Higiena pracy w zakładach, wytwarzających przedmioty z ołowiu lub stosujących przy produkcji ołów, oraz w drukarniach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ, ZDROWIA ORAZ PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 21 kwietnia 1949 r.
o higienie pracy w zakładach, wytwarzających przedmioty z ołowiu lub stosujących przy produkcji ołów, oraz w drukarniach.

Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) i ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 325) oraz art. 2 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zapobieganiu chorobom zawodowym i ich zwalczaniu (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisom niniejszego rozporządzenia podlegają wszystkie zakłady, wytwarzające przedmioty z ołowiu lub stosujące przy produkcji ołów, oraz te wszystkie rodzaje pracy, przy których pracownicy stykają się z ołowiem.
2.
Huty ołowiu, cynku i srebra nie podlegają niniejszemu rozporządzeniu.
§  2.
Przez wyraz ołów, w rozporządzeniu niniejszym, należy rozumieć ołów metaliczny oraz jego stopy i związki.
§  3.
1.
W pomieszczeniach, w których pracownicy narażeni są na działanie ołowiu, na jednego pracownika powinno przypadać co najmniej 4 m2 powierzchni podłogi i 15 m3 przestrzeni powietrznej.
2.
Odległość między stanowiskami pracy powinna wynosić co najmniej 1 m a wysokość pomieszczeń co najmniej 3,5 m.
3. 1
Okręgowy Inspektor Pracy może ustalić w poszczególnych przypadkach właściwe dla danego zakładu pracy normy powierzchni podłogi i przestrzeni powietrznej, odległości między stanowiskami i wysokości pomieszczenia.
§  4.
Podłoga w pomieszczeniach pracy powinna być twarda, nieprzesiąkliwa, ze spadkiem do środka podłogi i studzienką; w każdym pomieszczeniu powinien znajdować się hydrant do spłukiwania podłogi.
§  5.
Ściany pomieszczeń pracy powinny być gładkie, pokryte farbą olejną lub innym materiałem nadającym się do zmywania. Ściany te do wysokosći 1,2 m powinny być wyłożone płytkami terrakotowymi. Kolor ścian i sufitu powinien być jasny. Miejsca łączenia się podłogi ze ścianami i ścian między sobą powinny być zaokrąglone. Oczyszczanie podłogi na sucho w pomieszczeniach, w których używa się związków ołowiu, jest wzbronione. Beczki ze związkami ołowiu powinny być umieszczone na belkach znajdujących się na wysokości 20 cm od podłogi.
§  6.
Budynki zakładu pracy powinny posiadać urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne.
§  7.
Prace, przy których pracownicy narażeni są na działanie ołowiu, powinny odbywać się w oddzielnych, specjalnie do tych prac przeznaczonych, nieprzechodnich pomieszczeniach. W pomieszczeniach tych mogą przebywać wyłącznie pracownicy zajęci przy tych pracach.
§  8.
1.
Mielenie ołowiu oraz wszelkie czynności ze sproszkowanym ołowiem, jak: mieszanie, przesypywanie, przenoszenie, powinny być zmechanizowane i odbywać się w szczelnie zamkniętych urządzeniach.
2.
W przypadkach technicznej niemożności zastosowania tych sposobów należy zainstalować miejscowe mechaniczne urządzenia odpylające.
§  9.
Ołów, jego odpadki i złom powinny być składane do metalowych naczyń zaopatrzonych w szczelnie przylegające pokrywy.
§  10.
1.
Kotły do topienia ołowiu powinny być zaopatrzone w okapy połączone z kominowym lub mechanicznym wyciągiem. W pomieszczeniach, w których zainstalowane są kotły i piece, powinna być urządzona mechaniczna wentylacja. Na 1 kocioł (piec) do topienia ołowiu powinno przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.
2.
Linotypy i odlewarki czcionek powinny być zaopatrzone w wyciągi mechaniczne.
§  11.
Stapianie ołowiu i lutowanie nim w płomieniu powinno odbywać się w szafach wyciągowych.
§  12.
Przy mechanicznej obróbce ołowiu, jak przy cięciu, szlifowaniu, polerowaniu i innych czynnościach, przy których powstają opiłki i pył, należy stosować osłony i wyciągi.
§  13.
Stoły, na których odbywa się smarowanie płyt akumulatorów, lutowanie, montaż i inne czynności z ołowiem, powinny mieć powierzchnię gładką, twardą z materiału nadającego się do zmywania. Brzegi stołów powinny być zaopatrzone w szczelnie przylegające krawężniki (obrzeżenia), zapobiegające spadaniu cząstek ołowiu na podłogę.
§  14.
Wanny w formowni akumulatorów powinny być zaopatrzone w miejscowe wyciągi.
§  15.
Na każdych 5-ciu pracowników zatrudnionych jednocześnie powinna przypadać co najmniej jedna umywalka z bieżącą ciepłą wodą, zaopatrzona w mydło. Każdy pracownik powinien być zaopatrzony w kubek do płukania ust, ręcznik i szczotkę do zębów. Pracownicy zatrudnieni przy pracach podrażniających skórę rąk powinni ponadto być zaopatrzeni w krem lub maść do rąk.
§  16.
Pracownicy obowiązani są pracować w odzieży roboczej lub ochronnej; koszt prania tej odzieży ponosi pracodawca.
§  17.
Zabronione jest spożywanie posiłków i palenie tytoniu w pomieszczeniach pracy.
§  18.
Pracownicy przed udaniem się do jadalni i przed opuszczeniem zakładu pracy obowiązani są pozostawić w szatni odzież roboczą lub ochronną, umyć ręce i twarz, wypłukać usta i włożyć ubranie domowe.
§  19.
Pracownicy powinni w szatni mieć oddzielne szafki z osobnymi przedziałami na odzież roboczą i ochronną oraz na ubranie domowe. Dla pracowników szczególnie narażonych na działanie pyłu ołowianego powinny być urządzone dwie szatnie: na odzież roboczą i ochronną oraz na ubranie domowe; w tym przypadku umywalnie mależy urządzić między szatniami.
§  20.
1.
Pomieszczenia pracy, w których pracownicy narażeni są na zatrucie ołowiem, oraz sprzęty i stoły powinny być codziennie po zakończeniu pracy sprzątane na mokro lub przy użyciu elektrycznego odkurzacza. Przynajmniej raz w tygodniu należy przeprowadzić gruntowne sprzątanie całego pomieszczenia, połączone z myciem ścian i okien.
2.
Kaszty zecerskie powinny być odpylane przynajmniej raz w tygodniu przy użyciu elektrycznego odkurzacza.
§  21.
1.
Osoby, sprawujące: kierownictwo zakładu pracy lub poszczególnych jego działów, nadzór techniczny lub lekarsko-higieniczny, obowiązane są do stałego pouczania pracowników o niebezpieczeństwie ołowicy i o sposobach zapobiegania jej.

