Zasady i tryb ogłaszania uchwał rad narodowych oraz wydawanie dzienników urzędowych wojewódzkich rad narodowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 kwietnia 1958 r.
w sprawie zasad i trybu ogłaszania uchwał rad narodowych oraz wydawania dzienników urzędowych wojewódzkich rad narodowych.

Na podstawie art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wojewódzkie rady narodowe wydają pismo urzędowe pn. "Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w ......", zwane dalej "dziennikiem urzędowym".
2.
Na podstawie uchwał wojewódzkiej rady narodowej i rady narodowej miasta wyłączonego z województwa dziennik urzędowy może być wspólnym pismem dla obszaru województwa i miasta wyłączonego z województwa. W tym przypadku pismo otrzymuje nazwę: "Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w ...... oraz Rady Narodowej miasta ......".
§  2.
Dziennik urzędowy jest pismem przeznaczonym do ogłaszania aktów prawnych rad narodowych, ich prezydiów i organów administracji państwowej, podporządkowanych prezydiom rad narodowych.
§  3.
1.
W dzienniku urzędowym podlegają ogłoszeniu:
1)
uchwały i inne akty prawne rad narodowych i ich prezydiów zawierające przepisy prawne wydawane w ramach uprawnień nadanych przez ustawy;
2)
inne uchwały rad narodowych i ich prezydiów oraz inne akty prawne prezydiów rad narodowych, których ogłoszenie jest przewidziane w obowiązujących przepisach lub w ogłoszonym akcie albo gdy organ, który akt wydał, uzna ogłoszenie za wskazane.
2.
Ponadto z mocy przepisu szczególnego lub za zgodą przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej bądź z upoważnienia przewodniczącego - za zgodą członka prezydium, w dzienniku urzędowym ogłasza się akty prawne organów administracji państwowej, podporządkowanych prezydiom rad narodowych (zarządzenia, wytyczne, decyzje, okólniki, obwieszczenia) oraz akty prawne innych terenowych organów państwowych nie podporządkowanych radom narodowym.
3.
Ogłoszenia jednostek gospodarki uspołecznionej oraz osób prywatnych są zamieszczane w dzienniku urzędowym, jeżeli obowiązujące przepisy tego wymagają.
§  4.
1.
Na każdym numerze dziennika urzędowego oznacza się dzień jego wydania.
2.
Moc obowiązująca aktów określonych w § 3 ust. 1 pkt 1 rozpoczyna się w terminie w aktach tych podanych, a w braku takiego terminu - z dniem wydania dziennika urzędowego, w którym ogłoszono akt.
3.
Przepis ust. 2 ma również zastosowanie do aktów określonych w § 3 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2, jeżeli moc obowiązująca tych aktów jest zależna od ich ogłoszenia.
§  5.
W razie potrzeby stwierdzonej przez radę narodową bądź jej prezydium uchwały rady narodowej i jej prezydium niezależnie od ogłoszenia w dzienniku urzędowym podlegają ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
§  6.
Jeżeli w myśl przepisów szczególnych uchwała rady narodowej bądź jej prezydium wymaga zatwierdzenia bądź wyrażenia zgody przez organ nadrzędny, uchwała przed jej zatwierdzeniem bądź wyrażeniem zgody nie podlega ogłoszeniu.
§  7.
1.
Dziennik urzędowy redaguje zespół redakcyjny powołany przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej. W szczególności do zadań zespołu redakcyjnego należy ustalenie, czy akt przeznaczony do ogłoszenia w dzienniku urzędowym odpowiada warunkom ogłoszenia i czy nie zachodzą przeszkody prawne do jego ogłoszenia.
2.
Za udział w pracach zespołu redakcyjnego członkom zespołu przysługuje wynagrodzenie na zasadach i w wysokości, określonych w przepisach w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagrodzenia za udział w posiedzeniach.
§  8.
1.
Akty przeznaczone do ogłoszenia w dzienniku urzędowym przesyła się w oryginale do zespołu redakcyjnego.
2.
Przygotowany do druku tekst dziennika urzędowego zespół redakcyjny przedstawia przewodniczącemu prezydium wojewódzkiej rady narodowej bądź z upoważnienia przewodniczącego - członkowi prezydium do akceptacji.
§  9.
Akt ogłoszony w dzienniku urzędowym może być uchylony, zmieniony lub sprostowany tylko przez ogłoszenie odpowiedniego aktu w dzienniku urzędowym.
§  10.
1.
Prezes Rady Ministrów określi w drodze zarządzenia organy państwowe, które będą bezpłatnie otrzymywały dziennik urzędowy.
2.
Do czasu wydania zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, obowiązują w tym zakresie przepisy dotychczasowe.
§  11.
Prezydia rad narodowych wszystkich stopni oraz podporządkowane im organy administracji państwowej obowiązane są udostępniać ludności bezpłatne przeglądanie dziennika urzędowego.
§  12.
Przepisy niniejszego rozporządzenia dotyczące wojewódzkich rad narodowych oraz ich prezydiów stosuje się odpowiednio do rad narodowych miast wyłączonych z województw oraz do prezydiów tych rad.
§  13.
Tracą moc przepisy w przedmiocie unormowanym niniejszym rozporządzeniem.
§  14.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024