Zm.: ustawa z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego.

DEKRET
z dnia 14 kwietnia 1948 r.
o zmianie ustawy z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego.

Na podstawie art. 4 ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 9 marca 1948 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 107) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

W ustawie z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 224), zmienionej dekretem z dnia 28 października 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 409), wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"Art. 1. 1. Dla wykonywania nadzoru nad wymiarem i poborem podatku gruntowego powołuje się Głównego Pełnomocnika Rządowego do spraw podatku gruntowego.

2. W zakresie określonym w ust. 1 Głównemu Pełnomocnikowi Rządowemu do spraw podatku gruntowego działającemu jako organ właściwych ministrów przysługują uprawnienia władzy nadzorczej w zakresie ustalonym przez tych ministrów.

3. W przypadku wprowadzenia obowiązku uiszczenia podatku gruntowego w ziemiopłodach Główny Pełnomocnik Rządowy do spraw podatku gruntowego działa przy Ministrze Aprowizacji, a wojewódzcy i powiatowi pełnomocnicy rządowi do spraw podatku gruntowego - przy wojewódzkich i powiatowych władzach administracji ogólnej. W przypadku pobierania podatku gruntowego tylko w gotówce, Główny Pełnomocnik Rządowy do spraw podatku gruntowego działa przy Ministrze Skarbu, a wojewódzcy i powiatowi pełnomocnicy rządowi do spraw podatku gruntowego - przy izbach i urzędach skarbowych.

Art. 2. 1. Wojewodowie powołują na wniosek Głównego Pełnomocnika Rządowego wojewódzkich i powiatowych pełnomocników rządowych do spraw podatku gruntowego.

2. Przepis ust. 1 ma odpowiednie zastosowanie do prezydentów miast Warszawy i Łodzi.

3. Wojewódzcy oraz powiatowi pełnomocnicy rządowi podlegają Głównemu Pełnomocnikowi Rządowemu do spraw podatku gruntowego.

4. Powiatowy pełnomocnik rządowy do spraw podatku gruntowego bądź jego przedstawiciel wchodzi w skład powiatowej (miejskiej) komisji podatku gruntowego przewidzianej w art. 8 ust. 4 dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o podatkach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 198).

W miastach Warszawie i Łodzi w skład komisji podatku gruntowego wchodzi pełnomocnik rządowy do spraw podatku gruntowego na m. Warszawę bądź Łódź albo jego przedstawiciel.";

2)
w art. 8 wyraz "poborców" zastępuje się wyrazami "gminnych delegatów";
3)
w art. 9 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"Minister Skarbu może z ogólnych wpływów podatku gruntowego przeznaczyć sumy w wysokości do 3% ogólnych wpływów tego podatku na wydatki związane ze specjalnymi premiami oraz na zwrot kosztów podróży i diet gminnych delegatów społecznych. Pełnomocnicy rządowi do spraw podatku gruntowego w porozumieniu z właściwymi władzami skarbowymi mogą przyznawać specjalne premie:

a) osobom zatrudnionym przy wymiarze i poborze podatku gruntowego,

b) osobom biorącym udział w akcji nadzoru nad wymiarem i poborem podatku gruntowego,

c) na cele kulturalno - oświatowe gromad i gmin, przodujących w uiszczeniu podatku gruntowego.";

4)
w art. 10 wyraz "poborców" zastępuje się wyrazami "gminnych delegatów";
5)
w art. 11 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W przypadku określonym w ust. 1 podatek pobiera się bez przeliczenia na równowartość w złotych.";

6)
art. 12 skreśla się;
7)
w art. 14 po wyrazach "z dniem ogłoszenia" stawia się kropkę oraz skreśla się wyrazy "z mocą obowiązującą do dnia 30 czerwca 1948 r.".
Art.  2.
1.
Do zakresu działania pełnomocników rządowych do spraw podatku gruntowego należy także nadzór nad ustalaniem i poborem rocznych wkładów oszczędnościowych określonych w art. 28 ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 74).
2.
Decyzje władzy podatkowej o częściowym lub całkowitym zwolnieniu od obowiązku wniesienia rocznego wkładu oszczędnościowego, jak również decyzje o podwyższeniu wkładu, przewidziane w ust. 3 art. 28 ustawy powołanej w ust. 1, wymagają zatwierdzenia powiatowego pełnomocnika rządowego do spraw podatku gruntowego.
Art.  3.

Upoważnia się Ministrów: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Aprowizacji i Skarbu do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej jednolitego tekstu ustawy z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 224) z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszego dekretu.

Art.  4.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrom: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Aprowizacji i Skarbu.

Art.  5.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024