Pobór podatku obrotowego i podatku dochodowego w formie ryczałtu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 19 lutego 1949 r.
o poborze podatku obrotowego i podatku dochodowego w formie ryczałtu.

Na podstawie art. 17 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 413) i art. 18 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 414) oraz art. 3 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 27, poz. 174 oraz z 1948 r. Nr 12, poz. 94 i Nr 52, poz. 413) zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Podatkowi obrotowemu i podatkowi dochodowemu w formie ryczałtu podlegają świadczenia wykonywane osobiście bez obcej pomocy:
1)
przez osoby, trudniące się handlem na targach, w halach targowych i tym podobnych miejscach sprzedaży oraz na ulicach, placach i podwórzach bez posiadania w tym celu stałych miejsc sprzedaży;
2)
przez osoby trudniące się handlem obnośnym i domokrążnym;
3)
przez osoby trudniące się handlem wymienionym w pkt 1 rozwoźnie, tj. z wozów, wózków, łodzi, rowerów itp.;
4)
przez wędrownych lub ulicznych portrecistów i fotografów;
5) 1
przez osoby trudniące się zbiorem i dostawą odpadków użytkowych do Zbiornic Centrali Odpadków Użytkowych (§ 6 ust. 1 i 2).
2. 2
Podatkowi obrotowemu i podatkowi dochodowemu w formie ryczałtu podlegają również świadczenia wykonywane przez osoby trudniące się furmaństwem wyłącznie na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych, jeżeli osoby te świadczenia powyższe wykonują osobiście lub z udziałem najwyżej jednej siły najemnej.
3. 3
Nie podlegają podatkowi w formie ryczałtu świadczenia wykonywane przez podatników prowadzących księgi handlowe lub uproszczone.
4. 4
Za stałe miejsce sprzedaży w rozumieniu ust. 1 pkt 1 uważa się jedno lub kilka zamkniętych lub otwartych pomieszczeń, jak stragany, budki, stoiska itp., jeżeli pozostają stale na tym samym miejscu.
§  2.
Podatkowi w formie ryczałtu nie podlega dostawa do mieszkań spożywcom produktów spożywczych, wykonywana osobiście bez obcej pomocy i bez używania własnych lub wynajętych środków lokomocji (wozów, wózków itp.), oraz uliczna sprzedaż gazet.
§  3.
Zryczałtowany podatek obrotowy i dochodowy łącznie wynosi:
1)
od osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 - 100 złotych dziennie;
2)
od osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 2 - 60 złotych dziennie;
3)
od osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 3:
a)
przy handlu z wozu - 200 złotych dziennie,
b)
w innych przypadkach - 120 złotych dziennie,
4)
od osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 4 - 150 złotych dziennie;
5) 5
od osób wymienionych w § 1 ust. 2:
a)
od wozu jednokonnego - 200 złotych dziennie,
b)
od wozu parokonnego - 320 złotych dziennie;
6) 6
od osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 5 - 5% każdorazowo wypłacanej sumy na poczet lub z tytułu należności za wykonane świadczenia.
2.
Stawki określone w ust. 1 pkt 1 - 5 obniża się:

o 5% przy wpłacaniu podatku z góry za tydzień,

o 10% przy wpłacaniu podatku z góry za miesiąc,

o 20% przy wpłacaniu podatku z góry za kwartał.

Przy wpłacaniu podatku z góry, za tydzień - uważa się 6 kolejno następujących dni roboczych, za miesiąc - 25 dni roboczych, za kwartał - 75 dni roboczych.

