NRD-Polska. Konwencja dotycząca współpracy w dziedzinie ochrony roślin. Warszawa.1950.06.23.

KONWENCJA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Tymczasowym Niemieckiej Republiki Demokratycznej dotycząca współpracy w dziedzinie ochrony roślin,
podpisana w Warszawie dnia 23 czerwca 1950 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

BOLESŁAW BIERUT

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do publicznej wiadomości:

W dniu dwudziestym trzecim czerwca tysiąc dziewięćset pięćdziesiątego roku podpisana została w Warszawie Konwencja między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Tymczasowym Niemieckiej Republiki Demokratycznej dotycząca współpracy w dziedzinie ochrony roślin o następującym brzmieniu dosłownym:

KONWENCJA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Tymczasowym Niemieckiej Republiki Demokratycznej dotycząca współpracy w dziedzinie ochrony roślin.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Tymczasowy Niemieckiej Republiki Demokratycznej, kierując się przeświadczeniem, że obopólna współpraca obu Stron ułatwi wzajemne wypełnienie obowiązków ochrony roślin uprawnych przed szkodnikami i chorobami, postanowiły zawrzeć odpowiednie porozumienie. W tym celu zostali wyznaczeni pełnomocnicy: (pominięto),

którzy, po wzajemnym przedłożeniu swych pełnomocnictw uznanych za dobre i w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1. 

Obie umawiające się Strony zobowiązują się:

a. systematycznie przeprowadzać na swoich obszarach lustracje kultur rolnych celem uzyskania danych o istnieniu lub nieistnieniu szkodników i chorób roślin uprawnych;

b. stosować nieodzowne środki w celu lokalizowania i likwidowania ognisk szkodników i chorób stwierdzonych na swoim terenie, a wyszczególnionych w Art. 2 niniejszej umowy;

c. w wypadku pojawienia się na obszarach jednej z umawiających się Stron szczególnie niebezpiecznych szkodników lub chorób, w celu całkowitej likwidacji tych pasożytów, okazywać sobie wzajemnie pomoc na podstawie oddzielnych porozumień przez współpracę wykwalifikowanych specjalistów oraz w postaci środków chemicznych, aparatów i innych środków zwalczania szkodników i chorób.

Artykuł  2. 

Obie umawiające się Strony zobowiązują się udzielać sobie nawzajem wiadomości o pojawieniu się na ich obszarach niebezpiecznych szkodników i chorób roślin uprawnych, wskazując okręgi i rozmiary ich wystąpienia oraz wyniki zwalczania.

W myśl niniejszej konwencji do niebezpiecznych szkodników i chorób roślin zalicza się:

Szkodniki:

Leptinotarsa decemlineata - Stonka ziemniaczana

Heterodera rostochiensis - Mątwik ziemniaczany

Aspidiotus perniciosus - Tarcznik niszczyciel

Piesma quadrata - Płaszczyniec burakowy

Choroby:

Synchytrium endobioticum - Rak ziemniaczany

Phlyctaena linicola - "Pasmo lnu"

Powyższy wykaz szkodników i chorób roślin uprawnych może być w przyszłości zmieniony za obopólną zgodą Stron.

Artykuł  3. 

Ze względu na niebezpieczeństwo, zagrażające uprawom ziemniaków, przez stonkę ziemniaczaną, umawiające się Strony zgadzają się z chwilą wejścia w życie nieniejszej umowy stosować, co następuje:

a. zapoznać ludność z niebezpieczeństwem stonki ziemniaczanej i organizować planowe przeglądy pól ziemniaczanych w celu szybkiego wykrywania i likwidowania ognisk szkodnika;

b. na obszarze o promieniu do 10 km od ujawnionych i zlikwidowanych ognisk, a także w innych szczególnie zagrożonych miejscowościach, do których może przeniknąć stonka ziemniaczana, przeprowadzać specjalne lustracje przy pomocy odpowiednio przygotowanych drużyn pod kierownictwem wykwalifikowanego personelu ochrony roślin;

c. likwidować wykryte ogniska stonki ziemniaczanej radykalnymi metodami, korzystając z wzajemnych doświadczeń i osiągnięć naukowych oraz stosować odnośne przepisy kwarantanny roślin.

d. uzgadniać swoje coroczne plany zwalczania stonki na wspólnych naradach, które powinny się odbywać w okresie do 1 lutego każdego roku.

Artykuł  4. 

Ze względu na stałe niebezpieczeństwo przelotów stonki z obszarów Niemiec Republiki Demokratycznej na tereny Polski i groźby przenoszenia się szkodnika dalej do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Czechosłowacji, z którymi Polska jest związana konwencjami o ochronie roślin, Tymczasowy Rząd Niemieckiej Republiki Demokratycznej zobowiązuje się poddać uprawy ziemniaka specjalnej kontroli w pasie szerokości 50 km wzkłuż granicy polsko-niemieckiej i stosować metody radykalnego zwalczania szkodnika, aby uniemożliwić mu przedostanie się na teren Polski.

