Uposażenie pracowników kulturalno-oświatowych zatrudnionych w świetlicach i domach kultury, podległych prezydiom rad narodowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 lutego 1959 r.
w sprawie uposażenia pracowników kulturalno-oświatowych zatrudnionych w świetlicach i domach kultury, podległych prezydiom rad narodowych.

Na podstawie art. 5 oraz art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisom niniejszego rozporządzenia podlegają pracownicy kulturalno-oświatowi, zatrudnieni w świetlicach i domach kultury, podległych prezydiom rad narodowych.
§  2.
1.
Stawki uposażenia zasadniczego dla pracowników wymienionych w § 1 ustala się, jak następuje:
Lp. Stanowisko miesięcznie w złotych
od do
1 Dyrektor wojewódzkiego domu kultury 2.000 2.800
2 Kierownik działu wojewódzkiego domu kultury, kierownik wojewódzkiego ośrodka instrukcyjno-metodycznego 1.700 2.100
3 Instruktor wojewódzkiego domu kultury, instruktor wojewódzkiego ośrodka instrukcyjno-metodycznego 1.200 1.650
4 Kierownik powiatowego, miejskiego (miasta stanowiącego powiat) oraz dzielnicowego domu kultury 1.200 1.850
5 Kierownik miejskiego domu kultury w mieście nie stanowiącym powiatu 1.100 1.500
6 Instruktor powiatowego, miejskiego, dzielnicowego domu kultury 1.000 1.400
7 Kierownik świetlicy, wiejskiego domu kultury, instruktor 900 1.200
2.
Do zajmowania stanowisk, o których mowa w ust. 1, wymagane jest co najmniej wykształcenie średnie.
3.
Pracownicy posiadający wykształcenie wyższe otrzymują dodatek w wysokości 15% uposażenia zasadniczego.
4.
Minister Kultury i Sztuki określi rodzaje wykształcenia, które mogą być uznane za średnie lub wyższe, oraz ustali wymagania kwalifikacyjne, uprawniające do zajmowania stanowisk wymienionych w ust. 1.
§  3.
1.
Pracownicy kulturalno-oświatowi, zatrudnieni w świetlicach i domach kultury w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, nie posiadający ukończonej szkoły średniej mogą pełnić dotychczasowe funkcje, o ile otrzymają czasowe zwolnienie od wymagań kwalifikacyjnych w zakresie wykształcenia, jeżeli uzasadnia to dotychczasowy przebieg pracy zawodowej, a pracownik złoży zobowiązanie uzupełnienia posiadanego wykształcenia w określonym terminie.
2.
Tymczasowe zwolnienie należy cofnąć, jeżeli z przebiegu nauki pracownika wynika, że nie uzupełni on wykształcenia w określonym terminie.
3.
Do udzielenia i cofnięcia zwolnień, o których wyżej mowa, uprawnione są prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wydzielonych z województw).
4.
Przez okres tymczasowego zwolnienia od wymagania posiadania wykształcenia średniego pracownik pobiera wynagrodzenie w dotychczasowej wysokości.
§  4.
W wyjątkowych przypadkach Minister Kultury i Sztuki może zwolnić pracownika od wymagań kwalifikacyjnych ustalonych dla danego stanowiska.
§  5.
Pracownikom kulturalno-oświatowym, którzy:
a)
posiadają wyjątkowo wysokie kwalifikacje - albo
b)
mają szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej lub wychowawczej, albo
c)
położyli specjalne zasługi na polu organizowania życia kulturalno-oświatowego w swoim środowisku,

prezydium właściwej rady narodowej może przyznać dodatek specjalny w wysokości od 10% do 30% uposażenia zasadniczego miesięcznie.

§  6.
1.
Pracownikom wymienionym w § 1 przyznaje się dodatek za wysługę lat w wysokości 5% uposażenia zasadniczego za każde pełne pięciolecie pracy, wykonywanej w placówkach kulturalno-oświatowych.
2.
Dodatek za wysługę lat nie może przekraczać 15% uposażenia zasadniczego.
§  7.
1.
Pracownicy kulturalno-oświatowi, zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy, otrzymują wynagrodzenie obliczone według stawki godzinowej.
2.
Stawka za efektywną godzinę pracy wynosi 1/175 wynagrodzenia miesięcznego, które przysługiwałoby pracownikowi w przypadku zatrudnienia go w pełnym wymiarze czasu pracy na określonym stanowisku.
3.
Powyższe nie dotyczy instruktorów amatorskich zespołów artystycznych i kół zainteresowań, których wynagrodzenie regulują odrębne przepisy.
§  8.
1.
Bibliotekarze zatrudnieni w wojewódzkich domach kultury lub domach kultury miast wydzielonych z województw otrzymują wynagrodzenie według zasad ustalonych dla pracowników służby bibliotecznej, zatrudnionych w publicznych bibliotekach powszechnych.
2.
Pracownicy kin w placówkach kulturalno-oświatowych otrzymują wynagrodzenie według zasad ustalonych dla pracowników państwowej sieci kin.
§  9.
1.
Nauczyciele urlopowani przez władze szkolne do pracy w świetlicach lub domach kultury, podległych prezydiom rad narodowych, korzystają w okresie pracy w tych placówkach z uprawnień wynikających z ustawy z dnia 27 kwietnia 1956 r. o prawach i obowiązkach nauczycieli (Dz. U. Nr 12, poz. 63).
2.
Nauczyciele, o których mowa w ust. 1, otrzymują wynagrodzenie według zasad i stawek ustalonych niniejszym rozporządzeniem, z tym że wynagrodzenie to nie może być niższe od uposażenia zasadniczego (wraz ze zwyżkami), które by przysługiwało nauczycielowi w przypadku pozostawania w służbie nauczycielskiej w szkole.
3.
Nauczyciele, którzy przeszli do pracy w świetlicach lub domach kultury, podległych prezydiom rad narodowych, otrzymują wynagrodzenie według zasad ustalonych niniejszym rozporządzeniem. Nauczycielom tym w przypadku powrotu do pracy pedagogicznej, o której mowa w art. 1 powołanej w ust. 1 ustawy o prawach i obowiązkach nauczycieli, czas pracy w powyższych placówkach zalicza się do stażu pracy nauczycielskiej.
4.
Do nauczycieli, o których mowa w ust. 1 i 3, stosuje się przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 maja 1957 r. w sprawie zaliczania nauczycieli do kategorii zatrudnienia (Dz. U. Nr 27, poz. 119).
§  10.
Pracownicy placówek kulturalno-oświatowych, wykonujący czynności administracyjne lub usługowe, nie są pracownikami kulturalno-oświatowymi w rozumieniu przepisów niniejszego rozporządzenia. Pracownicy ci pobierają uposażenie według zasad określonych dla pracowników prezydiów rad narodowych odpowiedniego szczebla w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 maja 1958 r. w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i uposażenia pracowników rad narodowych (Dz. U. Nr 33, poz. 149).
§  11.
Pracownicy wymienieni w § 1, zatrudnieni przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia i odpowiadający jego warunkom i wymaganiom, otrzymują dotychczasowe uposażenie, o ile przy stosowaniu zasad i stawek rozporządzenia otrzymaliby uposażenie niższe.
§  12.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Kultury i Sztuki oraz Ministrowi Finansów.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lutego 1959 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024