Zm.: ustawa z dnia 19 lipca 1939 r. o izbach rzemieślniczych i ich związku.

DEKRET
z dnia 21 kwietnia 1948 r.
o zmianie ustawy z dnia 19 lipca 1939 r. o izbach rzemieślniczych i ich związku.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 9 marca 1948 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 107) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

W ustawie z dnia 19 lipca 1939 r. o izbach rzemieślniczych i ich związku (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 434) wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:

1)
W art. 4 ust. 1:
a)
dodaje się nowy pkt 4a w brzmieniu:

"4a) czuwanie nad wykonywaniem przepisów o ochronie pracy uczniów zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych.";

b)
pkt 15 otrzymuje brzmienie:

"15) sprawowanie nadzoru nad cechami i ich związkami".

2)
W art. 5 ust. 1 wyrazy "delegatów cechów i organizacyj rzemieślniczych" zastępuje się wyrazem: "rzemieślników".
3)
W art. 6 ust. 1, 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"1. Czynne prawo wyborcze posiadają pełnoletni rzemieślnicy obywatele polscy nieograniczeni w prawach, wykonywający w dniu zarządzenia wyborów samoistnie rzemiosło na podstawie karty rzemieślniczej lub koncesji.

2. Osoby prawne, prowadzące samoistnie rzemiosło, wykonywają czynne prawo wyborcze przez osoby fizyczne, pełnoletnie, posiadające obywatelstwo polskie, nieograniczone w prawach, posiadające uzdolnienie zawodowe wymagane do uzyskania karty rzemieślniczej lub koncesji. Sposób wykonywania czynnego prawa wyborczego przez osoby prawne ustali ordynacja wyborcza.

3. Bierne prawo wyborcze posiadają rzemieślnicy posiadający czynne prawo wyborcze w danym obwodzie wyborczym, którzy przed dniem zarządzenia wyborów ukończyli 25 lat życia".

4)
W art. 8:
a)
skreśla się ust. 1 i ust. 2;
b)
w ust. 4 wyrazy: "w porozumieniu z izbami rzemieślniczymi" zastępuje się wyrazami: "po wysłuchaniu opinii Związku Izb Rzemieślniczych" i skreśla się wyrazy: "podziału mandatów między obwody wyborcze w okręgu izby".
5)
W art. 9 ust. 1 końcowe wyrazy: "w art. 6 ust. 1, z tą zmianą, iż przynależność do cechu lub innej organizacji rzemieślniczej w okręgu danej izby nie jest wymagana" zastępuje się wyrazami: "w art. 6 ust. 3".
6)
W art. 12:
a)
w ust. 1 w zdaniu pierwszym skreśla się wyraz: "jednym", a wyraz "zwyczajną" zastępuje się wyrazem: "bezwzględną";
b)
w ust. 2 wyrazy: "jednego z wybranych kandydatów" zastępuje się wyrazem: "kandydata";
c)
w ust. 3 skreśla się zdanie końcowe;
d)
ust. 5 otrzymuje brzmienie następujące:

"5. Minister Przemysłu i Handlu może powołać w okresie nieobsadzenia stanowiska dyrektora izby osobę, która pełni obowiązki do czasu obsadzenia tego stanowiska. Jeżeli Minister Przemysłu i Handlu nie skorzysta z powyższego uprawnienia, prezes izby na podstawie uchwały zarządu wyznaczy do czasowego pełnienia obowiązków dyrektora osobę spośród personelu biurowego izby".

7)
W art. 14:
a)
w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie następujące:

"1) z dotacji ze Skarbu Państwa przewidzianej w art. 19 ust. 2 dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o finansach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 199)";

b)
skreśla się ust. 5.
8)
W art. 17 ust. 3 pkt 11 wyrazy: "ilość delegatów wysyłanych przez cechy i inne organizacje rzemieślnicze do obwodowych zgromadzeń wyborczych" zastępuje się wyrazami: "liczbę radców z wyboru na każdy obwód wyborczy".
9)
W art. 21 ust. 2 cyfrę: "5" zastępuje się cyfrą "4".
10)
W art. 22:
a)
w ust. 1 dodaje się nowy pkt 6 w brzmieniu następującym:

"6) dostarczanie właściwym ministrom i Prezesowi Centralnego Urzędu Planowania wszelkich wiadomości i danych dotyczących rzemiosła, potrzebnych do sporządzenia planów gospodarczych i dotyczących ich wykonywania";

b)
dodaje się nowy ust. 4 w brzmieniu:

"4. Związek Izb Rzemieślniczych spełnia nadto inne czynności i zadania przekazane mu na podstawie obowiązujących przepisów".

11)
W art. 25 wyraz "kandydatów" zastępuje się wyrazem "kandydata".
12)
Skreśla się art. 31.
Art.  2.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Art.  3.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024