Przejmowanie budynków w zarząd państwowy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 9 czerwca 1959 r.
w sprawie przejmowania budynków w zarząd państwowy.

Na podstawie art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. Nr 10, poz. 59) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Budynki mieszkalne nie stanowiące własności Państwa mogą być przyjęte w zarząd właściwych do spraw gospodarki mieszkaniowej organów prezydiów rad narodowych w przypadkach i w trybie określonych w niniejszym rozporządzeniu.
2.
Przepis ust. 1 nie stosuje się do budynków spółdzielni mieszkaniowych, domów jednorodzinnych i małych domów mieszkalnych.
§  2.
Przejęcie w zarząd budynków mieszkalnych może nastąpić w przypadkach:
1)
jeżeli zarząd budynku nie jest przez właściciela w ogóle sprawowany,
2)
jeżeli właściciel nie sprawuje zarządu w sposób należyty, co pociąga za sobą zagrożenie budynku,
3)
jeżeli właściciel budynku zwróci się do właściwego do spraw gospodarki mieszkaniowej organu prezydium rady narodowej z wnioskiem o objęcie budynku w zarząd.
§  3. 1
O przejęciu w zarząd budynków powożonych w miastach orzekają organy do spraw gospodarki mieszkaniowej prezydiów miejskich rad narodowych (w miastach wyłączonych z województw - prezydiów dzielnicowych rad narodowych), a o przejęciu w zarząd budynków położonych w osiedlach i gromadach - organy do spraw gospodarki mieszkaniowej prezydiów powiatowych rad narodowych.
§  4.
Przejęcie budynku w zarząd z przyczyn wymienionych w § 2 pkt 1 dopuszczalne jest w przypadku stwierdzenia przez właściwy do spraw gospodarki mieszkaniowej organ prezydium rady narodowej, że właściciel budynku nie wykonuje czynności związanych z jej administracją osobiście lub przez osoby trzecie.
§  5.
1.
Przejęcie budynku w zarząd z przyczyn wymienionych w § 2 pkt 2 jest dopuszczalne, gdy właściwy do spraw administracji organ prezydium rady narodowej sprawujący nadzór nad utrzymaniem budynków stwierdzi, że właściciel nie utrzymuje budynku w należytym stanie, co pociąga za sobą zagrożenie budynku, i wezwie właściciela do przeprowadzenia robót doprowadzających budynek do należytego stanu w zakreślonym w wezwaniu, technicznie uzasadnionym terminie, a właściciel budynku nie zastosuje się do tego wezwania.
2.
Utrzymanie budynku w należytym stanie w rozumieniu niniejszego rozporządzenia polega na przeprowadzaniu potrzebnych bieżących napraw uszkodzeń powstałych w toku eksploatacji budynku, a w szczególności napraw urządzeń elementów zewnętrznych i konstrukcyjnych (dachu, balkonów, tynków itd.) oraz bieżących napraw instalacji i urządzeń wewnętrznych (instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych itd.).
§  6.
W przypadku gdy właściciel zgłasza do właściwego do spraw gospodarki mieszkaniowej organu prezydium rady narodowej wniosek o przejęcie w zarząd budynku (§ 2 pkt 3), wydanie decyzji o przejęciu budynku następuje po rozpatrzeniu przez ten organ wniosku przy wzięciu pod uwagę jego zasadności.
§  7.
1.
Decyzję w sprawie przejęcia budynku w zarząd (§ 4-6) doręcza się właścicielowi na piśmie; decyzja powinna zawierać uzasadnienie.
2. 2
(skreślony).
§  8.
1.
Właściwy do spraw gospodarki mieszkaniowej organ prezydium rady narodowej po przejęciu budynku w zarząd obowiązany jest prowadzić ten zarząd zgodnie z przepisami normującymi sprawowanie zarządu budynków mieszkalnych.
2.
Nakłady poniesione przez organ wymieniony w ust. l w związku z prowadzeniem zarządu nieruchomości, nie znajdujące pokrycia w dochodach z niej uzyskiwanych, ulegają na wniosek tego organu hipotecznemu zabezpieczeniu na nieruchomości przejętej w zarząd. Podstawą wpisu jest prawomocna decyzja wymienionego organu, zawierająca dane niezbędne do dokonania wpisu.
3.
Kapitalne remonty budynków przeprowadza się na zasadach określonych w ustawie z dnia 22 kwietnia 1959 r. o remontach i odbudowie oraz wykańczaniu i nadbudowie budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 27, poz. 166).
§  9.
Rozliczenie z tytułu sprawowania zarządu budynkiem następuje przy przywróceniu właścicielowi zarządu tego budynku.
§  10.
1.
Zarząd budynkiem będzie przywrócony właścicielowi na jego wniosek w przypadku, gdy ustaną przyczyny, które spowodowały przejęcie budynku w zarząd państwowy, a właściwy do spraw gospodarki mieszkaniowej organ prezydium rady narodowej (§ 3) uzna, że właściciel będzie sprawował zarząd budynkiem w sposób należyty, zapewniając właściwą konserwację i zabezpieczenie budynku.
2. 3
Przywrócenie zarządu budynkiem nie może nastąpić przed dokonaniem rozliczeń i spłatą kosztów, poniesionych w związku z prowadzeniem zarządu tym budynkiem przez właściwy do spraw gospodarki mieszkaniowej organ prezydium rady narodowej. Zwrot może nastąpić z końcem roku kalendarzowego. Odpowiedni wniosek właściciel nieruchomości powinien złożyć najdalej do dnia 30 czerwca. Decyzję o przywróceniu zarządu budynkiem wydaje organ do spraw gospodarki mieszkaniowej wymieniony w § 3. Przekazanie budynku właścicielowi następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
3.
Do decyzji w sprawie przywrócenia właścicielowi zarządu budynkiem stosuje się przepis § 7.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 1968 r. (Dz.U.68.48.345) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1968 r.
2 § 7 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 1968 r. (Dz.U.68.48.345) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1968 r.
3 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 1968 r. (Dz.U.68.48.345) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1968 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024