3.
Określone w ust. 1 i 2 stawki zryczałtowanego podatku obejmują również opłatę za kartę rejestracyjną.
§  4.
1.
Zryczałtowany podatek w wysokości określonej w § 3 ust. 1 pkt 1 - 5 pobiera się za każdy dzień, w którym są wykonywane świadczenia podlegające podatkowi.
2.
Obowiązek opłacania podatku powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania świadczeń podlegających zryczałtowanemu podatkowi.
3.
Obowiązek opłacania podatku ustaje z dniem zaniechania wykonywania świadczeń podlegających zryczałtowanemu podatkowi.
§  5.
1. 7
Zryczałtowany podatek od osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 - 4 i ust. 2 płatny jest codziennie lub z góry za tydzień, miesiąc albo kwartał w najbliższym od miejsca wykonywania świadczeń urzędzie skarbowym lub do rąk upoważnionego pracownika urzędu skarbowego za pokwitowaniem.
2.
Na żądanie podatnika pracownik, upoważniony do pobierania podatku, ma obowiązek okazać legitymacją służbową oraz upoważnienie urzędu skarbowego do pobierania podatku.
3.
Od zaległości w podatku od osób wymienionych w ust. 1 nie pobiera się dodatku za zwłokę.
§  6.
1. 8
Do obliczania i poboru zryczałtowanego podatku od osób określonych w § 1 ust. 1 pkt 5 obowiązana jest Centrala Odpadków Użytkowych, jej oddziały i zbiornice - jako płatnicy - przy każdej wypłacie z tytułu lub na poczet należności za dostarczone odpadki użytkowe.
2.
Za zbiornice, o których mowa w ust. 1, uważa się zbiornice odpadków użytkowych działające na rzecz Centrali Odpadków Użytkowych, choćby nawet nie były z nią związane organizacyjnie.
3. 9
Pobrane kwoty zryczałtowanego podatku obowiązani są płatnicy określeni w ust. 1 wpłacić do właściwej według miejsca położenia zbiornicy władzy podatkowej w terminach następujących: państwowe wojewódzkie zbiornice i podzbiornice Centrali Odpadków Użytkowych kwoty pobrane w ciągu miesiąca - do dnia 25 miesiąca następnego, pozostali zaś płatnicy kwoty pobrane w czasie od 1 do 10 każdego miesiąca - do dnia 15 danego miesiąca, pobrane w czasie od 11 do 20 - do dnia 25 danego miesiąca, pobrane w czasie od 22 do końca miesiąca - do dnia 5 miesiąca następnego.
4.
Płatnicy mają obowiązek prowadzenia ewidencji pobranych z tego tytułu kwot oraz składania właściwym władzom podatkowym przy wpłacaniu tych kwot wykazów wskazujących osobę podatnika oraz podstawę obliczenia i wysokość pobranego podatku.
§  7.
1.
Wpłacanie zryczałtowanego podatku na podstawie niniejszego rozporządzenia nie zwalnia podatników od obowiązku podatkowego w podatku obrotowym i podatku dochodowym, jeśli idzie o wykonywanie innych świadczeń aniżeli określone w § 1 oraz o dochody z pozostałych posiadanych przez podatnika źródeł przychodów.
2. 10
Podatnicy wykonujący świadczenia określone w § 1 ust. 1 pkt 1 - 4 i ust. 2 mogą być pociągnięci do opłacania podatku obrotowego i podatku dochodowego na zasadach ogólnych na podstawie decyzji właściwego urzędu skarbowego za cały rok podatkowy, w którym decyzja została wydana i podatnikowi doręczona. Pociągnięcie do obowiązku opłacania podatku obrotowego na zasadach ogólnych powoduje obowiązek uiszczenia opłaty za właściwą kartę rejestracyjną w ciągu dni trzech, licząc od dnia doręczenia decyzji. Kwoty wpłacone za dany rok podatkowy tytułem zryczałtowanego podatku zalicza się na podatek dochodowy za dany rok, pozostałą zaś resztę - na podatek obrotowy za ten rok.
3.
Pociągnięcie do obowiązku opłacania podatku obrotowego na zasadach ogólnych powoduje z mocy samego prawa również pociągnięcie do obowiązku podatkowego w podatku dochodowym na zasadach ogólnych. Jeżeli właściwe dla wymiaru podatku obrotowego i podatku dochodowego są różne urzędy skarbowe, urząd skarbowy, który wydał decyzję o pociągnięciu podatnika do obowiązku podatkowego na zasadach ogólnych, powinien odpis wydanej decyzji przesłać urzędowi skarbowemu właściwemu dla spraw podatku dochodowego.
§  8.
1.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem pierwszym miesiąca następującego po dniu ogłoszenia.
2.
Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 10 lutego 1947 r. o poborze podatku obrotowego w formie ryczałtu (Dz. U. R. P. Nr 28, poz. 112).
1 § 1 ust. 1 pkt 5 według numeracji ustalonej przez § 9 pkt 1 lit. a) i b) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 1950 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych (Dz.U.50.42.386) z dniem 1 października 1950 r.
2 § 1 ust. 2 dodany przez § 9 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 1950 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych (Dz.U.50.42.386) z dniem 1 października 1950 r.
3 § 1 ust. 3 według numeracji ustalonej przez § 9 pkt 1 lit. d) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 1950 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych (Dz.U.50.42.386) z dniem 1 października 1950 r.
4 § 1 ust. 4 według numeracji ustalonej przez § 9 pkt 1 lit. d) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 1950 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych (Dz.U.50.42.386) z dniem 1 października 1950 r.
5 § 3 pkt 5 zmieniony przez § 9 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 1950 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych (Dz.U.50.42.386) z dniem 1 października 1950 r.
6 § 3 pkt 6 zmieniony przez § 9 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 1950 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych (Dz.U.50.42.386) z dniem 1 października 1950 r.
7 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 9 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 1950 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych (Dz.U.50.42.386) z dniem 1 października 1950 r.
8 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 9 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 1950 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych (Dz.U.50.42.386) z dniem 1 października 1950 r.
9 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1949 r. (Dz.U.49.43.327) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1949 r.
10 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 9 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września 1950 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych (Dz.U.50.42.386) z dniem 1 października 1950 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024