Zm.: rozporządzenie Ministra Przemysłu z dnia 12 grudnia 1946 r. o przechowywaniu i używaniu w zakładach górniczych materiałów wybuchowych i środków zapalczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 30 kwietnia 1948 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia Ministra Przemysłu z dnia 12 grudnia 1946 r. o przechowywaniu i używaniu w zakładach górniczych materiałów wybuchowych i środków zapalczych.

Na podstawie art. 148 prawa górniczego z dnia 29 listopada 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr 85, poz. 654) z późniejszymi zmianami (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 91, poz. 627 i z 1947 r. Nr 24, poz. 93 oraz Nr 65, poz. 383) zarządzam, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Przemysłu z dnia 12 grudnia 1946 r. o przechowywaniu i używaniu w zakładach górniczych materiałów wybuchowych i środków zapalczych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 22, poz. 89) wprowadza się następujące zmiany:
1)
Użyte w poszczególnych paragrafach określenie "kierownik składu" zastępuje się określeniem "osoba wydająca materiały wybuchowe".
2)
W § 9 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Zakłady górnicze zatrudniające pod ziemią ponad 50 robotników mogą przechowywać materiały wybuchowe w ilości zatwierdzonej przez wyższy urząd górniczy oraz środki zapalcze w odpowiedniej ilości z uwzględnieniem dopuszczalnego czasu składowania danego materiału wybuchowego i rzeczywistego zapotrzebowania zakładu".

3)
W § 17 ust. 8 otrzymuje brzmienie następujące:

"8. Drzwi znajdujące się w składzie powinny być jednoskrzydłowe, żelazne, pełne, otwierane na zewnątrz i zamykane na zamek skrzynkowy. W czasie nieobecności osoby wydającej materiały wybuchowe lub jej zastępcy wszystkie drzwi w składzie winny być zamknięte na klucz. W odniesieniu do składów, w których ma być przechowywany proch górniczy i podobne materiały, obowiązuje zastrzeżenie zawarte w § 23".

4)
W § 20 ust. 2 wyrażenie "do 10%" zastępuje się wyrażeniem "powyżej 10%".
5)
§ 24 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 24. 1. W razie dokonywania jakichkolwiek remontów i napraw w przedsionku lub magazynie wszystkie znajdujące się w przedsionku i magazynie materiały wybuchowe i środki zapalcze należy usunąć i na czas tych robót przechować w innych zamkniętych na klucz pomieszczeniach odpowiednio zabezpieczonych przed wybuchem oraz dostępem niepowołanych osób. Gdyby takich pomieszczeń nie było w zakładzie górniczym, nie należy do czasu ich urządzenia przedsiębrać powyższych robót w składzie.

2. W razie wykonywania na terenie składu robót spawalniczych materiały wybuchowe i środki zapalcze należy na czas tych robót ze składu usunąć i przechować w pomieszczeniach, o których mowa w ust. 1".

6)
W § 27 ust. 2 otrzymuje następujące brzmienie:

"2. Oprócz osoby wydającej materiały wybuchowe i jej zastępcy wstęp do magazynu dozwolony jest innym pracownikom zakładu górniczego tylko na podstawie pisemnego upoważnienia kierownika ruchu zakładu górniczego. Do magazynu, w którym znajdują się materiały wybuchowe i środki zapalcze, mogą ponadto wejść za wiedzą osoby wydającej materiały wybuchowe i w jej obecności pracownicy, którym poruczono wnoszenie lub wynoszenie skrzynek z materiałami wybuchowymi i środkami zapalczymi. Poza tym wstęp do składu z wyłączeniem magazynu dozwolony jest tylko przodowym i strzałowym na podstawie służbowego zlecenia wpisanego do książeczki strzelniczej oraz osobom dozoru ruchu".

7)
W § 29 ust 1 po wyrazie "Odległość" wstawia się wyraz "komory"; ponadto dodaje się na końcu tego ustępu nowe zdanie w brzmieniu:

"Wejście z chodnika dla ruchu pieszego lub przewozowego do chodników prowadzących do składu ma być zaopatrzone w drzwi żelazne zamykane na klucz; w czasie nieobecności osoby wydającej materiały wybuchowe lub jej zastępcy drzwi te powinny być zamknięte na klucz".

8)
Ust. 2 § 29 skreśla się.
9)
W § 29 ust. 3 skreśla się wyrazy "co najmniej 5 m.", a w ich miejsce wstawia się wyrazy:

"dla komór o zawartości:

a)
do 500 kg mat. wyb. co najmniej 4 m
b)
do 1.000 kg mat. wyb. co najmniej 5 m
c)
do 2.000 kg mat. wyb. co najmniej 6 m
d)
do 3.000 kg mat. wyb. co najmniej 7 m
e)
do 4.000 kg mat. wyb. co najmniej 8 m
f)
do 5.000 kg mat. wyb. co najmniej 9 m.
10)
§ 30 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 30. Przepisy zawarte w §§ 17-25, 27 i 28 niniejszego rozporządzenia stosuje się do składów podziemnych z następującymi zmianami:

a) wyraz "magazyn" oznacza "komorę";

b) przepisów zawartych w ust. 2, 3 i 4 § 17 nie stosuje się do składów podziemnych; również nie dotyczy tych składów przewidziany w § 17 ust. 5 obowiązek urządzenia izby ekspedycyjnej; w razie konieczności urządzenia takiej izby może ona nie łączyć się bezpośrednio z przedsionkiem;

