Zmiana granic niektórych miast w województwie warszawskim.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 11 grudnia 1961 r.
w sprawie zmiany granic niektórych miast w województwie warszawskim.

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o dokonywaniu zmian podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. Nr 6, poz. 48) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Z gromady Ciechanów w powiecie ciechanowskim, województwie warszawskim wyłącza się część obszaru wsi Gostkowo i włącza się ją do miasta Ciechanowa w tymże powiecie i województwie.
2.
Nowa granica miasta Ciechanowa i gromady Ciechanów biegnie od punktu przecięcia się dotychczasowej granicy miasta z północno-zachodnim brzegiem drogi Ciechanów - Gostkowo stanowiącej przedłużenie ulicy Gostkowskiej zachodnim brzegiem tej drogi w kierunku wsi Gostkowo na długości 720 m do granicy gruntów wodociągów miejskich, następnie granicą tych gruntów, po czym skręca w kierunku północno-wschodnim i biegnie granicą tych gruntów do drogi Ciechanów - Gostkowo; dalej zachodnim brzegiem tej drogi do przecięcia się z granicą gruntów wsi Gostkowo, a następnie granicą tych gruntów do rzeki Łydyni stanowiącej dotychczasową granicę miasta Ciechanowa.
§  2.
1.
W powiecie grodziskomazowieckim, województwie warszawskim wyłącza się:
1)
z gromady Radziejowice obszar o nazwie Turowo-Stegny,
2)
z gromady Mszczonów obszar o nazwie Pogorzałki

i włącza się je do miasta Mszczonowa w tymże powiecie i województwie.

