Określenie warunków i sposobu dokonywania doświadczeń na zwierzętach oraz trybu wydawania zezwoleń na przeprowadzanie tych doświadczeń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 16 listopada 1959 r.
w sprawie określenia warunków i sposobu dokonywania doświadczeń na zwierzętach oraz trybu wydawania zezwoleń na przeprowadzanie tych doświadczeń. *

Na podstawie art. 3 przepisów z dnia 22 marca 1928 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 1932 r. Nr 42, poz. 417) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Na zwierzętach mogą być dokonywane w granicach koniecznych doświadczenia w celach naukowych, związane z prowadzeniem prac i badań naukowych, prac dydaktycznych oraz diagnostyką, a także kontrolą lub produkcją środków leczniczych, chemicznych i odżywczych. Doświadczenia związane z pracami dydaktycznymi mogą być dokonywane jedynie wówczas, gdy są przewidziane w programie nauczania.
2.
Nie należy przeprowadzać bez koniecznej potrzeby doświadczeń, których wyniki są już dostatecznie ustalone.
3.
Doświadczenia w celach określonych w ust. 1 mogą być przeprowadzane wyłącznie w zakładach naukowych szkół wyższych, placówkach i instytutach Polskiej Akademii Nauk, instytutach naukowo-badawczych, w zakładach leczniczych, w laboratoriach zakładów produkujących i kontrolujących leki, surowice i szczepionki oraz produkujących środki chemiczne i odżywcze.
§  2.
1.
Doświadczenia w celach określonych w § 1 ust. 1 mogą być przeprowadzane na tych zwierzętach o niskim rozwoju czynności psychicznych, które nadają się najlepiej do tego celu. Tylko w wyjątkowych przypadkach, jeżeli dobro doświadczenia tego wymaga, można używać do doświadczeń zwierząt o wysokim rozwoju czynności psychicznych.
2.
Doświadczenia na zwierzętach należy przeprowadzać z zachowaniem koniecznej ostrożności i oględności w celu zaoszczędzenia im zbytnich cierpień. Operacje lub inne bolesne doświadczenia powinny być wykonywane pod znieczuleniem miejscowym lub ogólnym (narkoza). Tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy dobro nauki tego wymaga, można dokonać doświadczenia bez znieczulenia.
3.
Zwierzę przygotowane do doświadczenia powinno być niezwłocznie poddane zabiegowi lub eksperymentowi i jeżeli go przeżyje, powinno być poddane odpowiedniemu leczeniu lub zgładzone przed przebudzeniem z narkozy.
4.
Zwierzę poddane doświadczeniu nie może być poddane powtórnie doświadczeniu, chyba że tego wymaga istota doświadczeń.
5.
Zwierzęta przeznaczone do celów określonych w § 1 ust. 1 należy trzymać w warunkach gwarantujących ich dobry stan fizyczny oraz zapewnić im odpowiednie pomieszczenie, wyżywienie, warunki sanitarne i opiekę.
§  3.
Jednostki organizacyjne używające zwierząt do doświadczeń obowiązane są prowadzić ewidencję doświadczeń dokonywanych na zwierzętach o wysokim rozwoju czynności psychicznych oraz ewidencję tych zwierząt.
§  4.
Polska Akademia Nauk oraz organy sprawujące zwierzchni nadzór nad szkołami wyższymi lub zakładami (placówkami i instytutami naukowo-badawczymi) określonymi w § 1 ust. 3 prowadzą wykaz podległych im jednostek organizacyjnych przeprowadzających doświadczenia, o których mowa w § 1 ust. 1.
§  5.
1.
Doświadczenia w jednostkach organizacyjnych objętych wykazem, o którym mowa w § 4, mogą być dokonywane wyłącznie przez osoby zatrudnione w tych jednostkach i posiadające specjalne zezwolenie lub pod bezpośrednim nadzorem tych osób.
2.
Zezwolenie na przeprowadzanie doświadczeń na zwierzętach może być wydane jedynie osobie posiadającej odpowiednie kwalifikacje.
3.
Zezwolenie (ust. 2) powinno być cofnięte, jeżeli osoba dokonująca doświadczeń nie przestrzega przepisów o ochronie zwierząt.
4.
Zezwolenia, o których mowa w ust. 1, wydają:
1)
rektorzy szkół wyższych,
2)
Polska Akademia Nauk,
3)
organy sprawujące zwierzchni nadzór nad zakładami (placówkami i instytutami naukowo-badawczymi) określonymi w § 1 ust. 3.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
*Z dniem 24 października 1997 r. rozporządzenie zachowuje moc w części nie sprzecznej z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U.97.111.724) do czasu wydania przepisów wykonawczych do tej ustawy, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie - zobacz art. 42 powołanej ustawy.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024