Obowiązek meldunkowy osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW I MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 2 marca 1954 r.
w sprawie obowiązku meldunkowego osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu.

Na podstawie art. 60 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 6, poz. 46, z 1951 r. Nr 4, poz. 25 i Nr 22, poz. 172 oraz z 1953 r. Nr 27, poz. 104) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Osoby podlegające obowiązkowi meldunkowemu.

§  1.
1.
Obowiązkowi meldunkowemu podlegają obywatele polscy:
1)
mężczyźni objęci powszechnym obowiązkiem wojskowym, a mianowicie:
a)
przedpoborowi i poborowi (również poborowi korzystający z odroczenia lub zaliczeni do ponadkontyngentu),
b)
oficerowie, podoficerowie i szeregowcy rezerwy;
2)
kobiety, które zostały przeznaczone do pomocniczej służby wojskowej.
2.
Obowiązkowi meldunkowemu nie podlegają żołnierze (mężczyźni i kobiety) pełniący czynną służbę wojskową.
§  2.
1.
Obowiązek meldunkowy mężczyzn wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 powstaje z dniem 1 stycznia tego roku kalendarzowego, w którym kończą 18 lat życia, a wygasa z dniem wydania orzeczenia o uznaniu ich za zupełnie niezdolnych do służby wojskowej albo z dniem ukończenia przez mężczyzn nie posiadających stopnia wojskowego oraz przez szeregowców i podoficerów - 50, przez oficerów - 60, a przez generałów (admirałów) - 65 lat życia.
2.
Obowiązek meldunkowy kobiet przeznaczonych do pomocniczej służby wojskowej powstaje z dniem wydania orzeczenia o przeznaczeniu ich do tej służby, a wygasa z dniem wydania orzeczenia o uznaniu ich za zupełnie niezdolne do tej służby albo z dniem ukończenia 40 lat życia.

Rozdział  2.

Zakres obowiązku meldunkowego.

§  3.
1.
Obowiązek meldunkowy osób wymienionych w § 1 ust. 1 obejmuje:
1)
obowiązek zawiadamiania właściwych organów o zmianach dotyczących:
a)
miejsca zamieszkania, polegających na wyjeździe do innej miejscowości z zamiarem stałego w niej pobytu,
b)
wyjazdu z miejsca zamieszkania do innej miejscowości na pobyt czasowy trwający ponad dwa miesiące oraz powrotu,
c)
adresu w obrębie tej samej miejscowości,
d)
wyjazdu za granicę i przyjazdu z zagranicy do kraju,
e)
stanu cywilnego, rodzinnego, wykształcenia (ukończenia średniego lub wyższego zakładu naukowego) i zawodu; osoby posiadające stopień oficerski obowiązane są ponadto zawiadamiać właściwe organy o zmianie miejsca zatrudnienia i stanowiska w pracy (stanowiska służbowego);
2)
obowiązek zgłaszania się na wezwanie właściwych organów w sprawach dotyczących obowiązku wojskowego.
2.
W sprawie zmian wymienionych w ust. 1 pkt 1 lit. a) do d) składa się zameldowania i wymeldowania, a w sprawie zmian wymienionych w ust. 1 pkt 1 lit. e) - zameldowania.

Rozdział  3.

Sposób wykonania obowiązku meldunkowego.

§  4.
1.
Zameldowania i wymeldowania zmian, wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1, przyjmują prezydia gminnych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych (wydziały, oddziały, referaty wojskowe).
2.
Zameldowania i wymeldowania zmian, wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. a) do d), należy dokonać w ciągu 48 godzin osobiście lub za pośrednictwem osoby prowadzącej meldunki - przy jednoczesnym przedstawieniu wojskowego dokumentu osobistego, zaświadczenia o zgłoszeniu się do rejestracji lub zaświadczenia o złożeniu takiego dokumentu.
3.
Zameldowania zmian, wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. e), należy dokonać w ciągu 14 dni osobiście lub za pośrednictwem osoby prowadzącej meldunki albo też pisemnie (listem poleconym). Przy zameldowaniu ustnym należy okazać dokument uzasadniający zameldowanie zmiany, a przy zameldowaniu pisemnym - dołączyć odpis tego dokumentu, uwierzytelniony przez zakład pracy (naukowy) lub przez osobę prowadzącą meldunki.
§  5.
1.
Niezależnie od obowiązku dokonywania zameldowań i wymeldowań, wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1, oficerowie rezerwy i pomocniczej służby wojskowej oraz osoby objęte ewidencją oficerską, a nie posiadające stopnia oficerskiego, obowiązane są w razie zmiany miejsca zamieszkania lub pobytu na okres ponad 2 miesiące, polegającej na wyjeździe do miejscowości położonej w zasięgu terytorialnym innej wojskowej komendy rejonowej, zgłosić się osobiście do wojskowej komendy rejonowej właściwej ze względu na nowe miejsce zamieszkania lub pobytu, celem dokonania zmiany ewidencyjnej.
2.
Obowiązek, określony w ust. 1, powinien być spełniony w ciągu 48 godzin od dnia przybycia do nowej miejscowości.
§  6.
1.
Poborowi - niezależnie od spełniania obowiązku meldunkowego, o którym mowa w § 3, obowiązani są począwszy od dnia zawiadomienia o poborze do dnia zakończenia poboru zawiadamiać niezwłocznie ustnie lub pisemnie (listem poleconym) wojskową komendę rejonową o każdej zmianie miejsca zamieszkania lub pobytu na okres ponad 2 miesiące i o zmianie adresu w obrębie tej samej miejscowości (§ 3 ust. 1 pkt 1 lit. a) do c).
2.
Przez zawiadomienie o poborze (ust. 1) rozumie się dzień rozplakatowania obwieszczeń, o przeprowadzeniu poboru, a przez dzień zakończenia poboru - dzień stawienia się poborowego przed komisją poborową i otrzymania karty powołania lub innego wojskowego dokumentu osobistego.
§  7.
Poborowi, którzy otrzymali kartę powołania (wcielenia) do odbycia zasadniczej służby wojskowej, są obowiązani do czasu stawienia się do odbycia tej służby zawiadamiać niezwłocznie ustnie lub pisemnie (listem poleconym) wojskową komendę rejonową o zmianach, wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. a) do c).
§  8.
1.
Zameldowania i wymeldowania, wymienione w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. a) do d), w § 5 ust. 1, w § 6 ust. 1 i w § 7, powinny być dokonywane przed zameldowaniami i wymeldowaniami określonymi w przepisach o ewidencji i kontroli ruchu ludności.
2.
Organy ewidencji ludności dokonują zameldowań i wymeldowań określonych w przepisach o ewidencji i kontroli ruchu ludności po uprzednim stwierdzeniu, że osoby wymienione w § 1 ust. 1 dokonały zameldowań i wymeldowań określonych w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. a) do d), w § 5 ust. 1, w § 6 ust. 1 i w § 7.
§  9.
Prezydia gminnych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych (wydziały, oddziały, referaty wojskowe) obowiązane są zawiadamiać niezwłocznie właściwe ze względów ewidencyjnych wojskowe komendy rejonowe o dokonaniu przez oficerów, podoficerów, szeregowców rezerwy i pomocniczej służby wojskowej oraz przez poborowych i tych przedpoborowych, którzy zgłosili się już do drugiej rejestracji lub byli obowiązani zgłosić się do tej rejestracji, zameldowań i wymeldowań zmian wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1.

