
Na decyzję w sprawie umorzenia książeczki służy w terminie 14 dni od doręczenia tej decyzji zażalenie do centrali wystawcy. Decyzja centrali wystawcy jest ostateczna.
§  6. 1
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do umarzania imiennych książeczek oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych, z tym że:
1)
wniosek o umorzenie (§ 3) powinien być złożony w spółdzielni, która książeczkę wystawiła i która jest właściwa do rozpatrzenia wniosku i do umorzenia książeczki,
2)
zażalenie na decyzję w sprawie umorzenia książeczki (§ 5) rozpatruje centrala Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych.
§  7. 2
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.
1 § 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 maja 1967 r. (Dz.U.67.21.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 1967 r.
2 § 7 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 maja 1967 r. (Dz.U.67.21.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 1967 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024