Uregulowanie niektórych zobowiązań przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej i instytucyj publicznych.

DEKRET
z dnia 5 sierpnia 1949 r.
o uregulowaniu niektórych zobowiązań przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej i instytucyj publicznych.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 2 lipca 1949 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 41, poz. 302) Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

Upoważnia się Ministra Skarbu do uregulowania w myśl przepisów niniejszego dekretu zadłużenia przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej i instytucyj publicznych wobec instytucyj kredytowych, istniejącego w dniu 1 lipca 1949 r.

Art.  2.

Przepisy niniejszego dekretu dotyczą zadłużenia z tytułu:

1)
finansowania inwestycyj zleconych przez Rząd - w okresie do 31 marca 1946 r.;
2)
finansowania inwestycyj w ramach państwowych planów inwestycyjnych na rok 1946, 1947 i 1948;
3)
kredytów średnioterminowych pochodzących z konwersji kredytów krótkoterminowych, zużytych na cele inwestycyjne;
4)
rozliczeń wewnętrznych, wynikających z operacyj zagranicznych;
5)
pokrycia kosztów akcyj zleconych przez Rząd w dziedzinie gospodarki narodowej;
6)
kredytów zużytych na cele organizacyjne.
Art.  3.

Uregulowanie polegać będzie na:

1)
przejęciu przez Skarb Państwa zadłużenia (art. 2) określonego decyzją Ministra Skarbu i zwolnieniu od tego zadłużenia przedsiębiorstw i instytucyj, o których mowa w art. 1;
2)
przeprowadzeniu rozrachunku pomiędzy Skarbem Państwa a instytucjami kredytowymi przez dokonanie odpisów i potrąceń z funduszów specjalnych, wierzytelności Skarbu Państwa w instytucjach kredytowych oraz innych funduszów, zużytych na finansowanie inwestycyj i akcyj zleconych.
Art.  4.
1.
Upoważnia się Ministra Skarbu do pokrycia zobowiązaniami dłużnymi Skarbu Państwa pozostałości zadłużenia, wynikającej z rozrachunków, przeprowadzonych w myśl art. 3 pkt 2, do wysokości ustalonej na jego wniosek uchwałą Rady Ministrów.
2.
Minister Skarbu ustali plan umorzenia i inne warunki zobowiązań dłużnych Skarbu Państwa (ust. 1).
3.
Do preliminarza budżetowego Państwa wprowadzane będą sumy, potrzebne na obsługę zobowiązań dłużnych Skarbu Państwa.
Art.  5.

Inwestycje, o których mowa w art. 2, dokonane przez przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej i instytucje publiczne (art. 1), zwiększają majątek trwały tych przedsiębiorstw i instytucyj.

Art.  6.

Upoważnia się Narodowy Bank Polski do przyjęcia przewidzianych w art. 4 ust. 1 zobowiązań dłużnych Skarbu Państwa od instytucyj kredytowych na pokrycie ich zadłużenia w Narodowym Banku Polskim z tytułu refinansowania niektórych kredytów inwestycyjnych i akcyj zleconych.

Art.  7.

Sprawozdanie z rozrachunku, przeprowadzonego na podstawie niniejszego dekretu, będzie włączone do ogólnego zamknięcia rachunków państwowych za właściwy okres budżetowy.

Art.  8.

Od dnia wejścia w życie niniejszego dekretu kredyty bankowe mogą być udzielane tylko jako:

a)
zwrotne środki obrotowe w ramach planu kredytowego,
b)
zwrotne środki inwestycyjne w ramach państwowego planu inwestycyjnego,

z wyłączeniem dopuszczalności pokrywania jakichkolwiek niedoborów drogą kredytów bankowych.

Art.  9.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Skarbu w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Art.  10.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024