Zm.: dekret z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych.

USTAWA
z dnia 10 grudnia 1959 r.
o zmianie dekretu z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych.

Art.  1.

W dekrecie z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 47, poz. 315) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 1:
a)
w pkt 2 lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b) flagi lotnictwa wojskowego,"

b)
w pkt 3 dodaje się nowy przepis oznaczony lit. c) w brzmieniu:

"c) znak dowódcy okrętu,", a dotychczasowy przepis oznaczony lit. c) otrzymuje kolejne oznaczenie lit. d);

2)
w art. 2 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 2 oraz dodaje się nowy ust. 1 w brzmieniu:

"1. Okręty marynarki wojennej w czasie przebywania na nich Przewodniczącego Rady Państwa lub Prezesa Rady Ministrów podnoszą flagę państwową.";

3)
po art. 10 dodaje się nowy art. 10a w brzmieniu:

"Art. 10a. 1. W razie ufundowania sztandaru przez społeczeństwo lub organizację społeczną, mogą być - za zezwoleniem Ministra Obrony Narodowej - umieszczone na sztandarze herby lub godła miast albo nazwy miejscowości lub organizacji społecznych i daty ufundowania sztandaru.

2. Herby, godła miast albo nazwy miejscowości lub organizacji społecznych i daty ufundowania sztandaru umieszcza się na tarczach o wymiarach 12 x 15 cm obramowanych złotym szychem, umieszczonym w pozycji pionowej na lewej stronie płata sztandaru. Tarcze te umieszcza się w górnych rogach sztandaru na liniach łączących trójkąty białe z trójkątem czerwonym w odległości 1/3 tych linii, licząc od rogu do wieńca tak, aby jeden róg tarczy znajdował się na trójkącie czerwonym płata sztandaru, a drugi na linii łączącej trójkąty białe z trójkątem czerwonym. Tarczę z herbem lub godłem miasta umieszcza się w lewym rogu, a tarczę z nazwą miejscowości lub organizacji społecznej i datę ufundowania sztandaru - w prawym rogu.

3. W przypadkach wymienionych w ust. 1 w akcie nadania sztandaru wymienia się fundatora.";

4)
tytuł rozdziału 3 otrzymuje brzmienie:

"Flagi lotnictwa wojskowego i szachownica lotnicza.";

5)
w art. 12 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Flagą lotnictwa wojskowego jest prostokątny płat tkaniny o barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pośrodku białego pasa umieszczone jest godło Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W części białego pasa między godłem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a bokiem przeznaczonym do przymocowywania flagi do drzewca umieszczona jest szachownica lotnicza. Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5 : 8. Stosunek wysokości godła i szachownicy lotniczej do szerokości płata wynosi 2 : 5.";

6)
po art. 12 dodaje się nowy art. 12a w brzmieniu:

"Art. 12a. 1. Flagą lotnictwa wojskowego marynarki wojennej jest flaga lotnictwa wojskowego opisana w art. 12 ust. 1 z umieszczonym na czerwonym pasie flagi poniżej szachownicy lotniczej wizerunkiem kotwicy koloru białego z łańcuchem koloru czarnego. Stosunek wysokości kotwicy do szerokości płata wynosi 2 : 5.

2. Przepis art. 12 ust. 3 stosuje się odpowiednio do flagi lotnictwa wojskowego marynarki wojennej.";

7)
w art. 16 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Proporcem marynarki wojennej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pośrodku płata umieszczony jest wizerunek krzyża równoramiennego, którego ramiona położone na białym pasie są czerwone, ramiona zaś położone na czerwonym pasie - białe. Pośrodku krzyża na okrągłej tarczy koloru czerwonego umieszczony jest wizerunek ręki z mieczem. Ręka jest koloru cielistego, a miecz koloru srebrnego z żółtą rękojeścią. Ramię ręki ubrane jest w niebieski rękaw z żółtym przybraniem. Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Stosunek wysokości krzyża do szerokości płata wynosi 4 : 5.";

8)
po art. 16 dodaje się nowy art. 16a w brzmieniu:

"Art. 16a. 1. Znak dowódcy okrętu podniesiony na właściwym miejscu okrętu marynarki wojennej oznacza, że okręt jest dowodzony przez oficera marynarki wojennej i znajduje się w kampanii.

2. Znakiem dowódcy okrętu jest wstęga o barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z głębokim wcięciem. W części wstęgi przy maszcie umieszczony jest wizerunek krzyża równoramiennego, którego ramiona położone na białym pasie są czerwone, ramiona zaś położone na czerwonym pasie - białe. Stosunek szerokości znaku do jego długości wynosi 1:20, 1:25, 1:50 - zależnie od wielkości okrętu. Stosunek długości wcięcia do długości wstęgi wynosi 1:3. Wysokość krzyża wynosi pół szerokości znaku.";

9)
tytuł rozdziału 5 otrzymuje brzmienie:

"Znaki jednostek pływających i lotnictwa morskiego wojsk ochrony pogranicza.";

10)
po art. 18 dodaje się nowy art. 18a w brzmieniu:

"Art. 18a. Flagą lotnictwa morskiego wojsk ochrony pogranicza jest flaga lotnictwa wojskowego marynarki wojennej opisana w art. 12a ust. 1, z tym że dłuższe boki płata i bok krótszy przy drzewcu posiadają zielone obramowanie. Stosunek szerokości obramowania do szerokości płata wynosi 1 : 9".

Art.  2.
1.
Dotychczasowy wzór flagi lotnictwa wojskowego i wzór proporca marynarki wojennej stanowiące załączniki nr 3 i 6 do dekretu z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych zastępuje się nowymi wzorami określonymi w załącznikach nr 1 i 2 do niniejszej ustawy.
2.
Wzór flagi lotnictwa wojskowego marynarki wojennej i wzór znaku dowódcy okrętu, o których mowa w art. 1 pkt 6 i 8 niniejszej ustawy, określają załączniki nr 3 i 4 do ustawy.
Art.  3.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024