Artykuł  5. 

Obie umawiające się Strony zgadzają się na to, aby wszystkie przesyłki roślin i produktów pochodzenia roślinnego we wzajemnym obrocie towarowym były zaopatrzone w - wystawione przez Służbę Ochrony Roślin kraju eksportującego - świadectwa pochodzenia i zdrowotności, stwierdzające, że były badane i że produkty pochodzą z gospodarstw wolnych od szkodlików i chorób wymienionych w Art. 2 niniejszej umowy.

Do produktów pochodzenia roślinnego zalicza się: nasiona, bulwy,korzenie, cebule, pędy roślinne, owoce, jagody, warzywa, materiały produkcji szkółkarskiej oraz wszelkie przesyłki wytworów roślinnych przeznaczonych na spożycie, paszę i na cele przetwórcze.

Artykuł  6. 

Umawiające się Strony zobowiązują się, że będą na swe obszary wpuszczać z państw trzecich roślin i ich produkty wymienione w Art. 5 niniejszej konwencji wyłącznie na podstawie świadectw pochodzenia i zdrowotności kraju eksportującego oraz za zezwoleniem swej Służby Ochrony Roślin.

Artykuł  7. 

Obie umawiające się Strony:

a. ustalą na swych obszarach określone punkty graniczne dla wwozu z innych krajów przesyłek pochodzenia roślinnego;

b. będą przeprowadzać kontrolę fitosanitarną, a w razie potrzeby dezynfekcję tych przesyłek.

Artykuł  8. 

Każda z umawiających się Stron zobowiązuje się przepuszczać bez ograniczeń przez swój obszar przesyłki tranzytowe roślin i produktów pochodzenia roślinnego pod warunkiem, że będą one zaopatrzone w świadectwa pochodzenia i zdrowotności wydane przez Służbę Ochrony Roślin kraju wywożącego. W świadectwach musi być stwierdzone, że omawiane przesyłki tranzytowe są wolne przede wszystkim od szkodników i chorób wymienionych w Art. 2 i że pochodzą z miejscowości nie opanowanych przez te szkodniki i choroby.

Artykuł  9. 

Obie umawiające się Strony zgadzają się wzajemnie informować:

a. o wszystkich ustawach i rozporządzeniach tyczących się ochrony i kwarantanny roślin oraz regulujących wwóz przesyłek roślin i produktów pochodzenia roślinnego:

b. o nomenklaturze przesyłek, podlegających kontroli fitosanitarnej przy wwozie ich na terytorium każdej z umawiających się Stron - corocznie do 15 stycznia;

c. o wynikach przeprowadzonych poszukiwań szkodników i chorób, wspomnianych w Art. 2 niniejszej umowy, o środkach zastosowanych przeciw nim oraz o uzyskanych wynikach likwidacji ognisk tych szkodników i chorób: informacje przesłane będą do 15 stycznia roku następnego.

Informacje o stonce ziemniaczanej, w wypadkach wykrycia nowych ognisk w miejscowościach położonych do 50 km od granicy polsko-niemieckiej, podawane będą bezzwłocznie telegraficznie.

Artykuł  10. 

Obie umawiające się Strony zgodziły się, aby w celu rozpatrywania kwestii dotyczących praktycznego stosowania umowy oraz w celach wzajemnego informowania się i wymiany nabytych doświadczeń w dziedzinie ochrony roślin zwoływać corocznie polsko-niemieckie konferencje.

Konferencje powinny być zwoływane kolejno w Polsce i Niemieckiej Republice Demokratycznej, Terminy i miejsce ich zwołania ustalane będą na podstawie porozumienia Stron.

Artykuł  11. 

Konwencja niniejsza podlega ratyfikacji i wchodzi w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych. Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych nastąpi w Berlinie .

Konwencja niniejsza zawarta została na przeciąg lat pięciu. Jeżeli nie zostanie ona wypowiedziana na rok przed upływem pięciolecia, będzie automatycznie przedłużona na dalszy okres pięciu lat z takim samym warunkiem wypowiedzenia.

Sporządzono w Warszawie dnia 23 czerwca 1950 r. w 2 egzemplarzach w języku polskim i niemieckim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

Na dowód tego pełnomocnicy obu Rządów podpisali niniejszą konwencję i przyłożyli na niej swoje pieczęcie.

Po zaznajomieniu się z powyższą Konwencją uznaliśmy ją i uznajemy za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadczamy, że jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 14 marca 1951 roku.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024