Tryb postępowania przy przyjmowaniu kandydatów na pierwszy rok studiów do Akademii Lekarskich w Gdańsku, Bytomiu i Szczecinie na rok szkolny 1949/50.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 12 lipca 1949 r.
w sprawie trybu postępowania przy przyjmowaniu kandydatów na pierwszy rok studiów do Akademii Lekarskich w Gdańsku, Bytomiu i Szczecinie na rok szkolny 1949/50.

Na podstawie art. 16, 83, 85, 86 i 112 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządza się w porozumieniu z Ministrem Oświaty, co następuje:
§  1.
Podstawą przyjęcia na pierwszy rok studiów na wszystkich wydziałach (oddziałach) jest egzamin wstępny.
§  2.
Doboru kandydatów na wydziały (oddziały) dokonują komisje dla doboru kandydatów.
§  3.
W skład komisji wchodzą:
1.
dziekan wydziału jako przewodniczący - oraz jako członkowie:
2.
delegat Ministra Zdrowia,
3.
delegat Ministra Oświaty,
4.
jeden z członków rady wydziałowej, powołany przez Ministra Zdrowia po wysłuchaniu opinii dziekana,
5.
przedstawiciel okręgowej Rady Związków Zawodowych,
6.
przedstawiciel zarządu wojewódzkiego Związku Samopomocy Chłopskiej.

Członków komisji, wymienionych w pkt 5 i 6 ust. 1, powołuje Minister Zdrowia na wniosek wymienionych organizacji.

Dziekana w komisji zastępuje prodziekan. Minister Zdrowia powołuje w miarę potrzeby zastępców członków komisji w tym samym trybie, jak członków komisji.

§  4.
W przypadku, gdy liczba kandydatów na pierwszy rok studiów danego wydziału (oddziału) przekracza 300, Minister Zdrowia może powołać dodatkowe komisje: Dziekana jako przewodniczącego komisji zastępuje wówczas członek rady wydziałowej, powołany przez Ministra Zdrowia po wysłuchaniu opinii dziekana.
§  5.
Doboru kandydatów dokonuje komisja na podstawie oceny egzaminu wstępnego i kwalifikacji osobistych kandydata.

Egzamin wstępny obejmuje:

a)
egzamin pisemny - na temat związany z kierunkiem studiów,
b)
egzamin ustny - z nauki o Polsce współczesnej,
c)
egzamin pisemny - z chemii lub biologii.
§  6.
Bez egzaminu wstępnego zostaną przyjęci:
a)
absolwenci studiów wstępnych szkół wyższych, którzy złożyli egzamin końcowy z wynikiem pomyślnym i zostali zakwalifikowani na dany wydział,
b)
kandydaci do kompanii akademickich, zakwalifikowani przez Ministerstwo Obrony Narodowej,
c)
repetenci, jeśli komisje dla doboru kandydatów uznają za usprawiedliwioną przyczynę powtarzania pierwszego roku studiów.
§  7.
W przypadku, jeżeli liczba zgłoszeń przekracza ustaloną na danym wydziale (oddziale) ilość miejsc, spośród kandydatów, którzy pomyślnie zdali egzamin, mają pierwszeństwo przyjęcia:
1)
dzieci robotników, chłopów małorolnych i średniorolnych,
2)
dzieci inteligencji pracującej, wykazujące się pracą społeczną, jak również osoby wymienione w art. 2 ustawy z dnia 23 lipca 1945 r. o zasiłkach i pomocy dla osób pozostałych po uczestnikach ruchu podziemnego i partyzanckiego, poległych w walce o wyzwolenie Polski spod najazdu hitlerowskiego (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 180) i w art. 1 dekretu z dnia 13 listopada 1945 r. o zasiłkach i pomocy dla ofiar wrogów demokratycznego ustroju Polski (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 51, poz. 294 i z 1947 r. Nr 5, poz. 22) w kolejności ustalonej według najlepszych wyników egzaminu,
3)
inni kandydaci według kolejności wyniku egzaminu w ilości nie przekraczającej 15% wolnych miejsc w przypadku, gdy ilość osób wymienionych w pkt 1 i 2, które pomyślnie złożą egzamin, przekracza 85% miejsc wolnych na wydziale.
§  8.
Podania o przyjęcie na pierwszy rok studiów winny być złożone we właściwym dziekanacie w terminie do dnia 30 lipca 1949 r. Jeśli kandydat z usprawiedliwionych przyczyn nie złożył podania w tym terminie, dziekan w porozumieniu z delegatem Ministra Zdrowia może przyjąć podanie w terminie późniejszym.
§  9.
Komisje wykonują swe czynności w czasie od 1 lipca do 15 października 1949 r.
§  10.
Egzaminy wstępne odbywają się w czasie od 1 do 20 września 1949 r.
§  11.
Na wydziałach (oddziałach), na których ilość przyjętych nie osiągnęła ilości ustalonej, przeprowadzi się dodatkowe wpisy dla tych kandydatów, którzy ubiegali się o przyjęcie na inne wydziały (oddziały, studia) lub uczelnie w 1949 r. i nie zostali przyjęci z powodu braku miejsc oraz zdali egzamin wstępny z przedmiotów wymaganych na wydziale, na którym ubiegają się o dodatkowe przyjęcie. Kandydaci ci zwolnieni są od składania powtórnych egzaminów.

Zapisy dodatkowe odbywają się od dnia 26 września do dnia 8 października 1949 r.

§  12.
Regulamin komisji określi zarządzenie Ministra Zdrowia.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 lipca 1949 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024