Zm.: rozporządzenie z dnia 8 grudnia 1956 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących zakłady rzemieślnicze.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 grudnia 1960 r.
zmieniające rozporządzenie z dnia 8 grudnia 1956 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących zakłady rzemieślnicze.

Na podstawie art. 11 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452 i z 1959 r. Nr 11, poz. 61) oraz art. 3 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 25) zarządza się, co następuje:
§  1.
W § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 grudnia 1956 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących zakłady rzemieślnicze (Dz. U. z 1956 r. Nr 60, poz. 290, z 1958 r. Nr 8, poz. 24, z 1959 r. Nr 42, poz. 267 i z 1960 r. Nr 25, poz. 145) wprowadza się zmiany następujące:
1)
w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) zatrudniają w zakładzie rzemieślniczym nie więcej niż cztery osoby, nie licząc małżonka oraz uczniów zatrudnionych na podstawie pisemnej umowy o naukę, zarejestrowanej w izbie rzemieślniczej.";

2)
dodaje się ust. 5, 6 i 7 w brzmieniu:

"5. Zatrudnionego w zakładzie rzemieślniczym w charakterze czeladnika jednego z wyszkolonych w tym zakładzie uczniów nie uważa się przez okres 12 miesięcy po złożeniu przez tego ucznia egzaminu czeladniczego za pracownika najemnego, a traktuje się go jako ucznia, jeżeli zakład rzemieślniczy jest prowadzony przy zatrudnieniu nie więcej niż jednego pracownika najemnego, który został w tym zakładzie już uprzednio wyszkolony na czeladnika i jeżeli zakład nie zmienił w istotnym stopniu rodzaju wykonywanych świadczeń, a w szczególności, jeżeli nie przeszedł ze świadczenia usług na produkcję towarową. O zatrudnieniu w charakterze czeladnika wyszkolonego ucznia podatnik jest obowiązany zawiadomić wydział finansowy w terminie 7 dni, licząc od dnia zatrudnienia, dołączając jednocześnie dowód stwierdzający datę złożenia przez tego ucznia egzaminu czeladniczego, warunek, iż pracownik najemny powinien być uprzednio wyszkolony na czeladnika w zakładzie rzemieślniczym, w którym jest zatrudniony, nie odnosi się do usługowych zakładów rzemieślniczych wykonujących świadczenia usług dla ludności w zakresie następujących rodzajów (specjalności) rzemiosł:

1) bednarstwo,

2) bieliźniarstwo - damskie, męskie, dziecięce, pościelowe, wyrób kołder,

3) blacharstwo - budowlane, karoseryjne, naczyniowe, naprawa chłodnic,

4) brązownictwo,

5) budowa dróg,

6) budownictwo,

7) cerowanie artystyczne,

8) ciesielstwo,

9) cukiernictwo - usługowy wypiek ciast,

10) czapnictwo,

11) dekarstwo,

12) drukarstwo,

13) dziewiarstwo,

14) elektromechanika - grzejnicza, medyczna, samochodowa, silnikowa, elektromiernictwo,

15) farbiarstwo,

16) fotografowanie,

17) fryzjerstwo,

18) garbarstwo - wyprawa i farbowanie skór futerkowych, odświeżanie futer i skór futerkowych,

19) garncarstwo - naprawa przedmiotów z porcelany,

20) gorseciarstwo,

21) grawerstwo - emalierstwo, grawerstwo,

22) hafciarstwo - koronkarstwo, mereżkarstwo, szmuklerstwo, wyszywanie na tkaninach,

23) instalatorstwo centralnego ogrzewania,

24) instalatorstwo chłodnicze,

25) instalatorstwo elektryczne,

26) instalatorstwo gazowe,

27) instalatorstwo wodociągowo-kanalizacyjne,

28) instrumentarstwo muzyczne - lutnictwo, naprawa fortepianów, pianin, harmonii oraz instrumentów dętych drewnianych i metalowych, naprawa instrumentów perkusyjnych, strojenie instrumentów klawiszowych,