Rozdział  4.

Zgłaszanie się na wezwanie właściwych organów.

§  10.
1.
Osoby wymienione w § 1 ust. 1 obowiązane są do zgłaszania się na każde wezwanie właściwych organów w sprawach dotyczących obowiązku wojskowego.
2.
Organami właściwymi do wzywania w sprawach wymienionych w ust. 1 są prezydia gminnych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych (wydziały, oddziały, referaty wojskowe) oraz wojskowe komendy rejonowe.
3.
Organy wymienione w ust. 2 wzywają osoby określone w § 1 ust. 1 za pomocą pisemnych wezwań lub w drodze obwieszczeń.
§  11.
1.
Obowiązek zgłoszenia się powinien być spełniony osobiście.
2.
W razie nie zgłoszenia się osoby wezwanej bez usprawiedliwiającej przyczyny prezydium gminnej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej może z własnej inicjatywy lub na wniosek wojskowej komendy rejonowej zarządzić przymusowe sprowadzenie wezwanego w trybie przepisów o postępowaniu przymusowym w administracji - niezależnie od pociągnięcia osoby wezwanej do odpowiedzialności karnej.
3.
Za usprawiedliwiające przyczyny nie zgłoszenia się na wezwanie właściwych organów uważa się okoliczności, które w myśl przepisów o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy usprawiedliwiają nieobecność pracownika w zakładzie pracy.
4.
Jeżeli wezwanie następuje nie z winy wezwanego, a odległość od miejsca zamieszkania lub pobytu wezwanego do miejsca zgłoszenia się wynosi 25 km lub więcej, wezwanemu przysługuje prawo do przejazdu na koszt Państwa pociągiem osobowym III klasy, a w razie braku połączenia kolejowego - innym najtańszym środkiem komunikacji.
§  12.
1.
Zakład pracy powinien zwolnić z pracy pracownika wezwanego w sprawach dotyczących obowiązku wojskowego na czas, jaki jest konieczny, aby pracownik mógł zgłosić się w oznaczonym terminie na wezwanie właściwego organu.
2.
Pracownik wezwany przez właściwy organ do osobistego zgłoszenia się zachowuje prawo do pełnego ostatnio pobieranego uposażenia lub wynagrodzenia za czas pracy opuszczony z powodu wezwania.
3.
Właściwy organ obowiązany jest potwierdzić fakt zgłoszenia się na wezwaniu lub w osobnym zaświadczeniu.

Rozdział 5

.

Przepisy końcowe.
§  13.
W rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 sierpnia 1953 r. w sprawie odbywania zebrań kontrolnych przez oficerów rezerwy (Dz. U. Nr 39, poz. 172) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 7 otrzymuje brzmienie:

"§ 7. 1. Na zebranie kontrolne powołuje oficerów rezerwy wojskowy komendant rejonowy za pomocą pisemnych wezwań.

2. W wezwaniu należy wpisać czas trwania zebrania kontrolnego, a w razie potrzeby wymienić dokumenty, które powołany powinien przedstawić na zebraniu kontrolnym oprócz posiadanego wojskowego dokumentu osobistego.

3. Wezwanie na zebranie kontrolne doręcza się w trybie przewidzianym dla doręczania kart powołania na ćwiczenia wojskowe co najmniej na 3 dni przed terminem.

4. Równocześnie z wezwaniem wojskowy komendant rejonowy przesyła powołanemu zlecenie na kredytowany przejazd na zasadach przewidzianych dla przejazdów oficerów rezerwy powołanych na ćwiczenia wojskowe.";

2)
w § 11 ust. 1 wyrazy "otrzymaną kartę powołania" zastępuje się wyrazami "otrzymane pisemne wezwanie";
3)
w § 15 ust. 1 wyrazy "w karcie powołania" zastępuje się wyrazami "w pisemnym wezwaniu".
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024