Statut medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 sierpnia 1951 r.
Statut medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 26 maja 1951 r. o medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" (Dz. U. R. P. Nr 33, poz. 256) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Odznakę medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" tworzy wieniec laurowy o średnicy 34 mm, na który nałożone są dwa skrzyżowane miecze. W środku wieńca, na pokrytej czerwoną emalią tarczy okrągłej o średnicy 16 mm nałożony jest srebrny orzeł, w otoku zaś na białej emalii - napis "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny". W dolnej części wieńca laurowego umieszczona jest w tarczy owalnej na czerwonej emalii cyfra rzymska V, X lub XV - zależnie od stopnia medalu. Miecze i wieniec laurowy są koloru brązowego, srebrnego lub złotego - zależnie od stopnia medalu. Odwrotna strona medalu jest gładka.
2.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nosi się na wstążce, przewleczonej przez metalowy uchwyt, znajdujący się u góry odznaki medalu.
3.
Wstążka medalu "Siły Zbrojne w Służba Ojczyzny" szerokości 35 mm składa się z pięciu pionowych pasów czerwonych, poprzedzielanych czterema pionowymi pasami białymi.
4.
Wzór rysunkowy odznaki medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" i wstążki zawiera załącznik do rozporządzenia.
§  2.
1.
Do okresu czasu służby wojskowej w Siłach Zbrojnych uzasadniającego nadanie medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" zalicza się:
1)
czynną służbę wojskową odbytą w Siłach Zbrojnych po dniu 22 lipca 1944 r.,
2)
czynną służbę wojskową odbytą w polskich formacjach wojskowych, zorganizowanych na obszarze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich po dniu 13 maja 1943 r.,
3)
służbę w oddziałach Gwardii Ludowej i Armii Ludowej,
4)
przerwy w czasie pełnienia czynnej służby wojskowej, o ile w tym okresie żołnierz pełnił służbę w organach bezpieczeństwa publicznego.
2.
Do okresu czasu służby wojskowej w Siłach Zbrojnych uzasadniającego nadanie medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nie zalicza się czasokresów:
1)
odbywania zasadniczej służby wojskowej,
2)
służby wojskowej w charakterze ucznia szkoły kształcącej na oficerów zawodowych,
3)
służby wojskowej w charakterze słuchacza akademii wojskowej,
4)
przebywania w stanie zmiennym oddziałów karnych,
5)
odbywania ćwiczeń wojskowych (przeszkolenia).
3.
Przepis ust. 2 pkt 2 i 3 nie dotyczy służby wojskowej, pełnionej przez żołnierza zawodowego w charakterze ucznia szkoły kształcącej na oficerów zawodowych lub słuchacza akademii wojskowej.
§  3.
Warunkiem nadania medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" jest - obok przesłużenia wymaganego czasokresu służby w Siłach Zbrojnych określonej w § 2 ust. 1 i 3 - posiadanie przez żołnierza nienagannej opinii.
§  4.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nadaje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej, a żołnierzom wojsk wewnętrznych - na wniosek Ministra Bezpieczeństwa Publicznego.
§  5.
Uprawnionymi do występowania w drodze służbowej z wnioskami o nadanie medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" są w stosunku do podległych im żołnierzy w czynnej służbie wojskowej dowódcy oddziałów (równorzędni) i wyżsi.
§  6.
1.
Do poszczególnych stopni medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się generałów, oficerów i podoficerów zawodowych w zależności od nienagannego przesłużenia wymaganego czasokresu służby w Siłach Zbrojnych, liczonego do dnia 12 października tego roku kalendarzowego, w którym medal ma być nadany.
2.
Do brązowego medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się żołnierzy, którzy przesłużyli w Siłach Zbrojnych 5, 6, 7, 8 i 9 lat.
3.
Do srebrnego medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się żołnierzy, którzy przesłużyli w Siłach Zbrojnych 10, 11, 12, 13 i 14 lat.
4.
Do złotego medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się żołnierzy, którzy przesłużyli w Siłach Zbrojnych 15 i więcej lat.
§  7.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" będzie nadawany corocznie w dniu 12 października - w dniu Wojska Polskiego.
§  8.
Odznakę medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" wręcza odznaczonemu żołnierzowi Minister Obrony Narodowej, a żołnierzowi wojsk wewnętrznych - Minister Bezpieczeństwa Publicznego lub władze wojskowe przez nich upoważnione. Z odznaką wręcza się odznaczonemu żołnierzowi legitymację medalu.
§  9.
Do czasu ustawowego ustalenia kolejności noszenia odznaczeń brązowy medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nosi się na lewej piersi po brązowym medalu "Zasłużonym na Polu Chwały".
§  10.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024