c) ilość materiałów wybuchowych, przechowywanych w jednej komorze, nie może przekraczać 5.000 kg; Wyższy Urząd Górniczy określa, jakie rodzaje materiałów wybuchowych różnych kategorii i w jakich ilościach mogą być przechowywane w jednej komorze;

d) w komorze przeznaczonej na przechowywanie materiałów wybuchowych różnych rodzajów powinny być one od siebie przegradzane w celu uniemożliwienia przedostania się skrzynek do niewłaściwej przegrody;

e) jeżeli w przedsionku ma się odbywać wydawanie materiałów wybuchowych, grubość ściany odgradzającej od komory (§ 17 ust. 1) ma wynosić co najmniej 30 cm;

f) przewidziana w § 22 ust. 1 możność urządzenia wnęki w magazynie nie dotyczy składów podziemnych;

g) w § 22 ust. 4 wyrazy "w magazynie" oznaczają: "w składzie".

11)
W § 34:
a)
w ust. 1 końcowy wyraz "strzelniczych" zastępuje się wyrazem "górniczych";
b)
w ust. 3 wyrazy w nawiasie "(§ 17 ust. 5) " zastępuje się wyrazami w nawiasie "(§ 17 ust. 5 i § 30) ";
c)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"W czasie wykonywania czynności wymienionych w ust. 3 drzwi prowadzące do magazynu, a w składzie podziemnym - do komory powinny być zamknięte na klucz. Jeżeli powyższe czynności wykonuje się w składzie podziemnym, mają być zamknięte na klucz również drzwi sąsiednich przedsionków i komór".

12)
W § 35:

W ust. 2 zamieszczony w wierszu 7 i 8 wyraz "powinno" zastępuje się wyrazami "nie może", zaś na końcu tego ustępu dodaje się po kropce zdanie: "Odbiorca obowiązany jest w obecności osoby wydającej materiały wybuchowe lub jej zastępcy skontrolować zawartość otrzymanej skrzynki strzelniczej (puszki, torby) ".

13)
W § 43 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Jeżeli do przewozu używa się liny bez końca, wózek z materiałem wybuchowym (środkiem zapalczym) powinien być doczepiony w takim odstępie do najbliższego wózka roboczego, aby lina ciągnąca nie wlokła się po spągu chodnika".

14)
W § 44 ust. 5 skreśla się zamieszczone w nawiasie wyrazy "(z wyjątkiem liny bez końca)".
15)
W § 52 ust. 4 końcowe wyrazy "10 kg" zastępuje się wyrazami "15 kg".
16)
W § 56:
a)
treść dotychczasową oznacza się jako ust. 1;
b)
dodaje się nowy ust. 2 w brzmieniu:

"2. Jeżeli osoba, której wydano materiał wybuchowy, ulegnie podczas pracy wypadkowi lub nagłej chorobie, wówczas sztygar, oddziałowy lub jego zastępca odpowiedzialny jest za zwrot do składu niezużytego materiału wybuchowego i środków zapalczych".

17)
W § 60 skreśla się wyrazy w nawiasie "(przodowi i strzałowi) ".
18)
Tytuł rozdziału 13 otrzymuje brzmienie:

"Przepisy przejściowe i końcowe".

19)
Dotychczasowy § 66 zastępuje się §§ 66 i 67 w brzmieniu:

"§ 66. 1. Przepisów zawartych w §§ 29 i 30 niniejszego rozporządzenia dotyczących budowy podziemnych składów materiałów wybuchowych nie stosuje się do już istniejących składów, do których stosuje się przepisy sprzed dnia 4 marca 1947 r.

2. Wyższy Urząd Górniczy może żądać przystosowania już istniejących składów materiałów wybuchowych w części lub w całości do przepisów niniejszego rozporządzenia.

3. Ilość materiałów wybuchowych przechowywanych w komorach już istniejącego składu podziemnego nie może przekraczać 5.000 kg w jednej komorze. Odpowiedniego przystosowania składu należy dokonać w terminie dwuletnim".

"§ 67. 1. W wyjątkowych przypadkach, gdy przemawia za tym ważny interes zakładu górniczego, a względy bezpieczeństwa ruchu i pracowników tego zakładu nie stoją na przeszkodzie, może zezwolić na odstępstwa od przepisów zawartych w rozdziałach 7 i 10 okręgowy urząd górniczy, zaś na odstępstwa od przepisów zawartych w § 9 oraz rozdziałach 3-6, 8-9 i 11 Wyższy Urząd Górniczy na wniosek okręgowego urzędu górniczego.

2. Zezwolenie powyższych władz górniczych powinno być udzielone na piśmie i dokładnie określać granicę dopuszczalnego odstępstwa".

20)
Dotychczasowy § 67 oznacza się liczbą porządkową: "68"; w ust. 2 dodaje się wyrazy: "z zastrzeżeniem zawartym w § 66 ust. 1".
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.26.180

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie Ministra Przemysłu z dnia 12 grudnia 1946 r. o przechowywaniu i używaniu w zakładach górniczych materiałów wybuchowych i środków zapalczych.
Data aktu: 30/04/1948
Data ogłoszenia: 14/05/1948
Data wejścia w życie: 14/05/1948