Tryb powoływania rzeczoznawców w postępowaniu ustalającym odszkodowanie za nieruchomości, wywłaszczone dla realizacji narodowych planów gospodarczych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW ORAZ MINISTRÓW BUDOWNICTWA I FINANSÓW
z dnia 29 grudnia 1950 r.
w sprawie trybu powoływania rzeczoznawców w postępowaniu ustalającym odszkodowanie za nieruchomości, wywłaszczone dla realizacji narodowych planów gospodarczych.

Na podstawie art. 36 ust. 2 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438) zarządza się, co następuje:
§  1.
Listy rzeczoznawców, powoływanych w postępowaniu ustalającym odszkodowanie za nieruchomości, wywłaszczone dla realizacji narodowych planów gospodarczych, układa się oddzielnie dla każdego województwa oraz dla m. st. Warszawy i m. Łodzi.
§  2.
1.
Rzeczoznawców powołuje na okres dwóch lat i wpisuje na listę prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie, Prezydium Rady Narodowej m. Łodzi), spośród osób posiadających wiedzę i doświadczenie, potrzebne do wydania opinii.
2.
Ogólna liczba rzeczoznawców wpisanych na listę nie może być mniejsza od 12 i większa od 24.
3.
Na ogólną liczbę rzeczoznawców prezydium rady narodowej samo wyznacza jedną czwartą, a powołuje jedną czwartą spośród kandydatów zgłoszonych przez zarząd oddziału wojewódzkiego Związku "Samopomoc Chłopska", połowę zaś w równych częściach spośród kandydatów organizacyj, wskazanych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Ministra Budownictwa. Listy rzeczoznawców powinny być ułożone w taki sposób, by zapewniały odpowiednią do potrzeb województwa (m. st. Warszawy i m. Łodzi) liczbę rzeczoznawców w zakresie szacowania każdego rodzaju wartości majątkowych, przewidzianych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1950 r. w sprawie ustalenia norm szacunkowych dla nieruchomości nabywanych w celu realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 234 i Nr 52, poz. 482). Liczba rzeczoznawców dla każdego rodzaju wartości majątkowych powinna wynosić przynajmniej 3 osoby.
§  3.
Rzeczoznawcą może być osoba, która posiada obywatelstwo polskie, korzysta z pełni praw obywatelskich i cywilnych, zamieszkuje na terenie województwa (m. st. Warszawy, m. Łodzi), posiada kwalifikacje, które dają rękojmię fachowego i sumiennego wykonania obowiązków rzeczoznawcy, oraz wyraziła zgodę na pełnienie tych obowiązków.
§  4.
1.
Zarządy oddziałów wojewódzkich Związku "Samopomoc Chłopska" i organizacje wskazane przez Ministrów Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Budownictwa zgłaszają kandydatów w ciągu 14 dni od daty doręczenia wezwania do zgłoszenia w liczbie, oznaczonej przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej, co najmniej podwójnej w stosunku do liczby rzeczoznawców, którzy mają być wpisani na listę z danej grupy.
2.
Zgłoszenie powinno zawierać: nazwisko i imię, wiek i miejsce zamieszkania kandydata oraz krótki opis jego działalności zawodowej i społecznej.
§  5.
W razie niezgłoszenia w terminie kandydatów rzeczoznawców w brakującej liczbie powołuje samo prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  6.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej skreśli rzeczoznawcę z listy w razie utracenia przez niego któregokolwiek z warunków wymienionych w § 3.
2.
W razie skreślenia rzeczoznawcy z listy, prezydium wojewódzkiej rady narodowej uzupełnia listę osobą z tej samej grupy, do której należał rzeczoznawca, skreślony z listy (§ 2 ust. 3).
3.
W braku kandydatów zgłoszonych stosownie do § 4 ust. 1 albo też jeżeli istniejące kandydatury uznane zostaną za nieodpowiednie - prezydium wojewódzkiej rady narodowej wzywa do ponownego zgłoszenia kandydatów w oznaczonej liczbie.
4.
Rzeczoznawcy wpisani na listę w ciągu okresu dwuletniego powołani zostają na czas do końca tego okresu.
5.
Najpóźniej na jeden miesiąc przed upływem okresu czasu, na jaki rzeczoznawcy zostali powołani, prezydium wojewódzkiej rady narodowej układa nową listę na okres następnych 2 lat, przy czym zgłoszenia kandydatów mogą obejmować również dotychczasowych rzeczoznawców.
§  7.
Rzeczoznawcy wpisani na listę składają prezydium wojewódzkiej rady narodowej pisemne przyrzeczenie następującej treści:

"Świadom odpowiedzialności przed prawem przyrzekam, że obowiązki rzeczoznawcy wykonywać będę z całą sumiennością i bezstronnością i że zachowam w tajemnicy to wszystko, o czym dowiem się przy wykonywaniu moich obowiązków".

§  8.
O każdej zmianie miejsca zamieszkania rzeczoznawca powinien zawiadomić prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  9.
1.
Strony w postępowaniu o ustalenie odszkodowania mają prawo wskazać po jednym rzeczoznawcy, który ma być wysłuchany, spośród rzeczoznawców danej specjalności. W razie niemożności wykonania obowiązku rzeczoznawcy przez osobę wskazaną rzeczoznawcę wyznacza prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Rzeczoznawca, wyznaczony do wydania opinii, obowiązany jest wyłączyć się w przypadkach, kiedy przewidziane jest wyłączenie urzędnika w postępowaniu administracyjnym.
3.
Władza przeprowadzająca postępowanie wyłączy rzeczoznawcę, jeżeli pomiędzy nim a stroną lub jej zastępcą albo pełnomocnikiem zachodzi stosunek tego rodzaju, że mógłby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności rzeczoznawcy.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.3.19

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb powoływania rzeczoznawców w postępowaniu ustalającym odszkodowanie za nieruchomości, wywłaszczone dla realizacji narodowych planów gospodarczych.
Data aktu: 29/12/1950
Data ogłoszenia: 17/01/1951
Data wejścia w życie: 17/01/1951