Przekazywanie przez Państwo domów mieszkalnych na własność spółdzielni mieszkaniowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 marca 1957 r.
w sprawie przekazywania przez Państwo domów mieszkalnych na własność spółdzielni mieszkaniowych.

Na podstawie art. 3 ust. 3 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. Nr 4, poz. 31) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przekazywanie przez Państwo domów mieszkalnych z nowego budownictwa na własność spółdzielni mieszkaniowych odbywa się na zasadach i w trybie określonym przepisami niniejszego rozporządzenia.
2.
Nabywcami domów mieszkalnych mogą być należące do Związku Spółdzielni Mieszkaniowych spółdzielnie mieszkaniowe (lokatorskie) lub budowlano-mieszkaniowe.
3.
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie mają zastosowania do przekazywania domów już zamieszkałych oraz domów jednorodzinnych.
§  2.
1.
Domy mieszkalne wraz z gruntami, na których zostały wybudowane, przekazuje się na własność czasową z zastrzeżeniami ich powrotu do Państwa po upływie 80 lat.
2.
Na obszarze m. st. Warszawy, na którym obowiązują przepisy dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279), domy mieszkalne przekazuje się na własność z równoczesnym ustanowieniem dla nabywcy własności czasowej gruntu na okres 80 lat.
§  3.
1.
Rada Ministrów ustala corocznie wykaz domów mieszkalnych, które mogą być przekazane w danym roku kalendarzowym na podstawie niniejszego rozporządzenia, oraz ustala cenę sprzedaży opierając się na przeciętnych rzeczywistych kosztach inwestycji budownictwa mieszkaniowego z uwzględnieniem wartości użytkowej domów.
2.
Rada Ministrów może zamiast wykazu, o którym mowa w ust. 1, ustalić dla wszystkich lub niektórych prezydiów rad narodowych górną granicę ogólnej powierzchni użytkowej domów mieszkalnych, które mogą być przekazane w danym roku kalendarzowym.
§  4.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych i miejskich rad narodowych miast wyłączonych z województw postanawiają o przekazaniu poszczególnych domów w ramach ustaleń Rady Ministrów przewidzianych w § 3.
2.
W wykonaniu postanowienia o przekazaniu (ust. 1) prezydium właściwej miejskiej rady narodowej, a w odniesieniu do domów położonych poza obszarem miast - prezydium właściwej powiatowej rady narodowej zawiera umowy o sprzedaży domu.
3.
Do ważności zawieranych umów wymagana jest forma aktu notarialnego.
4.
W związku ze sprzedażą domów mieszkalnych na podstawie niniejszego rozporządzenia będą pobierane ulgowe opłaty notarialne i sądowe oraz ulgowe należności tytułem podatku od nabycia praw majątkowych według stawek, jakie zostaną ustalone w trybie prawem przepisanym.
§  5.
1.
Państwo może udzielić spółdzielniom nabywającym domy mieszkalne w trybie niniejszego rozporządzenia kredytu do wysokości 80% dla spółdzielni mieszkaniowych (lokatorskich) i 50% dla spółdzielni budowlano-mieszkaniowych.
2.
Okres spłaty kredytu nie może przekraczać 35 lat dla spółdzielni mieszkaniowych (lokatorskich) i 20 lat dla spółdzielni budowlano-mieszkaniowych.
3.
Minister Finansów określi szczegółowe warunki udzielania, zabezpieczenia i spłaty kredytu.
§  6.
Spółdzielnia może zobowiązać się do wykonania w nabywanym domu mieszkalnym we własnym zakresie robót elewacyjnych lub innych robót wykończeniowych, których niewykonanie przed oddaniem domu do użytku jest dopuszczalne w myśl obowiązujących przepisów. W tym przypadku na poczet ceny sprzedaży zalicza się wartość tych robot ustaloną przez strony na podstawie kosztorysu budowy domu.
§  7.
W umowie sprzedaży domu mieszkalnego strony ograniczą odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi za wady ukryte domu tylko do zakresu, w jakim wykonawca robót budowlano montażowych odpowiada wobec inwestora.
§  8.
1.
Środki finansowe uzyskane ze sprzedaży domów mieszkalnych na podstawie niniejszego rozporządzenia przeznaczone będą na fundusz mieszkaniowy.
2.
Prezydia rad narodowych dysponują środkami funduszu mieszkaniowego uzyskanymi ze sprzedaży domów z własnego budownictwa oraz z gotówkowych wpłat nabywców domów z budownictwa Zakładu Osiedli Robotniczych.
§  9.
1.
W roku 1957 mogą być sprzedane domy mieszkalne w ramach 15% ogólnej powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych wybudowanych w tym roku.
2.
Cenę domów podlegających sprzedaży w roku 1957 ustala się w formie ryczałtu uzależnionego od rozmiarów powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych oraz lokali przeznaczonych na potrzeby handlu i rzemiosła. Powierzchnia innych lokali usługowych nie wpływa na ustalenie wysokości ceny sprzedaży. Wysokość stawki ryczałtowej za 1 m2 powierzchni użytkowej w zależności od lokalizacji i wyposażenia domu określa tabela stanowiąca załącznik do niniejszego rozporządzenia.
3.
W określonej na podstawie ust. 2 cenie sprzedaży domu mieści się również cena gruntu albo zryczałtowany czynsz za cały okres własności czasowej gruntu.
4.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych i miejskich rad narodowych miast wyłączonych z województw w postanowieniu o przekazaniu (§ 4 ust. 1) mogą w uzasadnionych przypadkach obniżać lub podwyższać cenę sprzedaży poszczególnych budynków w granicach do 10% stawek ryczałtowych, określonych w tabeli stanowiącej załącznik do niniejszego rozporządzenia.
§  10.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej i Ministrowi Finansów.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Lp. Klasyfikacja miast Klasyfikacja budynków i ceny na 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania w złotych
Budynki z nowego budownictwa z urządzeniami technicznymi
grupa S instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, centralnego ogrzewania, gazowa instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, gazowa, piece instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, centralnego ogrzewania instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, piece
Strefa 1 Miasta powyżej 200 tys. mieszkańców: 2.500 2.400 2.300 2.200 2.100
1. dzielnica centralna
2. dzielnica wokół centrum 2.400 2.300 2.200 2.100 2.000
3. dzielnica dalsza dobrze urządzona 2.300 2.200 2.100 2.000 1.900
4. dzielnica peryferyjna 2.200 2.100 2.000 1.900 1.800
Strefa 2 Miasta od 50 do 200 tys. mieszkańców: 2.400 2.300 2.200 2.100 2.000
1. dzielnica centralna
2. dzielnica śródmiejska 2.300 2.200 2.100 2.000 1.900
3. dzielnica peryferyjna 2.200 2.100 2.000 1.900 1.800
Strefa 3 Miasta poniżej 50 tys. mieszkańców 2.300 2.100 2.000 1.900 1.800
1. dzielnica centralna - śródmiejska
2. dzielnica peryferyjna 2.100 2.000 1.900 1.800 1.700
Uwaga: Podział na strefy i zaliczenie do grupy "S" ustala prezydium miejskiej rady narodowej za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024