29) introligatorstwo - oprawa ksiąg,

30) kamieniarstwo,

31) kapelusznictwo - damskie, czyszczenie i odświeżanie kapeluszy męskich,

32) kilimiarstwo,

33) kołodziejstwo,

34) kominiarstwo,

35) kowalstwo - artystyczne, pojazdowe, naprawa maszyn i narzędzi rolniczych,

36) krawiectwo damskie - miarowe ciężkie, miarowe lekkie, dziecięce,

37) krawiectwo męskie - miarowe cywilne, miarowe mundurowe, krawiectwo skórzane,

38) kuśnierstwo,

39) lakiernictwo,

40) malarstwo,

41) malowanie na tkaninach,

42) mechanika gaśnic i urządzeń przeciwpożarowych,

43) mechanika maszyn,

44) mechanika ortopedyczna,

45) mechanika precyzyjna,

46) optyka,

47) parasolnictwo,

48) piekarstwo - usługowy wypiek chleba i wymiana mąki na chleb,

49) powroźnictwo,

50) pozłotnictwo,

51) radiomechanika,

52) rękawicznictwo - skórzane,

53) rymarstwo - kaletnictwo, rymarstwo sportowe, siodlarstwo pojazdowe, wyrób i naprawa uprzęży,

54) rzeźnictwo (również z mięsa końskiego) - usługowy ubój zwierząt i usługowe wędliniarstwo, rozbieranie tusz zwierzęcych,

55) stolarstwo - budowlane, meblowe, sportowe, rzeźbiarstwo w drzewie, wyrób trumien,

56) szewstwo - wyrób i naprawa obuwia,

57) szewstwo ortopedyczne,

58) szklarstwo - budowlane, pojazdowe, oprawa obrazów, szlifierstwo szkła,

59) szkutnictwo,

60) sztukatorstwo,

61) ślusarstwo - naprawa maszyn, naprawa rowerów, nożownictwo, pilnikarstwo, spawalnictwo, ślusarstwo ogólne, ślusarstwo budowlane, tokarstwo w metalu, naprawa narzędzi, naprawa wag,

62) ślusarstwo samochodowe i motocyklowe,

63) tapicerstwo,

64) wiertnictwo studzien,

65) wulkanizatorstwo,

66) wyrób broni i amunicji,

67) wyrób i naprawa wiecznych piór i ołówków automatycznych, naprawa wiecznych piór i ołówków automatycznych,

68) zabawkarstwo - naprawa zabawek i lalek,

69) zduństwo,

70) zegarmistrzostwo,

71) złotnictwo - szlifowanie kamieni szlachetnych, półszlachetnych i bursztynu, wyrób i naprawa przedmiotów z metali szlachetnych,

72) żaglownictwo.

6. W usługowych zakładach rzemieślniczych, wykonujących usługi dla ludności w zakresie rodzajów (specjalności) rzemiosł wymienionych w ust. 5, ulga podatkowa z tytułu szkolenia uczniów, o której mowa w ust. 5, przysługuje na dwóch uczniów wyszkolonych i zatrudnionych w danym zakładzie, o ile zakład ten jest prowadzony bez zatrudnienia innych poza tymi wyszkolonymi uczniami pracowników najemnych. Przepis ust. 5 co do zawiadomienia o zatrudnieniu i co do udowodnienia wyszkolenia stosuje się odpowiednio.

7. Za zakłady wykonujące świadczenia usług dla ludności, o których mowa w ust. 5 i 6, uważa się zakłady, w których obrót osiągnięty z tytułu wykonywania usług wynosi co najmniej 60% - w miejscowościach do 10 tysięcy mieszkańców, a w pozostałych miejscowościach - co najmniej 75% ogólnego obrotu."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się poczynając od roku podatkowego 1961.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.60.346

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 8 grudnia 1956 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących zakłady rzemieślnicze.
Data aktu: 08/12/1960
Data ogłoszenia: 31/12/1960
Data wejścia w życie: 31/12/1960