2.
Nowa granica miasta Mszczonowa i gromad Mszczonów i Radziejowice biegnie:
a)
na odcinku gromady Mszczonów od przecięcia się drogi Tarczyn - Mszczonów z gruntami wsi Ciemne - Gnojna rowem stanowiącym zachodnią granicę tych gruntów do granicy wsi Zboiska, gdzie załamuje się i biegnie w kierunku zachodnim południową granicą gruntów wsi Postrzygałki do dotychczasowej granicy miasta Mszczonowa;
b)
na odcinku gromady Radziejowice od zetknięcia się południowo-zachodniej granicy gruntów wsi Budy Mszczonowskie z dotychczasową granicą miasta w kierunku północnym zachodnią granicą gruntów wsi Budy Mszczonowskie do szosy Warszawa - Mszczonów, gdzie skręca na zachód, przecina tę szosę i biegnie południową granicą wsi Budy Mszczonowskie do dotychczasowej granicy miasta Mszczonowa.
§  3.
1.
Z gromady Grzanka w powiecie makowskim, województwie warszawskim wyłącza się część obszaru wsi Bazar i włącza się ją do miasta Makowa Mazowieckiego w tymże powiecie i województwie.
2.
Nowa granica miasta Makowa Mazowieckiego i gromady Grzanka na odcinku wsi Bazar biegnie od punktu przecięcia się rowu melioracyjnego z rzeką Orzyc północnym brzegiem rowu w kierunku wschodnim do punktu geodezyjnego nr 105, skąd południowym brzegiem drogi na wschód dobiega do szosy Maków Mazowiecki - Zamość, którą przecina, skręca w kierunku południowo-zachodnim i biegnie wschodnim brzegiem szosy Maków Mazowiecki - Zamość na długości 110 m, po czym skręca na wschód i biegnie miedzą stanowiącą granicę gruntów POM i PGR Bazar na długości 40 m, a następnie tą granicą w kierunku południowym do szosy Maków Mazowiecki - Różan, przecina ją i biegnie południowo-wschodnim jej brzegiem w kierunku południowo-zachodnim do skrzyżowania z szosą Maków Mazowiecki - Sulków; stąd północno-wschodnim brzegiem tej szosy na długości około 1.200 m, skąd skręca na południe i w linii prostej przez punkty geodezyjne nr 106 i 206 na długości 330 m dobiega do granicy lasu Nadleśnictwa Różan; stąd lizierą lasu w kierunku południowo-wschodnim, a następnie południowym i północno-zachodnim linią łamaną dobiega do rzeki Orzyc, stanowiącej dotychczasową granicę miasta Makowa Mazowieckiego.
§  4.
W powiecie pruszkowskim, województwie warszawskim wyłącza się:
1)
z miasta Piastowa osiedle mieszkaniowe Gołąbki i włącza się je do miasta Ursusa,
2)
z miasta Ursusa część obszaru osiedla mieszkaniowego Gołąbki o powierzchni około 34 ha i włącza się ją do gromady Ożarów w tymże powiecie i województwie; nowa granica miast Piastowa i Ursusa oraz gromady Ożarów biegnie torami kolejowymi Warszawa - Żyrardów do zetknięcia się z torami bocznicy kolejowej z Piastowa do Gołąbek, następnie w kierunku północnym wschodnim brzegiem torów bocznicy kolejowej Piastów - Gołąbki i dalej południowym brzegiem torów kolejowych linii Sochaczew - Warszawa do zetknięcia się dotychczasowej granicy miasta Ursusa z granicą m. st. Warszawy;
3)
z gromady Brwinów część obszaru wsi Falęcin o nazwie Falęcin-Naddawki i włącza się ją do miasta Milanówka w tymże powiecie i województwie; nowa granica miasta Milanówka i gromady Brwinów biegnie od punktu zetknięcia się granic gruntów m. Milanówka, wsi Falęcin i PGR Grudów w kierunku północno-wschodnim miedzą na długości 390 m do południowego brzegu dróżki gospodarczej, rozgraniczającej grunty zwane "Naddawki pod Lasem Czubińskim" od gruntów wsi Falęcin, dalej w kierunku północno-zachodnim południowym brzegiem dróżki do dotychczasowej granicy gruntów miasta Milanówka i wsi Falęcin.
§  5.
Do miasta Nowy Dwór Mazowiecki w powiecie nowodworskim, województwie warszawskim włącza się:
1)
z gromady Modlin Stary w tymże powiecie miejscowości Stary Modlin, Modlin-Lotnisko i Modlin-Twierdza, bez przysiółka Utrata,
2)
z gromady Janówek Pierwszy w tymże powiecie miejscowość Okunin Pierwszy.
§  6.
Z gromady Modlin Stary w powiecie nowodworskim, województwie warszawskim wyłącza się część wsi Stary Modlin obejmującą przysiółek Utrata i włącza się ją do miasta Zakroczymia w tymże powiecie i województwie.
§  7.
Z gromady Swaty w powiecie ryckim, województwie warszawskim wyłącza się kolonię Stawy o powierzchni około 60 ha i włącza się ją do miasta Ryki w tymże powiecie i województwie.
§  8.
Z gromady Czarna w powiecie wołomińskim, województwie warszawskim wyłącza się wieś Mironowe Górki i włącza się ją do miasta Wołomina w tymże powiecie i województwie.
§  9.
1.
Z gromady Wyszków w powiecie wyszkowskim, województwie warszawskim wyłącza się wsie Latoszek, Rybienko Leśne i Rybienko Łochowskie oraz część obszaru wsi Rybienko o powierzchni około 150 ha i włącza się ją do miasta Wyszkowa w tymże powiecie i województwie.
2.
Nowa granica miasta Wyszkowa i gromady Wyszków na odcinku wsi Rybienko biegnie od punktu przecięcia się granicy gruntów wsi Rybienko i Rybienko Nowe z rzeką Bug w kierunku północno-zachodnim granicą gruntów wsi Rybienko i Rybienko Nowe do drogi Rybno - Wyszków, następnie na wschód południowym brzegiem tej drogi do drogi zwanej "Aleja Kasztanowa" i dalej tą drogą do szosy Wyszków - Serock, którą przecina i biegnie północnym brzegiem tej szosy w kierunku Wyszkowa do drogi polnej, jej południowym brzegiem w kierunku północno-zachodnim do drogi polnej i tą drogą do ul. Żytniej, skąd w kierunku północno-zachodnim do gruntów wsi Olszanka, stanowiących dotychczasową granicę miasta Wyszkowa.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 grudnia 1961 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024