Order "Budowniczych Polski Ludowej".

USTAWA
z dnia 2 lipca 1949 r.
o orderze "Budowniczych Polski Ludowej".

Art.  1.

Ustanawia się order "Budowniczych Polski Ludowej" w celu nagrodzenia wyjątkowych zasług, położonych dla dzieła budowy Polski Ludowej.

Art.  2.
1.
Orderem "Budowniczych Polski Ludowej" mogą być odznaczeni obywatele polscy, którzy szczególnie zasłużyli się dla budowy Polski Ludowej wybitną działalnością lub wybitnymi czynami w dziedzinie:
1)
rozwoju gospodarki narodowej, zwłaszcza przez: dokonanie wynalazków, usprawnienie pracy lub ulepszenie metod pracy - jeżeli to ma poważne znaczenie ekonomiczne - inicjowanie współzawodnictwa pracy albo przodownictwo pracy,
2)
oświaty, nauki, kultury i sztuki,
3)
podniesienia obronności kraju,
4)
podniesienia zdrowotności i kultury fizycznej Narodu,
5)
służby publicznej.
2.
Order "Budowniczych Polski Ludowej" może być nadawany również zespołom jednostek, zakładom pracy i instytucjom.
Art.  3.

Order "Budowniczych Polski Ludowej" może być nadany tej samej osobie albo temu samemu zespołowi, zakładowi pracy lub tej samej instytucji tylko jeden raz.

Art.  4.

Order "Budowniczych Polski Ludowej" nadaje Prezydent Rzeczypospolitej w drodze zarządzeń, ogłaszanych w Monitorze Polskim.

Art.  5.

Pozbawienie orderu "Budowniczych Polski Ludowej" następuje:

1)
na podstawie zarządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej;
2)
na mocy orzeczenia sądowego, orzekającego pozbawienie praw publicznych i obywatelskich praw honorowych.
Art.  6.

Szczegółowe przepisy, określające przywileje i uprawnienia, które wynikają z nadania orderu "Budowniczych Polski Ludowej", wzory rysunkowe odznak orderu i ich wymiary, sposób i porządek przedstawiania wniosków o nadanie orderu, tryb wręczania i sposób noszenia odznak orderu - ustali statut orderu "Budowniczych Polski Ludowej", nadany rozporządzeniem Rady Ministrów.

Art.  7.
1.
Koszty odznak orderu "Budowniczych Polski Ludowej" oraz wydatki, związane z jego nadaniem, ponosi Skarb Państwa.
2.
Pisma i dokumenty w sprawach orderu "Budowniczych Polski Ludowej" nie podlegają obowiązkowi opłaty skarbowej.
Art.  8.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów i wszystkim ministrom.

Art.  9.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024