Na ścianach powinny być rozmieszczone odpowiednie instrukcje i ostrzeżenia.

2.
Pracownicy obowiązani są do ścisłego przestrzegania zarządzeń dotyczących ochrony zdrowia przy pracy z ołowiem.
§  22.
Pracodawca obowiązany jest dostarczać codziennie bezpłatnie każdemu pracownikowi narażonemu na działanie ołowiu oraz przesuwanemu okresowo do innej pracy, a także przesuniętemu na stałe na podstawie decyzji lekarza po pół litra niezbieranego mleka do spożycia w jadalni zakładowej; mleka tego nie wolno pracownikowi zużytkować poza terenem zakładu pracy.
§  23.
Pracodawca obowiązany jest zatrudniać lekarza przemysłowego. Lekarz ten powinien okresowo badać wszystkich pracowników mających styczność z ołowiem i kierować go do badań specjalnych.
§  24.
Pomieszczenia pracy powinny być dostatecznie oświetlone światłem naturalnym. W drukarniach stosunek powierzchni okien przepuszczającej światło do powierzchni podłogi powinien wynosić 1:5.
§  25.
Poszczególne stanowiska pracy powinny posiadać poza dostatecznym oświetleniem ogólnym, oświetlenie dodatkowe lampami ujętymi w osłony, zabezpieczające oczy pracowników od olśnienia.
§  26.
Przy robotach szczególnie narażających na wdychanie pary i pyłu ołowiu, jeżeli osłony, urządzenia wyciągowe i inne urządzenia zapobiegawcze nie są wystarczające lub nie mogą być stosowane ze wzglądów technicznych, pracownicy powinni być zaopatrzeni w osobiste ochrony dróg oddechowych (maski przeciwgazowe, przeciwpyłowe i izolujące) i używać je.

Przy pracy w ochronach osobistych należy stosować w odstępach jednogodzinnych 15-minutowe przerwy.

§  27.
W sprawach nie unormowanych niniejszym rozporządzeniem mają zastosowanie przepisy obowiązujące w tych sprawach.
§  28.
W przypadkach wyjątkowej wagi i ze względu na szczególne warunki miejscowe Obwodowy Inspektor Pracy może w stosunku do istniejących w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zakładów pracy odroczyć termin wykonania przepisów §§ 3 i 6 nie dłużej niż na trzy lata.
§  29.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia.
1 § 3 ust. 3 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 12 września 1949 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.49.54.431).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024